Šta je novo?

Apple diskusija

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

vasic

Slavan
Učlanjen(a)
31.01.2009
Poruke
371
Poena
319
Poredjenja autoindustrije sa IT-om su uvek rogobatna i nesrecna :)

Ajd da probamo ovako - da te Honda primorava da gume uzimas samo u njihovoj prodavnici i placas 50% vise, da moras da se vozis specijalnim putevima napravljenim samo za Hondine automobile, da gorivo mozes da tocis samo na Hondinim pumpama, da li bi onda kupio Hondu ili bi se odlucio za automobil proizvodjaca koji ti ne namece ovakva ogranicenja?

Ne stoji, definitivno. Da malo pojasnim: iz prespektive Benčmarkovaca verovatno da stoji, jer je svima vama (nama) percepcija ograničenja koja postoje na Eplovim proizvodima (posebno iOS liniji) takva. Realno, pre će biti ovako:

Na svom starom Pezejcu, sve sam radio sam, osim generalne (a i nju sam verovatno mogao sam da izvedem, da sam imao želje i vremena). Za sve ostale stvari, od zamene raznih filtera, dihtunga u kočionom sistemu i servo-kvačilu, preko zamene lamele na menjaču, korpe i ostalog, a da i ne govorimo o svećicama, razvodniku paljenja, klinastom kaišu i sličnom, mogao sam bez naročitog alata, uz pomoć burazera, na ulici pred zgradom da odradim sam (sve uz viljuškasti 13 x 17...). Nažalost, na tom Pezejcu, mnoge takve stvari morao sam često da radim, jer tamo dosta toga mora da se menja na 4.000km. Dalje, da bih ga zimi upalio kako treba, morao sam da mu obogatim smesu (tzv. "saug", ili "čok"). To se naravno doziralo ručno, po osećaju. Ko nije imao taj osećaj, obavezno bi mu motor presisao i mučio bi se da ga upali (ili bi ispraznio akumulator pokušavajući). Kad pukne razvodna kapa, rezervnu sam mogao da nađem na pumpi u najzabitijem selu na Prokletijama. A pucala je. Često. Naravno, ko je hteo, mogao je od Pezejca da napravi Alfa Romea, od brijanja glave, povećanja kompresije, budženja raznih drugih elemenata i sklopova, sve u privatnoj garaži, ili čak na ulici pred zgradom.

Sa Hondom ništa od toga ne može da se uradi. Sve što može da se uradi je da ubaciš ključ u bravu, sipaš benzin i voziš. Ako ti pukne tzv. "timing belt", prostreš se za 300 USD da ga zameniš, jer ne možeš da ugradiš bilo koji, već mora original, Hondin.

Ja danas ne mogu da zamislim da bi iko radije kupovao kola poput tog mog Pezejca (ovde ne govorim o samom kvalitetu vozila, već o koncepciji, gde je sve pristupačno i otvoreno, ali često otkazuje i mora da se održava) nego Hondu (auto je takav kakav je, ako se ikad išta desi, svaku popravku plaćaš k'o Grčka, al' zato sipaš benzin i voziš, i tako 100.000 km).

Mislim da ja ovde popujem pogrešnoj publici, jer su ovde svi veliki ventilatori ("fanovi") koncepta poput tog Pezejca i gadi im se koncept potpuno zatvorene konstrukcije (poput te Honde). Velika većina čovečanstva će mnogo radije uzeti nešto što je potpuno hermetički zatvoreno, ali jednostavno i upotrebljivo (dakle, toster, pegla, automobil) nego nešto zašta im treba uputstvo od 80 strana (bilo koji klasičan mobilni telefon u poslednjih deset godina, ili običan programabilni VHS video-rekorder).
 
Pa ni ja ne mogu da zamislim da neko uzme i servisira svoj racunar tako sto menja crknute cipove, isusene elektrolitske kondenzatore, pronalazi hladne lemove i rasklimane prigusnice - nije ni to nemoguce, i nije da se nije radilo.

Nekom je problem da promeni i probusenu gumu, kao sto je nekome problem da nasteka hard disk.
 
