Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

To se pokazalo u mom slučaju na žalost. Nije za moj workflow. Da se ne citiram, imaš nekoliko strana unazad moj Rat&Mir post. Od trenutka pisanja tog posta, našao sam na još dva problema. I tako je M1 Max 16 završio na polici i hvata prašinu dok ga ne oglasim.
Ja sam tu da te spasim muke, brisanja prašine, fotografisanja, kačenja oglasa.. Kupujem tako nesređenog 😁
 
Hahahahahaha, klasičan odgovor, kakav je i za očekivati. Baš kao što sam tamo i napisao, moraću da se citiram: Apple Way: Ne valja ti taj audio interface, uzmi drugi. :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:. Anyway, za ljude koji imaju ozbiljan pipeline koji zahteva dosta aplikacija za proizvodnju jednog finalnog proizvoda (tipa 3D motion design), MacOS je za zaobilaženje (opet po mom ličnom iskustvu). Na žalost, ima me u manjini, i toga sam svestan. I ja bih voleo da se oduševljavam AirDrop-om kao da je ne znam šta, ili time što je animiran screen saver.

Edit: Što ne znači da zaposlenima u firmi neću da kupim Mac Mini da crtaju neke gluposti u Illustratoru. :D Ja pričam za sebe.
3D/animacija/audio&videoo obrada i jesu glavni pro korisnici Mac-a.

Trebao si proveriti šta sve radi sa MacOS pre nego što si kupovao. Umesto toga, očekivao si da sve radi kao na Win.
Kada se ta očekivanja nisu ispunila, okrivio si MacOS umesto da menjaš navike/opremu. Ne vidim problem, samo nesavesnu kupovinu.
 
3D i animacija i jesu glavni pro korisnici Mac-a.

Trebao si proveriti šta sve radi sa MacOS pre nego što si kupovao. Umesto toga, očekivao si da sve radi kao na Win.
Kada se ta očekivanja nisu ispunila, okrivio si MacOS umesto da menjaš navike/opremu. Ne vidim problem, samo nesavesnu kupovinu.
Naprotiv - nisu. Glavni korisnici su fotografi, video i muzički producenti, grafički dizajneri - i na žalost influenseri. 3D, kao i arhitektura nije uopšte u sferi interesovanja Apple-a. 3D služi samo kao benchmark za jačinu grafičkog čipa i procesora. Zato je i Apple ušao u foundere ili šta već za Blender kako bi se uključio u trku i izborio se za deo tržišta gde na žalost i dalje suvereno vlada nVidia. I nadam se da će se tom segmentu malo više posvetiti. Uzmi i pogledaj bilo koji Maxon NAB ili bilo koju drugu konferenciju. Videćeš da svi prezenteri - a ima ih baš dosta, za Cinema 4D koriste samo Windows laptopove.

Ako spomenem bilo šta od ozbiljnog softvera, samo ukucaj bilo šta od ovoga plus neki troubleshoot i videćeš hrpe nezadovoljnih ljudi na internetu: Houdini, X-Particles, Nuke, Octane Render su samo neke od njih. A i jednostavniji softveri poput After Effects sa nekim third-party pluginovima imaju ogromnih muka. Tipa Motion plugin za AE koji koristim na dnevnoj bazi od poslednjeg ažuriranja ne radi, tačnije ne vide se slajderi uopšte. Zato jedino ono što fercera bez greške jeste Logic i FinalCut, kao i Apple Motion. Zato i pišem o otvorenosti sistema svo vreme, i da je potrebno vreme.

I da, nisam nesavesno kupovao, samo sam želeo da jednom uzmem i probam, i čekao sam taj M1 da izađe. Hteo sam da mu pružim šansu bez ikakvih osuda. Na njemu mogu da završim 90% stvari. Ali nedostaje mi tih 10 posto. I opet kažem, problem je do softvera, i nadam se da će se to kroz 3-4 godine rešiti.
 
Steta sto je napredan hardwer ogranicen u odnosu na Windows.Sve je vrhunsko od ekrana pa dalje,ali suzena zona upotrebe.
 
3D/animacija/audio&videoo obrada i jesu glavni pro korisnici Mac-a.

Trebao si proveriti šta sve radi sa MacOS pre nego što si kupovao. Umesto toga, očekivao si da sve radi kao na Win.
Kada se ta očekivanja nisu ispunila, okrivio si MacOS umesto da menjaš navike/opremu. Ne vidim problem, samo nesavesnu kupovinu.
Sve stoji osim za 3D. Naspram Windows mašina, M1-M2-M3 su užas što se tiče tog posla. Ne užas generalno, samo u poređenju, uloženo-dobijeno. Mada i generalno bude problem zbog softvera. I to se neće promeniti u neko dogledno vreme, što je okej. I dalje mašine pokrivaju 90% korisnika i njihovih potreba.
 
