Šta je novo?

Chia Network

odziv za pronalazenje sherova nije toliko bitan, bitno je da ne predje 20-30sec... nacin rada chia mreze se razlikuje od POW i nije vazno ko prvi submituje share za blok
naravno ovo ne znaci da se mreza treba raspadat ali dok vam harvester nalazi sharevo ispod 30s svaki ce vredeti (biti validan) za solo ili pool (provereno, jer su moji inace 20-35s zbog specificne koncepcije rada)
 
Može neki novi info o Chia ? Ima li nekih novosti ? Da parafraziram kolegu; "Tema nešto nije aktivna, šta se desava, da li su svi napustili Chia farmovanje?"
 
Može neki novi info o Chia ? Ima li nekih novosti ? Da parafraziram kolegu; "Tema nešto nije aktivna, šta se desava, da li su svi napustili Chia farmovanje?"
Chia uvela CAT1 standard (chia asset token) i trenutno se dele razni tokeni na discord ili twitter,airdrop ili kupovinom,takodje pocela i pretprodaja nft-ova.
Za CAT's treba chia light wallet,jos je u beta fazi i nije preporucljivo instalirati isti na racunar koje farmuje.
Preporucujem ovaj sajt za novosti: https://thechiaplot.net/
 
Manje vise isto, cena nikakva, polako opada snaga mreze, izbacili su chia offers opciju da se trguje bez menjacnice, godinu dana od kako je mainnet. Ako nesto bude od ovog coina bice za par godina, po mojoj proceni. Komp radi pa radi a nije neka potrosnja struje, po mom racunu se i ne vidi. Ako imate diskove koji ne rade nista onda je ok da se pocne, u suprotnom ne. Kada i ako cena bude bar jedno 4x bice druga prica. Sama chia je ok, laka za odrzavanje, ako koristis windows bacis pogled zbog win update svemena na vreme i to je to. Da bi se napravio jedan coin potrebno je oko mesec dana sa nekih 150-160 TB.
 
Imam problem sa Siliconom (SIT) forkom nece da se sinhronizuje, ostali rade bez greske. Ako neko ima ideju za pomoc slusam?
 
Kad smo vec vratili temu iz mrtvih imam dva pitanja:
1. ima li neko problema sa sinhronizacijom - nod mi svakih par sati prestaje sa radom i moram da ga restartujem. I to je vec dve nedelje tako.
2. vrv zbog toga mi Space Pool prikazuje da farmam sa upola manjim brojem plotova nego pre.
Zadnji HD sam dodao pre 6 meseci i sve je radilo bez problema do pe 15 dana. Sistem i DB je na SSD-u i ima jos oko 200 GB slobodno. Planirao sam da sledeci vikend rastavim farmu i ocistim sve od prasine i ako ne nadjem resenje za problem brisem sve i sync od 0.
 
Kad smo vec vratili temu iz mrtvih imam dva pitanja:
1. ima li neko problema sa sinhronizacijom - nod mi svakih par sati prestaje sa radom i moram da ga restartujem. I to je vec dve nedelje tako.
2. vrv zbog toga mi Space Pool prikazuje da farmam sa upola manjim brojem plotova nego pre.
Zadnji HD sam dodao pre 6 meseci i sve je radilo bez problema do pe 15 dana. Sistem i DB je na SSD-u i ima jos oko 200 GB slobodno. Planirao sam da sledeci vikend rastavim farmu i ocistim sve od prasine i ako ne nadjem resenje za problem brisem sve i sync od 0.
Koja verzija client-a? zadnja?
 
Kad smo vec vratili temu iz mrtvih imam dva pitanja:
1. ima li neko problema sa sinhronizacijom - nod mi svakih par sati prestaje sa radom i moram da ga restartujem. I to je vec dve nedelje tako.
2. vrv zbog toga mi Space Pool prikazuje da farmam sa upola manjim brojem plotova nego pre.
Zadnji HD sam dodao pre 6 meseci i sve je radilo bez problema do pe 15 dana. Sistem i DB je na SSD-u i ima jos oko 200 GB slobodno. Planirao sam da sledeci vikend rastavim farmu i ocistim sve od prasine i ako ne nadjem resenje za problem brisem sve i sync od 0.
Koja je platforma? Ovih dana je dust storm možda to utiče.
 
