Šta je novo?

Asus RT-AX53U i problemi sa logovanje nakon MAC filtering

nikola2004mkd

Slavan
Učlanjen(a)
08.07.2004
Poruke
218
Poena
320
Zamenio sam stari Archer C7 koji je crko zbog groma sa ovaj Asus router, ali sada imam problem kod konfiguraciju.
Kada uklucim MAC filtering i pokraj to sto stavio wi-fi mac adresu na white listu ne mogu da se logujem. Probao sam i sa WPA2 i WPA3 i nista.
Neke ideje sta moze da bude problem?
 
Provo update-uj najnoviji firmware ako nisi već:
ASUS RT-AX53U Firmware version 3.0.0.4.386_69061
Version 3.0.0.4.386_69061 - 2023/09/15

Dalje, da li si 300% siguran da si ukucao dobru MAC adresu uređaja sa koga se konektuješ?
Uradi screenshot stranice za dodavanje MAC adresa u filter pa okači...
 
Provo update-uj najnoviji firmware ako nisi već:
ASUS RT-AX53U Firmware version 3.0.0.4.386_69061
Version 3.0.0.4.386_69061 - 2023/09/15

Dalje, da li si 300% siguran da si ukucao dobru MAC adresu uređaja sa koga se konektuješ?
Uradi screenshot stranice za dodavanje MAC adresa u filter pa okači...
500% :).
Proverio sam nekoliko puta. Plus kada vnesem adresu automatski idetifikuje uredjaj i povlekuje ime. Tako da ne verujem da je to problem.
 
Zamenio sam stari Archer C7 koji je crko zbog groma sa ovaj Asus router, ali sada imam problem kod konfiguraciju.
Kada uklucim MAC filtering i pokraj to sto stavio wi-fi mac adresu na white listu ne mogu da se logujem. Probao sam i sa WPA2 i WPA3 i nista.
Neke ideje sta moze da bude problem?
Kada se koristi MAC filtering, mora se na klijentima ugasiti opcija "Randomize MAC Address" u okviru podešavanja za wifi.
 
Kada se koristi MAC filtering, mora se na klijentima ugasiti opcija "Randomize MAC Address" u okviru podešavanja za wifi.
Naravno, na sve uredjaje imam iskluceni randomize mac adres, jer i prije na TP-Linku sam imao uklucena filtracija mac adresu.

Drugo sto mi cudno je da se konektuje na 2.4Ghz konstantno za 86Mps brzinu. TPLink je skoro bez iskucak konektirao se na 5Ghz mrezu.
 
Mislim da sam otkrio u sta je problem, i to je naverovatnije SmartConnect koji kombinuje mreze u jedan SSID, sa jedan password i treba da odabere najbolju mrezu za svaki ured.
Sve dok nema uklucenu ovu opciju i 2.4GHz i 5GHz mreze su odvojene, nema nikakv problem. Ured je dodan na "white" listu i loguje se bez problema. Probao sam sa uredom koji nije na "white" listu i nece da se loguje.
Ovo sa SmartConnect deluje mi kao bug u sam ruterov software, ili ima jos opcije koje omogucuju da se ovo konfigurise, ali ih ne razumem.
 
Čekaj. Jesi ti odradio firmware update na poslednju verziju kao što su ljudi pre mene rekli ? Nema poente pričati o bilo čemu dok se to ne odradi.
 
Čekaj. Jesi ti odradio firmware update na poslednju verziju kao što su ljudi pre mene rekli ? Nema poente pričati o bilo čemu dok se to ne odradi.
Naravno, to je prva stvar koju sam uradio.

Da sumiram:
Firmware je updateovan na najnoviju verziju, i to je bila prva stvar koji sam uradio, problem je postojao. Nakon toga sam downgrajdovao firmware na prijasne verzije, da eventualno problem nije u poslednoj verziji, ali rezultat je bio ist sa bilo koju verziju. Nakon to sam poceo da smanjujem zastitu na mrezu od WPA 3/2, samo na WPA2 pa na WPA2/1 i na kraju kompletno sam isklucio WPA, rezultat je ostao isti.