Uzeo sam Civic 2010 kao primer. Kao sto vidis, sam remen kosta 33$. Ostalo su "ruke".
Ako ne znas da je uzupcis, to je problem kao i sa PZ. Znas ili ne znas. Imas ili nemas vremena/volje/servisno upustvo/alat. Tvoje vreme potroseno na zamenu kosta vise od 250$... jednom recju, fali ti entuzijazma da se bakces sa tim.

PC svet je modularan. Apple svet je integralan. Sa protokom vremena i ja sve vise prizeljkujem da kupim proizvod sa koncepcijom kao Appleova...

Sam autor je primetio taj Apple dualizam. Marketing predstavlja ljude koji ih kupuju kao specijalne, buntovnike od uobicajenog itd. a na kraju ovi dobiju proizvod koji ih cini tipicnim.
Steva je prodavao proizvod umotan u SF pricu.
 
Nemojte ljudi da autoindustriju ponovo ubacujete kao argumente, ne ide :)

Vecina verovatno zna, ali da se podsetimo kako je to izgledalo kad su polemiku vodili i poredjenja pravili Bil Gejts i Dzeneral Motors:

Bil Gejts:

If GM had kept up with the technology like the computer industry has, we would all be driving $25.00 cars that got 1,000 miles to the gallon.

Dzeneral Motors:

If GM had developed technology like Microsoft, we would all be driving cars with the following characteristics:

1. For no reason at all, your car would crash twice a day.

2. Every time they repainted the lines on the road, you would have to buy a new car.

3. Occasionally, executing a manoeuver such as a left-turn would cause your car to shut down and refuse to restart, and you would have to reinstall the engine.

4. When your car died on the freeway for no reason, you would just accept this, restart and drive on.

5. Only one person at a time could use the car, unless you bought 'Car95' or 'CarNT', and then added more seats.

6. Apple would make a car powered by the sun, reliable, five times as fast, and twice as easy to drive, but would run on only five per cent of the roads.

7. Oil, water temperature and alternator warning lights would be replaced by a single 'general car default' warning light.

8. New seats would force every-one to have the same size butt.

9. The airbag would say 'Are you sure?' before going off.

10. Occasionally, for no reason, your car would lock you out and refuse to let you in until you simultaneously lifted the door handle, turned the key, and grabbed the radio antenna.

11. GM would require all car buyers to also purchase a deluxe set of road maps from Rand-McNally (a subsidiary of GM), even though they neither need them nor want them. Trying to delete this option would immediately cause the car's performance to diminish by 50 per cent or more. Moreover, GM would become a target for investigation by the Justice Department.

12. Every time GM introduced a new model, car buyers would have to learn how to drive all over again because none of the controls would operate in the same manner as the old car.

13. You would press the 'start' button to shut off the engine.
 
Tako je. Kod nas, kad se nekome pokvari aparat za brijanje, on ga nosi u servis na popravku. U razvijenom svetu, baciće ga i kupiće nov. Ovde, u Njujorku, primetio sam interesantnu pojavu. U više navrata bio sam u situaciji da mi nešto crkne (Laser Disc plejer, VHS video, kuhinjska rerna...). Kadgod je kvar bio relativno standardan (crk'o motor, grejač ili nešto slično), cena popravke je gotovo uvek bila oko polovine vrednosti novog. Ako je npr. taj LaserDisc plejer koštao 300$ u radnji, servis bi ga popravljao za 150$, bez obzira šta da je u pitanju. Logika je da ćeš ti radije da se prostreš manje i da dobiješ ispravnu spravu, nego da bacaš pokvarenu pa kupuješ novu. Naravno, ovaj pristup važi samo ukoliko je početna cifra veća od 100$. Ni jedan servis, ni majstor, neće ni da te pogleda za manje od 100$. I u tome leži najveći zec ove priče. Kad se nešto pokvari, ili ga bacaš pa nabavljaš novo, ili ga nosiš majstoru, ako ti nije skupa popravka, ali ga definitivno ne popravljaš sam. Moj radni sat je definitivno skuplji od radnog sata nekog majstora. Pošto popravka raznih naprava meni definitivno nije hobi (pa da mi prija da na to traćim slobodno vreme), onda mi je svakako jeftinije da platim majstora (ili kupim novo).

