Šta je novo?

Apple WWDC 2009

Šta kažete na MacBook i MacBook Pro upgrade?
Nema više alu unibody MacBook-a, samo beli "plastikaner" (ode "crnac" definitivno u istoriju), a MacBook Pro-ova 7 komada. Definitivno su napravili jasnu distinkciju između "običnog" i Pro MacBook-a, ostavljajući ovaj prvi amaterima, dok je Pro serija razvijena i prilagođena različitim segmentima tržišta, pri čemu Apple očigledno cilja na professional tržište, tj. na ljude koji koriste u poslu Apple makine.
I dalje nema FireWire 800 na MacBook-u, a Express Card je sada samo na najjačem Pro-u, ostali imaju SD slot, koji nema ni približnu upotrebnu vrednost ka Express Card.
eSATA? Možda je mogao da bude na nekom Pro-u?
Ostao je mislim očekivano i sasvim ok.
 
Poslednja izmena:
I ovaj put su zaboravili na Blu-ray, al dobro... važno je da ima čitač SD kartica :D
 
Da, zaboravih Blu-Ray, stvarno su mogli bar u neki model Pro-a, makar Combo.
 
jedno pitanje: novi iPhone ima isti hardware (CPU+GPU) kao i prethodni?

jedino je kamera poboljsana?

btw mene je najviše oduševila cena Snow Leoparda: 29$ (upgrade ko ima Leoparda!) a ne ko oni kurtoni iz M$ gde gotovo ni ne postoji popust za upgrade sa Viste na Windows 7 (koji je btw, prepakovana Vista - napravili su da ceo UI još više liči na Mac pa će sad po drugi put pokušati da uvale Vistu PC korisnicima...)!
 
Poslednja izmena:
Samo je dva grama teži. Kapiram da je samo CPU urađen u sitnijem procesu, pa su uspeli da stave malo bolju bateriju, a i da ga klokuju sa 420 na 650-ak i tako da tvrde da je 2x brži u proseku (a brži će biti 20-30%). Sve ostalo isto. Kamera i snimanje videa mi je ok dodatak, mada već imam dva digitalca za te stvari, ali ipak, telefon stalno nosiš sa sobom. Dobra fora je upload videa odmah na YouTube (olakšaće mi postavljanje video fajlova kad nešto testiram:D) preko 3G-a i Teethering (sharing 3G konekcije preko BT-a sa laptopom, preko iTunesa, kapiram preko Bonjoura ili neke dodatne tehnologije koju će dodati u iTunes 8.3).
 
Totalno korektne novine u iPhonu. Sad nam ostaje da stignu do nas poznatim kanalima.

p.s. OS3 bi trebao da radi i na modelu 2G?
 
Da potvrdim par stvari koje su spomenute u letu.

Cena otključanih telefona će biti daleko veće. U USA se nije mogao kupiti otključan, mislim sve do nedavno, a tada je cena bila ohoho. U Evropi mislim da će najbolja kupovina biti opet u Italiji, SLovačkoj ili nekoj drugoj zemlji koja je pre 6 meseci nudila 16GB otključan za 500tinjak €. Sad će to biti 32GB :)

MMS radi na svim operaterima u Evropi. Morali s da naprave jasnu distinkciju između AT&T-ja i SVIH drugih :d

OS 3.0 će raditi i na starijim iPhoneima. OS 3.0 je već jailbreakovan.

Meni prijatne novine. Ako će biti brži. Ako ima malo jaču bateriju. Ako ima i bolju kamericu.

Šuškalo se da će u novom iPhoneu biti dual-core CPU, tako da je verovatno otuda poboljšanje u performansama.

Pratite https://twitter.com/macserbia ;)
 
Isekli su cenu znacajno izgleda da je kritika MS-a urodila plodom.
Sada MBA postaje izuzetno primamljiv pogotovo ovaj jaci model. Ne samo da mu je ubrzan CPU nego mu je i Skinuta cena za 700$ + sada dobijete eth adapter u paketu, a nedostatak eth-a mu je bila jedna velika mana.

MBP 15" koji je do juce kostao 2500$ sada kosta 2000$ + mnogo bolja baterija. Da se razumemo i 2000$ je mnogo ali retko ko pruza 7h baterije.

Jaci model nije vise 500$ skuplji nego 300$. Mada sam iskreno nadao da ce da ubace SSD po defaultu :p Verujem da ce to uraditi u sledecem updejtu.

Blue Ray:
Apple ima neku teoriju da ce taj standard propasti koliko se culo iz nezvanicnih izvora jer kao ljudi ce sve vise da iznajmljuju filmove preko neta a ne da ih kupuju na diskovima. Ne verujem da ce se to bas desiti ali ajde. Imati BR je cool za beckup.

Sto se tice HW mislim da je ovo pomak u dobrom pravcu.
 
Videoconferencing

iphone3gsvck.jpg


iphone3gsvck2.jpg


:laugh::laugh::laugh:
 
Poslednja izmena:
Ma, taj novi MBP 13" je jos malo pa kompletno isti prepakovani stari mali "crnac" kako ga neko nazva, samo su mu nalupili "pro", i dodali backlit keyboard u osnovnoj varijanti, to je sve. Dobro de, i pojacali proc sa 2gz na 2.2. sve ostalo je (bar za mene) kozmetika, ukinuli expresscard u korist SD citaca i dodali firewire to je to. tako da mb alu lives on :)

Ok promenili su i pricu oko baterije, ali pitanje je dal je izmenljiva baterija od 5h (realno 3) losija nego ugradjena od 7h (realno verovatno <5h), mislim da to vise zavisi od potreba individualnog korisnika
 
Ma, taj novi MBP 13" je jos malo pa kompletno isti prepakovani stari mali "crnac" kako ga neko nazva, samo su mu nalupili "pro",

?!?!????! pa crni MacBook je bio potpuno isto sto i beli samo sa većim hard diskom.
 
