Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Nije tačno. Baš kao što kaže i @terzazak...
Kloniranje može samo deo (particija) i čak da izbaci neke velike neželjene foldere, ili da se promeni veličina particije; mnogi alati mogu npr. Acronis...
 
Poslednja izmena:
Kloniraš onda samo C: particiju.
Dobro bi bilo da su particije na starom i novom disku iste, ali radi i ako su veće i manje..

Acronis sve to radi skoro pa automatski.
Ovo priča osoba koja ovo uradi makar jednom ako ne i češće nedeljno.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Skoro ceo dan pokusavam da prebacim samo os na SSD i ne uspevam.....probao sam bar 5 programa za tu namenu i oni svi nude mogucnost: prebacivanje particije na SSD,i kada to pokusam dobijem poruku da je particija koju pokusavam da prebacim veca od ciljanog SSD-a....sto je tacno,jer mi je HDD od 2 terabajta a SSD od 256 gb....

Doduse nisam probao opciju samo prebacivanje OS koju imaju par programa,jer je ta opcija bila "zakljucana" u free trial verzijama programa....

Nego,smorio sam se sto ne mogu da prebacim samoo os,pa pokusao da instaliram ceo novi win 10 na SSD......medjutim...bar 5 verzija wina 10 i 2 verzije wina 7 pokisao da instaliram,i nista ne moze.....ili nece ni da pocne instalacija ili pukne u sred instaliranja,ili pred kraj......

Stvarno neverovatno,nisam nikada mogao da sanjam da ce mi najveci problem sa kompjuterima biti pokusaj prebacivanja os-a na SSD ili instalacija wina na SSD....:(
 
Poslednja izmena:
Šta može biti problem instalacije OS-a: da je butabilni fleš rađen u MBR/GPT, da je pred instalaciju OS-a u biosu podešen ACHI i da su svi drjavovi isključeni pri instalaciji.
Šta drugo još može biti problem da ako je laptop a ima hdd fioku treba staviti DVDRW (tako je kod mene).
 
Kopiranje particije i kloniranje OS-a nikako nije isto, nije u pitanju samo C particija nego i one manje sistemske, butabilne...
Imas besplatnu licencu (Giveaway-tebalo bi da je jos aktuelno) za Aomeibackuper pro, ili ovde.. Sa njom mozes da odradis kloniranje samo OS-a bez obzira na velicine diskova.
Mozes isto da uradis i sa MiniTool Partition Wizard, AOMEI Partition Assistant (migracija OS-a)..itd..
 
Pokusavam sa Minitool Partition Wizardom (free je,ima opcija samo za prebacivanje os) i opet ne moze da prebaci,jer je SSD mali...tj,dobijam takvu poruku Untitled.jpg

Inace,na HDD-u gde mi je wwin 10 nemam nikakve particije,samo ceo HDD od 2 TB....
 
Poslednja izmena:
Jel BIOS u UEFI modu ?
 
Pa kako mislis da OS koji je na jednoj particiji od 2TB prebacis na SSD od 256GB?
MiniTool-om mozes da smanjis tu particiju na ispod 256GB (ako mogu da stanu podaci) pa posle napravis jos jednu i tamo prebacis podatke i onda migriras samo tu prvu manju gde je sistem. Ako imas vise od 256GB podataka onda moras podatke da sklonis na neko drugo mesto tipa USB fioka ili drugi hard disk.
 
Ne znam,prvi put pokusavam da prebacim OS,pa nemam iskustva......znaci ,prebacivanje OS-a je ipak vezano za particiju?...ne moze (nekako) samo OS da se prebaci na novi SSD?

Podaci na HDD gde mi je OS trenutno zauzimaju vise od 1TB....i nemam gde da ih prebacim jer su i drugi HDD-ovi (imam ih 3) popunjeni oko 70ak %

Sve u svemu,koliko vidim,mogu da se "slikam" sa prebacivanjem OS-a na SSD......jedino mi ostaje instalacija WIN-a...
 
Da, ne moze, prebacuje se particija i sve one manje pripadajuce koje sistem pravi.
Veci je problem sto ni cist Windows ne mozes da instaliras, tu nesto nije ok. Gde si skidao Win10? Skini sa MS sajta oficijelni pa probaj, otkaci sve ostale hard diskove dok radis instalaciju, ostavi samo SSD. Ako opet nece, nesto tu hardverski nije ok, mozda RAM. Ako si nesto klokovao ili je ukljucen neki profil, iskljuci da radi na default pa probaj.
 
Jel BIOS u UEFI modu ?