Sve ovo se jednako odnosi na današnje računare, mobilne telefone i slično. U razvijenom svetu, danas je ljudima važnije da naprava koju koriste (računar, telefon) bude logična, intuitivna, da radi sve sama i da nema potrebe da se išta ručno podešava i konfiguriše. Kad je nabavna cena reda veličine jedne desetine od mesečne plate, varijacija u toj ceni ne predstavlja nikakav faktor. Stvar je ista i sa telefonima i sa računarima. Da bi se to prikazalo u realnoj razmeri, to bi bilo kao kad bi prosečan računar u Beogradu koštao oko 2.000 RSD, a Mac oko 4.000 RSD. Znatno veći broj ljudi bi se odlučivao za Mac-a ako je razlika otprilike jednodnevna zarada. Ili razlika između mašine za veš Ei Niš i Samsung. Kad je naprava toliko jeftina da može svako da je kupi, onda razlika u ceni ne predstavlja nikakav faktor.
 
Sam autor je primetio taj Apple dualizam. Marketing predstavlja ljude koji ih kupuju kao specijalne, buntovnike od uobicajenog itd. a na kraju ovi dobiju proizvod koji ih cini tipicnim.
Steva je prodavao proizvod umotan u SF pricu.

Steva (i Epl) su gotovo tokom celokupnog perioda svoje egzistencije bili mali David u odnosu na Golijata ostatka kompjuterske industrije. Iz te pozicije, njima je bilo lako da se identifikuju kao buntovnici, individualci, nezavisni umovi, naspram jednoumlja i konformizma. E, onda je došao prvo Ajpod, koji je Epla po prvi put stavio u ulogu dominantnog proizvođača u jednom segmentu tržišta, pa zatim Ajfon, i na kraju Ajped. Posledica te iznenadne dominacije bila je i rapidna ekspanzija kompanije, porast prihoda, profita i, shodno tome, vrednosti na berzi, dovodeći do situacije u kojoj je taj Epl u roku od četiri godine prerastao Gugla, IBM-a, HP-, Intela, Volmarta, Mikrosofta, i na kraju čak i Exxon-Mobil-a (po ukupnoj vrednosti akcija na berzi). Čelnicima kompanije (sa Stevom na vrhu) ova pozicija je bila vrlo strana i oni su i dalje vodili strategiju individualizma, bunta, odmetništva, iako su realno izašli iz takve pozicije.
 
i naravno u tom njujorku svi do jednog kupuju mac/racunar za 1000+ USD? :)
 
i naravno u tom njujorku svi do jednog kupuju mac/racunar za 1000+ USD? :)

Naravno da ne, ali je procenat laptopa u npr. Starbaksu otprilike 60-40 u korist Mac-a. Trenutno stanje na američkom tržištu je otprilike između 15 - 17%. Ako uzmemo u obzir da se ovde računaju i registar-kase po samoposlugama, bankomati, kompjuteri po kancelarijama i slično (sve Windows), onda ne bi trebalo da čudi da praktično svaki drugi prosečan Njujorčanin za svoje lične potrebe kupuje Mac-a. Među mlađim stanovništvom (18-28 godina), taj procenat je znatno viši (uticaj Ajpoda i Ajfona).

Poenta je, naravno, da je u razvijenom svetu mnogo veći procenat ljudi kojima cena od 1.000 USD (i više) ne predstavlja prepreku. Takvi onda odlučuju na osnovu ustalih faktora (funkcionalnost, korisnički interfejs, jednostavnost upotrebe, bezbednost po pitanju virusa, dizajn itd).
 
Poslednja izmena:
Tako je. Kod nas, kad se nekome pokvari aparat za brijanje, on ga nosi u servis na popravku. U razvijenom svetu, baciće ga i kupiće nov.

