Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Pa svi ti što sami prekidaju punjenje (inteligent, processor, smart...) moraju tako da rade jer je to jedini način da za NiMh tačno detektuje napunjenost.

MAX712 je tipično logičko kolo namenjeno punjenju NiMh baterija. Pregledaj ovaj pdf: http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX712-MAX713.pdf
Lepo je objašnjeno kako se ponaša NiMh baterija prilikom punjenja, i kako radi logika koja prati punjenje.
 
Poslednja izmena:
Ima da se uzme Sanyo punjač MQN09 E4 3UTG sa 4 Eneloop baterije, naravno starije, one do 1000 punjenja, bez sufiska A, za 2600 din sto mislim da je sasvim dobra cena jer ovaj punjac radi na principu deltaV sto je, kolko sam procitao iz ovih a i nekih drugih postova, najbitnije !

E sad jedno malo MOZDA GLUPO pitanje :
Neko je spomenuo da se baterije trebaju "formirati" tako sto se 5 puta napune i 5 puta isprazne, pa da li to vazi i za Eneloop baterije, posto ovaj punjac nema sistem praznjenja ?!??

PS. Nisam nigde ni naso ove novije Eneloop baterije...
 
novije eneloop (sa sufiksom A) su po veleprodajama i jedine koje se mogu dobiti. stari tip je u stvari ostatak po maloprodajama

svakoj punjivoj odgovara pražnjenje do kraja pa tek onda punjenje

kod nicd punjivih efekat memorije je najizraženiji

nimh ima daleko manje izražen efekat memorije

ako nema mogućnosti pražnjenja u samom punjaču, treba samo obratiti pažnju da se baterije što više potroše pre ponovnog punjenja

čitava nauka postoji oko toga, mislim da nshappy može dati detaljniji odgovor
 
^^ Nisam baš neki naučnik, gnjavio me posao baterijama i punjačima pa sam iskopao ponešto informacija.

Stari Eneloop je sasvim sasvim dobar. Novokupljene baterije ispraznite do kraja u potrošaču za koji ste ih kupili, pa ih punite dok punjač ne signalizira da je završio punjenje (ono za 100x 100h su gluposti) i tako 3-4 puta. Posle nije problem da ih povremeno ne ispraznite skroz ili skinete sa punjača pre nego što završi, ne robujte baterijama. Ali kada god nije frka, praznite skroz i punite do kraja.

Nove baterije koje nisu "ready to use" tj. nisu fabrički napunjene, NE TREBA prazniti pre prve upotrebe već ih treba prvo jednom napuniti i to se zove formiranje.

I nemojte da potpraznite baterije. Neki pametnjakovići su ih stavljali u baterijske lampe i slične pasivne potrošače i ostavljali "tako da se skroz potroše" ali to u stvari potprazni bateriju ispod nekog minimalnog nivoa i ošteti je. Napon ne bi smeo da padne ispod 1V pri nekom malom opterećenju.
 
Poslednja izmena:
pre nekoliko meseci je u Svetu kompjutera bio članak o baterijama i njihovom održavanju (mislim da sada može da se pročita iz njihove arhive na sajtu). sad se ne ećam tačno, ali mi se čini da tamo kažu da ne bi trebalo stalno prazniti baterije do kraja. ukratko prepričano: ponekad prazniti do kraja, ponekad samo dopuniti.
 
To važi za LiIon baterije. Za njih je priča skroz drugačija. Ove na bazi nikla (NiCd i NiMh) bi uvek trebalo prazniti, što ne znači da je to obavezno i da će baterija da crkne ili eksplodira ako s' vremena na vreme omanete u tome. A i to "do kraja" je vrlo škakljivo pitanje i značajno zavisi od potrošača, šta on smatra krajem. U svakom slučaju, ne treba previše robovati baterijama. Pogotovo standardnim punjivim AA o kojima pričamo u ovoj temi. Sada su baš baš jeftine.
 
