Šta je novo?

Apple trenutno najveća firma na svetu, po kapitalizaciji na berzi

vasic

Slavan
Učlanjen(a)
31.01.2009
Poruke
371
Poena
319
Tokom današnjeg dana (ponedeljak, 20. avg), akcije Epla na američkoj berzi popele su se toliko da je njihova ukupna vrednost (dakle, berzanska kapitalizacija kompanije) prevršila dosadašnji rekord od 620 milijardi USD, koji je Mikrosoft postavio 1999. godine, u jeku dot-kom buma. Već više od godinu dana, Epl je na svetskim berzama najvrednija kompanija i, što je posebno interesantno, vrednost kompanije se sve više uvećava u odnosu na drugog po veličini (Ekson-Mobil, sa trenutnom vrednošću od oko 406 milijardi USD). Da ne govorimo da je dobar deo te sveukupne vrednosti potkrepljen gotovinskim kapitalom; Epl poseduje nekih 110 milijardi USD u gotovini ili kratkotrajnim (likvidnim) investicijama (znatno više od bilo koje druge javne korporacije na svetu).

Dakle, berzanski eksperti i investitori očigledno smatraju da je Epl ubedljivo najvrednija javna kompanija na svetu, čim vrednost akcija procenjuju toliko visoko.

Evo spiska kompanija sa američkih berzi, po ukupnoj vrednosti (kapitalizaciji) na berzi (podaci su sa zatvaranja berze od prošlog petka):

1. Apple (AAPL) – $607.54B
2. Exxon Mobil (XOM) – $408.05B
3. Microsoft (MSFT) – $259.05B
4. Wal-Mart (WMT) – $243.58B
5. IBM (IBM) – $229.95B

Izabrane kompanije iz tehnološkog sektora:

• Google (GOOG) – $221.45B
• Intel (INTC) – $131.73B
• Amazon (AMZN) – $109.02B
• Cisco (CSCO) – $101.63B
• Disney (DIS) – $90.54B
• Hewlett-Packard (HPQ) – $38.49B
• Dell (DELL) – $21.37B
• Yahoo! (YHOO) – $17.80B
• Adobe (ADBE) – $16.62B
• Sony (SNE) – $11.99B
• Nokia (NOK) – 10.17B
• Sirius XM (SIRI) – $9.79B
• Research In Motion (RIMM) – $3.86B
• Advanced Micro Devices (AMD) – $2.90B
• RealNetworks (RNWK) – $0.28B

Očigledno je da Epl nešto radi kako treba, čim ga berza ovoliko vrednuje.
 
Nije navrednija kompanija ikada, ako se lupi inflacija na vreme kada je microsoft vredeo 600 milijardi danas bi to bilo kao 800 ili pak 900 milijardi dolara.
 
Tema je tamo gde treba, ovakva vest i jeste za bench ali priest77 zaista nije morao da napiste to sto jeste.. elem, moje misljenje je da ce akcije blago pasti jer mislim da je u cenu akcije uracunat i blag hype oko same cene akcije :)
 
Nije navrednija kompanija ikada, ako se lupi inflacija na vreme kada je microsoft vredeo 600 milijardi danas bi to bilo kao 800 ili pak 900 milijardi dolara.

Mislim da se na to danas svet naročito ne obazire, mada argument u principu stoji. Koliko se sećam, 1999. godine (kad je MS postavio taj rekord), nafta je bila negde oko 35 USD, a unca zlata oko 300 USD. Danas je barel sirove nafte oko 120 USD, a zlato nešto preko 1.5 somića. Treba napomenuti da je krajem devedesetih unca zlata sistematski opadala (investitori su halapljivo kupovali akcije dot-kom firmi, a prodavali to zlato). Ako računamo prema zvaničnoj stopi inflacije u US tokom proteklih 13 godina, tih datašnjih 600 milijardi bi danas trebalo da vrede negde oko 770 milijardi (ne treba zaboraviti, poslednje četiri godine izbrisale su čitavu deceniju ekonomskog rasta).

elem, moje misljenje je da ce akcije blago pasti jer mislim da je u cenu akcije uracunat i blag hype oko same cene akcije

