Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Da smo ostali na 3G-u, danas mobilni net ne bi radio. Jednostavno ne bi. Danas korisnici troše i više od 10-20x više neta na mobilnom. Sećate se paketa sa 200-300-500-1000MB (ne GB!), to je bilo u doba 3G mreže.

4G u svojoj osnovnoj varijanti bez više carrier-a (bez 4G+) bi se već apsolutno gušio, radilo bi to, ali 2-3-5Mbps po korisniku. Operateri su 2G i 3G mrežu "gurnuli u ćošak". Smanjili kapacitet praktično na minimum da bi napravili više mesta za 4G.

Mislite da će vam biti dovoljno 20, 40GB mesečno na mobilnom za 10 godina? Da se kladimo da neće.
 
Ako pricamo o 5G NSA ( posto sudeci po postovima o tome pricate) onda se on nadovezuje na 4G koristeci odredjene resurse, ali ima znacajnih razlika i zahteva poprilican upgrade mreze po svim delovima core mreze i data layeru i control plane i user plane , ali nema svrhe ici u to jer je previse tehnicki i zahteva poprilicno predznanje iz arhitekture mreze, a nebitno je za krajnjeg korisnika i ovu diskusiju jer cak i 5G NSA donosi poprilican napredak u poljima o kojim sam pisao, pa reci da je marketinska oznaka je malo neozbiljno...

Ono sto je kljucna razlika izmedju 4G i 5G u svakoj verziji najprostije receno je sto 4G uvek ima fizicki sloj dok je 5G cloud-native...

Ali kao sto rekoh da ne sirimo diskusiju bespotrebno... ono sto je bitno da sve core mreze vodecih proizvodjaca u SA varijanti podrzavaju 5G Standalone (5G SA) i 5G Non-Standalone (5G NSA), plus 4G, 2G/3G, nelicencirani wireless i fixni pristup. A da zbog same strukture koja je cloud-native i automatizacija pojednostavljuju uzasnu kompleksnost 5G mreza, pa bih opet naglasio da je to sve samo ne marketinski izraz, sem ako ne verujete gosn Lucicu koji je u fazonu da mi smo spremni, lagani upgrade 1900 stanica za par meseci, Vodafon nam je partner lako cemo :ROFLMAO:
 
Za mene nepoznata skraćenica NSA je učinila da mi je apsolutno nebitno kad ce da uvedu 5G. Jer to i nije 5g nego neki 4G++
Pa slazem se u nekom najsirem smislu, ali 5G Advanced je SA, to je ono zbog cega je sve i pocelo, da se stigne dotle.

Screenshot_20230913_202518_Gallery.jpg

Obratite paznju kako se core menja do temelja, tipa GSM-R i Resilient timing. Dakle mreza ce se oslanjati na samu sebe u potpunosti, menja neke osnove koje su stare i po 20-30 godina.
 
Znaci prednost ce biti da sa drugarom mesto da koristimo stand alone aplikaciju (tipa cod mobile ) skinemo na baznu stanicu i jurimo live sa bazne stanice na slabim telefonima a pri tome nas dvojica izmedju sebe nemamo pinga jer smo da fakto na istom uredjaju... Ako NVIDIa to nije uspela da ostvari zivo me interesuje kako ce servisi juriti na baznim stanicama... Izuzev toga ne pada mi napamet nijedna pametna stvar sta se moze raditi sa time a da bude efikasno i dovoljno korisnika osim za interkonektivnost izmedju korisnika na blizim baznim stanicama i zaobilazenjem rutovanja celog saobracaja u centralu i eventualno obezbedjivanje Redudantnosti da lokalno radi bazna stanica ako ostane bez veze sa centralom... Ali opet ovo mi vise ima smisla za Starlink da ima neku funkciu gde su milioni korisnika pokriveni sa jednim satelitom ili ne vise udaljeni od par satelita...
Za ovo 5G Railway vec smo videli sa VOLTE unapredjenje, lepo sto 5G po standardu podrzava razgovor u prirodnom obliku za razliku od njegovog prethodnika sa odabranim uslugama ( i premium ponudama operatera ) Boze me sacuvaj premium usluga, mogucnost pozivanja u 21. veku putem mobilne mreze genijalno...
Za Pozicioniranje je lepo sto su dodali i satelitsku konstalaciju doduse i LTE E-UTRAN je podrzavao dobrano pozicioniranje uredjaja. Tako da je opet samo upgrade da podrzava AOA i Multi anensko lociranje na 5G.
Opet 5G poboljsavanje mreze sa radio uslugama je povecavanje kvaliteta opreme ( nista ni do sad nije bilo nemoguce da se uradi ako bi se koristio kao standard QAM 1024 i 4x4 Mimo i fina osetljivost da se izvuce sto veci opseg. TDD je opet zavisan do te iste radio opreme i optimizacije ( sto je oprema osetljivija vise se moze multiplexa odraditi da ne dodje do brljanja signala )
Ne kazem da nije upgrade, ali dosta stvari se natrpalo i jako diskutabilno da li ce to raditi u praksi efikasno.
Tipa ko spavanje na wifi uredjaju za IOT, lepo sto ima 5G to ali nesto mislim da nije bas nemoguce da se standard poboljsa.
 