Poslednja izmena:
E da, nadjoh danas te nove Eneloop pakovanje od 2 850din a 4 1600din tako da ima i njih !
Ima i ono pakovanje dugine boje i one najjace Eneloop.
Ali nema da se kupi punjac MQN09 sa njima nego samo sa "starima"...
Al dobro , sta je- - tu je !
 
Ma nema nista do eneloop-a. Znaci koristio sam ih na compactu - obicne kineske baterije opale 4 fotke i kraj, duracel oko 30-ak... Od punjivih probao neke Vartine znaci strava lose bilo - od 30 do 60 fotki, ali zato Eneloop cepa po 250, 300 bez problema... :)
Jedina mana sto treba dosta vremena da se napune, ali kvalitet bez premca. E da, dugo traju isto - ja ne znam koliko godina ih vec koristim, ali poprilicno dugo. :D
 
Imam jedno pitanje u vezi baterija pa me interesuje vas odgovor?Imam brzi hama punjac DELTA POWER 2/4 koji puni 4 aa baterije od 2500 mah za nekih 3 do 4 sata.Posto su baterije stare jedno 4-5 godina polako posustaju,pa planiram da kupim 4 nove.Vidim da svi hvale sanyo enelop od 2000 mah.Koji konkretno model sanyo enelop aa baterija da pojurim i gde ima najpovoljnije da se kupi?I da li mogu da ih punim na postojecem hama punjacu koji je ono sto se kaze brzi punjac?Napuni za par sati baterije.Posto citam u ovoj rubrici da skoro svi sanyo punjaci pune dosta sporije od ovog koji ja imam,pa me interesuje da li cu mozda ostetiti baterije ako ih punim na hama punjacu?
I jos nesto ,treba mi preporuka i za 2 aaa baterije koje bih koristio u bezicnom misu?Koji konkretno model sanyo enelop aaa baterija bi ste mi preporucili?I za njih moze preporuka gde ima najpovoljnije da se kupe?
Pozdrav.
 
Za AA eneloop baterije mislim da Sanyo-u treba 10 sati ili tako nesto... Nisam 100% siguran tacno. A sto se tice brzog punjenja - mislim da im se skracuje zivotni vek a i kapacitet brze nego kod sporog punjenja. Bolje kupiti Sanyo punjac sa 2 eneloop baterije u komadu (ja sam platio oko 10eur pre neku godinu u jednoj firmi[necu da reklamiram]), ili 4 baterije ako ti bas trebaju "stalno", bolje nego da brzo-punis... ;)
 
Ako je dobar punjač, nema problema. Na primer, ovaj Ansman drži baterije hladnim u toku punjenja.
ENERGY4SPEEDmedium.jpg

Uglavnom, temperatura Enelupa tokom brzog punjenja sme da ide do 40C.
 
izbegavati brzo punjenje eneloop baterija

ne podnose brzo iz viče razloga, jedan je temperatura,......

jednostavno,..... za eneloop baterije samo spori punjač,.......

Oni koji koriste brze punjace i kojima se baterije prilikom punjenja zagreju, a tako rade par godina, rekli bi suprotno.

I sto rece NShappy:

U svakom slučaju, ne treba previše robovati baterijama. Pogotovo standardnim punjivim AA o kojima pričamo u ovoj temi. Sada su baš baš jeftine.

Da li cu baterije (one koje imaju fabricki predvidjeno 1000 punjenja) puniti 950 ili 1050 puta, mislim da je totalno nebitno u odnosu na to da li cu ih puniti 80 ili 520 dana... za onih 440 dana razlike koliko bi neupotrebljivo stajale na sporom punjacu da se napune, ja cu ih koristiti i praviti fotke ;)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
ENELOOP upravo zbog svoje specifične karakjteristike ne podnose brzo punjenje dobro (da ne detaljišemo o hemiji u njima), tako da im pregrevanje i velika struja za kratko vreme ŠKODI,.... nebi japanci uzalud forsirali spore punjače za njih (mislim da imaju jedan jedini model brzog punjača)