Sve stoji osim za 3D. Naspram Windows mašina, M1-M2-M3 su užas što se tiče tog posla. Ne užas generalno, samo u poređenju, uloženo-dobijeno. Mada i generalno bude problem zbog softvera. I to se neće promeniti u neko dogledno vreme, što je okej. I dalje mašine pokrivaju 90% korisnika i njihovih potreba.
Ma ko kupuje za posao, ne gleda uloženo dobijeno. Makar ja tako ne gledam. Za posao se uvek sve vrati i isplati vrlo brzo. Gledam samo to da nemam problema i da ne dangubim stvari na gluposti za koje do sada nikada nisam imao problema, a u ovom slučaju da namestim da nešto radi UOPŠTE. A tu je samo kriv softver. Upravo kažem da bih uvek pazario Mac Mini jer mi je genijalna stvar koja zauzima manje mesta nego prosečna podloga za miša, a završava stvari za 97% ljudi na ovoj planeti. Kad vidim ovoliki grafički LEAP između M1 i M3, balavim, a u dubini svoje duše plačem za protraćenim potencijalom.
 
Poslednja izmena:
Kad vidim ovoliki grafički LEAP između M1 i M3, balavim, a u dubini svoje duše plačem za protraćenim potencijalom.
Deluje kao da se otvorio prostor na tržištu koji bi mogao da se fino popuni da neko napravi startup sa dobrim 3D / animation proizvodom koji nativno radi na macOS i izvlači max performansi iz apple-ovih soc.
 
Dodajte i "obične" korisnike koji koriste Mac tj. macOS zato što je jednostavniji od milion Linux distribucija i Windows-a a koriste komp za kalendar, beleške, surf, email, office, gledanje filmova/serija, slušanje muzike i ne bave se programiranjem, audio/video/foto obradom i sl.
 
Iz mog iskustva, ko god radi sa nekom industrijskom opremom ili neki masinski dizajn, Windows je u 100% slucajeva default izbor, od automotive fabrike sa brdo robota i opreme, pa do laboratorije sa vrlo specificnim uredjajima koji kostaju po milion i vise EUR. Drajveri i softver jednostavno samo postoje za Windows i druge alternative nema. Sto se tice CAD-a i bilo kog rada u tom okruzenju, ozbiljni softveri postoje samo za Windows i nisu u planu da se prebace za Mac (vrlo mala korisnicka baza). Ali objektivno gledano, ovo je i dalje mali broj korisnika u odnosu na celokupnu populaciju, ali u profesionalnom okruzenju masa korisnika ce i dalje ostati na Windows-u. Cak i firme koje mogu da budu na bilo kojoj platformi (tipa MBB consulting) i dalje guraju Windows sa ThinkPad-ovima...

Ja pod "stare dane" radim doktorat u CH iz robotike, i iako mi na Dell Precision 7660 (~2.5k CHF) sve radi perfektno, baterija mu je do 3 sata sto je neprihvatljivo kada god se krene na neki put + laptop je tezak 2.5kg. Iako znam da mi na Mac-u nece raditi CAD softver, ja pored svega ovoga i Windows desktop-a hocu da kupim MBA/MBP 14" jer imaju 18h baterije, lagani su i displej je odlican. Najveci problem je trenutno sta uzeti, MBA M2 ili MBP 14" M3/M3 Pro, sa jedne strane PC ce se koristiti za PowerPoint + Web + neki bazicni Python coding pa ce MBA M2 8/256 biti dovoljan, a sa druge strane ako budem imao neki zahtevniji workflow, 18GB RAM-a na 14" MBP M3 Pro ce itekako biti od koristi. Neki savet sta kupiti u ovom slucaju?
 
Iz mog iskustva, ko god radi sa nekom industrijskom opremom ili neki masinski dizajn, Windows je u 100% slucajeva default izbor, od automotive fabrike sa brdo robota i opreme, pa do laboratorije sa vrlo specificnim uredjajima koji kostaju po milion i vise EUR. Drajveri i softver jednostavno samo postoje za Windows i druge alternative nema. Sto se tice CAD-a i bilo kog rada u tom okruzenju, ozbiljni softveri postoje samo za Windows i nisu u planu da se prebace za Mac (vrlo mala korisnicka baza). Ali objektivno gledano, ovo je i dalje mali broj korisnika u odnosu na celokupnu populaciju, ali u profesionalnom okruzenju masa korisnika ce i dalje ostati na Windows-u. Cak i firme koje mogu da budu na bilo kojoj platformi (tipa MBB consulting) i dalje guraju Windows sa ThinkPad-ovima...

