Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

U odredjenim modelima koji jos nisu dobili M2 nadogradnju, po meni.
 
Meni se ne sviđa ovo štancovanje uređaja... Prekratki su ciklusi, šta ima da je izašao M2, još nisu ni sve uređaje prebacili na taj čip, a eto nam već M3.

Mislim meni lično M1 i dalje radi posao, ali ne vidim neku poentu za ovako čestim upgrade-ima.
M2 je imao užasnu prodaju, a u suštini je i minimalno bolji čipset u pitanju od M1. Zato je frka, jer sad prave na 3nm pa će biti veća poboljšanja i u performansama i potrošnji, inače je Apple u ozbiljnom problemu što se prodaje i profita tiče, konkretno za Mekbuke.

A otkud znas da ce biti M3? Ja sam recimo ubedjen da nece sad izaci M3.
Iscurela fotografija već kutije i sve.


Sad je pravi momenat za M3, takvi su im ciklusi. Air 15" je kasno dobio M2, ali svakako je prošlo sad valjano vremena od kad je čipset izašao. Ciljaju uglavnom na godinu, godinu i po dana.
 
Ja bih voleo 13" MBP sa M3 da izadje sada, sto je moguce da ce ostati staro kuciste sa touchbar-om i ovu generaciju.
 
Postoji li logika kupovine MacStudio u odnosu na MacMini?

Sećam se MacMini iz Intel serije, (2019), u tadašnjoj firmi, to je kočilo na sve strane.
Koliko vidim sa M2 je bolja situacija (mada meni svakako treba 32gb).
 
Meni nakon m1 serije nista od njihovih uredjaja nije imalo mnogo smisla. Oni su sa m1 napravili previse dobar dil za korisnike (pogotovo sa air i mac mini modelima koji su vrhunske masine za male pare) i meni deluje da 90% korisnika nema potrebu za necim boljim. Ja kod kuce koristim m1 air, na poslu m1 pro 16. Da budem iskren, i jedan i drugi lete i ne osetim da me air nesto koci u odnosu na pro. Tako da verujem da cu m1 air da koristim jos bar tri godine. Nije lose za masinu od 1000 evra. Mislim da se Apple tu malo preracunao.

Edit: da dam malo konteksta.
2019. dobijam u firmi Intel MBP 15 koji je kostao preko 3000 evra. Nikad gori racunar nissm imao. Grejao se kao ringla i cuo kao helikopter. I onda kupim m1 air za nesto preko 1000 evra malo nakon sto se pojavio, krajem 2020. Bio je duplo brzi u odnosu na tri puta skuplji Intel, a necujan i hladan ko spricer. Na stranu moja ljubav prema c64 i Amigi, ali mislim da je ovaj air najbolji racunar (u smislu ulozeno i dobijeno) u pislednjih 30 godina.
 
Poslednja izmena:
Nije Intel bas bio toliko sporiji, ali se grejao i cuo, Core i9-9980HK 8 core je bio tu na nivou M1, malo mozda sporiji (15%). Ali jesu stvarno naparavili revoluciju koliko malo trosi i efikasnost.
 
Postoji li logika kupovine MacStudio u odnosu na MacMini?

Sećam se MacMini iz Intel serije, (2019), u tadašnjoj firmi, to je kočilo na sve strane.
Koliko vidim sa M2 je bolja situacija (mada meni svakako treba 32gb).
Samo ako ti treba dosta GPUa. M2 Pro Mac Mini ima bolje CPU performanse od mislim M1 Max Studio (single core sigurno a valjda isto u multi), a košta primetni manje. I da, ako ti treba 32GB unified memorije, koja dolazi po defaultu na Mac Studio.
 
inače je Apple u ozbiljnom problemu što se prodaje i profita tiče, konkretno za Mekbuke.
Prodaju SSD i memoriju, ko da su od belog zlata. Svakako da ce retko da se oduci za masine sa tako malo rama i prostora na disku,
kad za iste pare mogu da uzmu masine sa vise rama i prostora...
Mislim da se Apple tu malo preracunao.
Jeste, ta cena za taj kvalitet je svakako mala. No opet, treba vise rama i prostora na disku, a tad i vise nije tako primamljivo...
 
Prodaju SSD i memoriju, ko da su od belog zlata. Svakako da ce retko da se oduci za masine sa tako malo rama i prostora na disku,
kad za iste pare mogu da uzmu masine sa vise rama i prostora...