inače, čovek je naveo hamin punjač koji puni sa do 750mAh, imao sam ga i uništio za manje od 500 punjenja obične punjive (i hamine original i još jedan par kupljenih, a nisu bile eneloop)

brzo punjenje sa do 500mAh je ok ali ne uvek, tj ne stalno tako puniti, jer mislim da bi eneloop prolupale (ne skroz, ali znatno, izgubile dobar deo kapaciteta a i smanjile broj mogućih ciklusa) već za 300-400 punjenja

ne pričam napamet

idealno bi bilo imati voltcraft punjač, ovaj:

img0106kj.jpg


oznaka mi je ipc-1l

na njemu se može birati strija punjenja 200, 500 i 750 mAh, ciklus punjenja sa prethodnim pražnjenjem,... pa povremeno puniti na brzo, ukoliko se neide na ovakav punjač, nego na jednostavan i sa fiksnom brzinom punjenja, nikako ne koristiti bilo šta drugo za eneloop osim eneloop punjača
 
Ni ja ne pricam napamet. Ja to tako koristim (punim) od 2005. a eneloop od kad postoje (2-3 godine). Moj punjac je onaj koji si i ti opisao u 477. post-u. Taj isto ima i opciju praznjenja baterija, koju povremeno koristim (svakih 5-6 punjenja, odradim jedno praznjenje).

A taj Hamin punjac koji spominjes, unistio je baterije zato sto je bio los a ne zato sto je brzo punio. I sam kazes da je unistio i eneloop i njegove baterije... znaci, nema veze samo sa eneloop-om, nego sa bilo kojima koje bi punio zato sto je los.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
I sta mi sada savetujete?Da li da ostavim hama punjac i ipak kupim aa sanyo enelop baterije i njime ih punim ili da ne kupujem te baterije.Baterije koristim za bezicni mis iz kompleta logitech mx 3200 laser,tako da mi treba da uvek imam spremne dve rezervne baterije u slucaju kad se isprazne one u misu.Mislim nisam razmisljao da kupujem i punjac ali ako je to bolja varijanta onda preporucite i neki punjac koji dolazi u kompletu sa 4 aa baterije.
 
Mislim da je onda neuporedivo bolji MQN09 E4 3UTG sa 4 AA Eneloop baterije za 2600 din i 2 god garancije
 
Hvala na odgovorima.Razmislicu jos malo i videti sta mi je najbolje uraditi.Meni ovaj hama punjac korektno napuni baterije.E sad da li ih on ubija strujom kojom ih puni kako neki ovde kazu pa im smanjuje zivotni vek to ne znam.One cetri baterije sto su dosle uz hama punjac su stare nekih 5 godina i maksimalno mi traju kad ih stavim u mis dva meseca.Imam i od druge firme Energizer 2 aa baterije koje su isto 2500 mah takodje imaju nekih 5 god i drze kao i ove sto idu uz hama punjac.Ne znam da li mis mnogo jede bateriju?Model je logitech mx600 laser.On inace ide uz komplet sa tastaturom i nosi oznaku logitech mx 3200 laser.
U svakom slucaju cu jos malo razmisliti i na kraju odluciti jer ipak mi ne gori pod nogama.Trenutno mi hama zavrsava posao.Baterije mi prave problem jer drze samo dva meseca u misu,ali mogu jos malo da izguraju dok ne odlucim sta cu kupiti.
 
Ne znam da li mis mnogo jede bateriju?
On troši izuzetno malo. Novi miševi imaju trajanje baterije i po godinu dana. Ja imam V450 kod koga traje 6-7 meseci. Preporučujem ti da umesto punjivih, koristiš alkalne baterije za miš. One su idealne za tu namenu - daju malo struje dug vremenski period.

