Šta je novo?

Chia Network

Ko ima odgovarajuci plotter (da se ne haba ssd) dosta rama nema razloga da ceka, brzo moze da se napravi sve (u odnosu kako je bilo na pocetku), a kada zvanicni ploter izadje da se eventualno prebaci na njega, opet “velikom” brzinom. Mene odbija fee na ne zato sto je veliki nego zato sto sutra mogu da kazu e sada je drugacije a nemam bas ploter sa brdo rama da mogu relativno “jeftino” i efikasno ponovo pravim od nule. Tako da cekam official.
U svakom slucaju je dobro sto se sve ovo desava i sto se pojavljuju ovakve opcije.
Pa ne mogu povecat fee mogu smanjit vec je flexmajner izbacio podrsku za MM sutra ce kad bude provaljena zastita neko izbaciti sa 0% fee, a ako si video tabelu MM plotovi su 4-7% manji od buducih zvanicnih plotova (jer plotovi zvanicni postoje ne postoji harvetser za iste i podrska za GPU) zato nema logike i da se pojave BB plotove na farmovat MM jer donose vise
Mi kao miner-i nemamo nikakav benefit od ovog.
Kako mislis da nemas s amax spenom kompresije staje ti tacno 48% vise k32 plota na HDD samim tim zarade se gleda po broju plotova jer je svaki K32 plot racuna kao 102/110G a na HDD on zauzima od 68-80G i stedi prostor tebi

Ja upravo plotujem poznanicima ne kosta me skoro nista tako da mogu da im odradim po ceni po kojoj ce ulozeno povratiti za 2 meseca a nakon toga imaju do 48% vecu zaradu
 
I Nossd je tu vec neko vreme, malo ljudi se odlucilo na njih iz razloga zatvorenog koda i ne mogucnosti za prelazak na drugi pool. Slicno je sada i sa MM/flexpool.
Ne znam, zelim da budem slobodan u izboru ako vec postoji, fee nije problem, svuda ga je u kriptu, dodje kao normalna stvar.

Blade zaostaje u razvoju za MM ali nivo kompresije nije isti ako poredis npr. C9 MM vs BB, Blade ce tek da izadje i sam c10 i c11 koje MM i nema koliko znam.
Videcemo kako ce sve to da ispadne na kraju.

Svakako kao sto sam rekao inicijalno, da mogu ja bih presao na flex MM bar do izlaska blade i pravog poredjenja, komresije i zarade ukljucujuci i energiju.
 
Pa sa MM iams slobodu izbora solo da kopas ili bilo koji pool ili flexminer koji nije vezan za medmax-a, svakako se ocekuje i da i drugi veci poolovi ubace MM plotove u skorije vreme barem ovi koji imaju externe majnere
Inace cim neko provali zastitu MM plota oni ce biti modovani i u zvanican node bez fee sad kad ce se to desit za 4 meseca ili 1-2 godine ko zna ali 99% da ce se desit jer veci poolovi vec rade na razbijanju zastite kako bi farmali bez fee-a

Ne za BB gresis oni jos nemaju -c 8 i 9 (8 je pokvaren za plot a 9 mozes isplotovat a ne mozes testirat na CPU) jer nemaju porsku za GPU i to je krajnji novi kompresije, BB je lik koji je 70% koda ukrao od MM dok su radili zajedno i zato su plotovi veci jer je u pitanju stariji kod od MM a sto se tice GPU podrske za harvester za sad se tek ocekuje da se pojavi u alfa verziji za 2-3 meseca, tako da ne bi nikako nasedao na alzi iz chija tima jer su nesposobni totalno a ne zele da plate ljude, BB dev koliko je placen uradice samo da radi nekako i to je to
 
Pa ne mogu povecat fee mogu smanjit vec je flexmajner izbacio podrsku za MM sutra ce kad bude provaljena zastita neko izbaciti sa 0% fee, a ako si video tabelu MM plotovi su 4-7% manji od buducih zvanicnih plotova (jer plotovi zvanicni postoje ne postoji harvetser za iste i podrska za GPU) zato nema logike i da se pojave BB plotove na farmovat MM jer donose vise

Kako mislis da nemas s amax spenom kompresije staje ti tacno 48% vise k32 plota na HDD samim tim zarade se gleda po broju plotova jer je svaki K32 plot racuna kao 102/110G a na HDD on zauzima od 68-80G i stedi prostor tebi

Ja upravo plotujem poznanicima ne kosta me skoro nista tako da mogu da im odradim po ceni po kojoj ce ulozeno povratiti za 2 meseca a nakon toga imaju do 48% vecu zaradu

Ima benefita samo dok svi ne predju na nove plotove. Cim predju, nemas vise nikakvog benefita.
Takodje, zatvoren kod koji nije zvanicno odobren i radi samo na jednom pool-u.
 
