Šta je novo?

CGNAT - kako živeti sa istim ili kako ga se rešiti?

radashin

Čuven
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poruke
1,836
Poena
545
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Aj malo pojasnite za taj CGNAT...
Kako se to da proveriti i koji su glavni nedostaci?
 
^

Ukratko, ne možeš otvarati portove (portforward), nemaš pristup ruteru od spolja.
Problemi i ograničenja sa online igranjem, torrentima, pristup privatnom serveru (NAS), kamerama ako ih imaš itd. Razni sajtovi traže captcha i postoji mogućnost da ti IP adresu stave na blacklist.
 
Torrenti mogu da se skidaju, ali ne mogu da se seed-uju, što je vrlo važno za privatne torrent trackere. Ne znam postoji li način da se to reši nekako. Ako postoji neko rešenje, a da ne moram kupovati VPN idr. zamolio bih za pomoć. Može i na PM pošto to već nije tema za ovde. Ili da se oprostim od privatnih torrenta...
 
Torrenti mogu da se skidaju, ali ne mogu da se seed-uju, što je vrlo važno za privatne torrent trackere. Ne znam postoji li način da se to reši nekako. Ako postoji neko rešenje, a da ne moram kupovati VPN idr. zamolio bih za pomoć. Može i na PM pošto to već nije tema za ovde. Ili da se oprostim od privatnih torrenta...
Možeš da seeduješ, i na tebe mogu da se kače samo oni koji nemaju CG-NAT, a takvih je sve manje ili oni sa seedbox-om, to je što se tiče privatnih trackera, za javne te baš briga, nađe se neko uvek na koga možeš da se nakačiš. VPN nema veze osim ako ne živiš u Nemačkoj, USA i sl.
Za seedovanje ti treba seeebox
 
Na https://whatismyipaddress.com može videti samo javnu adresu. Da li je neko natovan, može se videti u podešavanjima rutera, pod opcijom WAN status, ili internet status, zavisi od modela rutera, traži se polje sa IPv4 WAN adress. Ako tu stoji gore pomenuti opseg 100.xxx.xxx.xxx, natovan je. A ako se ta adresa, recimo 172.xxx.xxx.xxx slaže sa adresom na sajtu "whatismyip", onda nije natovan.

@a c a
Zahvaljujem :)
 
Poslednja izmena:
Aj malo pojasnite za taj CGNAT...
Kako se to da proveriti i koji su glavni nedostaci?
Ne mogu da koristim kućni net za vpn server(ili bilo koji drugi), ne mogu da hostujem igre za multiplayer, postoji mogućnost da budem banovan preko IP na nekim sajtovima tuđom zaslugom, ne mogu da skidan sa sajtova gde je ograničeno za isti ip(ukoliko je već korišćeno).. CGNat je obogaljen internet kao što su nekada bili dvojnici na telefonskoj liniji. Samo se manje primećuje.

Ne znam zašto ne stave sve na CGnat pa ako se neko žali istog skinu. Realno, nema nas sto hiljada koji će ga primetiti.
 
Ne mogu da koristim kućni net za vpn server(ili bilo koji drugi), ne mogu da hostujem igre za multiplayer, postoji mogućnost da budem banovan preko IP na nekim sajtovima tuđom zaslugom, ne mogu da skidan sa sajtova gde je ograničeno za isti ip(ukoliko je već korišćeno).. CGNat je obogaljen internet kao što su nekada bili dvojnici na telefonskoj liniji. Samo se manje primećuje.

Ne znam zašto ne stave sve na CGnat pa ako se neko žali istog skinu. Realno, nema nas sto hiljada koji će ga primetiti.
CGNAT se može rešiti kupovinom jeftinog VPSa (3-4 eur) i pravljenjem VPNa od tvog rutera do VPSa.
 
Na https://whatismyipaddress.com može videti samo javnu adresu. Da li je neko natovan, može se videti u podešavanjima rutera, pod opcijom WAN status, ili internet status, zavisi od modela rutera, traži se polje sa IPv4 WAN adress. Ako tu stoji gore pomenuti opseg 100.xxx.xxx.xxx, natovan je. A ako se ta adresa, recimo 172.xxx.xxx.xxx slaže sa adresom na sajtu "whatismyip", onda nije natovan.

@a c a
Zahvaljujem :)

Mislim da je opseg IP adresa kod Telekoma sa CGNAT-om 100.64.0.0 – 100.127.255.255 :)

Takodje, Telekom je skidao CGNAT na zahtev korisnika ako im se posalje mail sa objasnjenjem da vam je neophodno da ne budete sa CGNAT-om zbog sigurnsnih kamera u kuci, posla kojim se bavite.
 
Tako je bilo dok sam bio na MTS-u. Jedan mail je rešavao, imali su razumevanja. Ali tamo gde živim MTS-ov VDSL ne može da dobaci brzinu preko 17/3. Morao sam da pređem na SBB. Nadam se da će MTS-ova optika stići kroz dve godine.
 
Kapiram da će i korisnici optike isto imati ovaj problem sa CGNAT-om?
 
