Šta je novo?

*** Commodore C64 - 40th Anniversary ***

ripkid

Cenjen
Učlanjen(a)
17.04.2016
Poruke
808
Poena
115
Kako se bliži uskoro ni manje ni više nego 40 god. (avgust 1982) debeljka red je da mu odamo počast i ovde kao najboljem 8-bit računaru svih vremena koji nas uveseljava sada već decenijama i još uvek živi i diše punim plućima zahvaljujući sjajnoj homebrew sceni i ogromnom broju fanova.
Ja sa moje strane odajem počast tako što pripremam special edition kasetu u 40 primeraka sa okruglo 100 classic igara, o tome će biti reči tokom narednih meseci.

Svoj prvi kontakt sa C64 sam imao zapravo preko C128 sa sve 1571 diskom koji je moj burazer od ujaka dobio davne '89 iz Minhena da bi godinu dana kasnije moj drugi burazer od tetke dobio breadbin C64 a i ja sam C64-II '91 godine sa doduše samo kasetofonom i par original igara, ali sam odmah u startu iz Beosofta tadašnjeg (ili je bio Allo-Allo ??) poručio jedno 10 kasetnih kompleta igara.
Ali avaj, naše druženje nije dugo trajalo jer sam već '92 dobio staru dobru prijateljicu Amiga A500 koja me je očarala maximalno ali sam sa vremena na vreme palio svoj C64 (koji mi je stajao kod babe van BG-a) i igrao redovno pride C128 sa burazerom pa sam tako ispratio veliki broj igara i koječega.

C64 mi je ostao prva ljubav (iako sam počeo na ZX Spectrumu koga ne mirišem i koga sam se rešio veoma brzo) i mašina kojoj se redovno vraćam da je igram i koju obožavam podjednako kao i A500 i Sega Mega Drive konzolu. Ta 3 sistema su moje malo sveto trojstvo i nešto bez čega ne mogu da zamislim moje retro gaming bitisanje.

Od igara najviše sam voleo da igram Skate Or Die, Creatures I & II, Dizzy naslove, California Games, TMNT, Shinobi, Ghostbusters, Maniac Mansion, Turrican, Defender Of The Crown, Giana Sisters, Ghosts'N'Goblins, Commando, Pirates!, Rick Dangerous, Iron Lord, Saboteur, Last Ninja, Kung Fu Master, Track & Field, Barbarian, Hunchback, Eagle Empire aka Phoenix i mnoge druge...

Kakva su vaša iskustva ? Kada ste dobili vaš C64, koje ste naslove igrali i koji su vam omiljeni ?




1_eQDsOLOgPSRhQc3Bl7AOsA.jpeg
 
Moj prvi susret sa C64 je bio kod drugara na rođendanu 1988. gde sam igrao Johnny Reb 2 strategiju. Nabavio ga sledeće godine. Od igara koje sam stvarno puno igrao izdvojio bih Rick Dangerous 2, Laser Squad, Creatures 1 i 2, Midnught Resistance, Defender Of The Crown... kao i dve najbolje igre za C64 - Sid Meier's Pirares! i King's Bounty (presequel Heroes Of Might & Magic serijala).
 
Moj prvi susret sa C64 je bio kod drugara na rođendanu 1988. gde sam igrao Johnny Reb 2 strategiju. Nabavio ga sledeće godine. Od igara koje sam stvarno puno igrao izdvojio bih Rick Dangerous 2, Laser Squad, Creatures 1 i 2, Midnught Resistance, Defender Of The Crown... kao i dve najbolje igre za C64 - Sid Meier's Pirares! i King's Bounty (presequel Heroes Of Might & Magic serijala).

Jašta, sve sami klasici i vrhunske igre....King's Bounty jedino nisam nikada igrao ali mi stoji u kolekciji
 
Kako se bliži uskoro ni manje ni više nego 40 god. (avgust 1982) debeljka red je da mu odamo počast i ovde kao najboljem 8-bit računaru svih vremena koji nas uveseljava sada već decenijama i još uvek živi i diše punim plućima zahvaljujući sjajnoj homebrew sceni i ogromnom broju fanova.
Novi Miner 2019 ce naročito da potvrdi dotičnu izjavu! :)
 
Neke od mojih omiljenih igara za debeljka su bile Elite,The Last Ninja,Usagi Yudzimbo (ako se tako zvala)....
 