Isklucio sam MAC filtering i konektovao sam sve uredjaje te iz samog interfejsa sam radio copy-paste na MAC adrese, za svaki slucaj da radim neku greski, na primer da je karakter nula a ja unosim bukvu O, te da ne ima neki problem mozda u kodnoj poddrsci. Rezultat je bio bez uspeha.

Tek kad sam isklucio SmartConnect i razvojio mreze 2.4GHz sa jedan SSED i password i 5GHz sa drugi SEED i password, MAC filtriranje je pocelo da radi, te samo MAC adrese koje su na white listu ili kako Asus naziva "accept", mogu da se loguju.

Ova opcije nije najbolja jer veoma cesto se desava da laptop koji je na 2 metara sa opticku vidljivost da se loguje na sporiju 2.4GHz mrezu.

Druga zabeleska je sto cjeli menagement interfejs kada se logujes preko Wi-Fi je uzasno spori sa veliko kasnenje. Kada je preko kabl brzina je znacajlo brza.

Jedina stvar na koju sam pozitivno iznenadjen ke kako brzo prebacuje fajlove na HDD koji je povrzani na USB2.0 port na ruter. Sa HDD cita sa brzine od 20-30MB/s (neki prosek je 25), dok zapisuje sa brzine od 15-20MB/s (neki prosek je 13). Ovo je mnogo brze nego na TP-Link Acrher C7 koji na citanje nije zeleo da ide brze od 5MB/s a zapisavao je sa max 3MB/s.

Sve na sve mislim da je ova situacija sa Smart Connect je bug, koji valja trebao da bi bude resen i neko idno vreme i mozda ima neka podesavanje koje je razumem. Ukoliko imate neka ideja sta bi moglo da bide, pisite.
 
Ma da. I password isto treba da skloni. To ničemu ne služi.
 
Jos jedan problem.
Sada ne mogu da vidim root na hdd koji je konektivan na usb port. Mogu samo individualne foldere, ali ne i cjeli hdd.
Ranije sam mogao. Lokacija je bila Asus router > sda1 > sve foldere na hdd. Mogao sam da dodam kao lokaciju sda1 i da dobijem pristap do root hdd.
Sada ima samo Asus router > sve foldere na hdd
 
Da sam na tvom mestu, ja bi taj router vratio i uzeo bi opet TP-Link. U tom cenovnom rangu kod Asusa ne valja ništa. Imaju milion funkcija od kojih više od 50% ne radi kako treba. Ovo što ti se trenutno dešava je samo početak problema. Pričam iz iskustva. Ako postoji mogućnost, zameni ga.
 
Sutra pustam ruter na servis i probacu da ga zamenim za drugi model.
Sta mi preporucujete od ove opcije koje su na lageru:
1. Asus RT-AX59U (110 eur)
2. TP-Link Archer AX55 Pro (125 eur)
3. TP-Link Archer AX20 (70eur)
 
Vrlo dobro znaš na šta sam mislio,nema potrebe za takvim komentarom.
MAC filtering je još jedan layer sigurnosti bez obzira kakav je on na jeftinim routerima i access pointovima. Ako za nečim nema potrebe, onda je to tvoj inicijalni komentar koji je potpuno beskoristan.
Sutra pustam ruter na servis i probacu da ga zamenim za drugi model.
Sta mi preporucujete od ove opcije koje su na lageru:
1. Asus RT-AX59U (110 eur)
2. TP-Link Archer AX55 Pro (125 eur)
3. TP-Link Archer AX20 (70eur)
Asus ne!! Archer AX55 Pro možeš da probaš ovde a Archer AX 20, ovde. Pregledaj dobro šta imaju od mogućnosti pre kupovine. Nemoj uzimati AX55 Pro ako za njim nemaš potrebe.
 
