Šta je novo?

Brisanje Harda

cvetko_a

Slavan
Učlanjen(a)
17.02.2007
Poruke
603
Poena
320
Dao sam računar na oglasu za prodaju.Mene interesuje da li mogu izbrisati trajno podatke sa har diska i kojom metodom.
Hvala unapred na odgovoru.
 
dd
 
Мени је најсигурније било да форматирам диск као ext4, набацим разне глупости типа линух .iso фајлови, разни филмови ... па неколико пута док се не попуни хард и онда обришем. Нека исповраћају то што је било мада чисто сумњам да у неком сервису знају да баратају са ext4 партицијама а и ако врате ... нека им. ;)
 
Kad već čoveka zbunjivamo evo 35 predloga :)
Šalu na stranu, dovoljno je da hard popuniš jednom a do kraja sa podatcima/metodom po izboru.
Sa nulama, nasumičnim podatcima, filmovima.. izbor je tvoj.

Ni slučajno nemoj izabrati na primer Gutmann metod jer se kod njega (u njegovom slučaju od 5-31) se u toliko i toliko prolaza popunjava kompletan hard disk sa podatcima.
Tako i kod srodnih metoda.
To ti nije potrebno osim ako imaš višak vremena na raspolaganju ili ti je potreban paranoični nivo sigurnosti.
Jednom kompletno prepisan hard je dovoljna sigurnost za sve uobičajene potrebe.
 
Poslednja izmena:
Acronis Drive Cleanser (treba bootabilni CD), a ni CCleaner nije loš (pokreće se iz Windows-a, pa ne može da obriše njegovu particiju).
 
Zapravo, Windows 7 kada radi full format, prepisuje ceo hard nulama (za razliku od quick formata koji samo brose tabele i lako se sve vraca). Sam sam sebe zeznuo radeci full umesto quick formata (a nisam bas sve sto je trebalo backupovao), nisam uspeo da povratim fajlove nikakvim softverom (probao bar 5 poznatih i cesto preporucivanih programa). Tako da verujem da ti je i windows 7 FULL format dovoljan (samo sedmica radi ovako), sem ako imas bas mnogo zajebane stvari na kompu (CIA BIA :p ), a onda ce se profesionalci nekako snaci i sa visestrukim prepisivanjem i formatiranjem, no verujem da se tada ne bi baktao sa prodavanjem harda. :d
 
Pa kad su ga zbunili.

Mislim da je njemu dovoljan sam format od win7, full i to je to.
 
Poslednja izmena:
Uvek se nešto novo nauči, ja lično nisam do sada ni znao za full format od sedmice/8/8.1 da prepisuje sa nulama.
Eto najjednostavnijeg rešenja za uobičajenog korisnika i potrebe.
Što se otvarača teme tiče.. u komentaru broj sedam sam bio i više nego detaljan oko toga šta je cilj i šta je dovoljno za ispuniti ga.. ako je zbunjen i dalje nek mu je sa srećom :)
 
Napisah ovo iz sprdnje, jer nije rijetko da se neko javi i zatrazi nesto, dobije milion odgovora, a od tada mu ni traga ni glasa. Mada dobro je za ostale, svi mi naucimo nesto novo..

Ako nekome treba:
Full format post-Vista will supposedly zero the drive, ensuring that all data is erased. If the formatting that is done obeys the Microsoft documentation, the data will be completely erased.

A forensic lab equipped with the right equipment can still "peel back" layers of magnetism to peek at older data, even if it was over-written several times. But this should not concern you, unless you are in trouble with some national security agency.

You disk manufacturer may supply a "low level disk format utility". Nowadays, low-level formatting no longer applies to modern disks, so these utilities just reinitialize the disk to all-zeroes and try to resurrect bad sectors, but I would trust more such a utility to correctly reset the disk than the Windows format utility.
 
Poslednja izmena:
Šalu na stranu, dovoljno je da hard popuniš jednom a do kraja sa podatcima/metodom po izboru.
Sa nulama, nasumičnim podatcima, filmovima.. izbor je tvoj.

Ni slučajno nemoj izabrati na primer Gutmann metod jer se kod njega (u njegovom slučaju od 5-31) se u toliko i toliko prolaza popunjava kompletan hard disk sa podatcima.

Siguran sam da si mislio na rec "podacima".
 
Mislio sam tačno to što sam napisao, da se napuni/prepiše hard jednom a do kraja/u potpunosti.
Sa podatcima/metodom po njegovom izboru.
Čoveka brinu njegovi privatni fajlovi, pretpostavljam da je to u pitanju.
Nule su takodje podatci, a ako će na primer napuniti hard do kraja sa filmovima pa ga quick formatirati krajnji ishod je isti za njegov cilj.
 
Poslednja izmena:
moze write test u sentinelu,kad je vec na prodaju taman usput. :)
 
Mislim da je fcinterbgd mislio na gramatiku, a ne na sustinu posta.
Podatak, podaci, a ne podatci.
 
Dragon Rider, pazi da te ne ispravi kao sto je njega. Pravopis je u pitanju xD
 
Da resimo misteriju. Mislio sam na gramatiku jer vidim da se lepo sluzis istom. (Bez sarkazma i neke zle namere). A iskreno nemam pojma zasto je boldovano, samo sam quote na tvoj tekst.. verovatno ovaj novi TT.
 
Ako prigovoris gramaticku gresku a onda kazes da vidis da se gramatikom lepo sluzi i pritom da nisi sarkastican onda nesto s tvojim postom nije u redu? Nesto tu ne stima - a dobru nameru bi najbolje pokazao da si "gramaticku primedbu" izneo na PM a ne javno.
 
A šta koristiti za secure erase podataka sa SSD, USB flash, SDHC itd?
 
tesla coil.
 
Upravo tako @marxista, okolnosti upućuju na takve njegove motive.
@fcinterbgd prihvatam objašnjenje ako je iskreno.
A ako nije okani se ukazivanja na gramatičke greške pismenijima od sebe.

On-topic
Trim funkcija se i inače kod ssd diskova pobrine za sve "stare" fajlove, dakle samo aktuelni fajlovi su tu.
A secure erase ssd diska se na više načina se može obaviti, na primer ovako.
Flešići i SD i srodne kartice, budu sredjeni sa jednim low lewel formatom/upisivanjem nula (bilo sa često korišćenom HP low level alatkom ili iz windowsa sa full formatom).
 
offt:
Vec sam ti objasnio da je bez pakosti napisan moj post. Posto je vec bilo kasno da editujes post, napisao sam javno da drugi ne bi ucili pogresno zbog sve popularnijeg "sheep effect".
 
Trim funkcija se i inače kod ssd diskova pobrine za sve "stare" fajlove, dakle samo aktuelni fajlovi su tu.
A secure erase ssd diska se na više načina se može obaviti, na primer ovako.
Flešići i SD i srodne kartice, budu sredjeni sa jednim low lewel formatom/upisivanjem nula (bilo sa često korišćenom HP low level alatkom ili iz windowsa sa full formatom).

Zahvaljujem.
 
Ajde vec kad pricamo o ovome koji je najbolji nacin da se vrate obrisani podaci? Ja imam jedan disk skojwg bi vole9 da vratim podatke ali pokusao sam svasta delimicno nisam uspeo da povratim jel ima 100% tno resenje?
 
Nazad
Vrh Dno