Sa druge strane imaš NiMH kod kojih je ogromno samopražnjenje a naročito tvoje stare baterije - kod kojih je ono mnogo veće.
One izgube znatan deo svog kapaciteta stojeći u mišu i siguran sam da on i ne stigne da izvuče polovinu onoga što mogu da daju. Ako ćeš već punjive za miša, bolje gledaj Enelup. Mada, kažem, idealne bi bile alkalne, npr "Varta Long Life Extra" koje mogu da se kupe u svakom Maksiju (žute sa plavom trakom). "Long Life Extra" je serija koja je namenjena aplikacijama male i konstatne potrošnje. Postoje i Vartine jače serije ali one su za uređaje koji vuku veću struju ("High Energy" i "Max Tech") i njima ništa ne bi dobio više kada bi bih koristio u mišu.

Probaj ovu varijantu, jeftinije je kupiti na nekoliko meseci par baterija nego ulagati u punjač i kvalitetne NiMH - bar u ovom slučaju. Ako miš ipak iscrpi i alkalne za mesec dana onda uzmi Enelup.
A moguće je i da je miš napravljen da radi na nešto višem naponu pa mu ne odgovara niži napon koji daju NiMH baterije.
Probaj.
813868_big.jpg
 
Logitech miševi uz koje proizvođač isporučuje set alkalnih baterija nisu baš predviđeni da rade sa NiMh. U uputstvima koja sam ja dobio uz Logitach bežičnjake se ni jednom rečju ne spominju punjive baterije. Oni se trude da iz baterije izvuku poslednje atome snage. Predpostavljajući da je u njima alkalna baterija koja se baca, miš je cedi i cedi i time podprazni NiMh bateriju. A već spomenusmo da NiMh ne voli da se podprazni ispod nekog minimalnog nivoa. Potrošači koji su predviđeni da rade na NiMh se korektnije ponašaju prema baterijama.

Mada, i ova priča za logitech nije baš dosledna jer ti "baterijski kontroleri" nisu jednaki u različitim potrošačima, a ni CIA ne zna šta su gde strpali i u koji model. Za miša koristim stare punjive koje su već neupotrebljive u fotoaparatu npr. i imam set alkalnih koje se ubace u miša samo dok se pune ove loše punjive.

Što se tiče brzog i prebrzog punjenja, treba razgraničiti šta je to brzo punjenje. Postoje punjači i NiMh baterije koje se pune za 15-ak minuta. A u tim punjačima se i mogu puniti samo njima namenjene baterije. Obične će biti oštećene (ili će ih punjač puniti polako ako prepozna baterije (to imala neka Varta)). Ova punjenja od 500-700mA su u stvari 2-3x brža od minimalnih deklarisanih i ona nisu opasna.
 
Meni se cini da su manje sanse da brzi (recimo 1.5-2h) i "inteligentni" punjac osteti baterije posto meri kada su pune i prekida punjenje. Spori sa druge strane pune na tajmer i ako nisu bas prazne a puni ih jedno 14-15h moze da ih prepuni i tako im smanjuje vek. Inace je zivot mnogo laksi sa brzim punjacima i po mom misljenju vredi pa cak i da 20-30% skrati zivot baterija (ako imajuci u vidu gore receno uopste ostecuje baterije).
 
Poslednja izmena:
Spori punjač ne mora da radi na tajmer. Može i pametni punjač da bude spor.
 
Može ali postoji velika šansa da neće biti dektovan kraj punjenja. Struje koje su manje od 0,5C su nepovoljne za delta V detekciju. Zato su takvi punjači retki - nisu pouzdani.
 
Vec neko vreme se resavam da kupim kvalitetan punjac, i odlucio sam se za ovaj - Maha/Powerex MH-C9000 WizardOne
Naravno, kod nas ga nema pa sam ga narucio sam iz USA, stigao je pre desetak dana i ja sam prezadovoljan, izuzetan punjac.
27zazvr.jpg
 
Kolika je cena u Americi i koliko si doplatio na tu cenu? Preko koga si naručio?
 
Haha, odlično! Hvala. Navali narode! Jel naručujemo ili šta? :banana: Jes da nije Maha MH-C9000 ali nema bolje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno