Šta je novo?

Boot problem

ivo.r

Čuven
Učlanjen(a)
30.08.2000
Poruke
1,660
Poena
649
Naleteo sam na neki video tutorijal instalacije OS X paralelno sa Windowsom i naravno đavo mi nije dao mira i uvalio sam se u problem. Instalirao sam OS X na jednoj od particija, ali izgleda da je Acronis OS Selector zeznuo stvar i laptop se butuje samo u OS X. Sad će mekovci reći "Pa šta fali"... e pa Win mi je ipak primarni OS. Kako ovo da rešim i da ako ne mogu imati selektor makar da se ponovo "butnem" u Win. Mislim mogu da ubijem OS X particiju, pa sve ponovo, ali bih ipak želeo neko suptilnije rešenje.
 
Butuješ Win sa dvd drajva, pa odabereš opciju repair umesto install, pa kada se pokrene recovery konzola kucaš "fixmbr", odnosno "popravi master boot record" :) E sad, ovo bi trebalo da radi, ali će ti u suštini ubiti pristup OS X-u. Ako hoćeš da i dalje imaš pristup OS X-u onda ne znam. Ali ništa te ne košta da uradiš ovo, pa iz Wina (za koji i sam kažeš da ti je primarni) ubiješ OS X i potom probaš ispočetka, ovaj put nekom drugom metodom...
 
Probao sam u međuvremenu fixmbr i fixboot - bez rezultata. Idem od početka.
 
Trebalo je da probaš i Hirenovim alatima..tj. alatima sa njegovog CD-a. Možda bi ti Partition Magic rešio problem particione tabele.
 
Nije trebalo to da radis ( da ubijas OS X ).
Kao sto filipenko rece, fixmbr bi sigurno sredio stvari, tj vratio Win.
Postoje mnogi alati koji sredjuju MBR, nekoliko njih je na Hirens Boor CD-u.
OS X si mogao da dizes tako sto boot-ujes sa OS X dvd.
 
Nije trebalo to da radis ( da ubijas OS X ).
Kao sto filipenko rece, fixmbr bi sigurno sredio stvari, tj vratio Win.
Postoje mnogi alati koji sredjuju MBR, nekoliko njih je na Hirens Boor CD-u.
OS X si mogao da dizes tako sto boot-ujes sa OS X dvd.

Nisi pročitao moj odgovor Filipenku. Fixmbr nije sredio stvar, a ni neki drugi alati. OSX sam ubio zato što mi je računar trebao za druge poslove, a butovao se samo u OSX
 
Poslednja izmena:
Procitao sam tvoj odgovor Filipenku, i upravo je u tome stvar, fixmbr MORA da upise u MBR windows-ov loader ( ili si nesto lose uradio )
Po defaultu OS X nije pravljen da boot-uje druge operativne sisteme
Vec sam ti rekao, u krajnjoj nuzdi,
"OS X si mogao da dizes tako sto boot-ujes sa OS X dvd."
Da bi mogao da dizes OS X iz "normalnog" boot loadera, znaci bez OS X boot-DVD-a, kao sto su Grub, Lilo, Acronis OS Selector, itd, mora da se ispune sledeci uslovi :
1. OS X mora da se instalira na FIZICKI prvu primarnu particiju, ili sledecu primarnu particiju posle prve primarne particije na sistemu, znaci, na primarnu particiju koja se nalazi fizicki pre Extended particije
2. Ta particija mora da bude aktivna, neformatirana, a njen ID mora da bude AF

Ukoliko nesto nije jasno, search-uj malo, postoji X tema o tome, ili se javi, pomoci cu ti
 
Pa znam i ja da mora, ali nije :S:

Dakle radio sam prema filmiću koji je pomenut u ovoj poruci bukvalno korak po korak. Koriščen je Acronis OS Selector. Formirana je primarna paricija, proglašena je aktivnom. Formatirana je kao FAT16 (prema uputstvu), kasnije instalacija OSX prebaci su HFS. Ali kao što kaže pesma "Život nije bajka, život nije film...", kod mene, nakon instalacije, komp se bootovao isključivo u OSX kao da loader ne postoji.
 
Opet sam odradio instalaciju. Particije formirane kako treba, izgubljena bar 2 sata na instalaciju i ... KOBAS!!!! Opet isto !!! Bootuje se iskljucivo u OSX

Problem i resenje.

Da ne duzim ... Problem je u Acronis OS selectoru koji jednostavno ne radi nakon instalacije OSX. Resenje je kreiranje tzv. Bootable Rescue Media (iz Disc Director Suitea). Kada se bootuje sa njega postoji opcija Activate Acronis OS selector i to resava problem. E sad se ja pitam koji andrak nije vec aktiviran, ali na otkrivanje odgovara necu gubiti vreme. Ovo cisto nek bude napomena drugima koji probaju ovu kombinaciju sta da rade.

Odo da se jos malo igram sa OSX (ovo kucam iz Safarija) pre nego sto sve vratim na staro. ;-)

Za kraj, zeleo bih da se zahvalim svima koji su se oglasili sa zeljom da pomognu. :)
 
Nazad
Vrh Dno