Ja pod "stare dane" radim doktorat u CH iz robotike, i iako mi na Dell Precision 7660 (~2.5k CHF) sve radi perfektno, baterija mu je do 3 sata sto je neprihvatljivo kada god se krene na neki put + laptop je tezak 2.5kg. Iako znam da mi na Mac-u nece raditi CAD softver, ja pored svega ovoga i Windows desktop-a hocu da kupim MBA/MBP 14" jer imaju 18h baterije, lagani su i displej je odlican. Najveci problem je trenutno sta uzeti, MBA M2 ili MBP 14" M3/M3 Pro, sa jedne strane PC ce se koristiti za PowerPoint + Web + neki bazicni Python coding pa ce MBA M2 8/256 biti dovoljan, a sa druge strane ako budem imao neki zahtevniji workflow, 18GB RAM-a na 14" MBP M3 Pro ce itekako biti od koristi. Neki savet sta kupiti u ovom slucaju?
Izlazi nejtiv AutoCAD ako ti išta znači, ima pomaka makar.
 
Izlazi nejtiv AutoCAD ako ti išta znači, ima pomaka makar.
Hvala na info, znam da Fusion360 postoji dugi niz godina,, dok ozbiljniji CAD softver tipa Inventor nije portovan i pitanje da li ce ikada biti portovan. Autodesk generalno lose stoji na 3D CAD trzistu jer su im data management resenja vrlo losa, pogotovu u poredjenju sa onim sto nudi Dassault Systemes (3DEXPERIENCE CATIA i SolidWorks) i Siemens sa NX-om. Radio sam vise godina u ovoj industriji pa znam i da interno pomenute firme apsolutno ne razmatraju Mac development jer em nema korisnika, em im klijenti nemaju takve zahteve. Light CAD softveri su dostupni na vise platformi (kao Fusion360), dok je recimo Dassault Systemes otisao korak dalje i napravio ceo set bazicnih CAD softvera iskljucivo u browseru, pa se onda oni mogu koristiti i na Linux-u bez problema.

Ono na sta se fokusiraju jeste, jeste da se vecina data management resenja portuje da bude u browser-u (3DEXPERIENCE), tako da se vecina non-engineering poslova moze raditi sa bilo koje platforme (mobile, tablet, laptop, desktop). Takodje u industriji je sve vise prisutan trend ka thin klijentima, gde ce se korisnik (CAD inzenjer) samo logovati u VM sa lokalnog office racunara i tako raditi ceo dan, jer ovo znacajno olaksava menadzment hardverom i CAD licencama.

Al sve ovo dzaba, kada Apple nudi laptop sa baterijom od stvarnih 18h i 120 Hz refresh rate-om u profesionalnoj masini od 1.5kg :). Ovo ne nudi ni HP ni Lenovo ni Dell u masinama koje kostaju x3.
 
Možda će vam Windows laptop sa Snapdragon Elite X procesorom rešiti problem čim izađe. Jak kao novi Mac i štedljiv sa energijom.

 
Poslednja izmena:
@ gile23

Probaj Onshape, u pitanju je cloud CAD. Ako je verovati Wikipediji, u timu sada rade ljudi koji su radili u Solidworksu. Nemam Mac, pa ne mogu da probam kako radi :)

 
Možda će vam Windows laptop sa Snapdragon Elite X procesorom rešiti problem čim izađe. Jak kao novi Mac i štedljiv sa energijom.
Vrlo verovatno, ali nece to jos neko vreme + taj hardver mora da isprati adekvatan softver i translation layer jer su sve ove aplikacije x86 i nisu nativno podrzane na ARM arhitekturi.

@ gile23

Probaj Onshape, u pitanju je cloud CAD. Ako je verovati Wikipediji, u timu sada rade ljudi koji su radili u Solidworksu. Nemam Mac, pa ne mogu da probam kako radi :)
Hvala na sugestiji. Ove funkcionalnosti nude i drugi, ali browser based CAD softveri su vrlo ograniceni, pogotovu kada krenes da radis bilo sta "ozbiljnije".

Trenutno ostaje desktop sa 3950x+RTX Quadro 4000 + sluzbeni Dell Precision 7660 i novi privatni laptop jer je stari ThinkPad W540 crkao posle 10 godina kada je robot zveknuo kantu vode i prosuo 1L vode po laptopu :).

