Šta je novo?

BENCH Kucni ljubimci ...... ;)

Ko ima psa ili pse koji eto tako unistavaju papuce, savet kupjte jeftine da vam nije zao kasnije.
Inace kretino je udomljen 2019. kao vec pas od 2 godine, dalje se ponasa kao stene balone, lopte cepa samo tako.
Juce mu cerkica bacila 10ak balona ulepljenih izolir trakom za 30 sekundi ih je iscepao
 
Ja mojima kazem da sednu, pokazem im nesto i kazem OVO, NE.
To je to, zavrsili smo za vjek i vjekova, ne bi uzele to u usta sve da ih teram posle toga. Pokusavao sam labu da naucim da mi donosi papuce ali dzaba, rekao sam joj NE kad je imala 2 meseca i to je to, isklesano u kamenu. Nikada nisam razumeo to kada psi uniste nesto.
 
Psi unište ako se ne nauče kao štenci. Moj malinoa ima tri godine, ništa ne kida jer sam uradio dresuru sa njim. Dok isti pas od kolege nije prošao dresuru i pojeo mu je fasadu i izolaciju sa kuće u razmeri od skoro 2xm2 🤣
 
Labu sam "ucio" kao stene. Jednom joj kazem/pokazem i to je to. Drugog psa sam nasao odraslu sa 3 godine i s ulice je doveo kuci sa svim losim navikama. Jednom mi je zvacnula kabl punjaca koji je spao i visio iznad glave i nikada nista vise. I njoj jednom kazem i to je to. Bitno je kako se postavite, morate biti autoritet i da znaju da postoje posledice inace vas ne shvataju ozbiljno. Ta dalmatinka mi je kopala po djubretu redovno, jace je od nje ali kad dodjem kuci i pitam ko je dirao djubre odmah ode u kaznu sama. Vremenom je i to prestala.
Sve moze da se koriguje, nekada je potrebno da se spustite i na njihov nivo da im objasnite da shvate ali generalno nije potrebno previse truda.

Od prvog dana kad im sipam hranu nema guranja, moraju da sede inace se ja ukocim i stojim tako dok ne sednu. Kad im spustim hranu ona se ne dira dok ne kazem "prijatno". Iako su alave mora da se zna red. Ili ce to postovati ili ce cekati. Kada je hrana u pitanju uradice sve ;)

Meni tu nema opravdanja tipa nije naucen kao stene i gotovo je. Sve moze da se koriguje, apsolutno sve.
 
^ opet zavisi od rase psa i samog temperamenta, pas ima samo jednog gazdu. Preko oca sam naučio dresuru pošto je godinama imao odgajivačnicu Nemačkih ovčara. Kada se psi uče na napad mnogo zavisi od temperamenta psa, neki kad napadnu na komandu odmah puste dok drugi ne i kada vlasnik hoće da ga odvoji napadne i njega. Za takve stvari treba veliko iskustvo koje se godinama stvara da bi se moglo proceniti štene.
 
Akitu sam naucio, ne sme da predje liniju dvorista, kada se ide u setnju sedne stavim povodac i ja prvi izajdem on sedi i ceka, kazem idemo on krece. Za hranu isto sedi, cekaj daj sapu da sapu i onda spustim ciniju, kada vidi drugog psa krene da mumla samo povodac nazad, sedi odmah prekida, kada se mimoilazimo sa drugim psom isto sedi, nema korpe.
Medjutim, ako mu drugi pas pridje bez povoca tu nereagujem pogotovo ako je pas gabaritniji, ako se dohvate razdvajam.
Ovog koga sam nasao, probao sam, pricao sa dreserima prosto nesto mu kvrcne kad vidi drugog psa i to samo ako je na povocu, sada sa dva mala deteta ta reakcija je jos izrazenija.
pas je najverovatnije i tucen jer se evo 5 godina kako je sa nama i dalje cimne ako je okrenut ledjima i neko ga pomazi.
Ali da je ****** ****** je, nezgrapan, smotan, vise puta je oborio cerkicu u igranju, nas kada ga mazimo kad zvekne glavom to zuji posle.
Imao sam dve situacije gde su mu prisli psi i ujeli ga za rep i to manji, zato mislim da je malo priglup(trebao sam zenu da poslusam i dam mu ime Djura a ne Hulk)
Probao da ga setam sa korpom 4 korpe je iskidao i odustao sam.
Ljudi i dalje beze od nejga kada nas vide a idemo kao cirkus cerka i ja ga setamo, ona duzim a ja kracim povocem, supruga kolicima pored nas.
 
^ zato i kažem temperament psa. Ni psi kao ni ljudi nisi isti, za osnovne stvari da će svaki da nauči bez problema (govorim o štenetu) sa kojim se postupalo normalno. Neki malo brže neki sporije. A to kad ljudi tuku pse bez razloga i na kraju ih odbace po meni ih treba odrati od batina, posebno ko ih udomi treba mu puno vremena i truda da bi pas opet verovao vlasniku i da mu nestane strah preko kojeg kreće i sama agresija.
 
Naravno da nije svaki pas isti i ne treba da budu. Apsolutno svi se razlikuju, imaju razliciti karakter, razlicita interesovanja. Ima pasa sa psihickim problemima kao i ljudi sto imaju. Poenta je da nadjete nacin sa psima kao i sa ljudima, princip je isti.