Što je dobro, pošto naravno sirovina ima u izobilju. Bože sačuvaj da ćemo bez nafte da ostanemo za manje od 30 godina, bez bakra i aluminijuma još brže od toga. Napred i navali, godinu dana garancije na Apple proizvode je sasvim dovoljno, ionako će nakon toga izaći nova, 2% poboljšana verzija koju ljudi moraju kupiti da bi bili u trendu! Kupuj, bacaj, kupuj, bacaj! Pokaži svoj bunt protiv sistema tako što ćeš kupovati skupo uređaje napravljene za šaku pirinča, pokaži koliko si poseban! Potrošačko društvo dovedeno do apsurda.

Sve ovo se jednako odnosi na današnje računare, mobilne telefone i slično. U razvijenom svetu, danas je ljudima važnije da naprava koju koriste (računar, telefon) bude logična, intuitivna, da radi sve sama i da nema potrebe da se išta ručno podešava i konfiguriše.

MTV generacija je odrasla, ali i dalje ne mogu da zadrže pažnju na nečemu duže od minut. Bože sačuvaj da moraju da naprave i najmanji mentalni napor, da se za bilo šta potrude. Kad sam ih video, svi preko 100 kila, salo kipi na sve strane, jer pobogu, napor je da vežbaš, napor je naučiti da kuvaš i pravilno se hraniš. Šta će ti da znaš na kom kontinentu je Srbija, samo je bitno da znaš da obavljaš svoj posao i da platiš porez. I tako dobiješ pola nacije debelih lenjivaca sa atrofiranim mozgom koji jednom rukom drže ajfon, a drugom češu dupe.

Napor je ono što oplemenjuje i čoveka i njegovo delo. Uređaj sa puno mogućnosti će ti verovatno uzeti više vremena da ga ukapiraš, ali će ti završiti više posla i omogućiti da ga bolje prilagodiš svom ukusu i svojim potrebama. Naravno, ko nema vremena za tako nešto (začudo, reklo bi se da Apple fanboji imaju gomilu vremena koliko troluju po forumu) onda može uzeti nešto prosto da mu na brzaka završi posao, ali taj uređaj će uvek ostati ograničen. Kažem, o ukusima se ne raspravlja, ali meni lično mnogo više znače mogućnosti i povoljna cena od jednostavnosti.
 
@vasic

Da se ne zapetljavam u rasprave, samo bih ti bacio ono sto je svojevremeno rekao Daglas Adams o apple-u:

Apple users are so proud of themselves for having overcome the minor design flaws, they overlook the major ones.

Naravno da se ovo ne odnosi na sve apple korisnike, ali mislim da tebe, bez uvrede, veoma dobro opisuje.
 
Što je dobro, pošto naravno sirovina ima u izobilju. Bože sačuvaj da ćemo bez nafte da ostanemo za manje od 30 godina, bez bakra i aluminijuma još brže od toga. Napred i navali, godinu dana garancije na Apple proizvode je sasvim dovoljno, ionako će nakon toga izaći nova, 2% poboljšana verzija koju ljudi moraju kupiti da bi bili u trendu! Kupuj, bacaj, kupuj, bacaj! Pokaži svoj bunt protiv sistema tako što ćeš kupovati skupo uređaje napravljene za šaku pirinča, pokaži koliko si poseban! Potrošačko društvo dovedeno do apsurda.

Da l' je zbog trenutne situacije u Grčkoj, da l' zbog nečeg drugog, ali tvoja poruka je toliko natopljena cinizmom i rezignacijom da izgleda kao da te život zbog nečega silno pritiska.

MTV generacija je odrasla, ali i dalje ne mogu da zadrže pažnju na nečemu duže od minut. Bože sačuvaj da moraju da naprave i najmanji mentalni napor, da se za bilo šta potrude. Kad sam ih video, svi preko 100 kila, salo kipi na sve strane, jer pobogu, napor je da vežbaš, napor je naučiti da kuvaš i pravilno se hraniš. Šta će ti da znaš na kom kontinentu je Srbija, samo je bitno da znaš da obavljaš svoj posao i da platiš porez. I tako dobiješ pola nacije debelih lenjivaca sa atrofiranim mozgom koji jednom rukom drže ajfon, a drugom češu dupe.

