Šta je novo?

Canon 600D, Nikon D3200 ili Nikon D5100 ?

Cortier

Slavan
Učlanjen(a)
01.07.2008
Poruke
28
Poena
304
Pošto sam došao do neke cifre za kompakt aparat za koji cu morati da pišem čekove, a da sada dam te pare sledece godine sigurno necu davati ponovo za SLR,
pa sam rešio da možda napišem još koji ček i uzmem aparat koji će mi koristiti za kvalitetne traveler i makro fotografije, a trebace mi i za web dizajn i programiranje.
Pa bih zamolio da mi date svoje misljnje o gore pomenutim aparatima, iznesete iskustva, pre svega ljude iz mjoe predhodne teme MartiMisterija, drdekzar, carnex, kosta10 kao i
ATI, astrolog, dzonihsv, TieryHenry - video sam u temi Fotografije-2012 da prave odlicne slike,(neka se ne naljuti neko koga nisam pomenuo iz te teme) i sve ostale ljude dobre volje !!
Hvala unapred !!!
 
Uf, mislim da je najbolje za coveka ako moze da pozajmi od nekog neki DSLR i koristi neko vreme da vidi da li je to za njega.I ja sam u slicnoj situaciji ne znam sta hocu.( posto sam primetio da sad pita za sx40 koji i mene zanima).Ja sam uzeo SX240 pa sam ga prodao jer hocu DSLR, pa mi se onda ucinilo to komplikovano da nosim svaki dan i skupo( neplaniram da se bavim fotografijom, hocu da slikam porodicu, decu i putovanja).Sad je i meni zapao za oko SX40.Odlucio sam da pozajmim od prijatelja DSLR i koristim ga neko vreme da vidim kako mi se cini i da li vredi da dam novac za njega ili da uzmem neki prosumer koji cu stalno koristiti.
Koliko god novca dali za nesto novac je bacen ako to nekoristis.
 
Sad je i meni zapao za oko SX40.Odlucio sam da pozajmim od prijatelja DSLR i koristim ga neko vreme da vidim kako mi se cini i da li vredi da dam novac za njega ili da uzmem neki prosumer koji cu stalno koristiti.
Koliko god novca dali za nesto novac je bacen ako to nekoristis.

Ovo je vrlo pametno što si uradio, bravo ! Bolje je da vidiš kako će ti ležati DLSR sistem i da onda odlučiš, a ne da bezveze stucaš pare u nesvest...zar ne ? Što se tiče Canon SX40, upravo je izašao njegov naslednik SX50 koji ima ČAK 50x optički zum.

Bolje je za tebe da, ako ti ne odgovara DLSR, da kupiš neki Canon SX40 (eventualno ako možeš da sačekaš da se pojavi kod nas SX50 do kraja godine) ili Panasonic FZ200 koji ima KONSTANTNU blendu od f2.8 na čitavom svom području zuma, što je jedinstveno !!!
 
Uf, mislim da je najbolje za coveka ako moze da pozajmi od nekog neki DSLR i koristi neko vreme da vidi da li je to za njega.I ja sam u slicnoj situaciji ne znam sta hocu.( posto sam primetio da sad pita za sx40 koji i mene zanima).Ja sam uzeo SX240 pa sam ga prodao jer hocu DSLR, pa mi se onda ucinilo to komplikovano da nosim svaki dan i skupo( neplaniram da se bavim fotografijom, hocu da slikam porodicu, decu i putovanja).Sad je i meni zapao za oko SX40.Odlucio sam da pozajmim od prijatelja DSLR i koristim ga neko vreme da vidim kako mi se cini i da li vredi da dam novac za njega ili da uzmem neki prosumer koji cu stalno koristiti.
Koliko god novca dali za nesto novac je bacen ako to nekoristis.

To uopshte ne ide tako. Ako se ti mislish da li ti treba DSLR, ne treba ti sigurno. DSLR kupujes kada te sadashnja oprema ogranicava, sto podrazumeva da si vec imao kompakta sa manuelnim kontrolama, razumes nacin na koji funkcionise fotoaparat i sva njegova podesavanja drzis u malom prstu, pa sad zelis da napredujes i za to ti treba DSLR.

