Šta je novo?

ASUS P5K Bios problem

activated1

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2004
Poruke
3,053
Poena
409
Elem, kad covek pomisli da nishta ne moze da se desi onda se obichno desi neshto. Nabavim danas Celeron D 347, i htedoh da ga probam dal radi i kako radi na P5K. Ubacim ga na plochu, shto je bio neverovatno komplikovan zahvat jer nisam hteo da vadim plochu, a P182 bash i nije prostran. No nekako ga strpam upalim makinu nakon par sekundi se ugasi pa upali i sve OK procesor radi, butovala se vista, ja odmah opichim reset i probam da klokujem malo navukao ga na 4.6 bez problema, poshto nisam imao puno vremena za igru izvadim Cely-a napolje vratim E5200 unutra ali po paljenju me docheka CMOS chesum error, ubacim ASUS-ov disk unutra ufleshuje se bios sa diska i posle restarta pali mashina, ali se zali da je bios star i da nije skontao procesor. Tu ja zveknem F1 digne se vista, skinem najsveziji bios prebacim na flash i ufleshujem ga u plochu. Nakon restarta umesto da mi se bootuje komp sacheka me ova poruka "Not enough space in runtime area!! SMBIOS data will not be available." i pishe da pritisnem F1 da bi nastavio, na shta nazalost ne reaguje, jedino na shta reaguje je CTRL+ALT+DEL.

Shta mi je chiniti? :S:
 
Dobrodosao u klub :smash:
Nece da udje u BIOS, nece da prodje POST ni do trazenja SATA/IDE/USB uredjaja, zar ne? Ako je ovako, imas par opcija:
1. Nadjes nekoga sa EPROM programatorom, duvaljkom i zivcima da se igrate i probate flash BIOS-a direktno na chip.
2. Ubijes tu plocu, reklamiras i dobijes novu. (ima tema na forumu tipa "Kako da ubijem plocu a da se ne vidi)

:d

PS: Pusti mi serijski ploce na PM, mozda mogu da ti pomognem oko reklamacije.
 
Poslednja izmena:
Dobrodosao u klub :smash:
Nece da udje u BIOS, nece da prodje POST ni do trazenja SATA/IDE/USB uredjaja, zar ne? Ako je ovako, imas par opcija:
1. Nadjes nekoga sa EPROM programatorom, duvaljkom i zivcima da se igrate i probate flash BIOS-a direktno na chip.
2. Ubijes tu plocu, reklamiras i dobijes novu. (ima tema na forumu tipa "Kako da ubijem plocu a da se ne vidi)

:d

PS: Pusti mi serijski ploce na PM, mozda mogu da ti pomognem oko reklamacije.

1. Pazi ulazi u bios, i postuje, ali samo jednom, da bi ponovo postovala mora baterija da ide napolje. Prepozna sav HW i onda mi ispishe onu poruku i cheka da stisnem F1, koji ja stiskam al nishta se ne dogadja.

2. ovo otpada jer nemam garanciju na nju, a i sam serijski na plochi je oshtecen. :smash:

P.S da sam znao da ce da pobenavi sa novim BIOS-em ne bi ga ni stavio, lakshe bi mi bilo da stisnem F1 kad mi napishe da nije skontao CPU i da mi butuje komp...
 
Poslednja izmena:
e pa trebao si reci da si pokusao ovo sve :d
mada mi je cudno da dvojici sa istim problemom pomaze a tebi ne
nhf, zezao sam se :wave:
 
da li si bas sve uradio po opisanom postupku, sudeci po info iz tvoja masina, za pretpostaviti je da imas raid 0? edit: sada vidim da nisu isti diskovi, tako da verovatno gresim
trebalo bi ostaviti samo jedan stick rama, otkaciti diskove i sve ostalo osim graficke i sata cdroma (i procesora :d)
moguce da se usb tastatura ne ucita odmah, si probao u biosu da ukljucis usb za tast?
 