W 10 je OS. Bio je i pre dust ali nije uticao ovako. Smanjivala se zarada ali nije iskakao iz synca
 
Windows vremenska zona i sat su u sync-u?
Da li je komp opterecen necim drugim? Da li ima dovoljno resorsa pored prostora?
Moze i da bude da je nesto win pobrljavio posle nekog updatejta.
 
Kad smo vec vratili temu iz mrtvih imam dva pitanja:
1. ima li neko problema sa sinhronizacijom - nod mi svakih par sati prestaje sa radom i moram da ga restartujem. I to je vec dve nedelje tako.
2. vrv zbog toga mi Space Pool prikazuje da farmam sa upola manjim brojem plotova nego pre.
Zadnji HD sam dodao pre 6 meseci i sve je radilo bez problema do pe 15 dana. Sistem i DB je na SSD-u i ima jos oko 200 GB slobodno. Planirao sam da sledeci vikend rastavim farmu i ocistim sve od prasine i ako ne nadjem resenje za problem brisem sve i sync od 0.
DB je V1 ili V2?
 
Ako sam nasao dobar podatak zadnji update win je imao pre 15-ak dana sto mi se poklapa sa pocetkom problema.
Znaci nova instalacija za vikend pa da vidimo sta ce biti.
Komp nije opterecen. Nekada je tu radilo jos 5-6 forkova uz Chiu i Chives bez problema.
Mislim da je DB V2.
 

Evo interesante informacije za NFT poznavaoce, ovo je tek pocetak.
 
Posto su mi ostali ploter serveri i posto me plot ne izadje vise od 0.1eur odlucio sam da replotujem i dobijem 45% vecu dobit, potrebno je 256G ram, RTX 3060 i brzi NVME koji moze da primi primi xx plota i brzo prebaci na 6+ HDD koji su zakaceni na ploter (nvme se i dalje trosi ali imam stare) brzina plotovanja je oko 200 sekundi, zato i reploting za ove plotove ce biti znatno nizi ko ima HW potreban
Odlucio sam se na medmax ploter i kompresiju od 8 gde je plot ~71G k32 sto znaci da donosi oko 45% vise od 102G plota je na 10TB disku staje 130 istoh dok je original plotova bilo 91
Za ove plotove za sad je dostupan modifikovan node od medmax koji radi kao i standardan i moze kopat soli ili na bilo kom pool sa NFT plotovima

Ja sam se licno odlucio sa flex miner koji je slican hpool mineru ali koristi samo NFT plotove i dobitaj je veci od hpool jer nema kradji solo majningom kao na hpool, za grafiku na harvetseru sam stavio GTX1070 koja moze da harvestuje -c 8 do nekih 600TB, za -c 2-5 moze cpu ali je kompresija manja pa je tako dobitak manji oko 35%flex
Za stelovanja flex majnera treba samo generisat kljuc sa flex pool sajta i to je sve prakticno plug an play, kod mene sa ~400TB plotova GPU use je povremen i trois oko 60W limitirao sa a na 110W jer nema potrebe za vise
Kacim sliku sa flex pool gde se vidi trenutni realan velicina plotova, projektovana i realna
Zvanican bladebit ploter sam testirao ali kod njih -c 9 kompresija plot je daleko veci 76G u odnosu na MM -c9 68G i za sad nema GPU podrsku ni CPU za harvester vec se samo testira -c 7 za CPU koji su takodje 10-15% veci sto mi je totalno neprihvatljivo ako sad mogu da imam 45% vecu zaradu i vratim ulozeno vreme za replot za 2 meseca
Generalno chia je odbila da plati MM za implementaciju a bladebit dev nema pojma ni blozi kao MM i zato su mu plotovi veci i na implementaciju GPU ce se cekat bar minimum jos 4-6 meseci
Inace fee na flex miner pool za -c 8 je 3% jer deo ide MM a ako se harvestuje sa CPU -c 2 do 5 onda je fee mani 1.75% sto je sasvim ok kad se uzme dobita koliko su MM plotovi manje od buducih zvanicnih blade bit plotova