Pa ja sada i ne znam za sta imam potrebu konkretnije.....

Imamo 5 telefona, 3 laptopa, te jedan Chromecast na TV na koji stimovao sam sa HDD koji je povezan na USB na ruter. Za to i jedino treba mi USB na ruter i pozenjno je da ovo prebacivanje na HDD na ruterov USB je brze od 2-3MB/s, da bar bude u rangu sa ove Asus-ove od neki 10-15MB
Povrsina je 100m2 na jedan sprat i isto toliko na drugi sprat ispod njega.

MAC filtering mi je vise za djecu duri i da spodelu SIID i password da ne moze niko sa strane da se logira....

Prije i sa TP-Link-om imao sam problema. Prije nego sto sam uzeo ovaj Archer C7, imao sam drugi model koji je bio mnogo vise bug-ovite, nego ovaj Asus. Na kraju bila se situacija da uopste ne dozvoljava da se bilo sto konektuje na Wi-Fi.

Osim ovih ima jos i neki brend Tenda, koji mi je kompletno nepoznat, nema model sa USB prikljucak i AX standard.
 
Poslednja izmena:
Pa ja sada i ne znam za sta imam potrebu konkretnije.....

Imamo 5 telefona, 3 laptopa, te jedan Chromecast na TV na koji stimovao sam sa HDD koji je povezan na USB na ruter. Za to i jedino treba mi USB na ruter i pozenjno je da ovo prebacivanje na HDD na ruterov USB je brze od 2-3MB/s, da bar bude u rangu sa ove Asus-ove od neki 10-15MB
Povrsina je 100m2 na jedan sprat i isto toliko na drugi sprat ispod njega.
Na svim tim routerima USB port je manje-više neuporebljiv za 24/7 korišćenje. Pre ili kasnije, router se zaglupi i onda moraš reboot.
MAC filtering mi je vise za djecu duri i da spodelu SIID i password da ne moze niko sa strane da se logira....
Za takve stvari, MAC filtering je odličan.
Prije i sa TP-Link-om imao sam problema. Prije nego sto sam uzeo ovaj Archer C7, imao sam drugi model koji je bio mnogo vise bug-ovite, nego ovaj Asus. Na kraju bila se situacija da uopste ne dozvoljava da se bilo sto konektuje na Wi-Fi.
To je normalna pojava na consumer routerima.
Osim ovih ima jos i neki brend Tenda, koji mi je kompletno nepoznat, nema model sa USB prikljucak i AX standard.
Moj savet ti je da ne juriš router sa USB portom jer to ne radi kako treba ni na jednom modelu. Investicija u neki NAS uređaj je daleko bolje rešenje.
 
Moj savet ti je da ne juriš router sa USB portom jer to ne radi kako treba ni na jednom modelu. Investicija u neki NAS uređaj je daleko bolje rešenje.
Pa i bih radije NAS ali problem su para.....

To je normalna pojava na consumer routerima.
Pa koji non-cosumer ruter bih odabrao? Nema izbor ili prepostavljam da su mnogo skuplje. Gledao sam neke Synelogy (ako uopste su u business klase) iz DE ali su po 300-400 eur.

Zato da bih ovaj mac filtering radio sa Smart Connect na ovaj Asus-ov mislim da bio bio odlican za mene, plus ima relativno brzi USB koje bice OK dok ne soberim bare za neki NAS.
 
Pa i bih radije NAS ali problem su para.....
Možeš i sam da ga napraviš od nekog starog računara na kojem ćeš instalirati TrueNAS CORE. Poslužiće dok ne sakupiš pare za NAS.
Pa koji non-cosumer ruter bih odabrao? Nema izbor ili prepostavljam da su mnogo skuplje. Gledao sam neke Synelogy (ako uopste su u business klase) iz DE ali su po 300-400 eur.
Tebi je potreban samo wifi. Dakle, tebi ne treba wifi router nego wifi access point. Za 170 eura možeš uzeti Ubiquiti U6+ koji ćeš montirati na plafon. Sa takvim uređajem ćeš imati odličnu pokrivenost i stabilnost.
Zato da bih ovaj mac filtering radio sa Smart Connect na ovaj Asus-ov mislim da bio bio odlican za mene, plus ima relativno brzi USB koje bice OK dok ne soberim bare za neki NAS.
Ja ti sa Asusom ne mogu pomoći. Jedino da čekaš da Asus izbaci noviji firmware u kojem će to biti rešeno ili da probaš da ga zameniš za neki drugi model istog cenovnog ranga. Možda ti proradi sve i možda ćeš biti zadovoljan pa nema potrebe za dodatnim ulaganjem. MOŽDA.
 
Pisao sam i Asus-ovoj podrsci ali osim standarne nasoke da restatujem ruter i da upgrejdujem firmware nista vise.
Pustio sam ruter na sevisu i u toku naredne 7 dana ocekujem da mi bude odobrena zamena.

Sada problem, ako bude odobrena zamena sta da uzmem, jer vise nema nista na lageru, ili cjene su nenormalno visoke.
Od Asus-a ima neke modele AX57 i AX59 po neke cjene od 110-120 eur. Ostale modele su iznad 200 pa do 500 eur. Sa ovo iskustvo Asus probacu da ga zaobikolisem, osim ako nema neka preporuka da je model stvarno stabilan i bez problema.

Ima neke Mercusys ali nikad nisam cuo za njih.

Od TP-Link-a ima AX20 (ne znam dali je najnovija v3 verzija) i AX23 za oko 70tak eur, AX53 za oko 85-90 eur i AX55 Pro za oko 125 eur.

Neke preporuke iz iskustva?
 
Sa Asus routerima sam imao samo negativna iskustva. Tako da ti još jednom savetujem da Asus izbegneš ako je ikako moguće.

Iz iskustva mogu da ti preporučim stariji TP-Link Archer C80 ako možeš da ga nađeš. Na tržištu je nešto više od 3 godine i ispeglani su svi bagovi. Na USB portove zaboravi. Sa time se nećeš usrećiti šta god da kupiš. Za takve stvari jedino pristojno rešenje je NAS.
 
Samo da spodelim da Asus je konacno zamenjen sa TP-Link Archer AX20 v.2. Ovaj vikend spodelicu iskustava sa njega, samo da konfiguriram i malo testiram. Za sada sve funkcije rade OK i sam interface deluje mnogu brze. Jedino pitanje je brzina na HDD prikluceni na USB 2.0. Ne verujem da bice brzo kao sa Asus-om koji je radio na oko 20MB/s. Prijedhodni TP-Link Archer C7 je radio do max 5MB/s. Ali ako bude brze od 15MB/s mislim da je fantasticno.
 
Kod TP-Link Archer AX 20 v.2.0 testirao sam brzinu na USB HDD. Cita sa HDD sa brzinom od oko 30-35MB/s. Zapisava sa oko 15MB/s.
Ali i kod ovaj ruter ima problem sa povezivanje na kada je SID sakriven. PC povezuju se bez problema. Mobilni telefoni ne mogu da se povezu.

Sta moze da bude uzrok problema?
 
Da li se uređaji kače kada SSID nije sakriven? Jesi dobro ukucao SSID naziv ? Imaj na umu da je SSID case sensitive. Nije isto "nikola", "Nikola" ili "NIKOLA".
 
Da uradim update.
Kada je SSID sakriven i ima uklucenu MAC filtraciju da samo opredelene MAC adrese mogu se konektuju, neke uredjaji ne mogu da se konektuju. Ako isklucim MAC filtraciju onak se konektuju bez problema. Nakon sto su konektovani mogu da uklucim MAC filtraciju opet radi bez problema po 12-18 sati. Nakon toga ponovo ne mogu da se konektuju.
 
Nazad
Vrh Dno