Ukoliko se sada pokrene postupak za implementaciju 5G mreže, da li se prve ponude operatera mogu očekivati već na proleće 2024? Može li čitav posao da se uradi za šest meseci?
 
Ukoliko se sada pokrene postupak za implementaciju 5G mreže, da li se prve ponude operatera mogu očekivati već na proleće 2024? Može li čitav posao da se uradi za šest meseci?
Secam se da je za 4G proslo dva meseca od trenutka nadmetanja (trenutak kada smo saznali za koji novac je prodat spektar i kome), pa do pokretanja mreze. A javni poziv ratela, uslovi licence i slicno je bio nekih mesec-dva pre nadmetanja.

Jedino je pitanje, dakle, koliko ce da ga tupe do javnog poziva ratel-a.
 
Dok cekamo javni poziv, ovako su izgledali uslovi licence u Hrvatskoj:
Pokrivenost urbanih i ruralnih područja 5G mrežom

HAKOM propisuje obvezu pokrivenosti urbanih i ruralnih područja 5G mrežom u određenom vremenskom
roku u skladu s Nacionalnim planom razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj u razdoblju od
2021. do 2027. godine:
— Do 31. prosinca 2025. 90%* stanovništva svake pojedine jedinice lokalne samouprave u urbanom
području Republike Hrvatske mora biti pokriveno 5G mrežom;
— Do 31. prosinca 2025. 25% ukupne površine ruralnih područja Republike Hrvatske mora biti pokriveno
5G mrežom;
— Do 31. prosinca 2027. 50% ukupne površine ruralnih područja Republike Hrvatske mora biti pokriveno
5G mrežom.
* Postotni udio pokrivenosti 5G
Licence u hrvatskoj su kostale ukupno: 47,646,882.00 evra

Kod nas u Srbiji procenat pokrivenosti teritorije i stanovnistva su u sledecem odnosu:

Izvodljivo u prve dve godine:
10% teritorije - 50% stanovnistva
(pokriveni veci i srednji gradovi, fragmentalno, bez puteva)
35% teritorije - 75% stanovnistva (veci i srednji gradovi, veci putevi, zile kucavice, vojvodina, postoji kontinuitet u pokrivenosti)
50% teritorije - 85% stanovnostva (kao i prethodno, plus manji gradovi ali ne svi, neke sekundarne turisticke lokacije, vojvodina je pokrivena, medjutim velike ruralne oblasti van zila kucavica jos uvek nisu pokrivene; od ovog trenutka moze da se kaze da je 5G u srbiji zaziveo, ali je i dalje LTE primarna mreza)

Treca godina:
65% teritorije - 90% stanovnistva
(ovo je ustvari kriticna tacka, vecina naseljene srbije je pokrivena, vecina puteva, turisticka mesta, generalno oblasti sa bilo kakvim desavanjima. Vecina ruralnih oblasti je pokriveno. "Zabiti" nisu pokrivene. 5G postaje primarma mreza za vecinu Srbije)

Generalno 6-8 godina:
75% teritorije - 95% stanovnistva
(pokrivenost je ekvivalentna nasoj LTE mrezi u 2023.)

10+ godina, dinamika ce zavisiti od gasenja GSM/3G mreze:
85% teritorije - 98% stanovnistva
90% teritorije - 99% stanovnistva
(ekvivalent nasoj GSM mrezi)
 
Poslednja izmena:
Dok ne stigne 5G u ruralna područja, da li će možda pojačati 4G signal, na tim lokacijama, da i mi sa jeftinijim ulaznicama, osetimo neki benefit, od cele priče.
 
Naravno da neće.Da su hteli pokrili bi 4G signalom do sada.
 
Za ruralna podrucja je namijenjena frekvancija od 700MHz koja je do nedavno koriscena za TV. Ne znam da li je regulator u srbiji dodijelio te frekvencije mobilnim operaterima. Ako jeste brzo ce se 5G prosiriti i na ta podrucja cim dobiju dozvole. Svi koji su u zadnjih godinu dana radili unapredjenje mreze sigurno su ukalkulisali ovo i vec implementirali neophodan HW i samo cekaju dozvolu da se pusti zvanicno u rad
 
I ne samo to, koristiće se tzv Dynamic Spectrum Sharing (DSS). Odnosno i sadašnji 4G spektar će se dinamički alocirati i u 5G varijanti.
 
I ne samo to, koristiće se tzv Dynamic Spectrum Sharing (DSS). Odnosno i sadašnji 4G spektar će se dinamički alocirati i u 5G varijanti.
Ne znam sistem upgradea. Ali prosiranje BS sa RR - vezom ako bude moguće izmedju BS koje nemaju optiku i 700 MHz će pokriti mnogo rupa koje sad postoje. Sad da li postojeće antene uz neki upgrade opreme mogu da podrže NSA makar u tim područijima. Ili treba menjati sve živo da emituju na tim frekvencijama. To je sad presudan faktor za ruralna područja. MTS skoro da ima sam optičkih više BS naspram Yetella i A1. To će isto daleko poboljsati iskustvo korisnika na 4G core mreži. 20 + 10 MHz na 700 i 800 opsegu. Je poprilično fin upgrade.
 