Pas ima jednog gazdu ali ne znaci da ne treba da slusa i druge. Treba ih socijalizovati, da se druze sa drugim psima ali i ljudima. Imamo jako veliki krug ljudi s kojima se druzimo, idemo po kosutnjaku u setnje (prosek 10 ljudi i 20 pasa). Svi psi svakoga slusaju zato sto imaju poverenja u sve a to ko je gazda nema nikakve veze, to je posebna konekcija.
Ova dalmatinka mi je na ulici prisla izmucena samo zato sto je bila ocajna i sto je videla da sam sa psom. Samo sam jo rukom pokazao da podje za nama i od unezverenog trcanja se momentalno smirila i posla za nama.
Bio sam u centru za obuku pasa u vojsci, radili smo sa sluzbenim psima i sve je to ok ali ja zelim da moji psi budu psi a ne roboti. Radio sam sa njima onoliko da budu lepo vaspitani i da ne prave probleme, nikoga ne diraju, kuci se ne cuju.
 
^ naravno da pas ima jednog gazdu, sluša ukućane ali moja komanda to poništava. Opet za čega želiš psa? Da bude čuvar ili ne. Ako se pas druži sa ljudima osim ukućanima i drugim psima neće biti čuvar, ko god uđe u dvorište neće ga smatrati pretnjom.
 
Ima toga ali ne mora uopste biti pravilo. Zasto odmah ili ili?! Sada sam u stanu ali imao sam kucu ranije i uvek smo imali pse. Mogao je da udje ko hoce ali niko nije mogao da izadje bez nas. Vratimo se kuci a dvoriste puno ljudi. Dosli likovi da citaju vodu i nisu mogli napolje. Dosli ljudi da citaju struju, ovi iz vodovoda mudro cutali i probali da zbrisu, ostali svi. Dosao komsija koji je kod nas svaki dan da ih spasava, ostao i on. Dvoriste puno ljudi, sede i pricaju, druze se, izlaska nema. Sve se nauci ;)

Moji psi su dobrocudni, u stanu su, druze se sa svima ali aj neka neko pridje kad smo na kampovanju. Nema teorije dok ih ne pozovem. Pas cuvar ne treba da bude krvolok, samo da mu probudis cuvarski/zasticnicki instinkt. A nemoj da mislis da ne bi tako reagovali i da neko tako proba u stan da udje, ne znam kojim cudom da prodje vrata.
Sve mogu da se nauce, apsolutno sve. Divna svorenja, puna ljubavi.
 
^ slažem se da su predivni i puni ljubavi, posebno što psi oplemenjavaju ljude i decu. Neću da ulazim u neku raspravu jer moja dresura nije krvolok nego zaštita mene i moje porodice. Dete od 11 godina kad ga vodi na povocu ulicom i ko krene prema njoj on jednostavno uvek stoji okrenut prema osobi koliko god htela da ga zaobiđe. Neće napasti do zadnjeg momenta. U svakom slučaju uživaj sa njima i kad pas dosta ostari odmah uzimam štene da mi bude lakše kad premine.
 
Vozi se u korpi na biciklu pa protiv UV zraka i vetra. A patike jer mu se popino prase zabolo između prstića i ode 6500 na veterinara za lečenje. Samo njemu da objasnim još ovo.
 
Kako hoda u tim patikicama ? Nekima treba malo vremena da ih provale a neki iz prve setaju kao da ih nemaju uopste.
 
Žule i Malac genijalac (posle ćemo shvatiti da je genijalka).
Našli smo je na dnu kante za đubre, još je bila slepa. Sada gura sedmi mesec. Žule je već desetak maca odgajio, čuvao, grejao.

Ljubav

1000020200.jpg
 
Što mi je teško ...

 
kakav je kao cuvar?
Ovako ima mnogo blenatavu facu i malo me podseca na Kane korso
 
Nova roba mora da se proba
 

Prilozi

  • 20241005_173204.jpg
    20241005_173204.jpg
    232.4 KB · Pregleda: 104
prelep :)
 
Lepo vreme danas bilo... Dva pozera, gde i ja tu i oni obavezno 😁
 

Prilozi

  • IMG_20241020_114820.jpg
    IMG_20241020_114820.jpg
    356.5 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20241020_114819.jpg
    IMG_20241020_114819.jpg
    357.8 KB · Pregleda: 77
bez zelje da palim vatru, naravno, sve razumem i podrzavam, ali bas nekako dosta ljudi drzi macke u stanovima a da te macke nikada ne vide spoljnog sveta (ponavaljam, ne zameram niti na bilo koji napadam bilo kog vlasnika bilo koje macke/psa itd) a prirodno su zivotinje "za u prirodu" (nekako vise nego npr hrcak ili morsko prase koje se i ne mogu bas pustati napolje), i meni ih je nekako zao. Nekada mi dodje na slican nacin zao i ribica koje drzim u akvarijumu, jer i njima je zivot omedjen u manje vise staklenu kutiju i tu ce i zavrsiti skoro sigurno, iako im izgleda ne smeta da dosta pozive. Zato su kucici kao carevi sto rece 'gde ja tu i on/oni' i nema dalje. Ponavljam, nista protiv macaka, vlasnika istih, vec eto samo delim to neko razmisljanje koje mi padne na pamet.

Debeli je bio kod mene u dva navrata po 10ak dana, i posto zivim u prizemlju ucio sam ga da ide napolje i da se vraca, i to je i radio ali video sam da nije uzivao, posto mu je sve nepoznata teritorija bila okolo valjda. Otada je godinama nazad 'na selu' i zivi i dalje kao car, lunja oko kuce, pentra se po drvecu, lovi, a predvece dodje kuci i odmara.

Screenshot 2024-10-20 201034.jpg
 
Nazad
Vrh Dno