Poslednja izmena:
da li si bas sve uradio po opisanom postupku, sudeci po info iz tvoja masina, za pretpostaviti je da imas raid 0? edit: sada vidim da nisu isti diskovi, tako da verovatno gresim
trebalo bi ostaviti samo jedan stick rama, otkaciti diskove i sve ostalo osim graficke i sata cdroma (i procesora :d)
moguce da se usb tastatura ne ucita odmah, si probao u biosu da ukljucis usb za tast?

Nemam raid :)
Jedan stik rama je unutra i otkacheno sve sem neophodnog, al nishta. Ostaje mi josh karta da je problem do USB tastature ako nije to onda :smash:
 
1. Pazi ulazi u bios, i postuje, ali samo jednom, da bi ponovo postovala mora baterija da ide napolje. Prepozna sav HW i onda mi ispishe onu poruku i cheka da stisnem F1, koji ja stiskam al nishta se ne dogadja.

2. ovo otpada jer nemam garanciju na nju, a i sam serijski na plochi je oshtecen. :smash:

P.S da sam znao da ce da pobenavi sa novim BIOS-em ne bi ga ni stavio, lakshe bi mi bilo da stisnem F1 kad mi napishe da nije skontao CPU i da mi butuje komp...

Jesi probao da ponovo flashujesh BIOS? Neku drugu verziju? Ja sam te razumeo da sve sto dobijas je da pritisnes F1 i da ti tu zakuca, tj. da ne POSTuje do kraja i ne dize OS.
1. Ne secem se da li P5K ima EZ Flash iz BIOS-a direktno.
2. Mozes da probas flash tako sto ces prilikom BOOT-a stisnuti ALT+F2. Za ovo ti najcesce treba floppy ili USB sa tacno imenovanim BIN file-om kako ti utillity zahteva.
3. Bootabilni USB sa AFUDOS utillity-em i BIOS file-om.
4. Award WinFlash utillity i flash iz Windows-a (nije bas... pouzdano)
 
a jesi probao da vratis celerona? :d

edit: moze li ez flash ubaciti ponovo isti bios, ako ne moze stariji?
 
Poslednja izmena:
Jesi probao da ponovo flashujesh BIOS? Neku drugu verziju? Ja sam te razumeo da sve sto dobijas je da pritisnes F1 i da ti tu zakuca, tj. da ne POSTuje do kraja i ne dize OS.
1. Ne secem se da li P5K ima EZ Flash iz BIOS-a direktno.
2. Mozes da probas flash tako sto ces prilikom BOOT-a stisnuti ALT+F2. Za ovo ti najcesce treba floppy ili USB sa tacno imenovanim BIN file-om kako ti utillity zahteva.
3. Bootabilni USB sa AFUDOS utillity-em i BIOS file-om.
4. Award WinFlash utillity i flash iz Windows-a (nije bas... pouzdano)

Postuje, al ne dize OS stane kod one poruke. Ima EZ flash al mi ne da da flashujem na stariji bios. Ostalo otpada jer posle ispisa one poruke nema dalje tako da butovanje DOS/Windows-a otpada :wave:
 
a jesi probao da vratis celerona? :d

edit: moze li ez flash ubaciti ponovo isti bios, ako ne moze stariji?

Sve ovo sto mcrazy kaze. Vracanje kelerabi najverovatnije pomogne.
Jel si probao ALT+F2 metodu?
BTW Koji si bios stavio kad se ploca zaglupela?
 
Keleraba je bash unutra sad i nece. EZ flash mi ne da da stavim stariji bios od onog shto je na plochi.
1201 je zadnji na ASUS sajtu i taj je u plochi trenutno.
 
Poslednja izmena:
opet nisi odgovorio moze li isti ponovo...
 
pa jesi procitao na onom linku sto sam ti dao?
kada hoces da ufleshujes novi bios, treba to uraditi sa tom opcijom
nemam predstavu kako ide sa ez flash, da li rucno zadas komandu, npr ezflash.exe bios.rom
ako je tako, onda verovatno treba dodati npr npr ezflash.exe -nv(trebas videti tacno koja je komanda) bios.rom
 
Pazi EZ flash ne pokrecesh kucanjem komandi. Mozesh ga pokrenuti iz biosa ili kombinaciojm ALT+F2 tokom postovanja. Kad se pokrene ponudidti da odaberesh odakle hocesh da flashujesh i da selektujesh rom fajl k koji zelish i potom krene procesh flashovanja po chujem zavrshetku se komp restartuje. Znachi ja ne mogu da doprem do dosa i da lashujem na stari nachin...
 
