Šta je novo?

Auto kamere

Ako nisi jeftino platila imas jos vise razloga da se vratis u servis da oni nameste da ti budes zadovoljna.
 
Evo mene opet, zbog posla nisam bio u mogućnosti da se bavim ovim.

Večeras sam provukao instalaciju, doveo do kutije sa osiguračima, povezao masu na šraf. žice prikačio na onaj piggy fuse.

Plan je sledeći, staviću od 10A osigurač za ta dodatna kola dok na postojećim osiguračima ide ti koji su bili..

E sad, imao sam malo poteškoća pri traženju šeme osigurača, nisam uspeo nigde da nađem sličnosti sa mojom kutijom kod Touran modela osim kod caddy linije.

Sudeći po ovoj šemi ACC uzimam od osigurača broj 53 dok konstantu od 45. Naravno sve ću ja to proveriti dodatno pre povezivanja.

Svaka sugestija je dobro došla.


 

Prilozi

  • IMG_20221214_234732325.jpg
    IMG_20221214_234732325.jpg
    216.1 KB · Pregleda: 62
  • IMG_20221214_234716550.jpg
    IMG_20221214_234716550.jpg
    242.5 KB · Pregleda: 60
Sve povezano i sve štima za sad. Ali došlo je do izmena. ACC je na mestu broj 30, a ova druga na 53.
 
Danas zamalo glavu da izgubim, kamion iznenada prešao u moju traku, ja sleteo u njivu a on pobegao. Na svu sreću jedan svedok je stao da proveri kako sam.

Dajte preporuku za neku solidnu kameru i servis za ugradnju.
 
Servisi za ugradnju će vrlo teško da ugrade nešto što sam doneseš. Dakle moraš da ideš "u paketu".
Možeš probati kod nekog autoelektričara.
99% učesnika teme su sami ugradili kamere.

Baš ugradnja i ne mora da postoji, ima kamera koje se lepe vakumom na staklo i uključuju u utičnicu za upaljač. Ali takve baš smaraju jer smetaju, privlače pažnju lopova i kada tad ljudi prestanu da ih koriste. Najbolje je imati neku diskretnu i malu, permanentno postavljenu tu negde iza retrovizora. Nju postaviš i zaboraviš.

Trenutno su najbolja opcija neke iz 70mai serije. Ima ih dosta modela, ne mož' tu povatati koji je koji i koja (pod)verzija i koja je zaista aktuelni model. Ali sve rade ok.

Uostalom, iščitaj temu od početka pa ako i dalje imaš dilema, pitaj onda.
 
Moj kum radi kao auto električar, i ugrađivao je svašta pored osnovnog zezanja sa strujom (muzika, alarmi...). Pitaću ga da li je ugrađivao kamere iz 70mai serije, pa ti mogu poslati broj na pp.
 
- Da li se kod Garmin Dash Cam Mini 2 olabavi "zglob" pa kamera pada i spusta ugao snimanja?
Toplo-hladno, tresenje i bojim se da ce se razlabaviti?

- Sve ove kamere, prednje i zadnje, namenjene snimanju u voznji se mogu i trebaju nakaciti na struju iz kola, pale se sa pokretanjem kola i rade dok se kola ne ugase?

- Koliko ima smisla i potrebe uzimati i zadnju kameru za snimanje u voznji?

  • Za preporuku neka od ovih 70mai, neka posebno dobra i zasto, sem ove od tzv 360 stepeni koju sigurno ne bi uzimao ?
  • Ima li jos neka kamera dobavljiva u BG bez dugog cekanja?

- Planiram da ugradim multimediju, pa bi uz nju stavio i prednju kameru za snimanje u voznji, prodavac mi nudi i neku kameru za koju kaže :"Prikaz videa, kontrola kamere i pregled snimaka se radi preko multimedije.
Kamera ima opcije upozorenja pri napuštanju trake i naglog kočenja auta ispred kao i druge sigurnosne zaštite. Snimci se beleže na memorijskoj kartici koja se ubacuje u kameru tako da se multimedija ne opterećuje.
Kamera beleži snimke u HD rezoluciji 1080P.
Cena prednje kamere sa ugradnjom je 65eu"

Sta vi mislite o tome sto mi ovaj predlaze?
 
@Zeha to sto ti nudi prodavac uz multimediju su kineske kamere uglavnom loseg kvaliteta, i sve su no name takav im je i kvalitet.

Ono sto je zgodno kod te varijante je sto imas pristup svemu na multimediji i to je jedino sto je dobro.

