Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

On nije u opticaju, imam da odlucim izmedju dva gore pomenuta:)
 
Neka uzme onaj koji je vise hvaljen na amazonu a to je 128 GB A-DATA ASP600S3-128GM-C , ali ne razumem zasto je osudjen samo na Adata?!
 
Uzeo sam jedan A400 120GB za 3.300 u Emmi, za masinu u kojoj ce biti R3 1200, B350 PC Mate i 4Gb memorije, da zamene trenutnog Xeon 775 frankenstajna.

Dobra cena za 120GB SSD koji ne bi trebalo da je toliko los, videcemo kako ce se pokazati. Prelazi se sa starog harda koji ionako ne radi kako treba, mora da bude mnogo bolje :)
 
I ja sam ubacio jedan A400 u moj vremešni laptop, kad je već toliko džabe. Po serijskom broju sam dobio onaj dobar kontroler, videćemo...
 
Kako se vidi po SN-u koji je kontroler?
 
Pre par meseci sam uzeo hp laptop probook seriji 645 g3 koja dolazi sa 128gb m.2 ssd-om. U pitanju je Samsung CM871a MZNTY128HDHP

U laptopu je moguce ubaciti i klasican ssd umesto m.2 a nikako oba jer su genijalci iz hp-a namerno postavili slotove na glupom mestu. E sad glavno pitanje je da li vredi ubaciti drugi ssd zbog brzine?

7d80ac74358caa36293e18f4b500f580.jpg
fc2b2072f0ef60fd60e59b4be586eaf6.jpg


Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nema potrebe, brzine su ok a i Samsung je najbolji izbor sto se tice SSD-a. Ako radis neku video ili foto montazu ima smisla ubaciti brzi NVMe SSD, naravno ako taj laptop to podrzava.
 
Kako glupo na tom laptopu M.2 slot direktno preko mesto za obicne 2.5 HDD-ove i SSD-ove.
 
Ima li smisla uzimati M.2 za desktop, kakve su temperature u odnosu na SATA?
 
Za obicni 2,5" ssd ne treba hladjenje, brzine su sata3, mala potrosnja, veliki kapacitet za manje para od m.2
Za m.2 nvme veca potrosnja zbog cega se greje vise (postoje pasivni hladnjaci za njih, dovoljno efikasni), cene vise, jesu i brzine vece ali skoro niko nece osetiti razliku naspram obicnog ssd-a, samo u usko specificnim poslovima i radu sa nekim pro programima...
Za obicnog korisnika nema svrhe, za profesionalca kome bas u tim "nekim" poslovima znaci svaki dobitak na brzini i ustedi vremena ima smisla.
Naravno nemojmo zaboraviti "patkometriju", to je znacajan motiv... :d
I dalje me svrbi da nabavim jedan m.2 nvme od 500GB, valjda ce me proci. ;)
 
Verovatno kad vidis za 100tinak eura 860 Evo ti se ne daje premija za NVMe :D

Od 4-5 platformi u zadnje 2 godine i 7-8 razlicitih ssd-ova od Blasta do 860 Evo raznih proizvodjaca, moj zakljucak je da se veca razlika npr. izmedju AM3+ i 1150 platforme sa istim SSD-om, nego izmedju AM3+ Sata 2 i Sata 3.

Na laptopu sa 5200u se sistem dize maltene posle 3-4 sekunde, racunar sa Ryzenom barem duplo toliko, iako je u racunaru 3K ram i brzi CPU.

Pritom su sve te platforme sasvim upotrebljive i bez nekih kocenja, a prostora uvek treba, ne bih ni razmatrao NVMe, osim za nesto gde je specificno potrebna tolika brzina diska..
 
Poslednja izmena:
Znam da je NVMe dosta brži ali mislio sam na "običan" M.2, performanse su valjda kao i 2,5" SATA SSD. Pretpostavljam da je jedina prednost M.2 dva kabla manje a mana verovatno veća temperatura?
 
Dva kablića manje u kućištu...neprocenjivo. :)
 
cesto m.2 ostane zarobljen ispod cpu kulera (barem kod manjih ploca) pa ne moze brzo i lako da mu se pristupi dok kod sata ssd-a za sekund iscupas kabl...
 
Nema šta da mu pristupam, kad ga prišrafim ima da robuje dok ne rikne :D Imam 2 slota na ploči pa mogu da ga stavim i u taj donji ispod grafičke mada kontam da je tu toplije.
 
pa ako imas vise sistema na masini onda je nekad bezbolnije da iscupas kabl :)
imam i ja jos jedan slot sa zadnje strane ploce ali kontam da bi se tu disk istopio pa bi morao da radi neki 3rd party hladnjak... mada ovaj moj 960evo je do sada najvise dostigao 60C i to na kratko dok se igralo nesto zahtevno pa se cela masina kuvala...

sto se kablova tice, njihov nedostatak moze nekad puno da znaci, sve zavisi kolika je masina koja se sklapa :)
 
@old, Kako hoces. Stvar ukusa (slican model je adata su655), meni se vise svidja phison s11 kako se ponasa, a nekom sm2258xt zbog dinamickog slc cache (trecinu slobodnog kapaciteta moze da upise punom brzinom). Ali glavno da nije onaj treci kontroler - on je totalno dno.
 
Onda da se ne bunim, ako je ista brzina i pouzdanost (trajnost)?
 
Bravo, nisam ni obratio paznju na CDI, pise lepo. To je bilo pocetkom septembra, ocigledno je dosla nova serija bez Phison-a. Bas bezveze sto menjaju. U ovom slucaju da li je on sad bolji od onog Biostar-a? On je sad 3200.
 
Biostar samo S150 , S100 ima stari kontroler.

Capture.PNG

 
Poslednja izmena:
Ja ne znam sta je unutra biostar'a. A kod kingston a400 ne znaci da su skroz presli na druge kontrolere vec da ima vise variacija sada. Ko cilja phison - rekao sam kako da gleda.
p.s. Ljudi koji hoce da kupe ssd i ne razmisljaju sta je unutra neka gledaju samsung 860evo i crucial mx500 - tu nece da pogrese
upd. ovaj biostar sa video je sm2258xt
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno