Šta je novo?

Chia Network

Mogli bi mi ovde da napravimo pool. Donesite svi meni isplotovane diskove i dajte mi seedove, a ja ću svima da delim procentualno koliko ko ima plotova u odnosu na ceo pool. Naravno, odbićemo nešto na troškove struje i prostora, kao i neki procenat za moj trud. Tu je i investicija za prateći hardver. Mislim da ćemo se sve lako dogovoriti. Pa, to nam je u genima.
 
Mogli bi mi ovde da napravimo pool. Donesite svi meni isplotovane diskove i dajte mi seedove, a ja ću svima da delim procentualno koliko ko ima plotova u odnosu na ceo pool. Naravno, odbićemo nešto na troškove struje i prostora, kao i neki procenat za moj trud. Tu je i investicija za prateći hardver. Mislim da ćemo se sve lako dogovoriti. Pa, to nam je u genima.
Ja sam za tvoj predlog
 
Ne ide bas toliko brzo, za jedno mjesec bi mogli poceti otkazivati najlosiji modeli koji startovali na pocetku :)
Pa nisi me bash ubedio :) 1.4TB/ plotu od 100GB , dobri ssd-i su deklarisani na 600TBW , znachi posle 400 plotova bi trebao jedan samsung u kantu. Ja sam na tipa isplotovanih >2000 plotova, ali preko 90% je sa intel p3600 pa sam ok. Ali sada vec mozgam da gurnem u racunicu i neke consumer opcije pa sam uzeo digitron u ruke koliko "plot" koshta da se napravi 0.6e mi samo "SSD" trosak. Sa druge strane svaki dan me kosta shto su mi prazni diskovi pa dal mi bolje gazim consumere ili da sam strpljiv sa enterprise diskovima.
 
Ja sam za tvoj predlog
Bilo je tu malo i sarkazma, naročito u tvrdnji da ćemo se lako dogovoriti. Očekivao sam i neke komentare vezano za moj nick. Trebao sam da stavim nekog smajlija na kraj komentara. :)
E, sad ozbiljno. Ima tu dosta detalja na koje treba misliti. Za svaki wallet, dakle za svakog učesnika, bi trebalo podići full node - verovatno posvećen računar. Ako neko ima samo par diskova, to i dalje zahteva poseban računar. Da bi imalo smisla uopšte razmatrati udruživanje, mora da postoji neki minimum kapaciteta koji ima smisla. Obzirom na brzinu rasta mreže, ko tu brojku sme i može da prognozira? Administriranje i raspodela zarade bi bili noćna mora.
Prostor za sve te diskove može biti problem. Iako nisu potrošači kao grafičke kartice, ipak zahtevi nisu zanemarljivi kad se diskovi broje u stotinama ili hiljadama pa se to množi sa desetak w. Zamislite i tu šumu kablova, strujnih i sata.
 
Ako je izvodljivo bilo bi ok. Vidim da onaj nišlija sa yt pokušava nešto da uradi po tom pitanju
 
On je snimio najobičniji klip tutorial o Chia ekosistemu, nema ni pomena o pravljenju poola. Sa druge strane, postoji Chia Network Balkan grupa na Telegramu gde vlasnici grupe planiraju pool, tj. po njihovim rečima sve je spremno, samo se čeka da izađe zvanični protokol.
 
Treba mi pomoć ako se neko od vas forumaša bavio ovim problemom. Uzeo sam 2 NVMe diska Samsung 980 1TB i hteo da ih zbog brzine i kapacieta stavim da rade u RAID 0 i tako dobijem ukupno 2TB za paralelno plotovanje. Imam Gibabyte B550 Aorus Elite EX koji podržava 2 NVMe da rade u RAID-u, ali kako god podesio BIOS, Windows 10 ta dva diska vidi kao zasebne diskove. Sistem mi je na posebnom SSD-u koji je priključen na SATA portu. Dakle ta dva diska treba da se koriste samo kao dodatni za plotovanje a sistem je već instaliran a SATA portovi su BIOS-u ostali da rade u AHCI modu.

U BIOS-u je CSM isključen, za NVMe uključen RAID mod i kreiran RAID 0 Array. U Windows-u sam instalirao RAID driver skinut sa Gigabyte-ovog sajta ali i dalje isto.