Secam se prvoucitane igre na mom c64 - Mikie ... to je bio moj prvi kompjuter kupljen u T2 bundle-u pozne 1992 (kakva je to kutija bila, nazalost nesacuvana) ... c64 i ispravljac su jos ispravni i kod mene u podrumu. Osim legendarnih i ovde vec pomenutih igara, naveo bih npr kao kasnije naslove Carnage, Betrayal i odlicnu kosarku Fast break. A igralo se bas svasta, entuzijazma smo svi mi imali tih godina :)
 
Neke od mojih omiljenih igara za debeljka su bile Elite,The Last Ninja,Usagi Yudzimbo (ako se tako zvala)....

Samurai Warrior - The Battles Of Usagi Yojimbo, to je pun naziv igre.....da bila je super, i ja sam je voleo, dobar gameplay i super soundtrack. Ista ekipa je radila i legendarni Exploding Fist kao i Asterix and the Magic Cauldron
 
Poslednja izmena:
Secam se prvoucitane igre na mom c64 - Mikie ... to je bio moj prvi kompjuter kupljen u T2 bundle-u pozne 1992 (kakva je to kutija bila, nazalost nesacuvana) ... c64 i ispravljac su jos ispravni i kod mene u podrumu. Osim legendarnih i ovde vec pomenutih igara, naveo bih npr kao kasnije naslove Carnage, Betrayal i odlicnu kosarku Fast break. A igralo se bas svasta, entuzijazma smo svi mi imali tih godina :)

Da Mikie sam i ja voleo isto, nesvakidašnji gameplay a i soundtrack je bio super, A Hard Day's Night od The Beatles. Btw. znam taj T2 bundle sa slika, meni je onaj Batman bundle izgledao isto extra....Carnage i Betrayal nisam igrao, pogledaću o čemu se radi, za Fast Break znam ali sam više voleo Street Sports Basketball i Slam Dunk :D
 
Moj komodor 64 mi je cale doneo neke 1988/9 iz Nemacke....bio sam dosta mali tada,ali vrlo brzo sam shvatio koliko je Amiga 500 imala bolju "grafiku" u igrama,pa mi uvek bilo zao sto nije kupio nju....😀

Ali od te 1989 pa do neke 1995 dok nisam imao prvi 486 PC ko zna koliko sam vremena proveo igrajuci se na debeljku....mada me je ono (neuspesno) ucitavanje igara sa kaseta i stelovanje glave nekad izludjivalo...
 
A da li ste imali turbo modul sa štelovanjem glave kasetofona :ROFLMAO: .... Elite, Boulder Dash,The Last Ninja, Rick Dangerous, Donkey Kong ... brdo igrica na 1 kaseti, doduše meni je to bio treći komp. posle ZX81, Atari 800XL .
 
A da li ste imali turbo modul sa štelovanjem glave kasetofona :ROFLMAO: .... Elite, Boulder Dash,The Last Ninja, Rick Dangerous, Donkey Kong ... brdo igrica na 1 kaseti, doduše meni je to bio treći komp. posle ZX81, Atari 800XL .

Turbo modul je bio mamara, štedeo je extra vreme i živce al je i koštao da ga jebeš. Ko je imao 1541 drive i Epyx Fastloader kertridž taj je bio bog otac
 
Turbo moduli su kostali 90-91 od 4 do 6 kasetna kompleta igara zavisno od kapaciteta eproma na modulu. Znam da smo drugar i ja pretresali sta je najbolje uzeti za te pare.
Nasa solucija pre toga je bila kaseta od 30 minuta koja je s obe strane bila snimljena neizmenicno Turbo 250 i azimut . Ali modul je bio elegantno resenje.
Moj prvi susret s C64 i disk drajvom je bio razocarenje, mozda i zato sto sam vec imao susret s amigom 500.
 
Turbo moduli su kostali 90-91 od 4 do 6 kasetna kompleta igara zavisno od kapaciteta eproma na modulu. Znam da smo drugar i ja pretresali sta je najbolje uzeti za te pare.
Nasa solucija pre toga je bila kaseta od 30 minuta koja je s obe strane bila snimljena neizmenicno Turbo 250 i azimut . Ali modul je bio elegantno resenje.
Moj prvi susret s C64 i disk drajvom je bio razocarenje, mozda i zato sto sam vec imao susret s amigom 500.


Tako nekako, koštali su od 16 do 20DM dok su kasetni kompleti bili po 3DM. To su u ono vreme bile dobre pare....ja sam imao tu sreću da sam uz C64 dobio odmah i 10 kompleta kaseta od mojih pa su mi Turbo 250 & Štelovanje Glave bili uvek pri ruci i nisam se previše zezao sa premotavanjem. Ne znam kakve su bile cene 80-tih, pretpostavljam da su bile još i veće. Sve su bile istaknute u dinarima pa mi teško da izvalim.


