Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

18.09.2023. će biti rasprava u vezi 5G mreže, pa ćemo videti šta će reći ministarstvo.
Brate ti si optimistican, ali ne rade u ministarstvu strucna lica. Oni svi prepricavaju promovisu i kopiraju nesto sto im neko kaze. Vidis da i mi prepricavamo i izvlacimo sa neta a kao malo se rzumemo... Sta da tek kaze neuk covek... Mi pricamo o nekim tu servisima ( a ne mozemo da imamo 10 ispravnih kamera ) za saobracajnice... Da nema google mapa mogao bi se slikati da vidim gde je guzva... I kakavih crnih 6000 baznih stanica... Pa imamo 700 Mhz ako je do sad 4G pokrivao skoro sve sa 2-3 hiljade BS tek ce 700 MHz da pokrije...
Nama bi resilo da do optickih cvorista povezu i direkcionim 5G antenama i onda isti signal da emituje u podruciju antene... Jos sa MIMO ili kasnije kad stignu Antene sa elektronskom faznom resetkom... Pa ces moci slati na "beskonacno uglova" signal u zavisnosti od opterecenja...
 
To sa 6000 baznih stanica, ne misli se samo na 700 Mhz, nego verovatno i ove malo gušće, po gradovima, zbog kapaciteta. U skladu sa ocekivanim rastom potrosnje u buducnosti.
 
Zar nije fora u boji ikonice? Ako je ispunjenja belim, onda si na 5G.
Ako je ovako kao kod tebe, postoji, ali ne koristiš ga.

Evo, da sam sebi odgovorim. Stalno imam 5G oznaku, ali sad sam prvi put video da je obojena. Možda je bilo i pre, nisam obraćao pažnju.

Speed test pokazuje priloženo. Beskorisno velik DL, a za to vreme UL na nivou skromne 4G mreže.

Screenshot_20230921-135305_Speedtest.jpg
 
Koji je to grad / deo grada? Imaš li net monster aplikaciju ili neku sličnu za više informacija o samoj vezi?
 
Rovinj, Hrvatska.
Nemam te druge aplikacije.

Svuda imaju 5G, ali sam samo ovde video da je ikonica obojena, pa pustio speed test.
 
Kada je belo znaci da si konektovan na 5G mrezu, kada je providno onda je LTE mreza koja ukljucuje 5G...
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Ping 20, to je ok..
 
Ping je 18-34.
Meni je isti ping, a manja varijacija na Yettel kod kuće, na 4G.
 
U suštini po standardu 5G nema neki značajan uticaj jer vecina dolazi za backbone interneta. A sam lte nema nesto velik ping sam po sebi ( u suštini je isti ) osim ako ne gledamo izmišljene usluge. Za koje će možda za deset godina nešto neko koristiiti. A opet znajući za video poziv i video nadzor sto je revolucionarno bilo sa 3G da donosi. Od 5G se i dalje ne nadam nicemu osim opsegu prema backbone internet mreži...
 
Bice pre da se koristi Handover ( zavisi od infrastrukture mreze, verovatno postoji mogucnost da se optimizuje ) Ali u sustini ne verujem da 4G samoinicjalno kontrolise prelaz na 5G niti 5G na 4G. To se mora nekim Paket menagment sistemom unutar same mreze obavljati da ne dolazi do prekida ( makar ne osetnog )
 
Ne, to znaci da koristi LTE u mrezi koja ima 5G...

Najjednostavnije moguce objasnjeno, kada je u pitanju NSA 5G mreza koja se oslanja na 4G ( ali mnogo je komplikovanije nego sto ljudi zamisljaju i sto se predstavlja da je samo lagan sf update i klik na prekidac) onda ta mreza ima podeljen RAN ( radio access network) na 4G/5G, gde su user plane (4G) i control plane posebni (5G). Tada se uredjaj korisnika konektuje na 4G mrezu za control signalling i 5G mrezu da pomogne ostvarivanju vece brzine prenosa dodajuci se na 4G kapacitet.

Sto nas dovodi do ovog slucaja gde je ogranicena dostupnost 5G mreze i onda telefon prijavljuje postojanje ali sav saobracaj ide preko 4G obezbedjujuci kontinuiranu konekciju.

Naravno, nema prekida konekcije... Kao sto nije bilo ni kada se menja celija ( Handover, da budemo jasni) jer se radi tzv soft handover...
 
Tada se uredjaj korisnika konektuje na 4G mrezu za control signalling i 5G mrezu da pomogne ostvarivanju vece brzine prenosa dodajuci se na 4G kapacitet.
Da bi mi bilo jasno u potpunosti, konkretno u ovom slucaju, tj. ako se ovaj slucaj ostvari, kako bi izgledala ikonica? 5G kvadratic bude beo, tj. ispunjen?
 
Tako je...
 
Jao Srbijo, crna rupo
Odlican rezultat, to je sigurno >150MHz 4G+5G, tj 100MHz kanal na 5Gu sigurno. Mozda cak i agregisu 2CA na 5G-u ako imaju, tipa 100+40MHz.
 
Evo, da sam sebi odgovorim. Stalno imam 5G oznaku, ali sad sam prvi put video da je obojena. Možda je bilo i pre, nisam obraćao pažnju.

Speed test pokazuje priloženo. Beskorisno velik DL, a za to vreme UL na nivou skromne 4G mreže.

Pogledajte prilog 405532
U svakom slucaju nije lose za A1 u hr, ja sam letos bio u romingu na Telemach-u u hr, jedva da ima negde 5G...
 
Sta mislite kada mozemo da ocekujemo prve signale komercijalno dostupne 5G mreze u Srbiji s obzirom na novine i vesti u poslednjih mesec dana?
 
"All three operators are preparing for 5G. While Telenor has deployed its first 5G base station, Telkom Srbija — mts' parent company — has secured a loan from the European Investment Bank for 5G rollout and A1 has announced Nokia as a 5G supplier for its Serbian operations."

- Google
 
dobar je Google ako je Google
Telenora vec dugo nema ;)
 
Google reče tako meni - u poverenju :)

Inače 5G može da bude i 4G i 3G, zavisi koju ikonicu ti serviraju... na nekim telefonima svetli 5G a nema nigde mreže... tako da nemam pojma...
 
Google reče tako meni - u poverenju :)

Inače 5G može da bude i 4G i 3G, zavisi koju ikonicu ti serviraju... na nekim telefonima svetli 5G a nema nigde mreže... tako da nemam pojma...
Bolje prvo da uvedu VoWifi(Wifi Calling), pa 5G mrežu, i onda Vo5G. Šta ostali mislite o tome?🙂
 
Evo, ako sam dosadan, ali i ovo da kažem... u poslednje vreme kad god nekog zovem klasičnim putem gsm, meni se upali i viber ikonica... kao da je poziv preko vibera... šta je to, eto ne znam...
 
Nazad
Vrh Dno