Takodje ko ima klasicne plotove bez NFT dobitak je jos veci jer zbog kradje hash na hpool za OG plotove dobitak je i preko 50% sa novim plotovima i na drugim poolovima
 

Prilozi

  • flexx.jpg
    flexx.jpg
    158.6 KB · Pregleda: 15
@techone

Za sve sam saglasan osim za kradju na Hpool-u. Ranije je bilo kradje, ali od kako su izasli NFT plotovi to je u prosjeku Nft (imam nesto preko 500TB na Hpool) i nesto preko 1000TB NFT.
Inace, nikako da uhvatim slobodnog vremena za replot da uopste krenem, a ne znam gdje da nadjem par dana vremena koliko ce trebati da se sve odradi…
 
I dalje je 50% na hpool OG plotova, a svi znamo kako kineski pool rade, posle kako bi nadoknadili minuse povecavajy fee sto na OG plotovima moraju za NFT plotove ne znam, svakako pool placa po sheru i moze sam kalkulisat koliko daje a koliko uzima
Moja neka licna obzervacija kompresovanih plotova u odnosu na zaradu na OG hpool majneru je oko 50% veca iako bi trebala biti ~45% (minus 2% fee razlike u pool)
Prijatelju takodje treba da preplotujem 400TB sto mi nije problem pa ce i on uporedit uskoro razliku jer jos ima OG plotove sa kojima kopa na hpool-u
 
Pa kazem ti da nije na realnom primjeru. I ako ima kradja, neki minimalni procenti su u pitanju, kakvih crnih 50%.
 
Ne mislio sam u odnosu na kopresione plotove koji su 45% efikasniji a daju 50%+ vise u odnosu na OG hpool, znaci hpool reda mozda krade 5-7% kad se majnuje sa OG plotovima
 
Tabela za MM kompresovane plotove, plot size je velicina istih za datu kompresiju, piB/RTX 3060ti, K2200 i je koliko moze dati GPU da posluzi za harvestera ili farming istih putem glexfarmera u PB, dok je zadnja kolona za CPU 12 core xeon ivi bridge koliko isti sam bez GPU moze da farmuje gde se vidi da isti moze raditi od kompresije 1 do 7 (mada za 7 moze raditi samo 200TB)
Ostali procesori i grafike u odnosu na snagu rade proporcionalno, na primer GTX 1070 moze farmovat oko 600TB -c 8 plotova neki i7 sa 6 core bi mogao pola ko ovaj xeon CPU itd
 

Prilozi

  • gigahorze.png
    gigahorze.png
    52.9 KB · Pregleda: 12
izasao je uporedni prikaz dolazece bladebit (officialne) kompresije vs medmax kompresije koje je vec mesec dana dostupna i radi, po meni nema tu sta da se razmislja MM daleko efikasniju kompresiju ima i vec je dostupan a bladebit se ocekuje tej za 3-6 meseci
 

Prilozi

  • mm-bb.png
    mm-bb.png
    18.1 KB · Pregleda: 5
Ko ima odgovarajuci plotter (da se ne haba ssd) dosta rama nema razloga da ceka, brzo moze da se napravi sve (u odnosu kako je bilo na pocetku), a kada zvanicni ploter izadje da se eventualno prebaci na njega, opet “velikom” brzinom. Mene odbija fee na ne zato sto je veliki nego zato sto sutra mogu da kazu e sada je drugacije a nemam bas ploter sa brdo rama da mogu relativno “jeftino” i efikasno ponovo pravim od nule. Tako da cekam official.
U svakom slucaju je dobro sto se sve ovo desava i sto se pojavljuju ovakve opcije.
 
Mi kao miner-i nemamo nikakav benefit od ovog.
 
Ok, ako vise plotova mozes da stavis na postojeci prostor i te iste plotove mozes da napravis xyz puta brze, usput da povecas sanse za block, za mene to je jeste nesto, sto ne znaci da je isto i za druge.
 
Nazad
Vrh Dno