Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Sve zavisi od budzeta. Ali posle testova, M2 deluje kao isplativija kupovina vecini, a i veci izbor modela 13"/14"/15"/16".
15-20% bolje CPU performanse u M3 u istoj konfiguraciji nisu toliko drasticne, zanemarljivo.
M3 radi na 4Ghz, a M2 na 3.6, otud i bolje performanse kod M3. Inace performanse od M1-M3
na istom taktu su oko 50% bolje od zadnjih intela i AMD-a, tako da je sve jedno, osim
naravno bolji GPU, ako ti to znaci...
 
Jel ti znaš nekoga ko zna nekoga čiji poznanik je čuo za nekoga da je uništio flash memoriju zbog swapa na M1?
Ne, ali ono što znam jeste:
1. Performanse NAND flash memorija degradiraju kroz upotrebu. SSD na M1 je procenjen na 3000 ciklusa čitanja/pisanja. Izvor
2. Aplikacije vremenom zauzimaju sve više RAM memorije, zahvaljujući fenomenu poznatom i kao Andijev i Bilov zakon.
3. Swap memorija zahvaljući apstrakciji poznatoj i kao virtuelna memorija, dozvoljava OS-u da adresira durabilnu memoriju, a u našem slučaju flash drive, kao radnu memoriju, po ceni značajnog umanjenja brzine. Ovo znači da računar koristi flash kao ram, što uvećava broj ciklova čitanja i pisanja, a samim time i ubrzava dolazak do tačke degradacije.

U praksi, sve zavisi od načina upotrebe računara. Dok za regularnog korisnika kojem je i bazični Air dovoljan, sve navedeno nije značajniji problem, pro korisnici će u prosečnom slučaju značajno češće pokretati softver koji zahteva veće količine radne memorije i koji će vremenom zahtevati sve više memorije, značajno češće će generisati i pisati po flash memoriji veće količine podataka kao deo svog redovne upotrebe. Korišćenje swap-a može samo da skrati životni vek. A uzmimo pritom u obzir da zamena/nadogradnja nakon što flash degradira nije naknadno moguća, računar praktično može samo u reciklažu.

Da se vratim na pitanje, uzevši u obzir sve što sam napisao, M1 je tek na dve godine od izlaska, sačekajmo još godinu ili dve redovne upotrebe pro korisnika.
 
M1 je tek na dve godine od izlaska, sačekajmo još godinu ili dve redovne upotrebe pro korisnika.
M1 je tu 3 pune godine. Sve sto si naveo je tacno ali samo hipoteticki. U praksi to znaci da je neko uzeo base model, koristio ga svakodnevno za silne dockere, VM, render i sta sve ne i na kraju mu je crkao posle 10 godina zbog memory swapa.

Poenta je da tvoj post zvuci kao da je navedeno cinjenica i moze da zbuni potencijalne kupce a tacan je samo u teoriji.

Prica sa RAM memorijom na mekovima sve vise lici na pricu sa ramom na ajfonima od pre par godina kada su se svi zalili kako apple stedi na ramu a uredjaji zapravo rade dobro takvi kakvi jesu.

Uostalom, i bazni Thinkpad t14 od 900$ ima isto 8GB. Sa tom razlikom da su 8GB na win laptopu i 8GB na M seriji mekova nebo i zemlja doslovno.
 
M1 je tu 3 pune godine.

Poenta je da tvoj post zvuci kao da je navedeno cinjenica i moze da zbuni potencijalne kupce a tacan je samo u teoriji.
Tačno da je tu pune 3 godine - vreme leti sve brže kako starim. 🙂

Na kraju krajeva, ajde da sračunamo - koliko treba dnevni write da bude da bi base 8/256 ušao u okvire degradacije flash memorije.

Ista je deklarisana na 3000 ciklusa - dajmo joj 4000, jer može i nešto duže da potraje.

(4000 ciklusa x 256 GB ) / (5 godina x prosek 250 radnih dana po godini) = 819.2 GB

Dakle u praksi, ako u toku jednog radnog dana se piše/briše 820GB, možemo očekivati da krene da degradira nakon pet godina upotrebe.

Recimo da neko konstantno jede po 6GB swapa, jer je trebalo da uzme 16, a uzeo 8GB RAMa, te da kroz ceo dan 10x taj swap bude prepisan, to je 60/820GB otišlo na swaping.

Da li neko ima ovoliko intenzivan protok pisanja i čitanja? Jedino mi pada na pamet neki video editor 4k snimaka?

Svakako slažem se da u praksi je potrebno nenormalno maltretiranje mašine koje bi bilo neuobičajeno, ali isto tako verujem da postoji makar jedna osoba na ovom svetu koja upravo to i radi.

Naravno, taj koji ima potrebe da dnevno piše/briše 820GB, ne bi trebalo ni da razmatra base M1 Mac kao mašinu, al …

Okvirne cifre su svakako tu, te neka ljudi iz njih izvuku sve svoje zaključke.
 
Dakle u praksi, ako u toku jednog radnog dana se piše/briše 820GB, možemo očekivati da krene da degradira nakon pet godina upotrebe.

