Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Da, jedan u komentarima na Aliexpress-u je imao Phison S-11 sa Samsung NAND cipovima, kacio sam slike. Izgleda da imaju sta dohvate i do cega dodju u tom trenutku. Ipak se to sve pravi u Kini i svega ima.
Caridze, koja je razlika izmedju Phison i Silicon Motion? Bese Blast imao isto Phison ali stariji koji je kao bolji?
 
@djalf, phison s10 je dosta jaci kontroler sam po sebi od s11 (s11 je zamena za s9, a s10 za s8). Ima i dram cip posebno, ali malo je zastareo, nema ldpc ecc (koristi bch za korekciju gresaka). A sad silicon motion ili phison, zavisi koji modeli. Intel eto izabrao silicon motion. A i crucial u novim modelima (bx300, mx500) presao na silicon motion sa marvell (verovatno zbog cene)
 
Poslednja izmena:
Hvala za info. Posto se bas razumes, sta mislis o ovom matorom Intel X25-M 160GB? Imam ga od 2010-te, bio u par masina do sad koje sam izmenjao a sad je kod klinca na i3-2100 na nekoj ploci koji ima samo SATA2.
I dan danas lepo radi i nisam nikad pozeleo da ga prodam.
 
U to vreme nisam se toliko interesovao za ssd zbog cene. Vidim da je intelov kontroler, mlc nand. Malo spor za sadasnje modele, ali ako radi sta mu hvali, svakako brzi od hdd i ponekih dram less tlc modela ssd.
 
@bakara, to bi rekao da kod 120/240gb iz nekih svojih razloga vise prostora ostave za overprovisioning. Ako ne gresim intel ne pravi kontrolere ssd, vec koristi tudje. Trenutno furaju silicon motion. Kod 545s je naprimer sm2259. Kod Kineza jedino Kingdian je koliko toliko stabilan sa konfiguracijama, ma da isto menjaju i nand i kontrolere. Nand vec duze vreme ide samsung 3d (tlc, mlc), a kontroleri silicon motion 2258/2259. Evo danas sam video ocitan kingdian s400 120gb sa 3d mlc samsung (doduse ne znam kad je tacno kupljen). 240gb kingdian s280 takodje isao sa tim nand. A do skoro 120gb model je isao sa phison s11 kontrolerom. T.j. ima lutrije, treba pratiti. Zbog toga i ocitavamo i gledamo sta je unutra.

Ovo za kapacitet nisam mislio samo na kineze, vec imas recimo ssd od 240gb, od 250, i od 256gb

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-256gb-samsung-860-pro-560-530mb-s.11.html?productId=70596
https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-250gb-wd-blue-3d-nand--550-525mb-s.11.html?productId=70563
https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-240gb-silicon-power-s60-550-500mb-s.11.html?productId=48043

Kako to da im kapaciteti nisu isti, cak i od istih proizvodjaca bude razlicit kapacitet zavisno od modela.

Sto se kineza tice ja sam hteo da kupim ovaj
http://shop.eekoo.com/product/fone-120g/

Eekoo se prodaje iskljucivo na kineskim sajtovima sto bi trebalo da znaci da je proveren proizvod, platio bih putem PP tako da imam i garanciju 6 meseci :)
Evo nasao sma ga i na aliexpresu kao official store, ali cena prejaka... mene bi taj ssd izasao mnogo jeftinije.
https://www.aliexpress.com/item/SSD...8.0&pvid=10fb94f5-bd21-415b-a9f0-ede65d3b6542
 
Poslednja izmena:
@bakara, to vazi za sve proizvodjace. Svi oni odredjuju op kako smatraju potrebnim. Model eekoo sa prvog linka ne valja. Sm2246xt je dram less kontroler sa svojim problemima: zna brzo da unisti nand ako bude bio nedostatak slobodnog mesta, a i cisto sto se tice brzine je bezveze skroz, bolje ici na phison s11 nego to.
Ovaj sa drugog linka v100 - je vec druga prica. Ako je stvarno sm2246en kontroler - onda je ok. To je bio nekada crucial bx100, transcend ssd370s. Srednja klasa uz mlc nand. Ne znam za tu firmu inace, i da li je original na ali. A i ne secam se da li sm2246en ume da radi uz 3d nand, ma da me ne cudi, kad su i phison s10 naucili na to.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Padaju cene na ssd, polako :) 84e za crucial mx500 500gb, bas dobra cena (mora da crucial samar od Kineza naterao da spuste cenu tako brzo)
 