Opet ne razumem logiku kako nema benefita ako dobijas do 48% vise? cista matematika?
Tacno je ako gledas nethash skoro SVI veliki pool vec rade replot ali cute jer ne zele da ostali urade isto i dignu im diff

Kako mislis zatvoren kod i radi na 1 pool, imas 2 opcije
  • flex miner samo na flex pool
  • chia node (mod MM) solo ili na SVAKOM pool (vezan si za sad za MM mod chija noda tacno jedino sto te kao moralno boli> jer se brines za chija devove i njihova baljezganja(prvo su lagali za NOSSD sad kenajju da ce imat isto sto i MM a nemaju bar ne jos ni u skorije vreme)
  • opcija vise ce biti uskoreo jer i foxy pool radi na podrsci
  • hpool takodje ubacuje GPU u svoj lopovski majner (koga briga jer kradu sve vise) itd

Vecina se kao zali na closed source kao da je ikog to ovde briga osim profita, kopa se 100% GPU algoa sa closed source majnerom pa svi gledaju zaradu a ne open source, inace chija je tesko centralizovan projekat po razvoju i odlucivanju i mene licno bas briga kako sta dok ja kopam za 45% vise zarade
 
@techone

Koliko ces dobijati kad svi urade replot?
 
Ko svi? ko ne uradi dobijace daleko manje moze i tako da se kaze
Zato i nema smisla kad kazes da majner nema nista od ovoga ima itekako ili ce replotovat i dobijat vise ili kad mreza poraste ce dobijat manje, naravno uvek ce biti onih sto ce ugasiti i oni koji ce kopat sad dok je cena "niska"

kompresioni plotovi mene kostaju daleko nize reda <100e za 100TB i roi je brz, meni super jos bolje ako neko siri FUD da se ne replota kako bi ja i taj uzimali 45% vise od njih ;)
a ovi sto kao cekaju zvanicno nesto za 6 meseci to su mi jos smesniji, ja cu do ta da isplatim plot bar 3x a oni nek cekaju sto im neko prica prica
Ok, ako vise plotova mozes da stavis na postojeci prostor i te iste plotove mozes da napravis xyz puta brze, usput da povecas sanse za block, za mene to je jeste nesto, sto ne znaci da je isto i za druge.
Da ali nije isto za druge jer NECE svi replotat neki ce odustat a neki ce izgubiti smisao kad im hpool na OG plot umesto 7-8% zakine 20% samo ce ugasit masine, ja eto znam 50+ i samo se par njih odlucilo za replot ostalima jos nista nije jasno jer se nimalo ne razumeju ili im je dosta cije i samo kukaju da nemaju zarade, plus ima i onih koji su pogasili odavno 200-300TB rigove ili nikad nisu dovrsili plot jer ne znam sta su zamisljali ROI za 4 meseca?!
A kad cena skoci jednog dana opet ce plot placati 5x vise

Da generalno kazem da se sve naopako radi od vremena kad se kupuju HDD do plotovanja to ulaganja 99% su sve radili naopako:
  • HDD se kupuje sad!!! (ja sam sad kupio HDD)
  • plotovanje se radi sad kad niko ne zeli!!! (plotovanje sebi radim sad a drugima sam radio pre 2 godine)
  • ploter se ne kupuje ako nemas znanja i potrebe za 1PT+ (ni ja svoje protere nisam isplatio iako sam drugima naplotovao 2PT tu samo jedino ROI)
  • coin sa farmuje kad je depresija!!!
  • coin se prodaje na HYPU kad bude za 6-20 meseci moja predpostavka neka (ovde i ja licno gresim na drugim coina ali moras jednom svatiti kad se prodaje)

A ljudi sve rade suprotno, ono sto 1000000000001% znam ako sutra cena chije skoci 80% njih ce placat plotove 10x iznad cene a posto chiju nemaju opet ce svi imati nenormalne minuse kao i na startu
 
Poslednja izmena:
@techone

Izgleda da moram crtati… kad se citava mreza replot-uje, koliko chie ces dobijati: manje - isto - vise?
Ne kazem ja da si pogrijesio sto si uradio replot, vec da u konacnici miner-i nemaju nista od ovog.
 
Ja tebe razumem, ali opet gresis jer ti licno dobijas do 48% vise u odnosu na diff, ne znam zasto ocekujes da niko nece replotovat jer diff lepo ide gore, zanci tebi ce zarad pasti i svima onima koji ne replotuju i mozda cete biti prinudjeni da ugasite masine

A tu pricu furaju ovi iz chije devovi naravno da ne mozes zabranit optimizaciju algoa oni to ako ne svataju onda su totalni sarletani, majneri kao i u POW majningu ako ne zele da se prilagode ispasce iz igre i cao, isto je kao reci ASIC nije nista doneo samo su ovi na GPU ugasili masine i sad hajtuju :D
 
Da ne duzimo dalje, mozes li odgovoriti na pitanje?
 
Pa odgovorio sam ti imas do 48% vise u odnosu na ranije... ono sto ti kazes da ce svi replotovat a nece, neki ce ugasit znaci opet si na plusu a ko ne zeli u minusu i to je ono sto je vazno jer replot KOSTA NESTO i nece svi da ga urade oni koji ne veruju u chiju ce odustati kako i treba da bude

PS: ja sam inace pre 3 meseca kupio 400TB po 10e/TB diskovi 5god garancije liku stoje ugaseni vec 4+ meseca, a vec imam najavu za plot kome stoje neplotovani diskovi 2 godine
 
Inace ko ima vise kompova sa diskovima, sa mreznim sherom se moze restit be problema do 10PT na 1gbit mrezi da je farmer/harvester samo na glavnom kompu sa GPU, ovo je trenutno farma sa 74 000 plotova na SBM sherovima na celeron 40+ racunara i glavni farmer/harvester je samo na serveru sa RTX 4080, tako da osatli racunari samo sheruju diskove a jedan kompa farmuje/harvestira kompresione plotove
kompresija kod ovih plotova je -c 8 i na 8.6PT load je oko 85-100% na GPU sto je verovatno blizu limita za tu grafiku
 

Prilozi

  • chia-harvester.jpg
    chia-harvester.jpg
    519.1 KB · Pregleda: 17
Pa sa MM iams slobodu izbora solo da kopas ili bilo koji pool ili flexminer koji nije vezan za medmax-a, svakako se ocekuje i da i drugi veci poolovi ubace MM plotove u skorije vreme barem ovi koji imaju externe majnere
Inace cim neko provali zastitu MM plota oni ce biti modovani i u zvanican node bez fee sad kad ce se to desit za 4 meseca ili 1-2 godine ko zna ali 99% da ce se desit jer veci poolovi vec rade na razbijanju zastite kako bi farmali bez fee-a

Ne za BB gresis oni jos nemaju -c 8 i 9 (8 je pokvaren za plot a 9 mozes isplotovat a ne mozes testirat na CPU) jer nemaju porsku za GPU i to je krajnji novi kompresije, BB je lik koji je 70% koda ukrao od MM dok su radili zajedno i zato su plotovi veci jer je u pitanju stariji kod od MM a sto se tice GPU podrske za harvester za sad se tek ocekuje da se pojavi u alfa verziji za 2-3 meseca, tako da ne bi nikako nasedao na alzi iz chija tima jer su nesposobni totalno a ne zele da plate ljude, BB dev koliko je placen uradice samo da radi nekako i to je to
Nesto nisam ispratio da je BB ukrao bilo sta od MM.
Moze neki izvor oko toga?
 
Javni nema, MM je nesto placeno za prvi ploter i radili su posle zajedno i dalje, ali posto je chija dev odbili da plate za kompresione plotove i sve on je napustio iste i deo koda i ideja je BB prakticno iskopirao z aploter, zato i nema harvestera i samo se CPU verzija testira jer mora sad uraditi isti a do tog dela nisu stigli... zato su i BB fajlovi veci jer je MM bar 4+ meseca posle toga doradjivao kompresiju za iste
 
Analizom samo flexpool i MedMax adrese koju je on licno javno postavio za fee, ustanovljeno je vec da je 250PT replotovano na flexpool

mada i ostali poolovi krecu da rastu dok veliki majneri fuduju da se ceka :ROFLMAO:
meni se takodje samo javljaju vec majneri jer oni i imaju najvecu dobit za malo ulozeno, ovi sitna pa sad bas po meni chije nikad nije ni bila opcija da neko drzi komp samo za 50TB

Inace ono sto sam zapazio veliku nefunkcionalnost kod dobre vecine majnere, sto zbog stednje sto zbog neznanja, farme su im itekako veoma lose dizajnirane, pre svega:
  • diskovi samo na USB?? malo diskova po kompu, problem sa nestabilnoscu jer su habovi i kontrolieri noname uglavnom a tu se javlja problem limita USB kontrolera
  • mnogo racunara a malo diskova pa na svaki harvester pa probleme da se sve nadgleda

dve solucije vidim:
1. diskove preferirat na sata jer su 100% stabilni u radu i sa pci-e 1x na 16-20x sata porta po racunaru ide lako i 100 diskova (ili polovna jbod resenja)
2. ne stavljat harvestere na svakom kompu!!!!, jednostavno sharovat diskove sve na mrezu i sa farmera farmovat sve, video sam farme sa kompresionim plotovima od 10PT sve na 1gbit mrezi koja radi bez problema i nadgleda se jednostavno, i tako se resava investicija da jedna jaca GPU moze da farmuje sve ako su kompresino plotovi u pitanju
 
Poslednja izmena:
Za one koji se pitaju zasto cena ide gore:
"Chia Network, Inc. announces that it has confidentially filed with the US SEC a draft registration statement on Form S-1 relating to its proposed initial public offering (IPO) of common stock. The size and price range of the proposed offering has not been determined."
 
Nazad
Vrh Dno