Ovo je prilično nesmotrena generalizacija. U mom okruženju ne poznajem nikog ko ni izbliza odgovara ovoj kvalifikaciji "MTV generacije". Svi su obrazovani (uglavnom magistrature i doktorati), svi su iskusni profesionalci u svom polju i veliki broj ima, pored redovnog posla, razne druge aktivnosti i hobije koje ih interesuju. Ogromnoj većini kompjuteri nisu hobi, već su im alatka kojom svakodnevno završavaju poslove. I ogromnu većinu NE INTERESUJE da ulažu mentalni napor i vreme ne bi li otkrili mogućnosti i funkcije uređaja koji su kupili da bi im obavio određeni posao, ako već postoji neki drugi uređaj koji im sve potrebne funkcije obavlja intuitivno. Kažem, svi ti ljudi imaju razna druga ljudska interesovanja kojima sa zadovoljstvom ispunjavaju svoje slobodno vreme (kao što npr. mi ovde raspravljamo sa ostalim isto (ili različito)mišljenicima o temama koje nas interesuju). Nama čini zadovoljstvo da kopamo po uputstvu, guglujemo po forumima i otkrivamo funkcije naših Android telefona koje smo nabavili za male pare. Moji kolege će radije svoje slobodno vreme provesti gradeći makete vozova, skupljajući bezbolske kartice, učeći heklanje, štrikanje, makrame i uopšte baveći se raznim drugim aktivnostima koje nemaju veze sa kompjuterima, mobilnim telefonima i sličnim. Ono što je za nas posao (ili strasan hobi), njima je jednako važno kao pegla, toster ili televizor -- naprava koja im je potrebna, ali im ne pada napamet da u nju ulažu svoje slobodno vreme.

A što se tiče toga na kom kontinentu je Srbija, za sve one koji su se rodili i žive van tog kontinenta, pitanje je jednako relevantno (i jednako odražava opštu kulturu) kao kad bismo npr. učesnike ovog foruma pitali da (bez guglanja) odgovore koji su glavni gradovi Svazilenda, Butana, Nove Gvineje, Surinama, Mauritanije...

Napor je ono što oplemenjuje i čoveka i njegovo delo. Uređaj sa puno mogućnosti će ti verovatno uzeti više vremena da ga ukapiraš, ali će ti završiti više posla i omogućiti da ga bolje prilagodiš svom ukusu i svojim potrebama. Naravno, ko nema vremena za tako nešto (začudo, reklo bi se da Apple fanboji imaju gomilu vremena koliko troluju po forumu) onda može uzeti nešto prosto da mu na brzaka završi posao, ali taj uređaj će uvek ostati ograničen. Kažem, o ukusima se ne raspravlja, ali meni lično mnogo više znače mogućnosti i povoljna cena od jednostavnosti.

Upravo tako. Tebi lično naravno da će to više da znači, jer tvoji lični afiniteti ti daju predizpoziciju da ti to više znači. Moja struka, životno iskustvo i interesovanja (muzička akademija -- dirigovanje) me automatski svrstava u drugu kategoriju ljudi. Dok sam bio mlađi (pre nego što su došla deca), i mene je sve to vrlo zanimalo, Pre dvadesetak godina, izvesno je da bih i ja bio znatno zainteresovaniji za Android. Ne bi me mrzelo ni da ga root-ujem, ni da ugradim budženi ROM, verovatno ni da se sam petljam sa pisanjem programa. Sa (skoro) pedeset godina života, dvoje (relativno) male dece i ostalim obavezama u životu, za takve stvari više nemam ni vremena ni interesovanja. Više me interesuju interakcije i razmene mišljenja sa drugim ljudima. Drugim rečima, radije ću da pratim forume i raspravljam sa zemljacima na Benčmarku (i mnogim drugim forumima) nego da budžim ROM na svom LG Optimusu. (Za one koji nisu videli moje ranije postove, razlog zbog kojeg imam Android a ne iPhone je samo u ceni mesečnog plana -- Virgin Mobile u Americi daje neograničen internet i SMS za $25 mesečno, bez ugovora i subvencija telefona. Ne želim da plaćam triput toliko samo da bih imao Ajfon; ušteđena razlika ide na razne aktivnosti za decu).
 