Samo sto taj scenario nije realan, pri takvom koriscenju bi bilo jako puno laga i usporavanja - korisnik ne bi mogao svaki dan trpeti takav rad, 5 godina. Tako da to u vezi teorije zivotnog veka SSD-a pada u vodu, to nije faktor uopste pri odluci 8GB vs 16Gb, vec samo performanse.
 
Poslednja izmena:
Samo sto taj scenario nije realan, pri takvom koriscenju bi bilo jako puno laga i usporavanja, da korisnik ne bi mogao svaki dan trpeti takav rad, 5 godina. Tako da sve u vezi tvoje teorije zivotnog veka SSD-a pada u vodu, to nije faktor uopste pri odluci 8GB vs 16Gb, vec samo performanse.
Zapravo, ne pada ništa u vodu, sve što sam napisao i dalje stoji, osim izvorne odokativne loše procene da će se degradacija kod intenzivnih korisnika osetiti za par godina.

Brojke pokazuju da bi za tako nešto trebalo izuzetno mnogo maltretirati SSD i da je realnije da bi do eventualne degradacije došlo nakon 15ak ili 20 ili 30 godina regularnije upotrebe, što je svakako mnogo više nego dovoljno da ni regularnog ni pro korisnika ne dotiče ni malo. Gotovo svi računaju da će im trebati novi laptop kroz 5-6 godina maksimalno, ako ne i kraće.

Takođe stoji i da bi swap skratio trajanje za nekih 8%, samo je trajao isti 16 ili 15 godina, tj 25 ili 23 godine zaista nerelevantno iz ugla korisnika, jer su svi izgledi da će završiti na nekom otpadu elektronike ili možda u reciklaži pre toga.
 
Tako da, tesko izvuci W/R 820GB. Jos '21. kada nisu svi programi bili nativni za ARM, radio sam jedno vreme u konstantnom SWAP-u i crveni "memory pressure" na 8GB modelu, tesko moze ekstremnije od toga. Ovo ide u prilog tebi :) R/W za 58 dana (oko 36 radnih)
 
Evo ja za tacno 2 godine (aktiviran 2.11.2021).
M1 Air 8gb, uglavnom visim u Firefoxu, koji jede rama (zbog puno tabova) i neretko zbog njega bude zuti memory pressure pa ga povremeno restartujem (Firefox, ne Mac).
Ne zato sto dolazi do nekih usporenja i slicno nego jer me nervira da gledam zuti memory pressure. Zapravo neka bas jaka usporenja doziveo mozda 2x do sada, ne secam se, i to je bilo nesto na kratko.
Rado bih imao 16gb jer generalno volim da mi aplikacije sede otvorene iako ih u tom trenutku mozda i ne koristim, ali sta je tu je.
Za ove 2 godine prezadovoljan.
 

Prilozi

  • SCR-20231107-trqi.png
    SCR-20231107-trqi.png
    226.4 KB · Pregleda: 49
Poslednja izmena:
evo sta javlja smartctl kod mene, koristim ga od juna 2021.
Kod:
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning:                   0x00
Temperature:                        31 Celsius
Available Spare:                    100%
Available Spare Threshold:          99%
Percentage Used:                    5%
Data Units Read:                    323,533,341 [165 TB]
Data Units Written:                 136,012,863 [69.6 TB]
Host Read Commands:                 6,974,222,651
Host Write Commands:                1,755,196,306
Controller Busy Time:               0
Power Cycles:                       486
Power On Hours:                     3,115
Unsafe Shutdowns:                   81
Media and Data Integrity Errors:    0
Error Information Log Entries:      0
Ko se plasi nek samo dizjbluje swap, u kompresor modu 32, glat staje 12GiB u 8GiB....
 
M1 Air 8gb, uglavnom visim u Firefoxu, koji jede rama (zbog puno tabova) i neretko zbog njega bude zuti memory pressure pa ga povremeno restartujem (Firefox, ne Mac).
Jedini browser, koji nije Safari, a koristi macOS funkcije, dakle fingerprint, i ostalo je Vivaldi, on izvrsno optimizuje memoriju,
jer kad je memory pressure iscitava tabove iz memorije, sto ni Safari ne radi...
 
Ma neka Antonio (Vivaldi) optimizuje memoriju kako hoce, ne menjam Firefox. :D
 
Aplikacije vremenom zauzimaju sve više RAM memorije
Na macOS to je vezano za account. Recimo dok nisam napravio novi account posle 2 i po godine, WindowManager
mi je uzimao 900MiB. Nakon novog accounta, 35MiB. Dakle, na macOS, pravljenje novog account-a je isto
sto i fresh install, dok je besmisleno reinstalirati OS, jer nema nikakvog efekta...
 
Koje su posledice pravljenja novog accounta, tj šta mora ponovo da se podesi posle promene?
 