Ja sam moju staru 70mai prve generacije koja mislim da ima nekih 5-6 godina poslao u penziju (ispravna je)

Isto sam razmatrao cime da je zamenim, da bar uzmem neku koja je bolja od ove.
ovde odmah dobavljivo po normalnoj ceni je jedino xiaomi 70mai pro plus

pored nje su mi u obzir dolazile;
-ddpai
-imou
-360+
-hikvision

ali sve one niti su jeftinije, niti bolje niti sam siguran u to kakav im je softver i sve moram cekati da dodje iz kine i misliti koliko ce da me kosta carina.
 
- Da li se kod Garmin Dash Cam Mini 2 olabavi "zglob" pa kamera pada i spusta ugao snimanja?
Toplo-hladno, tresenje i bojim se da ce se razlabaviti?
Koristim je godinu dana, ne mrda. Jako je lagana. Povezana na USB a ima i svoj ispravljač za 12v izvor, pali se i gasi startovanjem i gašenjem auta.
 
Poslednja izmena od urednika:
@bakara , nisam ispratio, čime si zamenio 70mai i zašto? Ja i dalje gruvam onu osnovnu, radi posao.
 
Ja i dalje gruvam A800S. Jedina zamerka je sto nije 60fps…
 
Ja imam tu kameru već oko dve godine i kupio sam ovaj hardware kit:
ebay
 
Ništa mi to ne treba, voleo bih samo jako brz wifi da ne čupam karticu.
 
Ja imam tu kameru već oko dve godine i kupio sam ovaj hardware kit:
ebay
Pa nesto mi puno da dam jos 20eur za taj originalni hardwire, jer nije mi nesto ni preterano bitan, a vidim da ima da se kupe razni hardwire kitovi za 3-4$ na aliexpresu pa sam resio da probam.
ne verujem da je neka nauka tu kako spojiti tri zice, jedino ako xiaomi nije izmesao pinove ili proverava da li je originalni kit povezan...videcemo kad stigne.

@kiza
kad vec imas tu kameru imam par pitanja:

-jel koristis ADAS sistem?
ja sam ga iskljucio, da li on radi nesto korisno?
nesto kalibrise ali nemam pojma sta imam od toga.

-Glasovne komande definitvno nema?

-da li moze na neko dugme direktno da napravi fotku, ili video?

Emergency video pravi tako sto prvi put ukljuci ekran pa moram jos jednom da pritisnem...nema neki drugi nacin da ne pritiskam dvaput?

-u aplikaciji postoji cloud album, ali nemam pojma kako se koristi?

Verovatno ima jos stvari koje me zanimaju.
 
Ne moze da pomeša pinove, jer biti značilo da ako povezes drugi kabl, kaboom... Niko normalan ne odstupa od standarda.
I da, ovo jeste prosto, samo uzmite u obzir da je kutija zapravo elektronika za step down napona, sa 12-14V na ~5V.
 
@python @Zeha
Garmin DashCam Mini 2 u opcijama ima i "video nadzor", ne znam napamet ali mislim da je u ovim intervalima:
2,4,6,8 sati snimanja parkinga (nakon gašenja motora).
Imaš da podesiš Shock sensor sensitivity (3 nivoa) i vremenski interval u sekundama, koliko pre aktivacije/udara da sačuva snimak.

Zglob koji drži kamericu je skroz korektan. Dobija se i rezervni u pakovanju.

*edit> Glasovne komande su skroz korektne, testirao ih i sa pojačanom muzikom.
 
Ne moze da pomeša pinove, jer biti značilo da ako povezes drugi kabl, kaboom... Niko normalan ne odstupa od standarda.
I da, ovo jeste prosto, samo uzmite u obzir da je kutija zapravo elektronika za step down napona, sa 12-14V na ~5V.
Pa tako i ja kontam, ali ima korisnika koji prijavljuju da im ne radi, ali mislim da je to smao zato sto kupe jeftinije modele sa dve zice, koje vezu na stalno napajanje, i normalno da onda ne dobije to sto treba.