Pošto su i Amerika i Evropska unija na ivici bankrota i opstaju samo zahvaljujući dobroj volji Kineza koji ih finansiraju i kreditiraju (dok ne postanu vlasnici svega što vredi), onaj koji uzima potrošačko društvo zapadne hemisfere u poslednjih deset ili dvadeset godina kao pametan primer pokazuje totalni razlaz sa realnošću i zdravom logikom. O idolopoklonstvu neću ni da pričam.
 
Pošto su i Amerika i Evropska unija na ivici bankrota i opstaju samo zahvaljujući dobroj volji Kineza koji ih finansiraju i kreditiraju (dok ne postanu vlasnici svega što vredi), onaj koji uzima potrošačko društvo zapadne hemisfere u poslednjih deset ili dvadeset godina kao pametan primer pokazuje totalni razlaz sa realnošću i zdravom logikom. O idolopoklonstvu neću ni da pričam.

Ja potpuno shvatam potrebu da grožđe bude kiselo. To ipak ne znači da su informacije koje izgledaju da su potekle iz samih usta Kim Il Sunga istinite. I ja bih veoma voleo kad bi se taj "truli kapitalizam" konačno jednom raspao onako kako su nas lepo učili na časovima marksizma krajem sedamdesetih, i kad bi konačno Srbija ostala jedina zemlja na svojim nogama, ali taj film još nije snimljen, tako da se nažalost neće uskoro prikazivati u Đenkinom bioskopu.

Živi bili pa videli, ali je jedno izvesno -- ni Amerika, pa ni Evropska unija, pa čak ni ti Kinezi, ne mogu i neće sebi dozvoliti nikakav raspad, bankrot ili išta slično, koliko god da svi mi to priželjkivali i tome se nadali (ja prvi: dok svi ovi oko mene u takvom scenariju nemaju kud, moja porodica i ja i dalje imamo neuništivu Srbiju...).

A što se tiče idolopoklonstva, to smo bar mi u Srbiji patentirali, jer smo tu bili među svetskim šampionima sve do nedavno (pre nekih desetak godina).
 
Poredjenja autoindustrije sa IT-om su uvek rogobatna i nesrecna :)

Ajd da probamo ovako - da te Honda primorava da gume uzimas samo u njihovoj prodavnici i placas 50% vise, da moras da se vozis specijalnim putevima napravljenim samo za Hondine automobile, da gorivo mozes da tocis samo na Hondinim pumpama, da li bi onda kupio Hondu ili bi se odlucio za automobil proizvodjaca koji ti ne namece ovakva ogranicenja?

Chudno je to sto se nikada u tom kontekstu ne pominje HP, Dell ili ko vec drugi prodaje brand kompove. Pa pogledaj cene benchmark konfiguracija ? To je sve opravdano kapiram ?

A posto imash poluinformacije, Apple te nista ne tera da kupish kod njih, mozesh da kupish najjeftiniju memoriju ili HDD i da uradish upgrade, razlika je u tome sto ti Apple garantuje i daje podrsku za ono sto kupish kod njih, kineza iz shupe u kojoj je napravio to tesko cesh da najuris, a i ako ti crkne i kupish ponovo, necesh imati osecaj kao da si prosao lose, sve dok je svaki komad jeftin :) Ali kapiram da u svakoj siromasnoj drzavi vlada opste mishljenje kako R&D, intelektualna svojina, podrshka ili QC ne vredi nista, vredi samo ono sto mozesh da dodirnesh rukom :)

Zato kinezi chekaju da apple nesto uradi a onda krenu u kopiranje, i preskochili su sve te stavke pa eto jeftinog hardvera, a "potpuno isti ko Apple", evo pitaj Igorizu :d:d
 
Poslednja izmena:
Da l' je zbog trenutne situacije u Grčkoj, da l' zbog nečeg drugog, ali tvoja poruka je toliko natopljena cinizmom i rezignacijom da izgleda kao da te život zbog nečega silno pritiska.

