Šta je novo?

crkavanje: SSD vs HDD

igor88

Slavan
Učlanjen(a)
25.07.2009
Poruke
7,490
Poena
425
Moram sa vama podeliti vrlo negativno iskustvo sa patriot burst ssdovima uglavnom kapaciteta 240gb out the box kopiranje podataka jezivo sporo, format i particionisanje traje po 10 min dizanje sistema nije moguce zavrsiti jer traje satima… da ne pominjem koliko ih je bilo poptpuno mrtvih cak bios da ih ne vidi… u nazad mesec dana 6 burstova su bila neispravna ili poluislravna… katastrofa…


---
mod: izdvojeno iz https://forum.benchmark.rs/threads/best-buy-ssd-preporuka.275121/
 
Poslednja izmena od urednika:
Moram sa vama podeliti vrlo negativno iskustvo sa patriot burst ssdovima uglavnom kapaciteta 240gb out the box kopiranje podataka jezivo sporo, format i particionisanje traje po 10 min dizanje sistema nije moguce zavrsiti jer traje satima… da ne pominjem koliko ih je bilo poptpuno mrtvih cak bios da ih ne vidi… u nazad mesec dana 6 burstova su bila neispravna ili poluislravna… katastrofa…
Al me obradovao imam dva nova
 
Ja sam se izuzetno smorio posto mi je oduzelo previse vremena, a posao nisam zavrsio. Na kraju sam svoj ssd ubacio u lap da vidim da nije do porta formatirao ga i digao sistem za cas… jezivo
 
Kod mene je poput tog Patriota bilo iskustvo sa poslednjom serijom Kingston A400 od 480Gb, kloniranje particije od 70Gb trajalo 40 sati, na kraju disk otkazao skroz. Zamenjen drugim, drugi kopirao 15min i otkazao takođe. Sreća pa sam uzeo u normalnoj prodavnici i bez reči mi uz sitnu doplatu zamenili za drugi brend i model.
 
Da da na zalost tako ce biti i sad… ali neverovatno koliko su sve losiji ssdovi. Sad bez nekog EVO samsunga ne treba razmisljati o ssd…
 
EVO samsunga ne treba razmisljati o ssd…
Samsung sam po sebi ti ne znaci nista da nece imati problema (pogotovo u ovakvom grubom poredjenju najeftinijih disk-ova bez DRAM, i slicno)

1 + 2 iskljucivo, odvojeno je neisplativo (kad se gleda dugorocno dobijeno/istrpljeno):

1. dobra serija od pouzdanog proizvodjaca (ako stavka 2 nije ispunjena prelazis na sledecu omiljenu firmu i tako nizvodno)

2. brza provera na reddit-u da nije nesto degradirano u odnosu na prethodnih nekoliko meseci (TCL > QLC), (Kontroler, itd, ...)
 
Ako ti je bitnija pouzdanost, ostani na hdd-u. Ssd može samo da rikne bez ikakvog ranijeg upozorenja.
 
Ne bih se složio.

Klasični HDDovi crkavaju trenutno i posle toga možeš da se slikaš sa njima (radim u firmi sa mnogo kompjutera pa znam to). Za SSD-ove se u 90% slučajeva zna kada su blizu crkavanja. Još uvek nisam video SSD koji crkao odjednom, bez prethodnog upozorenja, a HDD-ova mali milion. A video sam dva SSD-a kojima je softver javljao da su blizu krepavanja i da bi bilo dobro sačuvati podatke sa njih. Jedan od njih je bio moj prahistorijski Mushkin od 60GB kojije posle 10+ godina počeo da ispušta svoju Hynix dušu...
 
Kako nisi? Ja ne radim u firmi sa toliko racunara i susreo sam se sa slucajem da je ssd danas radio sutra nije … mrtav
 
Pretrčite malo Datahoarder na redditu. Uglavnom, za Long term storage, po pitanju pouzdanosti idu magnetne trake, pa HDD, pa SSD. Problem sa SSD-ovima je i bit rotting gde podaci kojima dugo nije pristupano postanu corrupted (nemam srpsku reč). Naravno, odabere se adekvatan HDD za to, bacite pogled na kvartalni izveštaj Backblaze-a o pouzdanosti diskova, odatle odaberete nešto što vam odgovara.