E sad kao sto rekoh, taj ThinkPad bih zamenio sa nekim Mac-om, ima li neko neki predlog na sta ici, MBA M2 8/256 ili MBP 14" M3/M3 Pro za PowerPoint, Web i bazicni Python? Mindset mi je ili da uzmem nesto najjeftinije iz njihove ponude, ili da se opruzim za ozbiljniju masinu sa vise RAM-a. Valjda ce biti neki popust za Black Friday...
 
Al sve ovo dzaba, kada Apple nudi laptop sa baterijom od stvarnih 18h i 120 Hz refresh rate-om u profesionalnoj masini od 1.5kg :). Ovo ne nudi ni HP ni Lenovo ni Dell u masinama koje kostaju x3.

Nije to bas 18h :). Kod zahtevnih stvari to je trecina u najboljem slucaju, solidnih 5-6h se moze ocekivati u nekom realnom zahtevnijem radu gde se cesto kompajlira, renderuje, i koristi CPU/GPU malo vise. MBP 13" M1/M2 koji ima najbolju autonomiju zna da se potrosi za nekih 6-7h kod jaceg koriscenja, a ovi M3 su malo i losiji po pitanju.

Apple sada na prezentaciji koristi video playback time za trajanje baterija, realniji parametar je "wireless web browsing time", po kome je MBP M3 (15h) losiji od MBP M1/M2 (17h), pa ne pokazuju zato verovatno.
 
Poslednja izmena:
Dodajte i "obične" korisnike koji koriste Mac tj. macOS zato što je jednostavniji od milion Linux distribucija i Windows-a a koriste komp za kalendar, beleške, surf, email, office, gledanje filmova/serija, slušanje muzike i ne bave se programiranjem, audio/video/foto obradom i sl.
Sad kako sam u penziji, programiram iskljucivo za Apple sillicon... Linux x86 moram jos da imam, zbog 32bitnih i Windows igara...
ok porting kit, neke rade za divno cudo...
 
Da, iStyle definitivno, ima cesto akcije. Uzeo sam tamo, na kreditnu, i uz njihov kredit, ni ne osetis...
Za tako dobru masinu, jacine desktopa, i nije neka para...
 
Počinje sezona putovanja na Tajland, ako ne znate Apple proizvodi su iz nekog razloga tradicionalno jeftini tamo.
Dosta niže od cena u EU a uglavnom i od USA cena.
Na primer mac mini m2 pro je 1150 eura
Novi m3 pro 14" osnovni model je 2050 ..
(to su cene sa 7% porezom koji možete vratiti pa bude još niže. USA cene na apple sajtu su bez poreza)


Pa ako neko ide ili mu neko od poznanika ide..
Inače ima USA tastatura, ja sam bez čekanja uzeo odmah ..
 
Poslednja izmena:
Sad je i oslabio baht, lepe su cene. M3 osnovni je 1550 (upgrade 16GB rama je + 180E)

Tamo sam i uzeo M1 prosli put, mada nisam porez uzimao nazad (kakva je procedura?). Sad bih da uzmem taj M3 bazni sa 16GB rama upgrade-om. Ne znam oko te cifre od oko 1500 sta mi je najbolje opcija, ili 14" M2 Pro ako bude osetno jeftiniji.
 
Poslednja izmena:
Jednostavan je refund, ali valjda, bar je kada sam kupio isto M1 bilo tako, mora da se putuje u roku od 60 dana od datuma kupovine.
A ja sam ostajao duže pa dalje nisam se ni udubljivao.
Evo kao neki vodič, mada lako je naći a pogotovo u Apple storeu gde stranci masovno kupuju znaju sve da objasne.


Izvinjavam se ako čita neko iz iStyle ali bukvalno može da se kupi avion do Bangkoka, neki jefitn hotel za noć, gomila piva i da m3 pro osnovni izađe isto 🤐
 
Sta je sa cenama, na KP M3 Pro model sa 18gb od 1999$ kosta 2800e. :D
 
Realno fino pokušavaju da zarade, naročito što su verovatno vratili porez.
 

Prilozi

  • IMG_1791.jpeg
    IMG_1791.jpeg
    110.8 KB · Pregleda: 83
Kako da proverim zašto laptop crpi bateriju dok je u stand by? Tj kad ga zatvorim
 
Koliko vidim, baterija se sama prazni, i kad je na punjacu...

Ma nemoj mi reci?
Poslednjih par dana mnogo brze se isprazni kada je u stand by, iz tog razloga sam postavio pitanje.
Ne razumem zasto moras da trolujes ?
 
Vrh Dno