Postuje, al ne dize OS stane kod one poruke. Ima EZ flash al mi ne da da flashujem na stariji bios. Ostalo otpada jer posle ispisa one poruke nema dalje tako da butovanje DOS/Windows-a otpada :wave:
Pazi EZ flash ne pokrecesh kucanjem komandi. Mozesh ga pokrenuti iz biosa ili kombinaciojm ALT+F2 tokom postovanja. Kad se pokrene ponudidti da odaberesh odakle hocesh da flashujesh i da selektujesh rom fajl k koji zelish i potom krene procesh flashovanja po chujem zavrshetku se komp restartuje. Znachi ja ne mogu da doprem do dosa i da lashujem na stari nachin...
Iz ovog posta http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2602669&postcount=1 procitaj deo konverzija Maximus/Rampage. Imas ceo postupak flash-ovanja biosa jedne ploce na drugu, tvoj slucaj je laksi posto treba samo da vratis stariji bios. Neophodan ti je inzenjerski Afudos, s kojim mozes da flash-ujes bilo koji bios, bukvalno koji god hoces. Moras doslovce da pratis proceduru.
 
Problem je shto ja ne mogu da prodjem POST. Znachi ne mogu da butujem nishta jedino mogu da udjem u bios i da razgledam, ali posle chuvanja podeshavanje nece stici dalje od "Not enough space in runtime area!! SMBIOS data will not be available." i tu je kraj nema dalje :(
 
Nisi rekao da li si kod vadjenja baterije uradio CMOS reset preko jumpera na ploci?
Ja sam to jednom morao da radim jer tastatura (PS/2) isto nije radila u Bios-u nakon nekoliko uzastopnih neuspesnih OC-a
Do sad sam redovno stavljao novi BIOS za ovu plocu ali nije bilo poblema ni sa jednim, doduse nikad nisam menjao procesor.
 
Nažalost tebi ne pomaže (pošto nema POST-a) ali neka od ranijih verzija AMIFLASHa (2.11 ili tako nešto) može da radi i downgrade verzije biosa. Čak može i da flashne BIOS od P5KR na P5K što sam ja radio kada sam pokušavao da instaliram Lepoarda jer noviji P5K BIOSi podržavaju isključivo IDE mod za HDD.

Sad kod tebe je problem POST. Možda da ubiješ u BIOSu da staje na ERRORe pa pa probaš BOOT sa USB flasha.

p.s. Kome treba ovaj AFUDOS 2.11 neka uradi search na Googlu i dobice par RS linkova gde može da ga skine.
 
Nažalost tebi ne pomaže (pošto nema POST-a) ali neka od ranijih verzija AMIFLASHa (2.11 ili tako nešto) može da radi i downgrade verzije biosa. Čak može i da flashne BIOS od P5KR na P5K što sam ja radio kada sam pokušavao da instaliram Lepoarda jer noviji P5K BIOSi podržavaju isključivo IDE mod za HDD.

Sad kod tebe je problem POST. Možda da ubiješ u BIOSu da staje na ERRORe pa pa probaš BOOT sa USB flasha.

p.s. Kome treba ovaj AFUDOS 2.11 neka uradi search na Googlu i dobice par RS linkova gde može da ga skine.

Probao i to, ali bez uspeha i dalje stoji kod one poruke :wall:
 
Poslednja izmena:
Flashovao sam i starije biose, al ne menja se stanje. Znachi ochigledno treba nekako da ispraznim NVRAM jer tu se dogadja problem....
 
Da li je to problem kod Asusa samo ili i kod drugih proizvodjaca???
Da znam sta da zaobilazim kod kupovine u buducnosti?
 
Nazad
Vrh Dno