Lično, da imam podatke koje ne smem da izgubim, držao bih ih na ssd-u samo i isključivo ako se bekapuju dnevno na neki HDD.
 
Takođe, kako napisa i igor88, nakon nekih pola godine neintenzivnog koristenja samo je disk prestao sa radom (otvorio sam bio i temu sa tim problemom). Na kraju reklamacija i dali mi novi SSD disk.
 
Takođe, kako napisa i igor88, nakon nekih pola godine neintenzivnog koristenja samo je disk prestao sa radom (otvorio sam bio i temu sa tim problemom). Na kraju reklamacija i dali mi novi SSD disk.

Koji je SSD u pitanju?
 
Ovo je i tema sto sam otvarao, Transcend je disk.
 
Mehanički diskovi crkavaju "Odjednom i nenadano" samo ako se pokvari elektronika, glava ili motor, inače daju upozorenje u vidu prvo slabih pa onda mrtvih i/ili relociranih sektora što može da potraje pre nego što postanu potpuno neupotrebljivi. Podaci mogu da se povrate sa više ili manje muke ali ostaju na diskovima.
SSD diskovi takođe mogu da prvo pokažu iste simptome ali na većini samo nenadno otkaže/crkne kontrol chip pa je vađenje podataka jako teško do nemoguće izuzev teškom forenzikom. Podaci su raštrkani po velikom broju ćelija pa to treba sastaviti a mnogi imaju i automatsku enkripciju.
 
Upravo to. Meni je backup u RAID-u na dva HDD-a tako da smatram da je to sasvim dobro “osiguranje” :-D
 
Bar za 15-20 Kingston A400 znam da su riknuli iz čista mira, bez ikakvog upozorenja, čak i posle par mjeseci korišćenja. Ako želite pouzdan SSD disk (za podatke ne u svakom slučaju) onda obavezno treba ići na diskove sa dram memorijom.
 
Iskreno, prvi put čujem da SSD-ovi crkavaju tek tako. I ja i moji poznanici i ljudi koje znam, koji se godinama bave kompjuterima nismo imali ama baš nijedan slučaj naglog crkavanja SSD-a. Ja sam sam ih imao 3-4 i prodavao ili poklanjao kada su se pojavili M2 SSD-ovi. Mada, ja sam izbegavao SATA SSD-ove na kojima ne piše Samsung ili A-data, a od M2 ništa ako nije Samsung, A-data (XPG S8200 serija), Corsair, Sabrent ili Crucial. Sistemski mi je 980 PRO, a imam i Kingston A2000 od 1TB za igre i, iskreno, baš me zabole i da crkne koliko sutra.
Na poslu od 70-ak kompjutera menjam bar dva klasična diska mesečno.

@CountMike - Veruj mi da od 50-ak poslednje zamenjenih diskova niti jedan nije imao loše sektore, krckanje, puckanje ili bilo šta (bar tako kažu oni koji rade na tim računarima), nego u 90% slučajeva ne može da se podigne sistem i tek naknadnim pregledom ili se vidi u BIOS-u, a ne pokreće se ili osećam kako motor radi, ali u BIOS-u je gecrkt ili obe stvari istovremeno. U preostalih 10% slučajeva nestanak struje i povratak iste dragog nam EPS-a uništi ne samo diskove.

Naravno, i ja imam neke važne fajlove, ali njih čuvam na prenosnom disku kojeg uključujem dva puta godišnje radi dopune, a opet isto čuvam i na računaru na poslu, tako da jedva čekam da moja dva HDD-a zamenim sa jednim M2 od jedno 2 TB minimum.

Ja zaista pokušavam da shvatim ljude koji neke zaista važne stvari drže SAMO na hard disku koji je u upotrebi.
 
Poslednja izmena:
Ja sa pmisao o nekoloko mrtvih ssdova marke patriot “burst” a to sto ti bios ne vidi HDD je jer je elektronika crkla. Kupis drugi(istih oznaka) na kp prebacis na taj hard i uala radi like a charm :)
 
Od 8 SSD.a koji obitavaju u moja 2 kompa nijedan još nije pokazao nikakve znakove slabljenja a svi su u upotrebi praktično no.stop. Par njih su baš matori, praktično iz prvih dana SSD-a. Ni jedan nije šteđen više nego običan HDD, 4 imaju OS na njima a ostali su za "prolazne podatke", sve stoji na njima (download, igre, slike i sve ostalo) pre nego što napravim backup ali zato su svih 7 diskova za backup HDD. To je ugavnom zato što ih imam, preostalo od apgrejda na SSD pa da da se be bace, Što se bekupa tiče, jedva 25-30% od svih podataka i to samo najvažniji a od tih je jedno 50% dupli baxkup.
Od svih HDD-a koje sam imao od 1985e, verovatno više od 100 komada, samo dva su nepovratno crkla, jedan u garanciji. 90% HDD-a koje sam menjao za druge je polako crkavalo, uhvaćeni na vreme da se spasu podaci.
 