Nisu ove cene od skora, dugo su 512GB i nizi bili prilicno jeftini. Nikako da 2TB ode bas ispod 400e :( A 1TB nikako da se VRATI ispod 200e.
 
Pogledaj bolje link ) 1tb crucial mx500 167e, a 2tb 342e. Micron (crucial) je popio zabranu prodaje svoih proizvoda u Kini. Samsung investira u prosirenje proizvodnje nand/dram, a Kinezi ove/sledece godine krecu sa masovnom proizvodnjom na svojim fabrikama nand i dram.
 
Poslednja izmena:
@bakara, to vazi za sve proizvodjace. Svi oni odredjuju op kako smatraju potrebnim. Model eekoo sa prvog linka ne valja. Sm2246xt je dram less kontroler sa svojim problemima: zna brzo da unisti nand ako bude bio nedostatak slobodnog mesta, a i cisto sto se tice brzine je bezveze skroz, bolje ici na phison s11 nego to.
Ovaj sa drugog linka v100 - je vec druga prica. Ako je stvarno sm2246en kontroler - onda je ok. To je bio nekada crucial bx100, transcend ssd370s. Srednja klasa uz mlc nand. Ne znam za tu firmu inace, i da li je original na ali. A i ne secam se da li sm2246en ume da radi uz 3d nand, ma da me ne cudi, kad su i phison s10 naucili na to.
pa vrlo jasno svugde pise da je taj Sm2246xt kontroler a za ovaj drugi lepo stoji sm2246en, stim sto bi me onaj prvi kostao 19$ a taj drugi skuplji 30$, razlika u ceni je 30% a ja pokusavam da kupim ssd za notebook koji vredi mozda 50eur :)

Eto @ djalf taman si dobio i odgovor koliko kosta.
Ali sad me @caridze malo pokolebao dal da uzmem eekoo od 120gb ili kingdian od 60gb za iste pare.
 
@bakara, ako tako stedis, onda uzmi taj za 19$, ali napravi particiju od 90gb (ostalo ostavi unlocated, to je taj dodatni op) i vozi slobodno.
 
Pa mogu i tako, mada mi i dalje ostaje nejasno kako se to unisti nand u nedostatku prostora?

Mislis da skroz fizicki crkne disk, izgube se podaci ili sta?

ja obicno disk podelim na dve polovine i ako dodje do popunjavanja od 90% znam da mi je taj disk mali i da mi treba veci...
tako da ne razumem na koji bi nacin neko mogao da prepuni disk i koliki treba da mu bude slobodan prostor?

Meni je ovo za totalno nezahtevno koriscenje, i uzeo bih ga samo da bi se taj notebook brze palio posto mu treba citava vecnost.
ne znam dal je bitno da je 32bitni intel atom 1.6 single core sa 2gb rama u pitanju
 
Poslednja izmena:
Odmah da ti kazem da se ne mucis sa tim Atomom, osim ako nije N2600 ako se dobro secam oznake. Svi ostali su bili uzas kad su izasli a do sad ih je dobro pregazilo vreme. Kad otvoris browser on umre nacisto. SSD tu nece puno da pomogne osim kod ucitavanja Windows-a.
Ovo sto caridze pise znaci da SSD uvek treba da ima slobodno mesto da bi mogao Wear leveling i TRIM da rade. To znaci da ima mesta za upis da bi mogao da premesta fajlove po NAND-u da bi se on ravnomerno koristio iliti "trosio". Ako je pun on stalno melje po istim blokovima upis (promene u Windowsu, update i sl.). Dok tamo gde su ti podaci koje ne pomeras (dokumenti, muzika, video) blokovi ostaju dobri jer se iz njih samo cita a ne radi se upis. Mozda nisam bas najbolje objasnio ali caridze ce uskociti.
Nisam znao da kontroler moze da koristi i unallocated particiju za wear leveling.
 
Pogledaj bolje link ) 1tb crucial mx500 167e, a 2tb 342e. Micron (crucial) je popio zabranu prodaje svoih proizvoda u Kini. Samsung investira u prosirenje proizvodnje nand/dram, a Kinezi ove/sledece godine krecu sa masovnom proizvodnjom na svojim fabrikama nand i dram.

Nadje se tako na koji sat i nestane dok se ja snadjem ;) bilo je jos 3x tako.
Dok sam bacio link kolegi u DE, vec je cena 450e bila opet.
 
Pozdrav ljudi,

Sta je trenutno najbolja kupovina iz Samsung familije? 850 EVO mislim da je prevazidjen vise, kako su se pokazali 960 ako neko ima? Mogao bih da ga dobijem za nekih 8.000 RSD pa me zanima sta mislite, da li bi bila ok kupovina? Pricam o onom od 250 GB.
Takodje u poznatoj radnji na G ima trenutno akcija Kingstonove A400 serije i to bas za smesne pare , ali ne znam kako su se pokazali generalno.....
Neki savet?

Hvala :)
 
Nije prevazidjen, i dalje je jedan od boljih SATA 3 diskova.

Sta ce ti NVMe, okej je za 8K naravno, ako imas opciju da nabavis po nizoj ceni, pogledaj neke od 480-500GB, mozda Crucial MX500, pisano je skoro da ima dobru cenu u EU.
 
Moja greska, mogu da nabavim 860 EVO za oko 8.000 RSD , klasican , SATAIII konektor ako se ne varam....da li je to ok kupovina? Kod nas mislim da je oko 11.000 po prodavnicama....
 
Imas za ~100e preko oglasa 860 EVO 500GB.
 
Da da , sad vidim po kp da ima bas za tu cifru....prelistacu temu nekih 6 meseci unazad samo da vidim da li ljudi kazu nesto o njemu, drugar je skoro kupio onaj od 250 GB i zadovoljan je , ali ima ga tek nekoliko dana tako da mi to nije relevantan podatak....
 
Dobar je, uzimaj, mozes i 850 EVO 500GB, nema greske :)
 
Pozdrav ljudi,

Sta je trenutno najbolja kupovina iz Samsung familije? 850 EVO mislim da je prevazidjen vise, kako su se pokazali 960 ako neko ima? Mogao bih da ga dobijem za nekih 8.000 RSD pa me zanima sta mislite, da li bi bila ok kupovina? Pricam o onom od 250 GB.
Takodje u poznatoj radnji na G ima trenutno akcija Kingstonove A400 serije i to bas za smesne pare , ali ne znam kako su se pokazali generalno.....
Neki savet?

Hvala :)
Od Samsung-a 970 je zamenio 960 pa ga verovatno zato prodaju jeftinije. Naručio sam mali A400, treba mi za Mint-a, videću sutra na šta to liči. Nadams de je bolji nego moj stari v300.
 
V300 ubica, kod drugara cim se malo vise napuni, recimo ostane 10-15GB prazno, katastrofa lose radi.
 
@Čkalja ako mozes 250GB za 8k uzeti i da imas garanciju (mozda cak i bez nase garancije) uzmi, dobra cena, ako ti treba 500Gb uzmi 850 evo, a sam 850 nije uopste prevazidjen vec je 860 noviji, dobio druge memoriske čipove (jeftinije za napraviti) i nesto sporije radi 860 evo na 500 nego sto bi relano mogao (i kad se poredi sa 850evo) pa je zato bolja opcija za 500-ku 850evo.
 
500GB SSD sam pokazao da ima za 70-80e u EU, a ovde je 8K za 256GB kao dobra cena :D
 
Nazad
Vrh Dno