Screenshot_10.jpg
 
Poslednja izmena:
Ko je imao 1541 drive i Epyx Fastloader kertridž taj je bio bog otac
Ni tokom 80-tih godina, Epyx fast loader se nije mogao pohvaliti nekim narocitim ubrzanjem, Milslim da je ubrzavao od nekih 5x u odnosu na difolt. Svakako jeste komfornije u odnosu difolt loader mada vec nesto kasnije su se pojavili crt fastloaderi koji su i duplirali perfomanse. Cak su postojali i fast loaderi u obliku softverskog formata, koji su ucitavali dosta brzo.

edit : Tadasnje deranje cenama nasih lokalnih prodavaca opreme i ketridza, necu ni da komentarisem..
 
Poslednja izmena:
Ja nisam imao C64 ali ubedljivo najvise sam na njemu voleo da igram Speedball 2.
 
ripkid
"Tako nekako, koštali su od 16 do 20DM dok su kasetni kompleti bili po 3DM. To su u ono vreme bile dobre pare....ja sam imao tu sreću da sam uz C64 dobio odmah i 10 kompleta kaseta od mojih pa su mi Turbo 250 & Štelovanje Glave bili uvek pri ruci i nisam se previše zezao sa premotavanjem. Ne znam kakve su bile cene 80-tih, pretpostavljam da su bile još i veće. Sve su bile istaknute u dinarima pa mi teško da izvalim."

Jeste ali si taj modul imao i bez plasticnog kucista za 12 dm npr turbo 250+azimut+monitor 49152 je bio u tom donjem rangu cena.Module su izradjivali par ljudi ali je bilo mnogo vise preprodavaca od 91-92 pocele su cene malo osetnije da padaju modulima pa je bilo i vise njih sa igrama kopije.
Drugar je uz njegov c64 dobio u modul s rickdangerous i mikroprose socerom,a dokupio je modul simons basic i sitnim programima.
 
Ni tokom 80-tih godina, Epyx fast loader se nije mogao pohvaliti nekim narocitim ubrzanjem, Milslim da je ubrzavao od nekih 5x u odnosu na difolt. Svakako jeste komfornije u odnosu difolt loader mada vec nesto kasnije su se pojavili crt fastloaderi koji su i duplirali perfomanse. Cak su postojali i fast loaderi u obliku softverskog formata, koji su ucitavali dosta brzo.
Ja sam se u nekom momentu dokopao koda za barebone 16x disk ubrzivač (početak 90-tih, ako se dobro sećam). Na njega sam dodao svoj ASM kod koji je učitavao direktorijum po blokovima (bez korišćenja $ kao prečice), koristeći taj isti ubrzivač (pa je direktorijum učitavao prilično brzo), prikazivao meni i na pritisak tastera učitavao program sa diskete. Sa dodatim autorun-om je bio svega 13 blokova i stavio sam ga na sve svoje diskete (i sada je deo mog Magic Desk kertridža). Nazvan "M" radi brzog učitavanja, LOAD"M",8,1 mi je postala jedna od najkorištenijih komandi (u stvari, skraćena, L, pa SHIFT+O). Svi PRG fajlovi su se učitavali prilično brzo (~11s za 200 blokova). Sve ovo je bilo sa pozajmljenim 1541-II drajvom od jednog drugara koji ga nije koristio, u ono vreme nisam nikada imao svoj, samo kasetofon. Što se kasetofona tiče, dodao sam mu mali zvučnik, jedno vreme sam koristio program za štelovanje glave, ali sam ubrzo mogao samo po zvuku sa zvučnika da znam da li je dobro naštelovano ili ne, tako da mi nije bio neophodan. U nekom momentu sam nabavio i turbo+štelovanje modul, jer 1541 nije uvek bio kod mene, samo ponekad. Taj C64 i sva njegova operma je i dan-danas živ i zdrav i lepo radi.

1651695028368.png
 
Ni tokom 80-tih godina, Epyx fast loader se nije mogao pohvaliti nekim narocitim ubrzanjem, Milslim da je ubrzavao od nekih 5x u odnosu na difolt. Svakako jeste komfornije u odnosu difolt loader mada vec nesto kasnije su se pojavili crt fastloaderi koji su i duplirali perfomanse. Cak su postojali i fast loaderi u obliku softverskog formata, koji su ucitavali dosta brzo.

edit : Tadasnje deranje cenama nasih lokalnih prodavaca opreme i ketridza, necu ni da komentarisem..