Jeste, ta cena za taj kvalitet je svakako mala. No opet, treba vise rama i prostora na disku, a tad i vise nije tako primamljivo...
Prodaju tako jer mogu, nažalost. Toliko ima benefita ARM arhitektura da apsolutno vredi prihvatiti to njihovo žicanje i zakidanje, ma koliko suludo to zvučalo. Ja sam i dalje na običnom M1 evo već tri godine, i dalje šije i ubija i grize koliko je brz i nenormalno sposoban, a pasivno hlađen. Odlično i swap radi, imao sam i 8GB i 16GB model, oba su radila mnogo bolje nego očekivano, 8GB kao da je 16GB, i 16 kao 32. Svakako utiče na radni vek memorije ali su mnogo sposobnije mašine po tom pitanju nego što bi čovek rekao. Drugačija su pravila, jednostavno. Kao da neko sad vidi koliko M1 i M2 crpe u piku i da kaže da je u pitanju neki užasni čipset iz sedmogodišnjeg tableta, kad ono međutim.

Jedino je memorija konkretan problem, tu već nema nekog preteranog spasa.

Imao sam gomilu laptopova, skupljih i jačih na papiru, i sve sam ih kad tad prodao, često i na sopstvenu finansijsku štetu, jer nijedan nije mogao da pruži isto overall iskustvo kao M1 (koji je u suštini sada najjadnija implementacija). Baterija im traje 5-6 sati, greju se ko nenormalni, čuju kao Boeing 747 kad uzleće, a o Windows boljkama bolje da ne pričam, to je šlag na tortu. Što je neko rekao Microsoft je u suštini najbolja reklama za Linux.
 
Prodaju tako jer mogu, nažalost. Toliko ima benefita ARM arhitektura da apsolutno vredi prihvatiti to njihovo žicanje i zakidanje, ma koliko suludo to zvučalo. Ja sam i dalje na običnom M1 evo već tri godine, i dalje šije i ubija i grize koliko je brz i nenormalno sposoban, a pasivno hlađen. Odlično i swap radi, imao sam i 8GB i 16GB model, oba su radila mnogo bolje nego očekivano, 8GB kao da je 16GB, i 16 kao 32. Svakako utiče na radni vek memorije ali su mnogo sposobnije mašine po tom pitanju nego što bi čovek rekao. Drugačija su pravila, jednostavno. Kao da neko sad vidi koliko M1 i M2 crpe u piku i da kaže da je u pitanju neki užasni čipset iz sedmogodišnjeg tableta, kad ono međutim.

Jedino je memorija konkretan problem, tu već nema nekog preteranog spasa.

Imao sam gomilu laptopova, skupljih i jačih na papiru, i sve sam ih kad tad prodao, često i na sopstvenu finansijsku štetu, jer nijedan nije mogao da pruži isto overall iskustvo kao M1 (koji je u suštini sada najjadnija implementacija). Baterija im traje 5-6 sati, greju se ko nenormalni, čuju kao Boeing 747 kad uzleće, a o Windows boljkama bolje da ne pričam, to je šlag na tortu. Što je neko rekao Microsoft je u suštini najbolja reklama za Linux.
Imam isto M1 Air, osnovni model, od juna 2021. Iskljucio sam swap, jer mi ne treba. Igre do 6GB rama rade odlicno bez swapa.
No, 8GiB je sada malo, jer sve vise ima igara koje uzimaju preko 8GiB rama, a cena rama na Macbook je prohibitive...
 
Sta mislite, moze li se ocekivati iMac sa 27"? Nekako je danas 27" postao standard i nervira me sto su odvojili da 27" bude samo Studio Display. Ovako bi iMac bio pun pogodak sa 27" i recimo M3 procesorom.
27'' prizivam već duže vreme. Još čuvam svoj iMac late 2014 samo zbog display-a. 24'' mi je malo, 32'' malo overkill (ali bih mogao da živim sa tim), ali sam 27'' mi je baš po meri (posebno što nije wide).
 
Imam jedno pitanje za one sa 8/256 verzijom (M1/M2). Kako vam radi virtuelna mašina na osnovnoj verziji? Ja koristim Parallels sa Windows 10, pa me zanima koliko memorije ostavljate za virtuelnu, a koliko za sistem?
 
@jimmytza veoma dobro radi na m1/256GB parallels sa win11. Praktično ne razlikujem koji app je windowsov a koji native OSX. 4GB sam bio dodelio. Treba samo biti realan u očekivanjima naspram vrste softera koja će se koristiti.
 