Ja sa pmisao o nekoloko mrtvih ssdova marke patriot “burst” a to sto ti bios ne vidi HDD je jer je elektronika crkla. Kupis drugi(istih oznaka) na kp prebacis na taj hard i uala radi like a charm :)

Znam za to, zato sam i napisao da osećam motor kako radi, ali se u BIOS-u ne vidi, jasno mi je to. Ali ili me mrzi da se bakćem sa tim ili nemam prostoriju bez prašine u kojoj bi tako nešto moralo da se radi.

Od 8 SSD.a koji obitavaju u moja 2 kompa nijedan još nije pokazao nikakve znakove slabljenja a svi su u upotrebi praktično no.stop. Par njih su baš matori, praktično iz prvih dana SSD-a. Ni jedan nije šteđen više nego običan HDD, 4 imaju OS na njima a ostali su za "prolazne podatke", sve stoji na njima (download, igre, slike i sve ostalo) pre nego što napravim backup ali zato su svih 7 diskova za backup HDD. To je ugavnom zato što ih imam, preostalo od apgrejda na SSD pa da da se be bace, Što se bekupa tiče, jedva 25-30% od svih podataka i to samo najvažniji a od tih je jedno 50% dupli baxkup.
Od svih HDD-a koje sam imao od 1985e, verovatno više od 100 komada, samo dva su nepovratno crkla, jedan u garanciji. 90% HDD-a koje sam menjao za druge je polako crkavalo, uhvaćeni na vreme da se spasu podaci.
Pametno.

Samo već godinama nisam video HDD sa lošim sektorima ili da "štekće" dok radi, krči li pucketa, nego ih uvek nađem potpuno krepale. I ova moja dva kućna harda su stara bar deset godina, ali rade, jedino što me nervira jesu kablovi i to što nemam gde da ih stavim osim u kavez koji me ponekad izludi zbog kabliranja..
 
Hahahaha, sad si me fino nasmejao.
Drago mi je :)

A sad ozbiljno, da li iko koristi ssd za storage i backup podataka? Ne vidim mu poentu ako se tim podacima ne pristupa često pa ti brzina pristupa znači, ili su jednostavno ogromni fajlovi u pitanju, raw fotke, video snimci... Pa meni raw stoji na ssd-u, ali je uredno bekapovano na HDD i cloud.

S druge strane, postoje izuzetno pouzdani HDD-ovi, evo izveštaj Backblaze-a


Ima tu diskova koji rade i 10 godina, i rade jako lepo.
 
Meni je zanimljivo kako hard disk Sentinel pokazuje health za SSD-ove na različitim čipsetovima. Ne znam sad napamet, ali u jednom laptopu (Intel 3 gen) Kingston ili Adata od 120 GB upis 1.5 TB health 98%, na AMD 880G Adata 240 GB upis 10TB health 100%, na drugom laptopu Intel SSD 120GB upis 18TB health 99%
 
Za SSD-ove nema pravila i taj health je u principu nepouzdan.
Ja imam jedan Intel SSD od 120gb, pitaj Boga koliko je star i koliko je upisao podataka i još uvek 100% i health i performance.
 
Drago mi je :)

A sad ozbiljno, da li iko koristi ssd za storage i backup podataka? Ne vidim mu poentu ako se tim podacima ne pristupa često pa ti brzina pristupa znači, ili su jednostavno ogromni fajlovi u pitanju, raw fotke, video snimci... Pa meni raw stoji na ssd-u, ali je uredno bekapovano na HDD i cloud.

S druge strane, postoje izuzetno pouzdani HDD-ovi, evo izveštaj Backblaze-a


Ima tu diskova koji rade i 10 godina, i rade jako lepo.
Ne razumem, linkujes izvor koji kaze da su SSD diskovi pouzdaniji, dakle koji opovrguju tvoje tvrdnje kao prilog tvojim argumentima.