Verovatno. Vrlo je moguće da su već sada neki korisnici optike natovani. Jer problem je u nedostatku IPv4 portova, nebitno preko čega ide internet. Stvar je u tome što je, verujem, MTS fleksibilniji po pitanju dodele javne IP adrese. Izgleda da će biti sve gore dok se ne pređe na IPv6 protokol.
 
CGNAT se može rešiti kupovinom jeftinog VPSa (3-4 eur) i pravljenjem VPNa od tvog rutera do VPSa.
Poenta je da nešto što je bilo besplatno i jednostavno, sada je komplikovanije i košta. A ako meni treba VPN server kući, onda moram da pravim vpn klijenta kući i vpn server na netu, kako bi pristupio kućnoj mreži a posle u samoj mreži da rutujem saobraćaj sa dolaznog VPN-a na odlazni normalni net. Zvuči jednostavno, ali u praksi nije.
Poenta je, ne naplaćuj i ne komplikuj ono što je bilo besplatno i jednostavno.
 
Poenta je da nešto što je bilo besplatno i jednostavno, sada je komplikovanije i košta. A ako meni treba VPN server kući, onda moram da pravim vpn klijenta kući i vpn server na netu, kako bi pristupio kućnoj mreži a posle u samoj mreži da rutujem saobraćaj sa dolaznog VPN-a na odlazni normalni net. Zvuči jednostavno, ali u praksi nije.
Poenta je, ne naplaćuj i ne komplikuj ono što je bilo besplatno i jednostavno.
Super. Reci to SBBu.
 
Na https://whatismyipaddress.com može videti samo javnu adresu. Da li je neko natovan, može se videti u podešavanjima rutera, pod opcijom WAN status, ili internet status, zavisi od modela rutera, traži se polje sa IPv4 WAN adress. Ako tu stoji gore pomenuti opseg 100.xxx.xxx.xxx, natovan je. A ako se ta adresa, recimo 172.xxx.xxx.xxx slaže sa adresom na sajtu "whatismyip", onda nije natovan.

@a c a
Zahvaljujem :)

Odlična informacija proverio sam slaže mi se adresa IPv4 Address: 188.xxx.xx.xxx sa javnom adresom 188.xxx.xx.xxx to znači da nisam natovan :D
 
Poslednja izmena:
Kako se može proveriti CGNAT na Huawei EchoLife HG520i (tačna opcija na ruteru, MTS optika), zahvaljujem.
 
Na https://whatismyipaddress.com može videti samo javnu adresu. Da li je neko natovan, može se videti u podešavanjima rutera, pod opcijom WAN status, ili internet status, zavisi od modela rutera, traži se polje sa IPv4 WAN adress. Ako tu stoji gore pomenuti opseg 100.xxx.xxx.xxx, natovan je. A ako se ta adresa, recimo 172.xxx.xxx.xxx slaže sa adresom na sajtu "whatismyip", onda nije natovan.
Taj termin "natovan" nekad pogodan bio za zemlje pod nato intervencijom (nato bombardovan). Trebalo mi vremena da shvatim na šta se danas konkretno odnosi.:giggle:
https://www.ipaddress.com/what-is-my-ip-address/ je ona koju sam posetio pre 2-3 dana i čim sam ugledao "ISP: Moja Supernova Doo Beograd" sve mi bilo jasno i dalje provere nisu bile potrebne.
 
Mene skoro staviše iza CGNAT-a (Telekom VDSL), nije pomogao telefonski poziv, opcije su promena provajdera ili plaćanje statičke adrese.
Za sada sam bliži promeni provajdera, pošto su faktički promenili uslugu koju pružaju, do skoro sam mogao pristupiti svom NAS-u i kamerama spolja, sada više ne bez doplate.
 
Koliko košta statička IP adresa mesečno?
 
Da ti je to bitno, znao bi da li si natovan.

Kada sam bio na SBB na drugoj lokaciji iskakli su mi captcha kodovi dok trepneš, odnosno stalno su me sajtovi proveravali pre ulaska. Tada sam prvi put i saznao šta znači biti NAT-ovan. Svakako je bolje kada korisnik nije NAT-ovan , a koliko vidim, na MTS Optici toga nema, javna adresa nije NAT-ovana.
Koliko košta statička IP adresa mesečno?
Trebalo bi između 700-1000din u zavisnosti od provajdera. Nadam se da ne uzimaš statičku samo zbog NAT-a.
 
Pa ako kojim slučajem budem natovan kod MTS-a, probaću da ih zamolim da mi skinu. Šta da radim ako ne bude moglo, verovatno ću morati. Koristim privatne torente dosta, a tamo je to veliki no no.
 
Да се надовежем, и мене су натовали пре пар година и нису хтели ни да чују за моје проблеме са камером.
Пре око годину дана сам успео да добијем удаљени приступ камери а и на приватном сајту за торенте сам постао видљив. Не знам шта је у питању, сигурно није јавна ип адреса.
 
^ Kako znaš da "sigurno nije javna IP adresa"?
 
Ko ima problem sa CGNAT, a nema znanja da pravi VPS i da se cima sa routiranjem, može da uplati MullvadVPN za 5 eura mesečno, i završi posao sa njihovim port forwarding-om.
 
Nazad
Vrh Dno