Cinik sam ja oduvek, možda jedino trenutno kolektivno ludilo u Grčkoj me bode laktom u slabinu i tera da ne mogu da skrenem pogled sa daleko većeg kolektivnog ludila, čija je Applemanija samo jedna mala, praktično nebitna manifestacija. Pričam naravno o dehumanizaciji i potpunoj dominaciji potrošačkog društva. Za novo doba imamo i novog mesiju - Stevu, nezdravi spoj američkog biznisa i istočne duhovnosti. Lik je bio konzervativni buntovnik, pohlepni budista, milijarder u džinsu - živi oksimoron. Najžešće je što on nije bio folirant, već istovremeno i teza i antiteza, parodija na sebe samog. Kakva avangarda, čoveče! Vođa novog-starog hipi bunta čiji se sledbenici protiv sistema bore - potrošnjom! :sceptic:

Ovo je prilično nesmotrena generalizacija. U mom okruženju ne poznajem nikog ko ni izbliza odgovara ovoj kvalifikaciji "MTV generacije". Svi su obrazovani (uglavnom magistrature i doktorati), svi su iskusni profesionalci u svom polju i veliki broj ima, pored redovnog posla, razne druge aktivnosti i hobije koje ih interesuju. Ogromnoj većini kompjuteri nisu hobi, već su im alatka kojom svakodnevno završavaju poslove.

Dobro, i koliki ti procenjuješ da je procenat takvih ljudi među ukupnim brojem korisnika iStvari? Mislim da čak i ti moraš priznati da takvih nema mnogo u poređenju sa školskom decom (njih razumem), curicama kojima je to modni detalj, likovima koji pokušavaju da budu primećeni zato što imaju super-skupu stvarčicu ili čak iskompleksiranim fanbojima.
 
Poslednja izmena:
Steva (i Epl) su gotovo tokom celokupnog perioda svoje egzistencije bili mali David u odnosu na Golijata ostatka kompjuterske industrije. Iz te pozicije, njima je bilo lako da se identifikuju kao buntovnici, individualci, nezavisni umovi, naspram jednoumlja i konformizma...

Oni jesu bili u inferiornoj poziciji od divova tog vremena. Kroz dobar marketing su to iskoristavali.
Medjutim, Steva je zahtevao specijalan alat da bi se racunar otvorio, da ima sto manje ekspanzionih slotova, trazio redizajn ploca da bi se ispostovale dimenzije. Nesto od ovoga se moze svesti na: dizajn pre svega, ali, IMHO, tim potezima je on kompromitovao taj slobodarski duh koji je marketing isticao. Stvarao vece jednoumlje nego sto je to radio IBM izbacujuci M$ OS u prvi plan.
Ja na sve te posebnosti i buntovnosti gledam kao na igru zarad marketinga i bolje prodaje....
 
Dobro, i koliki ti procenjuješ da je procenat takvih ljudi među ukupnim brojem korisnika iStvari? Mislim da čak i ti moraš priznati da takvih nema mnogo u poređenju sa školskom decom (njih razumem), curicama kojima je to modni detalj, likovima koji pokušavaju da budu primećeni zato što imaju super-skupu stvarčicu ili čak iskompleksiranim fanbojima.

Skup taj iPhone, celih $99,$199,$299

Ali vrh je tvoja teza kako je dobro da nesto bude tesko, prosto ne verujem sta si napisao. Totalno si bacio u vodu celokupni ljudski razvoj, gde su se ljudi stotinama godina trudili da izmisle nove sprave koje olaksaju zivot, ali onda dodje morbius i kaze da je ipak bolje da stvari budu teske, pa po tebi izgleda Srbija je idealna zemlja :D
 
Dobro, i koliki ti procenjuješ da je procenat takvih ljudi među ukupnim brojem korisnika iStvari? Mislim da čak i ti moraš priznati da takvih nema mnogo u poređenju sa školskom decom (njih razumem), curicama kojima je to modni detalj, likovima koji pokušavaju da budu primećeni zato što imaju super-skupu stvarčicu ili čak iskompleksiranim fanbojima.

