Šta je novo?

classPath za java

imam problem so ClassPath i mi treba da znam se za to , ako imate nekoja kniga ili bilo kakva pomos mi bi bila korisna
[email protected]
Hvala

UKRATKO PODEŠAVANJE JAVE

1. Instalirati odgovarajući JDK, npr. JDK1.5.0_07
2. Nakon instalacije, ići na Start/Control Panel i dupli klik na ikonu System i izabrati tag Advanced i opciju Environment Variables, koja se nalazi u donjem levom uglu.


slika 1


3. Treba prvo podesiti da se neke od Javinih komandi, kao što je na primer poziv Java kompajlera, mogu pozvati bilo gde iz command prompta. Pod bilo gde misli se u bilo kom folderu. Ovo se postiže dodavanjem putanje do Javinih komandi u promenljivoj Path . Promenljiva Path se nalazi u donjem delu ekrana Environment Variabli. Kliknuti na njeno ime u prozoru i odabrati opciju Edit. Ime promenljive ostaviti isto a u polju Variable Value na kraj dopisati ; ukoliko se ne kraju ne nalazi, u suprotnom ne dodavati je. Iza ; dodati:

C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_07\bin\;

Gde je C:\Program Files\Java\ folder u kom je JDK instaliran. Nakon unosa
pritisnuti OK.


slika 2


4. Dalje, vecina dodatnih alata (poput Ant – a) i aplikacionih servera zahtevaju kreiranu Environment varijablu sa imenom JAVA_HOME. Na donjem delu ekrana izaberite opciju New. Za Variable name unesite JAVA_HOME a za Variable value C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_07\



slika 3


Nakon unosa klik na OK.

5. Vec je bilo receno da kada se pravi paket sa imenom npr. geometrija, da ovo znaci da postoji folder geometrija u kom se nalaze klase i fajlovi koje se pisu u okviru tog paketa. Stoga se kompajleru mora zadati putanja do mesta na kom se nalazi folder geometrija, kao i ostali paketi (pa onda i folderi) koje pravite ili putanje do jar arhiva koje koristite u aplikaciji. To se zadaje na sledeći način: ako recimo u folderu C:\Moje pravite pakete koje želite, a između ostalog i paket geometrija, tada ovu putanju morate da dodate u vrednost variable koja se zove CLASSPATH. Ako je među Environment Variablama nema dodati je na sličan način kao JAVA_HOME.


slika 4

Vrednost variabli dati:
.;c:\Moje\;
Ako kasnije dodajete putanju do još nekog foldera početnu tačku sa kojom
počinje vrednost variable CLASSPATH ne treba dodavati.

6. Kompajliranje koda: Java programi mogu da se pišu u bilom kom editoru npr. Notepadu, s'tim što tada iz Command Prompta treba ''ručno'' iskompajlirati kod. Naravno ako koristite Eclipse ili neki drugi editor u kom imate opcije za pokretanje programa ovako nešto, a i ništa od prethodnog, nećete morati da radite. Ako se program zove Tacka.java tada se kompajliranje izvršava sa:
javac Tacka.java
gde je javac poziv java kompajlera. Nakon ovoga, ako grešaka nije bilo (ako jeste
prikazaće vam se koja se greška javila i u kom redu, dobićete fajl koji se zove kao i vaš .java fajl samo što ima ekstenziju class. U ovom našem slučaju to je
Tacka.class. Sada se izvršavanje programa pokreće sa:
java Tacka
 

Prilozi

  • slika1.JPG
    slika1.JPG
    40.2 KB · Pregleda: 70
  • slika2.JPG
    slika2.JPG
    13 KB · Pregleda: 75
  • slika3.JPG
    slika3.JPG
    12.9 KB · Pregleda: 76
  • slika4.JPG
    slika4.JPG
    13.2 KB · Pregleda: 76
Vrh Dno