Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Verovatno misli na 4.5G (LTE Advanced Pro) koji se prevarno reklamira kao 5G kod nekih operatera a ustvari je nadogradnja na 4G+ (LTE Advanced).
 
Da budemo precizniji, generacije "ćelijskih" mobilnih mreža podrazumevaju sledeće:
  • 1G: analogni FM prenos zvuka, digitalna signalizacija na 1.2kbps
  • 2G: digitalni prenos zvuka, digitalne podatke (circuit switched) do 12kbps
  • 2.5G - dodatak paketnih podataka (GPRS) brzine do 115kbps
  • 2.75G - nove modulacije za paketne podatke (EDGE) - do 250kbps
  • 3G - nativna podrška i za CS i za paketni prenos - do 384/64 kbps
  • 3.5G - HSPA - unapređene brzine za paketni prenos do 7.2/5.76Mbps
  • 3.75G - HSPA+ brzine do 42/5.76Mbps uz korišćenje resursa do 2 bazne stanice u isto vreme (bez toga 21.5/5.76Mbps)
  • 4G: LTE single carrier u konfiguraciji do 20MHz , 2x2 MIMO i brzinama do 150/50Mbps
  • 4.5G: LTE advanced, do 5 carriera, do 4x4 MIMO, novije modulacije - do 600-700 / 150Mbps u zavisnosti od konfiguracije

Kasnije pišem nastavak vezan za 5G.
 
Pre 5G treba da razjasnimo 4.5g. Taj termin se koristio kao korak do evolucije u 5G i kasnije je preimenovan u Lte Advanced Pro od strane 3GPP tela.
Tako da bi išlo ovako:
4G - LTE
4G+ - LTE advanced
4.5G - LTE Advanced Pro

Neko je pomenuo da je ovaj poslednji u test fazi kod nas, ne znam odakle informacije.
On nudi gigabitne brzinu preko 4G.
 
Hrvatska nema SA 5G. Ima samo NSA 5G. Prozirna kutija 5G je rebrandirani 4G+. Bela kutija 5G je NSA 5G. A 5G ikona bez kutije je SA 5G.
1. 5G sa belom kutijom ---> NSA 5G
2. 5G prozirna kutija ---> Rebrandirani 4G+
3. 5G bez kutije ---> SA 5G
Nije tacno, Hrvatska ima SA 5G, 5G ikona sa belom kutijom je SA 5G, 5G prozirna kutija je NSA 5G (Non-standalone=radi uz pomoc LTE mreze) a 5G bez kutije je postojao samo na Samsung S10 5G i posle su promenili da bude u kutiji.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230806_144549_Gallery.jpg
    Screenshot_20230806_144549_Gallery.jpg
    45 KB · Pregleda: 76
Poslednja izmena:
Zdravo ljudi, da li imate screenshotove gde piše Yettel/mt:s/A1 5G • NSA • (Disconnected) sa aplikacija gde se bazne stanice pregledavaju?
 
Negde u ovoj temi ima skrinšot za A1
 
Imam screenshotove za A1 sa 5G NSA signalom, na koji telefon neće da se poveže, jer nije pušten za obične korisnike.

Znam da signala ima na pojedinim lokacijama u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu.
 
Yettel ima u tehnološkim parkovima BG, ČA, NI.
 
Zna li neko, zna li se nesto kada ce 5g zaziveti za obicne koriskike...
Gledam srbija i bosna jedine rupe u evropi gde jos nije pusten 5g....
 
Premijerku moraš pitati, kaže da nam nije potreban 5G.
 
Zna li neko, zna li se nesto kada ce 5g zaziveti za obicne koriskike...
Gledam srbija i bosna jedine rupe u evropi gde jos nije pusten 5g....
Piše na Google da je 5G mreža aukcija za Srbiju trebala biti 2021, pa sad u 2023. Telekom Srbija je napisao da će 2023 signal za 5G biti u većini mesta. Za Bosnu i Hercegovinu za 5G ne piše ništa. Ali sam uhvatio par puta u velikim gradovima Srbije u aplikaciji Net Monster na A1 SRB da piše 5G • NSA • Disconnect. Znači 5G signala u Srbiji zapravo ima samo ne komercionalno(za korisnike) nego samo za testno okruženje i tako dalje.. Sad je samo pitanje kad će se pustiti zato što Yettel već 4 godine ima testni 5G a i A1 SRB ima za mt:s ne znam to ću sledeći put testirati.
 
Ako se smijem nadovezati što se tiče BiH i 5G. To kod nas neće još bar za 5-10 godina.
Mi smo 4G dobili tek polovinom 2019. godine. I nakon 4 godine nemamo zavidnu pokrivenost... Uz sve to, Analogna tv još piči kod nas...
Mi smo 4G-LTE dobili mart/april 2015. Znači po mom gledanju bi 5G trebao u Srbiju stići 2024 a najkasnije 2025. BiH je dobio 4G u martu ili maju 2019 godine.
 
Glupo je i krajnje suludo komentarisati senzacionalisticke ispade gosn Lucica ali jeste stvarno Telekom dobio kredit od EIB specificno za 5G i sad se radi na anexu...

Shodno tome, realno je ocekivati da sledece godine bude aukcija, dodela frekvencija i odmah brza realizacija....
 
Glupo je i krajnje suludo komentarisati senzacionalisticke ispade gosn Lucica ali jeste stvarno Telekom dobio kredit od EIB specificno za 5G i sad se radi na anexu...

Shodno tome, realno je ocekivati da sledece godine bude aukcija, dodela frekvencija i odmah brza realizacija....
Telekom Srbija je rekao da će aukcija biti 2023 i da će pokriti signal 5G mreže u većini mesta. Yettel je rekao da ćemo uskoro moći videti 5G potpomognut LTE tehnologijom, ali da SA 5G se neće realizovati pre 2025 godine.
 
Eh da nam je zivot po obecanjima iz Telekoma ( i ne samo njih) gde bi nam kraj bio... Inace, to je bio 3. jubilarni put da se najavljuje aukcija :ROFLMAO:
 
Izašla nova vest u vezi Telekoma, ukucajte samo Dvocifren Rast Telekoma. Ima i podataka za 5G mrežu kako su najspremniji za to (5G mrežu).
Niz neistina. Najveća je ta da EIB investira u 5G mrežu. Ne, samo daje komercijalni kredit po paprenoj kamati a garanciju za vraćanje daje država Srbija.
 
Jel' rekao da je MTS najspremniji u regionu za 5G mrežu? Koji region? Sbija i BiH valjda jedine nemaju 5G mrežu a MTS najspremniji 🧐
Niz nebuloza za nemam pojma kome namenjenih.
 
Ne znam šta je gospodin mislio. U izjavi piše i Srbija i region. On umesto da objasni zašto se kasni debelo sa startom 5G mreže, priča priče kako je sve cool.
 
Sledeće godine dobijamo naslov "Brži internet do 2026. godine".

Kako znam? Pa izguglaj to isto i menjaj godine za nama.
 
Samo da primetim da u članku piše brzi internet a ne 5g. Ona je rekla 5g narodu ne treba. Tako da možda bude brzi 4g 🙂
1000004425.png
 
Nazad
Vrh Dno