Ja sam to isto očekivao u više navrata tokom poslednjih pet godina. Berzu pratim nekih petnaestak godina, a AAPL aktivno oko desetak. Posle ekonomskog kraha od pre četiri godine, nisam očekivao da će se toliko vrtoglavo popeti ponovo do 200$. Kad se to desilo (u roku od šest meseci posle kraha, kad je dotakla 78$), bio sam uveren da će se na tih 200$ zaustaviti. Kad je AAPL prešišao tržišnu vrednost Mikrosofta, očekivao sam da će tu biti plafon, međutim ni tada se taj uspon nije zaustavio. Nije se zaustavio ni prošlog avgusta, kad je prešišao Ekson-Mobila. Meni (a i mnogima koji su pametniji od mene i rade na berzi) nije jasno kako je uopšte moguće da akcije Epla nastave da rastu ovakvim tempom. Poslednjih četiri godine, taj uspon je praktično logaritamski. Ako isečemo period od deset meseci ekonomskog kraha (od avgusta 2008. do juna 2009), onda je taj logaritamski uspon trajao skoro osam godina, i još uvek se ne zaustavlja. Razni analitičari prognoziraju cenu deonica od preko 900$ (danas je završila dan na 665$) u narednih pola godine, što bi ukupnu kapitalizaciju popelo na preko 800 milijardi (dakle, iznad rekordne vrednosti Mikrosofta, čak i ako se uskladi sa inflacijom).

U narednih nekoliko dana porota bi trebalo da presudi u do sada najpažljivije praćenom sporu između Epla i Samsunga. Imam utisak da bi jedino eventualna negativna presuda (dakle, na štetu Epla) mogla da prouzrokuje neki pad.

Što se tiče današnjeg skoka (2.6%, dok je ostatak berze u blagom padu!), većina analitičara ga pripisuje sve glasnijim glasinama o skorom izlasku novog modela Ajfona. Druga strana te priče je naravno da ukoliko Epl ne objavi novi Ajfon u naredne dve nedelje, deonice će izvesno pasti na vrednost od pre mesec dana.
 
Poslednja izmena:
Nego vasicu, koliko akcija imas kod njih ali ozbiljno:).
 
Nego vasicu, koliko akcija imas kod njih ali ozbiljno:).

Dok sam ih imao, imao sam 500 akcija; kupljeno negde 2004. za oko 20$ po komadu, prodato u februaru 2009. za 80$. Da sam prodao godinu dana ranije (ili 6 meseci kasnije), prodao bih za 200$. Da nisam prodavao, sad bih imao zaradu od 32 x...
 
U tekstu je fino napomenuta opsednutost američkih medija Appleom. Amerikaci jednostavno svakodnevno trebaju priče o Apple, Michael Phelpsu i sl kako bi održali sliku da su i dalje najuspešniji u svemu čega se ozbiljno dohvate.
BTW iz istog razloga Samsung nema mnogo šanse na suđenju u Kaliforniji.
 
U tekstu je fino napomenuta opsednutost američkih medija Appleom. Amerikaci jednostavno svakodnevno trebaju priče o Apple, Michael Phelpsu i sl kako bi održali sliku da su i dalje najuspešniji u svemu čega se ozbiljno dohvate.
BTW iz istog razloga Samsung nema mnogo šanse na suđenju u Kaliforniji.

To zvuči pomalo naivno. Američka opsednutost Eplom je u prvom redu zbog onoga što se toj kompaniji desilo u poslednjih petnaest godina. Epl je, podsetimo se, pre petnaest godina bio nekih tri meseca od bankrotstva (drugim rečima, ostalo im je para da isplaćuju obaveze za nekih tri meseca). Tad im se vratio Džobs i uneo izvesne radikalne izmene. U tom trenutku, kapitalizacija na berzi je bila manje od dve milijarde dolara (danas je 620 milijardi). Dakle, opsednutost Eplom je zbog toga što u istoriji američkog biznisa nije postojala kompanija koja je posle dvadeset godina uspešnog poslovanja došla do ivice propasti, da bi se potom preobratila u tehnološkog džina i za petnaest godina utristostručila (uvećala za trista puta) svoju kapitalizaciju. Nisu samo Amerikanci ti koji vole takvu priču (od slave, do propasti i nazad), mada je Holivud tokom stotinjak godina svog postojanja verovatno najviše para namlatio prodajući priče takve vrste.

A što se tiče teze da je Amerikancima potrebno da održe sliku da su najuspešniji, ona u velikoj meri stoji. Kad je pre deset godina u Americi održano svetsko prvenstvo u košarci, naša (SRJ) ekipa je izbacila američki "Drim tim" iz polufinala. Bio je četvrtak kad je utakmica odigrana (upravo sam sutradan putovao iz NYC za Beograd). Sutradan, u petak, sve američke novine objavile su članke kako je Drim tim izgubio ("Shattered Dreams!" i slični naslovi). U subotu, ni u novinama, ni u TV programima, ni na vestima, nije bilo apsolutno nikakve informacije o nastavku takmičenja koje se odvijalo u Indijani. U nedelju je održano finale (SRJ - Argentina), u kojem je SRJ odbranila titulu. Američki mediji dosledno su odignorisali takmičenje na kojem su njihovi "Momci snova" neslavno propali. Kad sam se mesec dana kasnije vratio u NYC, moje američke kolege nisu ni znale da je uopšte bilo svetsko takmičenje u košarci (a nekamoli da je bilo kod njih, u Indijani!). Na pitanje ko je šampion sveta u košarci, gotovo svaki Amerikanac koga sam upitao odgovorio je "Pa USA, naravno!", na šta bi se silno iznenadio kad bih mu rekao da je Jugoslavija odbranila titulu osvojenu pre četiri godine.

Izvinjavam se za digresiju, ali sam samo hteo da potkrepim (iz ličnog iskustva) tezu o Američkoj slici o sveopštoj superiornosti u svetu. Dok je postojao Sovjetski Savez, postojala je bar nekakva ravnoteža i bar neko ko je koliko-toliko krotio nezaustavljive Amerikance. Tokom poslednjih dvadeset godina, niko ih više ne može obuzdati.

Ovde ću da završim ovu digresiju, s namerom da vratimo diskusiju na početnu temu (ako i dalje ima zainteresovanih).
 
Poslednja izmena:
Dok sam ih imao, imao sam 500 akcija; kupljeno negde 2004. za oko 20$ po komadu, prodato u februaru 2009. za 80$. Da sam prodao godinu dana ranije (ili 6 meseci kasnije), prodao bih za 200$. Da nisam prodavao, sad bih imao zaradu od 32 x...

Sto prodade? Da li si pomislio da je to vrh vrednosti ili neki drugi razlog?
 
@ vasic

Upravo takvo ponašanje Amerikanaca je i dovelo do toga da ih više od pola sveta NE VOLI a makar trećina ih i mrzi. Ja sam među onima koji ne vole amerikance, nadam se da neću ikada imati potrebe da ih mrzim.

Da se vratim na temu, da, Apple je fantastična kompanija i Džobs mora da je bio istinski genije kada se Apple od kompanije blizu bankrotstva uzdigao do najmoćnije korporacije u svetu. Ako tako nastave imaće i svoju državu, tj. kupiće nekoliko većih ostrva i tamo preseliti deo svog kapitala. Nije nemoguće, zar ne ?
 
Pa čovek ih prodade po 4 (četiri) puta većoj ceni i to pred početak recesije. Takva dobra procena se događa jako retko. I svaka čast na poslovanju.

A to što da ih je čuvao do dana današnjeg i moga da uzme veću lovu je veliki rizik. Niko nije slutio da će ovoliko akcije otići gore. Nije uopšte bilo naznaka za tako nešto pa čak i veliki igrači su predviđali $200 kao maksimum.
 