Koje su posledice pravljenja novog accounta, tj šta mora ponovo da se podesi posle promene?
Postavlja pitanja kao prilikom prve instalacije, nista komplikovano. Napravis jos jednog admina,
pravio sam sa sysadminctl, nisam iz GUI-ja, verovatno je iz GUI-ja jednostavnije.
Podatke prebacis u taj novi user dir, ali i ne mora, ako dodelis pravo pisanja/citanja.
edit:
ako imas brew, onda treba da chownujes sve iz /opt/homebrew
samo sam iskopirao .zshrc i .zprofile i promenio sta treba, tj
tamo gde je bilo podesavanje PATH.
 
Ok hvala ti puno, zapamticu ovaj posta ako mi bude trebao. Inače koristim samo brew od navedenih alata
 
Toliko mi je žao što softver kaska za hardverom koji razvija Apple, ali mislim da će za jedno 4-5 godina to biti kako treba. I da se Apple natrti i otvori malo sistem, mislim da bi unakazili totalno PC tržište. Ovako će mi i dalje biti samo parče beskorisnog hardvera koji mogu samo da gledam (na moju duboku i iskrenu žalost).
 
Koristim m1 pro 14' 16gb skoro 2 god. Povezan na monitor preko usb c kabla. 4 browsera, paralells, outlook, Android studio.Radi bez vecih problema, za sada sam prezadovoljan.
 
Dosta solidno za jedno parče beskorisnog hardvera.
To se pokazalo u mom slučaju na žalost. Nije za moj workflow. Da se ne citiram, imaš nekoliko strana unazad moj Rat&Mir post. Od trenutka pisanja tog posta, našao sam na još dva problema. I tako je M1 Max 16 završio na polici i hvata prašinu dok ga ne oglasim.
 
Nazvati nešto što milioni ljudi koriste blanko “beskorisnim” samo jer se tebi lično ne uklapa workflow je malo glupo. Da si odmah napisao “beskoristan za moj workflow” to bi već imalo smisla.
 
Nazvati nešto što milioni ljudi koriste blanko “beskorisnim” samo jer se tebi lično ne uklapa workflow je malo glupo. Da si odmah napisao “beskoristan za moj workflow” to bi već imalo smisla.
Da se ne nastavljamo dalje, napisao sam da će mi predstavljati i dalje parče beskorisnog hardvera (na moju veliku žalost). Mi znači meni lično :) Ali nema veze, u nervozi fanbojevi ne mogu da pročitaju šta piše :) Tako i moj kolega krene da plače kada neko spomene da Pixel ima bolju kameru od iPhone-a, a to mu je jedini razlog što je bacio 1.5k evra na telefon. Ja i dalje mislim da MBP vrhunski hardver koji koči softver, opet na žalost. Nije da mu nisam dao šansu, čitavih 6 meseci. Što ne znači da mu neću opet pružiti šansu za par godina. Isto tako je bandoglavo Apple odbijao da ubije glupi touchpad i lightning port, pa su na kraju podlegli pritisku. Možda će to i učiniti sa softverom.
 
Ma ne znamo "mi" da čitamo, podrazumeva se na šta je gospodin mislio. A najjače mi je ovo etiketiranje čim se neko ne slaže sa nekim, odmah si fanboj, bot i slično. Tužno.
 
Da se ne nastavljamo dalje, napisao sam da će mi predstavljati i dalje parče beskorisnog hardvera (na moju veliku žalost). Mi znači meni lično :) Ali nema veze, u nervozi fanbojevi ne mogu da pročitaju šta piše :) Tako i moj kolega krene da plače kada neko spomene da Pixel ima bolju kameru od iPhone-a, a to mu je jedini razlog što je bacio 1.5k evra na telefon. Ja i dalje mislim da MBP vrhunski hardver koji koči softver, opet na žalost. Nije da mu nisam dao šansu, čitavih 6 meseci. Što ne znači da mu neću opet pružiti šansu za par godina. Isto tako je bandoglavo Apple odbijao da ubije glupi touchpad i lightning port, pa su na kraju podlegli pritisku. Možda će to i učiniti sa softverom.

Scarlet pravi uglavnom đubre od audio interfejsa. To je i odlično što ti nije radilo. Meni na Motu M2 radi, a verujem na svakom ozbiljnijem proizvođaču.
 
Scarlet pravi uglavnom đubre od audio interfejsa. To je i odlično što ti nije radilo. Meni na Motu M2 radi, a verujem na svakom ozbiljnijem proizvođaču.
Hahahahahaha, klasičan odgovor, kakav je i za očekivati. Baš kao što sam tamo i napisao, moraću da se citiram: Apple Way: Ne valja ti taj audio interface, uzmi drugi. :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:. Anyway, za ljude koji imaju ozbiljan pipeline koji zahteva dosta aplikacija za proizvodnju jednog finalnog proizvoda (tipa 3D motion design), MacOS je za zaobilaženje (opet po mom ličnom iskustvu). Na žalost, ima me u manjini, i toga sam svestan. I ja bih voleo da se oduševljavam AirDrop-om kao da je ne znam šta, ili time što je animiran screen saver.

Edit: Što ne znači da zaposlenima u firmi neću da kupim Mac Mini da crtaju neke gluposti u Illustratoru. :D Ja pričam za sebe.
 
Nazad
Vrh Dno