Ne vidim kakva mudrost treba za to, da se veze kako smo nekada vezivali auto radio.
"elektronika" radi step down i treba da vodi racuna o nivou akumulatora, videcemo kad dodje kako sam prosao :)
 
Ovako, taj hardwire kit sam kupio zbog parking moda. Napajanje kamere je stalno i posle gašenja auta, a ako napon padne ispod neke vrednosti (zaboravih tačnu vrednost) onda isključuje napajanje da ne bi ispraznio akumulator. Moj prošli auto u kome se nalazila kamera je isključivao napon na priključnici (upaljaču) čim se ugasi auto.
Za ova tvoja ostala pitanja, nisam nešto isprobavao, ali znam da kad oseti potres u vožnji/na parkingu snimi video klip u poseban folder, te se ne briše pri loop snimanju.
Ako hoćeš u toku vožnje, može uvek snimiti takav klip pritiskom na taster.
Pregled je preko ekrana kamere, preko mobilnog ili je izvadiš iz kola i spojiš na računar (ili samo karticu).
ADAS sam koristio u početku, ali mi smetala upozorenja (glasovna) pa sam ga isključio.
Mislim da on ima smisla samo u autu, ako je fabrički tj.kada pređeš preko linije (izađeš iz trake kojom se krećeš) a nisi dao migavac, onda vibrira volan.
To sam u drugom autu probao (BMW X3 2016) i radi jako lepo.
 
Iz mog iskustva, ADAS ima smisla zbog GPS podataka (lokacija i brzina), ostale funkcije ne koristim.
 
Ja sam ostavio Adas uključen ali upozorenja sam isključio tako da nemam pojma koliko to ima smisla i šta rada tačno radi?

Dribling route je zanimljivo jer povuče sve vožnje na telefon i iscrta na mapi, ali šteta što ne ispisuje brzinu.

Da li postoji neko dugme na kameri da odmah napravi fotku?

Cloud album nisam našao kako se koristi, nigde se ne pominje ali deluje kao interesantna opcija
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-04-04-09-45-53-19_b50659c2c6bce3594375f1f117be37af.jpg
    Screenshot_2023-04-04-09-45-53-19_b50659c2c6bce3594375f1f117be37af.jpg
    68.7 KB · Pregleda: 29
  • Screenshot_2023-04-04-09-45-48-60_b50659c2c6bce3594375f1f117be37af.jpg
    Screenshot_2023-04-04-09-45-48-60_b50659c2c6bce3594375f1f117be37af.jpg
    26.9 KB · Pregleda: 26
Za pravljenje fotki koristim glasovnu komandu "Take picture", sve drugo bi bilo sporije i traži da se skrene pažnja.
 
To je stari model 70mai pro, koji vise nema nigde da se kupi i ako ga oglasavaju

ovaj aktuelni model pro plus nema glasovne komande.

Kamerica zaista ima potencijala i verujem da ce biti modovanih firmvera
 
A sta je dobra rikverc kamera (za pogled unazad na multimediji dok se vozi unazad i parkira), kakve karakteristike treba da ima ta kamera?

Prodavac kineskih multimedija (jedino i moguce uzeti kao zamenu a da imaju nove mape u navigaciji umesto bagovitog orginala kome je sva podrska istekla pa i osvezavanje mapa) nudi neku rikverc kameru sa 720 rezolucijom, nepoznatih karakteristika pri smanjenom osvetlenju (noću), sto se kači kraj svetla za tablicu, valjda se zavrne nekako kraj svetla (nemam pojma kako tacno, cak ni od prilike, a ne bi da mi buši lim)...

Ne valja sa multimedijom koja nekad hoce a nekad nece da radi.
Ne valja uzeti novu odgovarajucu (isti model sa novijim komponentama ili proverenu staru) kojoj nema vise novih mapa vec se koriste samo stare mape, azurorane pre vise od 3 godine...
Ne valja uzeti kinesku zamensku (tako kazu, tvrde da su losije od orginala...)
Ne valja kad vec uzimam zamensku kinesku da ne stavim i rikverc kameru...
Ne valja imati staro auto, najbolje da kupim novije :) :) :)
 
Sve je to katastrofalno loše i potpuno nepoznatih karakteristika, niti on tačno zna šta ti prodaje niti ti šta kupujes.

Najbolje da probaš i da se nadaš da se nisi mnogo zeznuo jer i onako nemaš neki izbor.
 
Da li je neko uzeo kameru bez ekrana? Razmisljam o M500
 
Tačno tako. Em što su glomaznije te sa ekranom em se tu ugavnom ništa ne vidi a i koji će ti realno?
Ako trebaš premotavati snimak, dovoljno da ima WiFi povezivanje pa pogledaš na smartfonu, na laptopu ili skineš microSD i gledaš na čemu god.
 
najbolje je sav taj pregled raditi na telefonu.

Ono sto je lose kod vecine kamera (posto sam nedavno kupio novu) a na to sam obracao paznju je sto retko koja ima wifi 5ghz aa gotovo sve imaju 4k rezoluciju.

A te dve stvari nikako ne bi trebale ici zajedno.

Znaci totalno je nepotrebna 4k rezolucija ali je preko potreban 5g bend
 
Nazad
Vrh Dno