Pa čovek ih prodade po 4 (četiri) puta većoj ceni i to pred početak recesije. Takva dobra procena se događa jako retko. I svaka čast na poslovanju.
DEBELO si promasio :) On ih je prodao kada su vec prsle debelo nakon pocetka recesije - kao sto je proslo sve ostalo naspram dolara. On je u stvari uspeo da ih proda u najgorem mogucem momentu u zadnje 4 godine :)
 
Da se vratim na temu, da, Apple je fantastična kompanija i Džobs mora da je bio istinski genije kada se Apple od kompanije blizu bankrotstva uzdigao do najmoćnije korporacije u svetu. Ako tako nastave imaće i svoju državu, tj. kupiće nekoliko većih ostrva i tamo preseliti deo svog kapitala. Nije nemoguće, zar ne ?
A ja mislim da je Jobs samo sedeo tamo kao marioneta dok su u stvari druge kompanije i ljudi gurale dosta toga kroz Apple kao neku US maskotu :)
 
DEBELO si promasio :) On ih je prodao kada su vec prsle debelo nakon pocetka recesije - kao sto je proslo sve ostalo naspram dolara. On je u stvari uspeo da ih proda u najgorem mogucem momentu u zadnje 4 godine :)

Upravo tako. Bilo je vrlo slatko vozati se uzbrdo i pratiti kako vrednost raste sve do 200$ (drugim rečima, kako se moja investicija od nekih desetak somića udesetostručila). Kad je počelo polako da pada, to je bilo u periodu u kom je Ajfon počeo da se prodaje po celom svetu. Većina analitičara su predviđali žešću prodaju, procenjujući da će AAPL biti imun na opšti pad berze. Kako su meseci odmicali, tako se i tih 200$ topilo. Kao i većina amatera-investitora, i ja sam počeo da paničim. Niko nije mogao da predvidi u kom će trenutku berze dotaknuti dno, tako da sam u tom jednom trenutku sve što sam imao prodao i odlučio da se više ne petljam sa berzom (ipak nije to za mene). Tokom naredne dve nedelje (posle moje prodaje), vrednost je pala na nekih 78$, što je meni u prvom trenutku dalo potvrdu da sam dobro uradio što sam izašao, jer se pad nastavio. Naravno, tih 78$ je bilo dno, posle čega je AAPL ponovo započeo vrtoglavi rast. Od februara pa do juna te godine popeo se na onih 200$, da bi posle toga nastavio dalje. Ja sam imao dve opcije: prva je da jedem müda što nisam sve zadržao (jer bih se obogatio), a druga je da budem zadovoljan što sam tih deset somića pretvorio u četrdeset, što mi je obezbedilo učešće za kredit za gajbu...
 
To zvuči pomalo naivno. Američka opsednutost Eplom je u prvom redu zbog onoga što se toj kompaniji desilo u poslednjih petnaest godina...
Niko ne spori da je Apple fenomenalno uspešan. Svi znamo kako je Jobs preokrenuo kompaniju na ivici bankrota. Koliko vidim ne sporiš ni da su američki mediji opsednuti Appleom. Kakva je onda poenta tvog replay-a?
 
Poenta je da veza između američke potrebe da se održi slika o sebi kao najjačem, i trenutne opsesije američkih medija Eplom teško da realno postoji. Dakle, kao što rekoh, ne osporavam ovo prvo (štaviše, imam lična iskustva koji to potvrđuju), ali sam siguran da ovo drugo nije prouzrokovano tim prvim. Čak se i mediji van Amerike često bave Eplom u većoj meri nego što bi to bilo primereno.
 
Vasicu jesi ti beše ekonomista po struci?
 
DEBELO si promasio :) On ih je prodao kada su vec prsle debelo nakon pocetka recesije - kao sto je proslo sve ostalo naspram dolara. On je u stvari uspeo da ih proda u najgorem mogucem momentu u zadnje 4 godine :)

Moja greška. Prevideo sam 2009. godinu. Zato sam napisao pre recesije. Ne znam kako sam pročitao februar 2008. godine. Nisam normalan, majke mi :(

Ceo moj post gubi smisao :( :( :(
Činjenica je da su akcije od trenutka kada ih je kupio (2004.) konstantno rasle sve do kraja januara 2008. godine.

I ja da sam bio na njegovom mestu (a da je 2008. godina bila :p prodao bih akcije).
 
Nazad
Vrh Dno