Svaka pomoć ili sugestija je dobro došla!
 
Ajde daj sliku iz bios-a, da vidimo kako izgleda taj raid sto ti je napravljen. Takodje prebaci prvi slot na PCIE 3.0 zato sto ti drugi ne podrzava PICE 4.0.
 
Spoj ih u windowsu....brzhe i lakshe je ....;)
 
Ajde daj sliku iz bios-a, da vidimo kako izgleda taj raid sto ti je napravljen. Takodje prebaci prvi slot na PCIE 3.0 zato sto ti drugi ne podrzava PICE 4.0.
Šaljem čim stignem kući, znam da nije ista brzina za oba M.2 slota ali to nisam menjao.
 
Drustvo pridruzujem se i ja, za sada podesavam ploter (r9 5900x, 64gb ram, 2x2tb mp510) probao raid 0 ali se ispostavilo da je ipak bolje bez raida. Trenutno sam na 12 paralelno (6 na svakom disku) plotting time 7 sati po plotu.
 
Je l’ ima jos neki seljak da plotuje i farmuje sa 3 masine paralelno sa FULL NODEom na svakoj masini? Ne znam koliko limitiram sebe i da li je problem…ali sve su sinhronizovane i farmuju, plotovi prolaze filtere… ljudi na forumima kazu da to ne valja

pitam zato sto nisam znao da podesim one full node + dva harvesteta, duduk sam za cmdline i powershell… ako ima neki noob friendly guide bio bih zahvalan.

inace plotujem oko 60 dnevno na masine, tkd bih za desetsk dana trebao imati isplotovano svih 1200 (trenutno na 420). Ne ulazem vise ni dinara dok ne dodje nesto, a s obzirom na rast mreze, ne znam ni da li ce doci…
 
Da li ima info koliko daje, isplati li se?
Ja ionako sam bio na nuli pa rekoh da probam, za pola dana koliko sam tamo sa 50 plotova dobio sam neku sitnu isplatu. Pool postoji par dana, ne znam da li je neka prevara ili nije ali nemam šta da izgubim tako da me baš briga.
 
Ja ionako sam bio na nuli pa rekoh da probam, za pola dana koliko sam tamo sa 50 plotova dobio sam neku sitnu isplatu. Pool postoji par dana, ne znam da li je neka prevara ili nije ali nemam šta da izgubim tako da me baš briga.


Sta treba da se podesi osim registracije ?
 
Instalira se program koji se sine sa njihovog sajta i kopira token u taj program koji dobijes na njihovom sajtu kad nakon registracije i dodavanja farmera. CHIA gui mora biti paralelno otvoren.
Ja kada pokusam da se prikljucim izbacuje mi konstantno proof not found!, da li neko zna sta moze da pravi problem?
 
sad mi je online i stoji tamo da se skupilo 0.001144 xch. samo nevidim gde moze da se navede koju kolicinu da prebacije u novcanik. ili je to negde vec podeseno fiksno ?
 
Jel može neko ko je počeo da farmuje preko poola da da procenu kolika je dnevna zarada po tb? Hvala
 
Ja cu sutra da sednem da i da se pridruzim, mrzelo me danas :D

sad mi je online i stoji tamo da se skupilo 0.001144 xch. samo nevidim gde moze da se navede koju kolicinu da prebacije u novcanik. ili je to negde vec podeseno fiksno ?
Sa koliko plotova, izvini ako si napisao, nisam video?
 
Ja cu sutra da sednem da i da se pridruzim, mrzelo me danas :D


Sa koliko plotova, izvini ako si napisao, nisam video?
nisam napisao imao sam oko 80 tada sad sam na nekih 90. videcu sutra tamo oko 15h sta cu skupiti, ali u svakom slucaju onima koji imaju malo plotova do nekih 300 mozda i vise se vise isplati ovako. bar je to moje misljenje, ne curi ali kaplje :)
 
Na hpool-u sam ovih dana dobijao oko 0.0038 xch na dan sa 80 plotova. To je nekih $85 mesečno tim tempom, ako računamo da je xch oko $750. Iz poola se može povući minimalno 0.2 xch, a za to treba nekih 53 dana da se skupi.
 
Nazad
Vrh Dno