Imam 3 HDDa,dva od po 2TB i jedan sa 1TB......na jedom HDD-u od 2 TB mi se nalazi win10 (kao "glavni" OS),a na drugom od 2 TB win7 (kada ukljucim komp biram koji cu win da pokrenem,i sve je do sada funkcionisalo bez ikakvih problema).... win 10 je sa "kljucem",win 7 je neka "narodna verzija" instalirao sam ga pomoc rufus butabilnog flesha.....u biosu mogu da stavim UEFI ili CSM,meni stoji na CSM,jer kada je na UEFI nece da se pokrene win 7,samo win 10....

E sad,ideja mi je bila da OS (i programe/igre koje najcesce koristim) prebacim na SSD-ove....na veci SSD od 512G win10 (sa jednog HDD-a) a na drugi SSD od 256GB win 7 (sa tog drugog HDD-a ).....ali za sada "mrka" kapa
 
Da, ne moze, prebacuje se particija i sve one manje pripadajuce koje sistem pravi.
Veci je problem sto ni cist Windows ne mozes da instaliras, tu nesto nije ok. Gde si skidao Win10? Skini sa MS sajta oficijelni pa probaj, otkaci sve ostale hard diskove dok radis instalaciju, ostavi samo SSD. Ako opet nece, nesto tu hardverski nije ok, mozda RAM. Ako si nesto klokovao ili je ukljucen neki profil, iskljuci da radi na default pa probaj.

Evo,upravo skinuo sa MS sajta oficijelni win,tj napravio butabilni flesh disk,otkacio sve ostale hardove samo ostao taj butabilni flesh i SSd-ovi...kada ukljucim komp pocne instalcija,stignem do dela gde treba da izaberem mesto gde ce biti instaliran win,vide se svi SSD-ovi u tom meniju,kada kliknem na onaj od 512gb dobijam poruku:

"we couldnt instal windows in the location you chose.Please check your media drive.Here's more info about what hapend: 0x80300024".....i dalje mogu da se "slikam"....

Da li neko ima ideju sta se desava?......SSD-ovi su novi,Kingston KC600 kupljeni pre neki dan sa petogodisnjom garancijom.....kada sam ih stavio u komp "instalirao" sam ih,formatirao kao sto ide sa svim diskovima,odabrao GPT,itd,itd......win ih normalno vidi sad kad su prazni...

I kako mozda RAM nije u redu,mislis nije kompatibilan RAM sa SSD-ovima?....(?!).......do sada stvarno nikada nisam imao nikakvih problema sa kompom ni sa RAM,sve je radilo sasvim normalno,mogu i da klokujem ram,cpu.....tj i dalje sve radi normalno,osim sto ne mogu nikako da instaliram win na SSD-u.....(ili prebacim OS)
 
Evo sta je bio problem...kakva nekompatibilnost RAM-a I SSD-a....:)

https://www.youtube.com/watch?v=cy9aO0aAvIY

Kada sam iskljucio to (valjda ga tretirao kao virus,sta li),instalirao narodnu verziju wina 10 bez problema i to iz postojeceeg win-a 10 na HDD-u (kao ISO fajl),nisam ni koristio flesh disk…...instalirao sve drajvere,i sve fercera bez problema…….prosto mi neobicno da radim nesto za kompom a nema onog drljanja i krljanja HDD-a....:)

Hvala svima na savetima kako da resim problem,ali eto mozda ce I nekom drugom koristiti….
 
Poslednja izmena:
Baci sliku Disk Management-a butovanog sa novog diska. Ako je na UEFI (a ina utisak da nije) onda nova instalacija treba ovako da izgleda:
diskm1.JPG
 
Uzeo ga ja u januaru/februaru sata varijanta, ne znam sta te zanima?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Koji si uzeo?
Kako si zadovoljan njime i kolika je garancija na njega? Iz G... dobijam info da je 2 god !? Malo sam zbunjen.
 
Ne mogu sad da se setim, u glavi mi je 3god garancije, ali možda i grešim, uzeo sam u vip kući, sata3 je. Ono što si možda i čitao je da je topliji, zna da ode do 48°C, evo sad gledam na 45°C je, a ne radi ništa. Meni je zakacen iza matične tako da nema protoka vazduha nikakvog.. Inače brzine su deklarisane, nisam nezadovoljan :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Možeš li da proveriš kolika je garancija. Da sata3 me zanima. Koji je kapacitet, da li si ga delio na particije? Ovo što se garancije tiče stvarno me začuđuje, baš.
Niko je ne krnji ni KC600 ni 860 evo.
 
Nije me mrzelo da potrazim :)
5 god je garancija. 500GB je model i nisam ga delio, nemam obicaj to da radim, za sada

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
particije na ssd-u nemaju nikakve poente.čak i da ti treba za bekap sistemske toliko ima drugih rešenja...
 