To nije neki gedzet koji sad kupis pa cesh da ga promenis za 3 meseca jer ti je dosadno, mada ja ne razumem ni ljude koji to rade, mislim da nema smisla kupovati nesto sto ti realno ne treba, bez obzira da li imas i viska para, jer ako tebe to ne intersuje, stajace ti u fioci, DSLR se mora nositi u torbi, ne moze u novcaniku :)
 
Poslednja izmena:
Čestitam na kupovini, u zdravlju da ga koristiš.

Kako si zadovoljan kvalitetom izrade i sistemom menija ? Možeš li da se snađeš ili to smatraš teškim, dok se ne navikneš ?
 
Meni je extra, lako se snalazim.E sad malo da experimentisem sa slikanjem.....postavicu neke slike za koji dan.Kvalitet izrade je sasvim ok, samo sam ocekivao da je nekako malo tezi...da bolje lezi u ruci.
 
Pa pitam jer kada sam pre nekih nedelju i više dana probao Olympus OM-D shvatio koliko je njegov meni komplikovan. Ali to je možda zato što ja nikad nisam koristio neki drugi aparat sem Canon-a, pa zato.

OM-D ima dosta komplikovan meni ali zato na par fn dugmice mozes da stavis i wb i iso i plus jos par funkcija mozes da prilagodis sebi, tako da veoma retko moras da ulazis u taj meni.
 
Drustvo uzeo sam Canon SX240HS ali nikako da se javim. Nije mi zao sto sam uzeo, odlican je za te novce, imam ga vec mesec dana.
Nije mi zao iz razloga sto imam odlican kompakt koji mogu da stavim u dzep iako sam se u prodavnici dvoumio izmedju SX40 koji bih uzeo da su imali, ali mi je drago sto nisu,
iz jednog razloga, sledece godine sigurno uzimam dslr jer sam posle mesec i nesto dana koriscenja skontao sva ogranicenja kompakta i prednosti dslr-a koje mi trebaju.
Okacicu koju zanimljivu sliku ovih dana.

Hvala na pomoci !
 
Dogodine izlazi Canon EOS 700D, zasnovan na skroz novom senzoru. Biće najavljen negde 2013. godine Canon EOS 70D i 7D mark II, a glasine kažu da će taj isti senzor malko kasnije koristiti i 700D.

Tako da, ostani na tome što jesi i ako planiraš nešto, sačekaj do kraja 2013. da se iskristališe naslednik 650D. :)
 
Izgleda da ce taj D700 da bude dobra masina, ali sigurno ce biti i poprilicno skup.
I 650D je dosta skup a u odnosu na 600D nema nesto mnogo izmena osim DIGIC5 procesora,
koji odradjuje dobar posao u automatskom rezimu (dobro za nas pocetnike) i visokim iso vrednostima.
A pare su uvek problem, para nema :) Pa videcemo koliko se isplati, za sada cu da se igram sa mojom
canon masinicom, mada moram priznati da bih voleo da imam sada dslr pa da se igram s njegovim opcijama.
 
Znam, najbolje bi bilo da sam uzeo odmah DSLR, ali nemam ja para da uzimam polovno pa opet novo za neko vreme.
A pored svega toga objektivi su najbitniji u celoj prici a i za to treba dosta novaca. Pa polako za sada imam solidan aparat koji mogu lako da nosim sa sobom,
a dogodine uzmem jedan DSLR sa kit obj. i kasnije polako jos neke objektive koji mi trebaju za siroko, za telefoto...
 
...a dogodine uzmem jedan DSLR sa kit obj. i kasnije polako jos neke objektive koji mi trebaju za siroko, za telefoto...

Pa eto, da si sada uzeo neki polovan DSLR (npr. 450D ili cak i 1000D) sa kit objektivom, dogodine bi mogao da ga prodas za iste pare (ili 20-30€ manje)... ili da ga ostavis i da uzmes jos neko staklo... "za siroko, za telefoto". Znaci, bio bi samo u dobitku i nista ne bi izgubio.