I dalje nema FireWire 800 na MacBook-u,

Sada svi MPB-ovi imaju FireWire 800 13"/15"/17"


Nikolani je napisao(la):
Ma, taj novi MBP 13" je jos malo pa kompletno isti prepakovani stari mali "crnac" kako ga neko nazva, samo su mu nalupili "pro", i dodali backlit keyboard u osnovnoj varijanti, to je sve. Dobro de, i pojacali proc sa 2gz na 2.2. sve ostalo je (bar za mene) kozmetika, ukinuli expresscard u korist SD citaca i dodali firewire to je to. tako da mb alu lives on

Ok promenili su i pricu oko baterije, ali pitanje je dal je izmenljiva baterija od 5h (realno 3) losija nego ugradjena od 7h (realno verovatno <5h), mislim da to vise zavisi od potreba individualnog korisnika

Ne bas. Novi 13" MBP donosi najvecu novinu a to isti kvalitet monitora kao i MBP 15" a rekli su da je ovaj novi monitor jos bolji od starog 15" MBP sa koga upravo kucam i na cini monitor nemam zamerki. MB nikada nije ni imao expresscard tako da su samo dodali SD.
 
@colt slabo je sve to... :d

moracemo da sacekamo da novi iPhone padne saka nekom engadgetu pa da ga rasklope ;) - mada generalno, manje ****tno sve to - OS 3.0 ce raditi i na hardwareu starom 2 godine osim Voice controla i jos par sitnica (i naravno 3mpx kamere koja je svojstvena novom iPhoneu 3 GS)...

lepo je sto je Apple preneo svoju filozofiju sa desktop racunara i na iPhone - da hardware traje bar 3 godine! ;)

btw posto je sada tesko razlikovati novi iPhone od starog - sta cemo sad sa onim izjavama da je "iPhone marketisnki i fency (aka gay) gadget" ? :p sad su sami sebi pucali u nogu kad masa ljudi kaze da nece kupiti novi iPhone jer je isti kao i stari! :D

---

EDIT: evo sad videh: iPhone 3G S to use PowerVR SGX GPU core for OpenGL ES 2.0

EDIT2: http://www.osnews.com/story/21646/WWDC_Attendees_Wowed_by_App_Store_Display_ArrayWWDC Attendees Wowed by App Store Display Array - stvarno efektno! ;)
 
Poslednja izmena:
Tacno sam znao da ce da zadrze stari izgled. Jednostavno kad ukombinujete onoliki ekran i samo 1 dugme nema tu mnogo podvarijanti. Stvarno verujem da bi sve drugo izgledalo kao "kopija" oreginalnog dizajna.

Jedino sto me generalno smara je to sto su batalili aluminium i ostavili plasitku pozadi. Bezveze.

Definitivno cu ga uzeti kad bude bilo vreme za to, tamo oko nove godine.

Mada, mene nesto cela prica oko iPhone-a nije mnogo interesovala posto sam do tada ipratio sve sto je bilo planirano za isti, a i blagodet te platforme je to sto se softweski stalno poboljsava tako da nekog "revolucionarnog" trenutka nece biti u skorije vreme.

Mene je mnogo vise zainteresovala prezentacija nove macke.
Joj... sad me jos vise nervira sto nemam para za novi mbpro :D Kakve su vam prognoze povodom OpenCL-a? Koliko sam skapirao taj "feature" su onako samo spomenuli. Mislio sam da ce neke stvari u samom os-u prebaciti na gpu ... or something :)

Licno najvise me raduje novi Logic 9 koji ce napokon biti 64bit a to u kombinaciji sa novom mackom moze samo da bude jos brzi i bolji nego sto je sad sto ce im omoguciti da opet za nekoliko koraka budu ispred konkurencije!
 
Kako mrzim te fore, to sto 90% laptopova ima, oni su kao ekskluzivno uveli u novoj seriji MacBooka. Citac SD kartica wow koje ludilo!
 
Pa ti se nemoj primati na te fore i bićeš zdrav :)
Mislim, nemoj se "jediti" što se oni primaju :)
 
^
+ što imaš boot sa SD kartice (mada je isto moglo i sa bilo kog USB-a... :D na Mac OS X-u)

@MAD_MUzzY i meni je super što daju akcenat na software-u a ne na hardware-u, što i na starom iPhoneu može da radi najnoviji OS.
 
Poslednja izmena:
Battery life is overrated. Realno je bitan dvojici od sto korisnika, a svi pričaju o tome. Meni je bitno da radi tiho, da je kvalitetan i da je brz, kao i da ima dobar ekran (ne glossy) i tastaturu. Ako baterija drži 3 sata, to je već ok. Gde ću ga ja to (redovno) koristiti po šest sati na dan?
 
na poslu bez struje? brodu? avionu? u krvetu? bez da razmisljas oce li iscureti na pola malo duzeg koriscenja? meni 1. karakteristika koju cu gledati na sledecem laptopu.
 
Nazad
Vrh Dno