Šta je novo?

Carina na pošiljke (2024)

1716378602302.png
Nakon ovoliko čekanja i uprkos tome što sam poslao dokaz koliko sam platio pošiljku (ss sa alija i izvod iz banke) uz broj carinske prijave, oni ipak carinili po onome što piše na paketu, a na paketu naravno veća cijena. Juče čitav dan čekam dok postexpress poštar voza paket da bi me u 18:30 nazvao i rekao da ne može doći zbog kiše.
 
Ne interesuju ih mailovi osim u slučaju da su te oni prethodno kontaktirali. Takvo je barem moje iskustvo (svojevremeno su tražili dokaze za neki vape nikotin koji sam pazario sa Kipra pa sam im poslao mailom i stavio u subject "dokumentacija povodom carinskog zahteva broj taj i taj").
 
Sve bi to bilo ok da ih nisam pitao da li bi značilo da pošaljem dokaze, gdje su mi rekli da bi značilo i dali broj carinske prijave koju treba ostaviti u mailu...
 
NS rade jako losi ljudi.... nista se tu nije promenilo za 10+ godina... znam jedino da su carinici po kazni tu oni sto su krali po prelazima a posto se ovde ne moze krasti ponasaju se ko dzukele
 
Do sada je sve prolazilo lagano, platim PDV na pošiljke, uvek sam gledao da su ispod 50eur i sve ok, ovo je prvi put da stiže mail, ali naravno već 2 dana ne odgovaraju na moje mailove.

Поштовани/а,
у прилогу Вам шаљемо обавештење о приспећу пошиљке из иностранства, које је и у писаној форми послато на адресу назначену на пошиљци.
Молимо Вас да, приликом преузимања пошиљке, обавезно понесете обавештење у штампаној форми.
С поштовањем,
Da li je neko imao sličnih situacija, jel realno da moram da idem u poštu u Zemun sa papirićem da bih podigao svoju pošiljku?
Ne pominje se carina nigde, ali me ne bi iznenadilo da treba da se natežem sa njima jer je paket 48$...
 
Moraš da odeš lično, ne može preko maila. Ne zovu te da podigneš pošilju nego takva obaveštanja šalju kada pošiljka sadrži nešto što po njima ne možeš da uvezeš. Možda je problem količina, možda nešto za šta treba dozvola itd. Kada odeš budi pristojan i verovatno ćeš srediti stvar.
 
Citam i ne verujem, poslednja 2 meseca mi je stiglo preko 200 paketa... Bilo je i paketa vrednijih od 100$ (naravno napisana vrednost 10-20$), nijedan nije poslat na carinu. Jedan paket od 1100$ koji je isao preko upsa, svi troskovi carine 19000. Da li ja imam srecu, nije mi jasno :)
 
Zdravo, treba mi pomoc
Hocu da kupim par suplemenata sa Iherba (zn,melatonin, omega 3), totalna suma sa klasicnim slanjem je oko 55evra, sta mogu da ocekujem na carini 10% ili vise? Postoji li neka caka da se to zaobidje u smislu da carina bude 10%, a ne 20 ili 30 posto je ipak suplement ne znam u kojoj je kategoriji, vidim da su ljudi pisali da prodju sa 10 posto carine i imali li razlike gde narucujem posto su mi opcija BG ili Kraljevo?
Hvala unapred
 
Carina je 10% ali se na to dodaje i PDV 20% što ukupno bude 32% na cenu a na carini kako prodješ. Može da bude i 32%, može da bude samo PDV a može i bez dažbina pa kako ti bude a zakon kaže 32%. Što se tiče BG ili KV isto je, beogradska carina radi.
 
Zavisi i da li se salje nekom kurirskom sluzbom (DHL, UPS) gde se onda placa na sve to i njihova usluga, ne znam koliko je to sad, tipa 3000 - 5000 dinara mozda.
Ah, sad vidim da je klasicno slanje, onda je lutrija, mozda i ne platis nista.
 