Ima istu poentu kao i bilo koji disk iste velićine, onaj štos sa ubrzavanjem zbog manjih particija je nevežan još od brzih SATA diskova.
 
kayy_@
Izvini na cimanju za garantini list, hvala na odgovoru. Možeš li da mi kažeš još što se tiče temperatura, koliko se kreću temp., kolika je kada upališ komp, kolika je u realnom radu uobičajneih stvari a koliko se kreće pri opterećenju?

Orchard@
CountMike@

Što se tiče pravljenja particija zanima me jedno, ako HDD/SDD recimo eto pr.radi 500GB, ako komp koristim za standardnu upotrebu, zašto ne bih podelio na dve particije ako nemam potrebe da mi particija zauzima više od 200-250GB. Recimo imam EVO 850 500GB podeljen na dve particije, C: particija je free 75%, zašto bi trebalo ta particija biti veća?
Da li možda utiče na životni vek SSD-a? Ovaj Crucial koga planiram da uzmem je od 250GB, da li ima potrebe uzimati od 500GB ako je zauzeće eto 30-40%?
CountMike, to što pominješ ubrzanje particije, ne znam da li misliš na ono kod HDD-a da prva particija koja se postavi je najbrža?
Da li i to kod SSD-a ima ili ne, zašto ne podeliti veći SSD na particije?
 
Poslednja izmena:
jer je totalno nebitno,odziv i performanse su svukud iste u celovitosti diska.čak i da hoćeš da skrivaš particiju opet toliko je praktičnijih i boljih rešenja...

možeš da ostaviš raw deo diska tzv overprovisioning ako baš imaš viška i onda sam firmver diska ih računa kao spare ćelije ako dođe do problema ali to odavno za sve moguće standardne scenarije upotrebe je nepotrebno,nije ssd sapun pa da se potroši...eno ga moj samsung 830 iz bar 2010te ili ko zna više od kada radi kao prvog dana.
 
kayy_@
CountMike@[/B]
Što se tiče pravljenja particija zanima me jedno, ako HDD/SDD recimo eto pr.radi 500GB, ako komp koristim za standardnu upotrebu, zašto ne bih podelio na dve particije ako nemam potrebe da mi particija zauzima više od 200-250GB. Recimo imam EVO 850 500GB podeljen na dve particije, C: particija je free 75%, zašto bi trebalo ta particija biti veća?
Da li možda utiče na životni vek SSD-a? Ovaj Crucial koga planiram da uzmem je od 250GB, da li ima potrebe uzimati od 500GB ako je zauzeće eto 30-40%?
CountMike, to što pominješ ubrzanje particije, ne znam da li misliš na ono kod HDD-a da prva particija koja se postavi je najbrža?
Da li i to kod SSD-a ima ili ne, zašto ne podeliti veći SSD na particije?

Kada sam imao samo po jedan disk, delio sam ih na particiju za OS i particiju za podatke da ih ne pogubim ako OS padne i mora ponovo da se instalira. Nekada je lakše bilo reinstalirati XP nego ih popravljati. To i sada ima smisla kada ima samo jedan disk.
"Short stroking" je bilo popularno sa sporim diskovima da glava nebi morala da prelazi dug put i tako malo ubrza procese. I to je bilo jedva primetno a izgubilo se sasvim sa brzim SATA a pogotovo SSD diskovima.
Izuzev prvog, još jedan razlog zbo kojih neki prave više particija je bolja organizacija fajlova, recimo jegn particija za OS, jedna za filmove, jedna za muziku itd. Kada nešto od toga skidaš sa neta recimo, pošalješ na određenu particiju sa svojim slovom i windows zapamte gde taj tip fajla treba da se snimi.
Nekada su HDD bili strašno skupi, ja sam prvi platio oko 500 dolara za 20MB, koliko i za polovnog Mustang-a par godina ranije pa sam morao da se snalazim.
Sada su mnogo jeftiniji pa je sigurnije (ako može) više manjih diskova sa po jednom particijom + neki veći za backup, teško da mogu svi da se pokvare u isto vreme.
Eto, to su moje navike i rezonovanje još od ranih dana PC-a i pokazalo sa dobrim.
 
SSD ima logike podeliti na particije. Jednu manju za OS i ostalo za sta ko hoce.
Ako nista drugo lakse (brze) se radi slika (back up) OS-a kada na disku nisu instalirane igre, milioni slika itd. Ili ako s radi kloniranje OS-a
Ja sam podelio moj SSD na jednu od 100gb za OS i ostalo za sve drugo, pravljenje slike (Aomei) traje 6-7 min.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno