Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

 
Pozdrav, moze li savet, nadam se da nije prevelik off topic, treba mi sediste za dete na bicikl zadnje, ima 2 vrste, koji se kaci na ram i koje se montira na paktreger, koje je da kazemo bezbednije i po dete i po bicikl, takodje imam i nedoumicu da li uzeti dublje sediste ili pliće, cene se krecu oko 7-8k
 
Što se tiče kačenja, ja bih uzeo ono za ram. To za paktreger podrazumeva da sam paktreger može da podrži tu masu, a dosta ih je žičanih za neke manje torbe.
Ako je predviđeno za ram, ono je kompletno konstruisano za tu namenu, tako da izbegavaš jednu nepoznatu.
Za dubinu ne mogu da pomognem.
 
Koji lepak za lepljenje guma osim superlepka se dobro pokazao?

Imam problem stalno mi se buše gume na jednoj bicikli ,očigledno da gume nisu kvalitetne ,ali baš je previše sa obzirom koliko malo je vozim,i to često sa unutrašnje strane.
A proveravao sam točak da li ima trn,neko gvožđe ili da nisu žbice probile,ali sve normalno .Sada imam 4 probušene unutrašnje gume
I koje da kupim za gravel koji se uglavnom vozi po asfaltu continental double fighter,continental speed ride,hurricane ....?

Isto imam problem kupio sam nove mehaničke kočnice avid bb7 ,ispalo mi je povoljno , ali ne mogu da skinem diskove ,neće da se odšrafi stavio sam wd sprej ,okrećem
one šrafove kao sivonja samo sam ih odštetio. I montiram kočnice na stare diskove i to sam jedva namestio ,ali ne koči najbolje ,mada nisam ni vozio sa novim kočnicama
jer treba da promenim i sajlu

Kako vam izgledaju ove gume
 
ne mozes da stavis mehanicke kocnice na tocak predvidjen za disk kocnice (jesu te mehanicke za rotor ili imaju padove da koce tocak?)

gume deluju ok na slikama, ali nisu nove, tj koriscene su.
ja na svoj bicikl ne bih kupio i stavio gume koje je neko vec koristio.

ako ti se unutrasnje gume stalno buse, problem je sa spoljasnjim :)
 
ne mozes da stavis mehanicke kocnice na tocak predvidjen za disk kocnice (jesu te mehanicke za rotor ili imaju padove da koce tocak?)
Ma ne to su mehaničke disk kočnice cx hayes koje sam zamenio za nešto bolje Avid bb7 . Ali ne mogu da skinem stare diskove ,mnogo jako je
zašrafljeno . Stavio sam kaliper ,ali bi voleo da zamenim komplet

Jel su sajle za kočnice sve iste ili ima boljih i lošijih ?
 
Imaš lepak baš za gume, kupi komplet lepak + flekice. Ako se buše sa unutrašnje strane (ka felni) onda ti je loša traka na felni. Naduvaj gume na preporučeni pritisak i proveravaj pritisak bar jednom nedeljno.
Sajle imaš ovakve i onakve, ali za kočnice je bitnije da bužiri budu dobri, sajle su uglavnom dovoljno dobre.
 
Na zeninom MTB-u, prednji Suntour XCE 28'' amortizer je poceo da skripi kada se sabija (prelazi preko vecih neravnina gde mora da radi), planiram da skinem vilu i podmazem stapove... Da li moze da se upotrebi FAM litijumska mast za tako nesto?
 
Može. Ja sam istu mast koristio kod SF7-NCX-D-RL. Kod mene je i opruga bila u jako lošem stanju, pa su mi pravili novu, sa zadatim parametrima.
 
Oprugu podmazi time, ali ako namazes stapove njom uzas ce ti se sve lepiti. Stavi neku tanju mast
 
Cime namazati stapove onda? Ne zelim da bude lepljivo :)
 
Koju god da stavis lepice se, ali stavi neku najtanju i finu mast sto imas.

@alex035 nije do sajle sigurno. Imas ih raznih ali da li ima primetnih uticaja sumnjam. Ne znam koji su i kakvi su ti stari rotori, ali uzmi osmirglaj ih smirglom malo pa ih prebrisi brejk klinerom ili cime god da budu čisti. Ako ni onda ne koči dobro verovatno nisi dobro podesio kočnicu

Ako su rotori sa 6 srafova uzmi ili brusilicom ili bonsekom napravi zarez da mozes srafcigerom odvrnuti tako sam ja skinuo svoj.
 
Poslednja izmena:
Koji alat za skidanje guma u kucnoj radinosti da valja?
Koji stalak da drzi bicikli dok ga popravljam?
 
mislis na polugice za skidanje guma?

ja koristim ove, neunistive su

a sto se tice stalka, ako ti se daje novac imas dobrih ali i skupih, pojavi se u lidlu onaj ok je za sitno majstorisanje, ali za to ti onda i ne teba uvek mozes da okrenes bajs na korman i sediste pa si ustedeo i taj novac za stalak iz lidla
inace Elite Team i Park Tool prave jako kvalitetne stalke, to koriste biciklisticki servisi, ali njima ti stalci zaradjuju novac :)
 
A sta mi treba za menjanje gume na zadnjem tocku, znaci sve moram skidati.
 
zavisi od tocka, isto kao i za prednji

moze biti sa srafovima, moze biti quick release, moze biti true axle
ako su srafovi, treba ti vilasti kljuc odredjene velicine kolika je matica, ostalo je tooless
edit: imaju true axle koje mozes samo sa imbus kljucem da odrafis, pa eto mozda ti treba taj kljuc (najverovatnije 5mm)
 
Poslednja izmena:
Evo konkretno slike zadnjeg tocka mog bicikla, sa druge strane je quick release, ali sta mi sve trba da poskidam ( i dali treba da skidam lancanike i menjac da bi zamenuo gumu)?
1725394735546.png1725394756501.png
 
pa imas sa druge, nondrive, strane polugicu, popustis izvuces i oslobodis tocak sa rama. nema potrebe da skidas zupcanike ili hub ili zbice sa tocka da bi zamenio gumu. menjac je na ramu, nije vezan za tocak :)
 
Prosli put kad sam menjao gumu jer je esplodirala od toplote.. samo sam odsrafio izdenuo/udenuo nista komplikovano. Nego mi je pre toga stalno preskako srednji pogon a od tada minimalno. Mislio sam da se pojeo ili lanac ili zubci napred/nazad ali nije. Mozda je to i do menjaca 🤔

Napravilo je razliku samo to sto sam skinuo i vratio tocak. (zadnji)
 
stavis neki karton ispod da ne izgrebes sediste i korman i okrenes ga naopacke, odvrnes quick release (ako nece spricnes malo wd40 ili koristis polugu) stavis latex ili hirursku rukavicu da uhvatis lanac i skines tocak. Ako kupujes stalak bice skuplji od tog bicikla.
 
Da li se vama cini da se sada ugradjuju krs delovi, jer se meni raspadaju na svakih godinu dve, upravo sam zamenuo zadnji tocak sa lancanicima i menjacem i pedalom koji sam menjao pre dve godine. Racun 9000din, pop...., cini mi se da su sve krs delovi oper ugradjeni.
Jel moze preporuka koje tockove da uzimam, koje lancanike, menjac i pedale i jos bitnije gde da uzmem a da nije kopija ili prevara, jee ovo vise nema smisla da me deru u biciklanama, bukvalno mi motor od 600cc ima manje i jeftinije odrzavanje od bicikla.
Sada vidim da su mi ukrali unutrasnju gumu koja je duplo deblja (i skuplja) od standardne i stavili neku sklj da mi se raspadne,
prepoznajem jer mi je drugaciji ventil na zamenjenom tocku a nije bio takav, i nova guma na ventilu nema maticu a moja deblja je imala.
Svaki put kada odem u biciklanu skoci mi pritisak. Em deru za ruke em krs delovi em namestaju buduce kvarove.
Kakav je vas utisak.
 
pa za te pare... to je to... nazalost

kvalitetne stvari na biciklima kostaju mnogo vise
problem je i do kompatibilnosti, dosta stvari ne moze ni da se montira na stari ram

recimo ako kupis neki 20-30 godina stari bajs sa 20 godina starim dura ace komponentama radice bolje od tog novog tourney menjaca... ali dura ace kosta, kostala je i pre 20-30 godina kosta i danas (ne kazem da mora da se ima dura-ace, samo poredim kada kazem kvalitet, recimo shimano 105 je odlican, ali ne kosta 50eur-a)

Planetbike ti je najsigurnije, sve je original, novo, sa garancijom
 
pa za te pare... to je to... nazalost

kvalitetne stvari na biciklima kostaju mnogo vise
problem je i do kompatibilnosti, dosta stvari ne moze ni da se montira na stari ram

recimo ako kupis neki 20-30 godina stari bajs sa 20 godina starim dura ace komponentama radice bolje od tog novog tourney menjaca... ali dura ace kosta, kostala je i pre 20-30 godina kosta i danas (ne kazem da mora da se ima dura-ace, samo poredim kada kazem kvalitet, recimo shimano 105 je odlican, ali ne kosta 50eur-a)

Planetbike ti je najsigurnije, sve je original, novo, sa garancijom
Pa od njih iz planetbike mi najvise skace pritisak, em deru em mi se cini da su najveci lopovi i prevaranti.
Ne bih vise nikada kod njih isao, pa makar mi zivot zavisio od njih.
 
naravno, zato sto je skupo. svuda je skupo

shimano 105 menjac kosta isto i u Srbiji i u Nemackoj, razlika je u kupovnoj moci...

1725397746879.png

1725397772062.png

edit: njih spominjem jer su oni generalni uvoznik za Shimano, znaci tu znas da nema prevare, ne moze da bude kopija i da nema garanciju. uvek mozes da kupis shimano 105 na cikloberzi za manje novca, ali nemas garanciju, male su sanse da nece raditi, ali...
kada vec ali, imas i aliexpress tamo su oko 25-30eur, ali tu oept ima ali, sta ako nije original :)

ima i ebay, ja sam recimo za moj mtb, skoro sve sram delove uzeo na ebayu
 
Poslednja izmena:
Odavno nije PB uvoznik za Shimano, ali poštuje Shimano cenovnik.

E sad, zadnji točak sa lancanicima, menjačem i pedalama i radom servisa sve za 9000din, i nema šanse da za tu cenu dobiješ dobre delove, to je cena od prilike dovoljna samo za kasetu sa zamenom, znači možeš dobiti samo jeftine kineske delove za te pare.

Inace je Tanja guma je po pravilu skuplja i bolja od deblje gume😏

Kad doteras Bajs u servis ugradice delove naspram vrednosti bicikla, nema smisla ugrađivati delove koji koštaju više od tog bicikla, niti će na vredan Bajs stavljati jeftine delove.
 
Nazad
Vrh Dno