Citam i ne verujem, poslednja 2 meseca mi je stiglo preko 200 paketa... Bilo je i paketa vrednijih od 100$ (naravno napisana vrednost 10-20$), nijedan nije poslat na carinu. Jedan paket od 1100$ koji je isao preko upsa, svi troskovi carine 19000. Da li ja imam srecu, nije mi jasno :)
ogromnu srecu, preko 200 paketa za dva meseca, to je jako puno za fizicko lice, koje kupuje stvari za licnu upotrebu. nase institucije, ako ih uopste i imamo, ne rade nista... jbga kada smo banana drzava, gde je zakon samo mrtvo slovo na papiru
 
Hvala na odgovorima, ja racunam tih 32 posto samo da ne bude preko toga.
Plasio sam se da carina na suplemente nije 30 posto pa tek na to 20 posto PDV
 
Ako ide običnom poštom, na sve je carina 10% (do limita vrednosti pošiljke mislim 3000 €). To je carinjenje po skraćenom postupku. Ako ide kurirskom službom onda procenat može da se razlikuje.
 
Moraš da odeš lično, ne može preko maila. Ne zovu te da podigneš pošilju nego takva obaveštanja šalju kada pošiljka sadrži nešto što po njima ne možeš da uvezeš. Možda je problem količina, možda nešto za šta treba dozvola itd. Kada odeš budi pristojan i verovatno ćeš srediti stvar.

Sutra ću otići da vidim šta i kako pa javljam ali nije mi jasno kakav problem može da bude u 3 različite majice i 1 bodiju za bebu :)
 
Jesam ali izgleda da robu salju iz Madjarske. Mozda gresim.
 
Mozda gresim ali zato su i jeftinije nego kod nas, jer postoji mogucnost da se plati carina i dodatni troskovi, mozda platis mozda ne, lutrija, pa ti vidi da li se osecas srecnim.
 
Pa piše lepo, šalje se iz Mađarske, moguće da se obračunaju carinski troškovi.
 
Pritom nigde ne postoji info o samoj firmi (naziv, PIB, itd.), vlasnik domena mađarska firma... Ja bih preskočio.
 
Pa piše lepo, šalje se iz Mađarske, moguće da se obračunaju carinski troškovi.
onda je sajt lepo .hu, pa se skine njihov VAT kada ides na checkout, pa lepo platis shipping i dazbine kada udje u drzavu (kada ti donese postar paket).
posto je ovo nas sajt, ne moze da ti naplati carinu i pdv, moze samo troskove slanja (kurirska sluzba) od njih do tvoje adrese. u ceni koju platis uracunati su pdv i njihova marza (troskovi uvoza koje su imali i sl).
 
Sajt je samo hostovan kod nas, pitanje je ko su ti ljudi, inace placanje nije u dinarima iako je prikazana cena u dinarima, sto je dodatan problem, sekcija o carini je pored srpskog i na ruskom jeziku.
Ne isplati se zezati.
 
Banetu je ta cena u pola Jevrope (100-110e) a sa eoptike.rs su se ranije naručivala sočiva dok nisu naši počeli da vraćaju jer su medicinska pomagala. Teško to da mimoidje carinu kad vide izvoznu deklaraciju i ko je pošiljalac, da ne bude skuplja dara nego mera.
Ray Ban prodaju samo ovlašćene optičke kuće od strane uvoznika sa jasno definisanom minimalnom cenom koja nije nešta naročito niža od preporučene.
 
Citam i ne verujem, poslednja 2 meseca mi je stiglo preko 200 paketa... Bilo je i paketa vrednijih od 100$ (naravno napisana vrednost 10-20$), nijedan nije poslat na carinu. Jedan paket od 1100$ koji je isao preko upsa, svi troskovi carine 19000. Da li ja imam srecu, nije mi jasno :)
Jel telefon bio u pitanju? Za koliko je stigao? I da li si mogao proći jeftinije da je lagao Kinez za iznos?
 
Nazad
Vrh Dno