Da ne pricamo o tome sto postoji primetna razlika u kvalitetu hard diskova testiranih u linku i hard diskova koji se uvoze kod nas na trzistu, kao i to da hard disk kad crkne ti usere podatke, dok SSD najcesce udje u read only mod, sto znaci da su podaci i dalje tu.
 
Drago mi je :)

A sad ozbiljno, da li iko koristi ssd za storage i backup podataka? Ne vidim mu poentu ako se tim podacima ne pristupa često pa ti brzina pristupa znači, ili su jednostavno ogromni fajlovi u pitanju, raw fotke, video snimci... Pa meni raw stoji na ssd-u, ali je uredno bekapovano na HDD i cloud.

Ja sam planirao da si kupim M.2 SSD od 2TB da ga koristim za storage jer sljedeće godine mi WD2003FZEX puni sedam godina rada i moram da mu nađem zamjenu iako još radi savršeno. M.2 SSD mi se činilo kao odlično rješenje jer bi oslobodilo prostor u kućištu koji zauzima stari Seagate koji trenutno služi za download i privremeni storage. Odustao sam od velikog M.2 SSD zbog visokih cijena pa sam si naručio WD4003FRYZ jer u ponudi trenutno nema WD2003FZEX i drugih WD Black modela. Jako bitni podaci imaju rezervnu kopiju na OneDrive, eksternom HDDu i još nekoliko USB diskova, ali ne želim da ostanem i bez onih ne toliko bitnih.


@offtopic: Taman da i ovo podijelim ovdje. Već dvije godine WD2003FZEX koristim formatiranog u ReFS i nisam imao problema sa istim. ReFS ima na oko jednu zgodnu funkciju Integrity Steams koju morate ručno uključiti za određene fajlove ili za čitav drajv. To na nivou fajl sistema generiše heševe fajlova i provjerava da li je došlo do korupcije podataka. Odlično zvuči na papiru, ali ja je nisam koristio zbog brzine i zato što Microsoft ne bi bio Microsoft: https://github.com/MicrosoftDocs/windowsserverdocs/issues/4281
 
Poslednja izmena:
Ne razumem, linkujes izvor koji kaze da su SSD diskovi pouzdaniji, dakle koji opovrguju tvoje tvrdnje kao prilog tvojim argumentima.

Da ne pricamo o tome sto postoji primetna razlika u kvalitetu hard diskova testiranih u linku i hard diskova koji se uvoze kod nas na trzistu, kao i to da hard disk kad crkne ti usere podatke, dok SSD najcesce udje u read only mod, sto znaci da su podaci i dalje tu.
To poređenje je između ssd i HDD koji su korišćeni kao boot diskovi. Ti HDD nisu isti kao oni koje koriste za storage, imaš modele koje su koristili. Da ne pričamo o starosti ssd-ova i hdd-ova. Svejedno, svako radi onako kako misli da treba, moje mišljenje ostaje nepromenjeno ali ne zato što sam mazga nego što sam ispratio ljude koji se bave ozbiljnim (i neozbiljnim) storage-om.

U slučaju koji ima @Sass Drake je i mogao da prođe ssd jer je sve lepo bekapovano. Ali malo je besmisleno dati 200+ evra za 2TB disk kad za te pare može da se uzme ~10TB disk koji će biti vrlo pouzdan, a sve to ako mu nisu neophodne velike brzine.
 
ja ubih patriot burst od 240gb. racunar se skoro nikad ne gasi, od 4 god 3,5 god radnih sati skoro i preko 60tb upisa, sve i dalje radi korektno.
 
@daxyco
Da je bar 200+ evra. KC2500 je oko 350 i P5 oko 400, a WD4003FRYZ će me izaći oko 160-170€ najvjerovatnije.
 
Poslednja izmena:
Kupi eksterni wd disk i izvadi HDD iz kućišta. To su takozvani white label diskovi koji su po specifikaciji isti kao red diskovi. Svi od 8 TB i više su CMR, helijumski, i izuzetno su pouzdani. Za black Friday očekujem da će biti da se uzme za ispod 200e u De, uzmeš par komada, platiš slanje 20e, jedan prodaš i dobiješ za ~150e top disk.
 
Nazad
Vrh Dno