Ovako, sad si dao 400€ od kojih dogodine neces videti ni 250... moraces da dodas jos love da bi tek bio na pocetku, na kom si mogao da budes sada.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Vecina nas je prosla kroz to, sam sa ja prosao sa Nikon P300, sa kojim sa bio prezadovoljan citava 3 meseca, naucio neke osnove (koje naravno i dalje ucim) i prosledio ga dalje i pukao 70 evra. Onda sam resio da mi je dslr prevelik pa uzeo mirrorless, bio prezadovoljan citava 3 meseca, nakupovao se objektiva, naucio kako-sta ide sa objektivima, fokalnim duzinama, blendama (naravno ucim i dalje) i prosledio ga dalje i pukao na (za divno cudo mada sam i shvatio da novo kod nas nista ne treba kupovati) samo 50 eur. E sad sam uzeo D5100, nadam se da ce ovo ucenje da traje bar 6 meseci, trenutno (kao i uvek) sam prezadovoljan i ucim i dalje, sad ucim kako da kadriram kroz VF itd, i vec sam bacio oko na D600 :p I onda kad se budem nanosao FF-a, verovatno cu da popizdim i kupim neki kompakt (ako bude para RX1 :p). Ali da, ceo plan i program jednog amatera fotografa :p
 
Poslednja izmena:
Vecina nas je prosla kroz to, sam sa ja prosao sa Nikon P300, sa kojim sa bio prezadovoljan citava 3 meseca, naucio neke osnove (koje naravno i dalje ucim) i prosledio ga dalje i pukao 70 evra. Onda sam resio da mi je dslr prevelik pa uzeo mirrorless, bio prezadovoljan citava 3 meseca, nakupovao se objektiva, naucio kako-sta ide sa objektivima, fokalnim duzinama, blendama (naravno ucim i dalje) i prosledio ga dalje i pukao na (za divno cudo mada sam i shvatio da novo kod nas nista ne treba kupovati) samo 50 eur. E sad sam uzeo D5100, nadam se da ce ovo ucenje da traje bar 6 meseci, trenutno (kao i uvek) sam prezadovoljan i ucim i dalje, sad ucim kako da kadriram kroz VF itd, i vec sam bacio oko na D600 :p I onda kad se budem nanosao FF-a, verovatno cu da popizdim i kupim neki kompakt (ako bude para RX1 :p). Ali da, ceo plan i program jednog amatera fotografa :p

Primecujem, nista zlonamerno, da si izraziti ljubitelj pucanja... ali coek se uci dok je ziv a iskustvo je najbitnije! :d
 
Stvarno iskustvo i jeste najbitinije, al dobro, niko nije zeznuo mene, nikog nisam zeznuo ja u tim transakcijama. A i sve ukupno 120 eur pucanja za 8 meseci na ~1500 eur foto opreme i nije mnogo :p I jos svaki put, prethodnu cifru gledam kao osnovu pa svaki put dodam, kao da sam stedeo i na kraju uzeo dslr :p

A i svidja mi se hobi u finansijkom smislu. U komp ulozim 1500 eur i za godinu dana molim boga da izvucem 500-600 eur. Istu cifru gurnem u telo i objektive i za godinu dana je ta cifra manja 100 eur ako je i toliko :) Tako da to i nije tako lose.

Jedino sto sam se gadno zeznuo je olympus om-d torba za koju sam dao 60 eur i nosio u njoj P1 sa 20mm pancake, 40-150mm, 50mm i 25mm, a sad D5100 ne moze ni da stane u nju a kamoli jos dva ili tri objektiva.
 
Poslednja izmena:
Aj sad stvarno, hoces da kazes da je mnogo 120 eur pucanja na tu cifru i promenjena 2 aparata i 5 objektiva u periodu od 8 meseci?
 
Fakat pametnim ulaganjem u polovnu opremu je isto kao da su pare u banci. :) Uglavnom se lako povrati investicija, ako se oprema čuva.

Podrazumeva se da se oprema koristi, ali pametno igranje sa parama u ovoj priči lako može da znači bolju opremu za manje para od nekog ko ne razmišlja i o tom faktoru. :) Kapiram da je amaterima ovo vrlo bitno.
 
Nazad
Vrh Dno