27'' prizivam već duže vreme. Još čuvam svoj iMac late 2014 samo zbog display-a. 24'' mi je malo, 32'' malo overkill (ali bih mogao da živim sa tim), ali sam 27'' mi je baš po meri (posebno što nije wide).
Mislim da bi bio pun pogodak da vrate opet iMac sa 27", ali onda bi im verovatno pala prodaja Studio Display jer niko ne bi uzimao odvojeno Mac Mini ili Mac Studio sa Studio Display. Ali mislim da uskoro nece doci 27", bilo je neke price da ce sledeci iMac biti 30" ali to tek 2024 ili 2025, sve su to neka nagadjanja.
 
Imam jedno pitanje za one sa 8/256 verzijom (M1/M2). Kako vam radi virtuelna mašina na osnovnoj verziji? Ja koristim Parallels sa Windows 10, pa me zanima koliko memorije ostavljate za virtuelnu, a koliko za sistem?

Ja sam igrom slucaja sa M1 16/512 privremeno na M2 8/256. Ne koristim Parallels, ali koristim Docker povremeno, i zna ponekad da bas uspori Macbook uz par jacis programa (15+ tabova Chrome, Rider/VSS editor), krene ozbiljno da laguje ponekad, reloaduje tabove u Chrome-u. Mada ovo je malo jace koriscenje, inace je 90% sve ok i brzo. Za VM ipak bih preporucio 16GB rama.
 
Jeste, ta cena za taj kvalitet je svakako mala. No opet, treba vise rama i prostora na disku, a tad i vise nije tako primamljivo...
Sva ta prica pada u vodu kad Mac Mini M1 16/512 radi drasticno, drasticno brze i bolje od bilo koje Windows masine :)
 
Ne bih ja PC i Windows otpisao, Intel doduše bih. :)

Ryzen je prava poslastica, kako u desktopu, još bolje u laptopu. Da si me pitao pre godinu dana rekao bih M1, sebi sam uzeo iPad Pro, ali za notebook sada bih imao dilemu Apple ili AMD. Srećom do te dlieme doći neće, jer mi komp više ne treba.
 
Samo ako ti treba dosta GPUa. M2 Pro Mac Mini ima bolje CPU performanse od mislim M1 Max Studio (single core sigurno a valjda isto u multi), a košta primetni manje. I da, ako ti treba 32GB unified memorije, koja dolazi po defaultu na Mac Studio.
To bi značilo neku video obradu ili gejming?
Pošto ne koristim Mac ni za jedno od ta dva, mislim da je Mac Mini M2 Pro pravo rešenje?

Malo mi čudno da su u onoliku kutiju (3 puta veći od Mac Mini) samo GPU performanse dodale po defaultu (znam da se RAM i SSD mogu dodati u oba modela pri poručivanju)
 
Sve je to super,ali kad bi mogao i gaming kao na Win laptopu?
 
Ne bih ja PC i Windows otpisao, Intel doduše bih. :)

Ryzen je prava poslastica, kako u desktopu, još bolje u laptopu. Da si me pitao pre godinu dana rekao bih M1, sebi sam uzeo iPad Pro, ali za notebook sada bih imao dilemu Apple ili AMD. Srećom do te dlieme doći neće, jer mi komp više ne treba.
Otpisao bih ja, da nije igranja igara.

Imam PC sa 5700X, 32GB ram, 6700XT, 1TB NVMe SSD. Za rad i generalno korosnicko iskustvo, birao bih Mac Mini M1 16/512 bez ikakve dileme.
 
To bi značilo neku video obradu ili gejming?
Pošto ne koristim Mac ni za jedno od ta dva, mislim da je Mac Mini M2 Pro pravo rešenje?

Malo mi čudno da su u onoliku kutiju (3 puta veći od Mac Mini) samo GPU performanse dodale po defaultu (znam da se RAM i SSD mogu dodati u oba modela pri poručivanju)
Ta kutija je veća zbog aktivnog hlađenja.
 
To bi značilo neku video obradu ili gejming?
Pošto ne koristim Mac ni za jedno od ta dva, mislim da je Mac Mini M2 Pro pravo rešenje?

Malo mi čudno da su u onoliku kutiju (3 puta veći od Mac Mini) samo GPU performanse dodale po defaultu (znam da se RAM i SSD mogu dodati u oba modela pri poručivanju)
Pa 3D modelovanje, video obrada, i slično. Gaming na Meku je sada dosta okej imajući u vidu prepreke i emulaciju i sve živo, ali i dalje to nije nešto zbog čega se Mek kupuje, iako postoje indikacije da će situacija biti sve bolja i bolja. Evo dolazi Resident Evil Village, Resident Evil 4 Remake, Death Stranding, i Assassins Creed Mirage, i to za M1 pa na gore. Emulacija isto šije i sabija, konkretno Nintendo Switch i PS3, čak i na base M1, a i ljudi imaju odlična iskustva sa Game Porting Tookitom, evo drugar ima Elden Ring u 60 FPS na M2 Max. Preplaćena mašina za takve performanse, naravno, ali opet -- nije da je nemoguće.