Da optika je tu glavni faktor, trenutno je 10G neki optimum a 1G stvarno neki minimum da bi korisnici bili zadovoljni. Naravno postoji i RR koji moze izvuci i vise od 1G ali je pitanje njegove isplativosti jer se i tu regulatoru placa naknada za frekvencije a HW i licence koje se placaju vendoru isto dosta kostaju. Na kraju imas aktivnu opremu koja je podlozna vremenskim uticajima za ne mnogo manju cijenu od dovodjenja optike do BS.
 
Dok ne stigne 5G u ruralna područja, da li će možda pojačati 4G signal, na tim lokacijama, da i mi sa jeftinijim ulaznicama, osetimo neki benefit, od cele priče.
Znas sta me zanima, da li na zvanicnoj mapi pokrivenosti tvoja oblast ima 4G signal ili ne?
https://a1.rs/o-a1/o_nama/a1_mreza#mapa (link je za A1, ali nema veze, orijentacije radi)

Problem je sto su nasi operatori vec poprilicno prosirili 4G, tako da tvoja lokacija moze da dodje na red sledece godine, a moze i za 10 godina. Ali trebalo bi da dodje svakako jer su 2G i 3G mreze u fazi gasenja u svetu (u evropi ce vecina 3G mreza biti ugaseno do 2026., a 2G do 2030.) da bi se oslobodile frekvencije za 5G.
 
Imam 4G signal, godinama unazad. I to, odličan signal. brzine oko 100 mbps, jednom izvukao 130 mbps, u šest ujutru. Nikad nije palo ispod 50 mbps. Nalazim se blizu puta za Zlatibor i ujedno jedinog pravca koji vodi za more, tako da kod mene stigne nova mreža u principu za najdalje dve godine. Čim krenu da pokrivaju putne pravce, eto 5G signala i kod mene. Od Yettel-a navikao deceniju unazad na odličnu mrežu, pa mi ˝gladne oči ˝što se kaže. Hteo bi i ja da stanem u prve redove, kad se počne deliti 5G. Ne čeka mi se. :)
 
Secam se da su zvanicni uslovi za 4G licencu bili da se pokrije 50% teritorije u prvih 6 meseci. To je bilo nekih 85% stanovnistva. Inace 65% teritorije (90% stanovnistva) je u srbiji neka kriticna tacka koju svaki operator tezi da pokrije - sa 4G je dostignuto u prve 2-3 godine.
 
Kako komentarisete ovo...?
Service menu (*#0011#) na S23
5G ikona na novijem androidu sada samo znaci da je na baznoj stanici omogucena 5G.
Konekcija moze da bude i LTE.
Kakav marketingski trik androida i provajdera.
(Masovna pojava u nemackoj)
 

Prilozi

  • Screenshot_20230630_103139_Service mode RIL.jpg
    Screenshot_20230630_103139_Service mode RIL.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 91
  • Screenshot_20230630_103149_Service mode RIL.jpg
    Screenshot_20230630_103149_Service mode RIL.jpg
    90.7 KB · Pregleda: 87
Zar nije fora u boji ikonice? Ako je ispunjenja belim, onda si na 5G.
Ako je ovako kao kod tebe, postoji, ali ne koristiš ga.
 
Prevara nego šta.
Prepoznao da ima ovo r15 support, to je 5G(3GPP release 15)
 
Šta je tu provajder kriv? Kriv je telefon što je napisao 5G a ne provajder.
Pozdrav
 
...а ми ћемо правилником дефинисати да се у првој години покрију само највећи градови - Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Суботица, у следећој години наредних 20 великих градова, иза тога ћемо форсирати покривање путне инфраструктуре, железничке инфраструктуре, аеродрома, туристичких места, а наравно наметнућемо обавезу будућим оператерима 5Г-а да покрију и оне најсиромашније општине да бисмо показали да та 5Г мрежа може да дође до њих", каже министар.
Ovo je teska anemija... ako putne pravce dobijamo tek 2028. Od kada je prvi put u ovoj nasoj zemlji spomenut 5G vidi se neka malodusnost. Ne shvataju da je narodu potrebniji brzi internet vise nego robotima. Sva ova napredna robotika koju su oni naveli u tekstu dolazi posle 2030-te.

30% Srbije je na ADSL-u, prosecna brzina 7-8 Mbps, ali to je po statistici meso, kupus, prosek sarme. Odbacite iz statistike BG, NS, Nis, KG (gde je vecina na optici/kablu, pa se broj ADSL korisnika ne rasporedjuje na njih u realnosti)... I shvaticete da je 50% unutrasnjosti na tom ADSL-u od 7-8 Mbps. Sto je jezivo. Niko to ne adresira, vec se prica o letecim robotima.
 
Poslednja izmena:
18.09.2023. će biti rasprava u vezi 5G mreže, pa ćemo videti šta će reći ministarstvo.
 
Nazad
Vrh Dno