De ćeš brže od 5x, to je odlična brzina :D (zapravo je 3x)....za nešto za šta treba 1:30min, spusti ti na 30 sekundi. :p Super je Fastload, još je bolji JiffyDos, za druge loadere tog tipa ne znam niti znam nekoga da ih je koristio. Pojma nemam šta su ti CRT fastloaderi, prvi put čujem za tako nešto. Daj neki link, nešto...

Kažem ja sam koristio C64 aktivno samo godinu do dve, posle sam ga igrao sporadično i nisam se puno zanimao, Amiga mi je bila glavna preokupacija

Evo ga Fastloader u akciji ako nekoga zanima



ripkid
"Tako nekako, koštali su od 16 do 20DM dok su kasetni kompleti bili po 3DM. To su u ono vreme bile dobre pare....ja sam imao tu sreću da sam uz C64 dobio odmah i 10 kompleta kaseta od mojih pa su mi Turbo 250 & Štelovanje Glave bili uvek pri ruci i nisam se previše zezao sa premotavanjem. Ne znam kakve su bile cene 80-tih, pretpostavljam da su bile još i veće. Sve su bile istaknute u dinarima pa mi teško da izvalim."

Jeste ali si taj modul imao i bez plasticnog kucista za 12 dm npr turbo 250+azimut+monitor 49152 je bio u tom donjem rangu cena.Module su izradjivali par ljudi ali je bilo mnogo vise preprodavaca od 91-92 pocele su cene malo osetnije da padaju modulima pa je bilo i vise njih sa igrama kopije.
Drugar je uz njegov c64 dobio u modul s rickdangerous i mikroprose socerom,a dokupio je modul simons basic i sitnim programima.

Kako god okreneš trebalo je da izmuzeš kao klinac te pare od matoraca....meni su jedva davali da kupim 10 disketa godišnje za Amigu :D
 
De ćeš brže od 5x, to je odlična brzina :D (zapravo je 3x)....za nešto za šta treba 1:30min, spusti ti na 30 sekundi. :p Super je Fastload, još je bolji JiffyDos, za druge loadere tog tipa ne znam niti znam nekoga da ih je koristio. Pojma nemam šta su ti CRT fastloaderi, prvi put čujem za tako nešto. Daj neki link, nešto...
Epyx fastloader imam licno u kolekciji. ;)

CRT mi je bila skracenica za "ketridz" :)

@zzarko

Meni je bila i ostala neka vrsta opsesije/satifakcije da baratam sa okolnim periferijama i da Loading programa/igre bude neka vrsta rituala. :D Bilo da je disketa ili kaseta. Slicno kao ti, Fastloader sam prvo ucitavao sa posebne diskete (namenjene upravo za taj postupak), a igru sa druge diskete. Jedno vreme sam program fastloadera nasnimavao na vise disketa preko slobodnih blokova na disketi koje koristim za omiljene single file igre. Samim tim, rutina je bila jos brza, jer nije bilo potrebe za svičovanjem disketa vec samo brzi unos komandi za loading. Medjutim, cak mi ni to nije bilo dovoljno pa sam fastloader nasnimao na kasetu direktno u Basic-u preko komande Save "Fastloader" tako da bi se loading prvo sveo na tape komandu iz Basica, Shift+runstop/Press play on tape. Kasetofon bi onda ucitao fastloader u memoriju, taman dok ja iskopam disketu sa igrom i koju bih dalje ucitavao disk komandama. Brzina ucitavanja malih programa preko kasetofona i difolt loadinga sa diskete u Basic-u je skoro ista, gotovo malo primetna u korist diskete.
 
@
@Elvir

Daj imena tih kertridža/loadera da chekiram
To je softerski fastloader By Odenwald. Zvali su ga i 25x.


edit: Mala ispravka kod uporedbe brzine loadinga izmedju kasetofona i diska u basicu. Brzina jeste gotovo ista ali u Turbo 250 modu tape programa/igre.
 
@

To je softerski fastloader By Odenwald. Zvali su ga i 25x.


edit: Mala ispravka kod uporedbe brzine loadinga izmedju kasetofona i diska u basicu. Brzina jeste gotovo ista ali u Turbo 250 modu tape programa/igre.

Kakve su brzine ovog loadera ? Jel kasetni, za diskete ili za oba ?

Ako nisi probao topla preporuka je Transwarp, novi loader....kačilo se ovde već. Ubija kako radi
 
Nazad
Vrh Dno