Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Shvatam da ljudi žele da uštede neki dinar ali kome TREBA ovaj ili ovakav SSD će ga uzeti i po novoj ceni. Flukuacije cena su potpuno uobičajene na tržištu i nije nepoznata pojava. Pogledajte cene goriva uostalom, stalne varijacije pa opet se kupuje i kada je skuplje i kada je jeftinije.

Nema ovde govora o nekakvoj zaveri trgovaca protiv kupaca, mogli ste da poručite dok je bio jeftin, bio je raspoloživ. Siguran sam da će mu cena u perspektivni ponovo pasi, samo treba biti strpljiv.
 
Shvatam da ljudi žele da uštede neki dinar ali kome TREBA ovaj ili ovakav SSD će ga uzeti i po novoj ceni. Flukuacije cena su potpuno uobičajene na tržištu i nije nepoznata pojava. Pogledajte cene goriva uostalom, stalne varijacije pa opet se kupuje i kada je skuplje i kada je jeftinije.

Nema ovde govora o nekakvoj zaveri trgovaca protiv kupaca, mogli ste da poručite dok je bio jeftin, bio je raspoloživ. Siguran sam da će mu cena u perspektivni ponovo pasi, samo treba biti strpljiv.
Ali nece, za te novce ima daleko boljih.
 
Ocigledno se desavaju velike promene na trzistu SSDova, cene padaju kao kruske pa ce morati mozda da se revidira sta je best buy.
Samsung 980 Pro 1tb oko 13 000, Kingston KC 3000 1TB oko 10 000....
WD 2TB SN750 oko 17600. To deluje kao odlican deal za nas sto bi 2tb, izadje 8800 din po terabajtu
 
Nisu ista klasa. KC3000 2 TB je 2500 dinara skuplji a duplo brzi SSD od tog WDa.
 
ploca

  • 1 x PCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2: x16 mode)
  • 3 x PCI Express 2.0 x1 Slots
  • 2 x PCI Slots

Imam neke nedoumice oko novog ssd. Imam ovu plocu sa linka u prvom slotu je graficka.

Da li uzimati adapter i koji i stavljati KC3000 2TB ? Ili ici na klasican ssd recimo crucial MX500 2TB ?
 
Sto bi isao na tako skup SSD da ga stavis na adapter? Ako ides tim putem, uzmi neki mid range, recimo onaj WD 750SN koji sam pomenuo,jeftiniji je oko 6000.
Uostalom, i nema neke prakticne razlike izmedju 3500/3000 i 7000/5000 SSDa, koliko cesto se kopiraju veliki fajlovi sa istog na isti - maltene nikad.
 
Totalno sam vam desavanja oko hw, znaci bolja je solucija da se ide adapter i m2 nego klasican 2.5 ssd ?

Nema padanja brzina ako je ssd skoro pun kao kod losijih 2.5 ssd. Toga kod M2 ssd nema ? Treba mi pouzdano i dugorocno resenje.

Velike fajlove skoro nikada nekopiram. Koji adpter je dobar za M2?
 
Ima pada brzina i kod jeftinih M2 koji nemaju DRAM kao i kod 2.5. Po tom pitanju nema razlike.
 
Adapter ina PCIe nisu ništa naročito. nema komverzije i čipova, bukvalno samo mehanički adapter. Nema veze koji je.
 
Jos malo cu da vas davim sa mi razjasnite neke stvari. Malo sam duduk za ove stvari. :)

WDS200T3X0C ovaj model bi trebalo da je sa heatsinkom ?​

Koju brzinu da ocekujem posto ide u PCI Express 2.0 x1 ?
WD SN750 WDS200T3X0C ima DRAM ?

Treba mi ssd da ne pada brzina, pouzdanost, dugotrajnost.

Da li je 970 EVO plus dobar izbor, on je gen 3 ? Meni to nije bitno, nije MB u stanju da iskoristi punu brzinu ssd.

Vidim da je asrock od verzije biosa 2.0 dodao podrsku za nvme diskove.

 
Poslednja izmena:
Brzine:
Adapter ina PCIe nisu ništa naročito. nema komverzije i čipova, bukvalno samo mehanički adapter. Nema veze koji je.
Dakle izgugalš brzine PCI Express 2.0 x1.

WD SN750 - Ima li DRAM - ne! Ali su se Vlasi dosetili da ima nekakav (SLC) cache i brzine koje se reklamiraju su dok se ne napuni taj keš. Benefit kod drajvova većeg kapaciteta - proporcijalno veći keš.
Ukratko o tome, u par minuta:
 
Zašto PCI Express x1. Adapteri su X4 i ne mogu u x1 slot.
 
Ima adaptera kakvih hoćeš na AliExpress... I x1 i x4 i x8 i x16...
 
Njegova ploca ima samo x1 slot.
Ja bih preporucio klasican Sata SSD.

Ali bolje da se vratimo na temu, nije tema konkretna preporuka, to moze u Sta da kupim.
 
Totalno sam vam desavanja oko hw, znaci bolja je solucija da se ide adapter i m2 nego klasican 2.5 ssd ?

Nema padanja brzina ako je ssd skoro pun kao kod losijih 2.5 ssd. Toga kod M2 ssd nema ? Treba mi pouzdano i dugorocno resenje.

Velike fajlove skoro nikada nekopiram. Koji adpter je dobar za M2?

Ja sam svojevremeno pisao o tome

 
Kingston 2tb NV2 opao na 94e na KP, a bio je oko 105-110e do pre 3-4 nedelje...
 
Ne verujem da ce cene jos mnogo dole, ako odu jos 10% bilo bi super. Manje od 100e je 32gb DDR4, manje od 100e je 2tb ssd...ne bih bio preoptimistican oko daljeg pada cena, posebno u ovakvom globalnom ekonomskom okruzenju.
 
Zaboravio sam da kazem da sam uzeo onaj Apacer sto je neko predlozio par nedelja unazad, za smesne pare.

po ovom ima DRAM, TLC, dobar endurance...ja ne znam kako im se isplati da ga prave za te pare.

Planirao sam ga kao bekap ssd kad uzmem neki brzi, ali ne verujem da cu uzeti neki brzi jer mislim da u realnom radu ne bih nista dobio. Uzecu neki sporiji 2TB kao bekap umesto toga, verovatno.
 
Nema ga više za te pare, uzeo sam i ja dok je bilo.
Neki se kaju, razmišljali se, verovatno hteli 2TB pa sad pljuvačina po prodavnicama :D.
Mada i meni bude krivo kada mi izmakne dobar dil.

Da prodaju 2 TB model (uopšte se ne prodaje kod nas) za 13200 dinara, ne bi mogli da uvezu koliko bi prodali.
 
Ne verujem da ce cene jos mnogo dole, ako odu jos 10% bilo bi super. Manje od 100e je 32gb DDR4, manje od 100e je 2tb ssd...ne bih bio preoptimistican oko daljeg pada cena, posebno u ovakvom globalnom ekonomskom okruzenju.

I evo potvrde u najavi vezano za moje misljenje, samsung zbog gubitaka najavio smanjenje proizvodnje cipova, a i mikron i hynix prijavise gubitke. Ocekujte skok cena za mesec-dva.
 
Ja sam se obezbedio sa svim M.2 diskovima bar za par godina.
1680930948446.png
 
Valja li Silicone Power A55 od 500gb za 3000din? Treba mi za storage i tu cu instalirati igre.
 
Da javim samo da sam uzeo klasicni 2.5 ssd MX500 2TB za nepunih 16k.
 
Nazad
Vrh Dno