Mac Mini je zapravo polu prazan. Da su hteli, Apple je mogao napraviti i da bude ladno 30-40% manji po dimenzijama i zapremini, a još i više od toga da su izbacili napajanje da bude van kućišta, kao što je slučaj sa Intel NUC-ovima. Overkill rešenje, u suštini, ali radi posao super. Ovako nisu morali da dodatno plaćaju research and development novog kućišta, uštedeli milione, a i odradili dobar potez prema korisnicima jer su kompatibilni i dalje stari hubovi i dockovi.

M1-Mac-mini-inside.jpg
 
Mene je M1 kupio za sva vremena, ne znam šta bi moralo da se desi, pa da se vratim na Windows kao primarnu platfromu. (Moj avatar govori koliko sam pre bio vezan za Windows kao platformu).

Šta su ljudi napravili, to je apsolutno neverovatno. Čak štaviše, nisam siguran da li bih pristao i na neki Pro model, nakon ovog odmora za uši sa fanless Air-om. Nadam se da će im Air i u budućnosti ostati fanless.

Verujem da će me mašina još dugo služiti, pošto za sada ne primećujem nikakvu slabost M1 procesora, radi kao munja.
 
Mene je M1 kupio za sva vremena, ne znam šta bi moralo da se desi, pa da se vratim na Windows kao primarnu platfromu. (Moj avatar govori koliko sam pre bio vezan za Windows kao platformu).

Šta su ljudi napravili, to je apsolutno neverovatno. Čak štaviše, nisam siguran da li bih pristao i na neki Pro model, nakon ovog odmora za uši sa fanless Air-om. Nadam se da će im Air i u budućnosti ostati fanless.

Verujem da će me mašina još dugo služiti, pošto za sada ne primećujem nikakvu slabost M1 procesora, radi kao munja.
Qualcomm sa svojim Snapdragon Elite X čipsetom, ako odradi ono što obećava, će napraviti baš revoluciju i u Windows svetu. Još samo da Microsoft odradi svoj deo posla, i biće baš dobra naredna godina za celu kompjuting industriju. X86 će biti jedino za high end gaming i 3D modelare, rendering, i slično, a i to će se vremenom promeniti. Za 10 godina će se ljudi smejati nama danas koji žive sa laptopovima koji vrište kad se opterete i kojima baterije traju po 4-5-6 sati.
 
Meni nakon m1 serije nista od njihovih uredjaja nije imalo mnogo smisla. Oni su sa m1 napravili previse dobar dil za korisnike (pogotovo sa air i mac mini modelima koji su vrhunske masine za male pare) i meni deluje da 90% korisnika nema potrebu za necim boljim. Ja kod kuce koristim m1 air, na poslu m1 pro 16. Da budem iskren, i jedan i drugi lete i ne osetim da me air nesto koci u odnosu na pro. Tako da verujem da cu m1 air da koristim jos bar tri godine. Nije lose za masinu od 1000 evra. Mislim da se Apple tu malo preracunao.

Edit: da dam malo konteksta.
2019. dobijam u firmi Intel MBP 15 koji je kostao preko 3000 evra. Nikad gori racunar nissm imao. Grejao se kao ringla i cuo kao helikopter. I onda kupim m1 air za nesto preko 1000 evra malo nakon sto se pojavio, krajem 2020. Bio je duplo brzi u odnosu na tri puta skuplji Intel, a necujan i hladan ko spricer. Na stranu moja ljubav prema c64 i Amigi, ali mislim da je ovaj air najbolji racunar (u smislu ulozeno i dobijeno) u pislednjih 30 godina.

Mogu li te zamoliti za par reci tvog iskustva u poredjenju ova dva modela? Imam m1 pro 14” i posto drzim ‘uvecan ekran’ kako ne bi oslepeo, malo informacija staje na ekran. Cesto u Outlooku moram da skrolujem levo desno… stoga sam mislio da uzmem Air 15” ili pro 16”. Koliko te vise zamara ta veca kolicina svetlosti sa veceg ekrana? Meni recimo smetaju veci ekrani od 24” bas zbog suvise svetlosti…

Kakva je razlika izmedju Air-a i Pro-a kada poredis samo ekran i nacin prikaza bele boje? Na brzinu sam probao oba u iStajlu i cini mi se da je ekran na Airu dosta losiji…

Nisam uspeo na netu da nadjem poredjenja kvaliteta ekrana na apple laptopovima
 
Nazad
Vrh Dno