Pošto živim na Menhetnu, ja mogu samo da kažem na osnovu mojih sopstvenih posmatranja kakav je profil vlasnika "iUređaja" oko mene. Ogromna većina su "JAPIji" (Young Urban Professional), zatim sledeća generacija (30 - 50). Među onima koje viđam u prevozu (metro, autobus), vlasnici iUređaja su uglavnom moderni urbani i (reklo bi se, na osnovu oblačenja i držanja) obrazovani. Među crncima, Portorikancima, Dominikancima, Meksikancima i ostalima iz tzv. uslužne ("radničke") klase, popularniji su jeftini LG i Samsung modeli koje nude manji "pripejd" operateri (Boost Mobile, Virgin Mobile, MetroPCS i slični).

Dakle, ono što sam vidim oko sebe potvrđuje ono što je nedavno (negde proletos, koliko se sećam) jedna firma za istraživanje tržišta utvrdila, anketirajući vlasnike Ajfona, a to je da su oni prosečno obrazovaniji od ostalih, sa većim primanjima (logično), manje vremena provode gledajući televiziju, više knjiga čitaju od ostalih, aktivnije prate vesti, više se interesuju za kulturna događanja (pozorište, koncerti, izložbe), itd.

Ajfon definitivno ne može da se izdvoji iz konkurencije kao "super-skupa stvarčica". Trenutno na američkom tržištu postoji preko 25 raznih modela Android telefona. Među tim modelima, skoro deset njih se prodaje pod identičnim uslovima kao i Ajfon ($200 ulazna cena, plus dvogodišnji ugovor sa minimalnim planom od oko $55, zavisno od operatera). Apsolutno niko u Americi ne smatra da je Ajfon "super-skup", kad mu je cena konkurentna sa kojekakvim HTC, Motorola i Samsung modelima (Droid, MyTouch, Galaxy, Evo i ostali modeli). A što se tiče Mac-ova, ankete pokazuju da je ovogodišnja generacija brucoša po američkim univerzitetima u značajnoj većini pokupovala MacBook-ove (ili MacBook Pro) -- na nekim univerzitetima čak 85%. Kada su u pitanju desetine hiljada mladih ljudi, generalizacije tipa "iskompleksirani fanboji", "likovi koji pokušavaju da budu primećeni", "curice kojima je to modni detalj" i slične nikako ne stoje.
 
Naravno da ne, ali je procenat laptopa u npr. Starbaksu otprilike 60-40 u korist Mac-a. Trenutno stanje na američkom tržištu je otprilike između 15 - 17%. Ako uzmemo u obzir da se ovde računaju i registar-kase po samoposlugama, bankomati, kompjuteri po kancelarijama i slično (sve Windows), onda ne bi trebalo da čudi da praktično svaki drugi prosečan Njujorčanin za svoje lične potrebe kupuje Mac-a. Među mlađim stanovništvom (18-28 godina), taj procenat je znatno viši (uticaj Ajpoda i Ajfona).

Poenta je, naravno, da je u razvijenom svetu mnogo veći procenat ljudi kojima cena od 1.000 USD (i više) ne predstavlja prepreku. Takvi onda odlučuju na osnovu ustalih faktora (funkcionalnost, korisnički interfejs, jednostavnost upotrebe, bezbednost po pitanju virusa, dizajn itd).

10% USA, 5.5% Worldwide, gde nadje 17%? svaki drugi kupuje mac...eh sta ces cuti sve na benchmarku O_O
 
Poslednja izmena:
Zavrsih knjigu, prilicno je zanimljiva i za preporuku. Ali najveci hit mi je da je jedan od najboljih prijatelja perfekcioniste Jobsa bio Larry Ellison, CEO i osnivac Orakla, firme koja u IT svetu izbacuje ubedljivo najvece smece od proizvoda. Bas me zanima da li su nekada vodili diskusije na tu temu.
 
Skup taj iPhone, celih $99,$199,$299

Ali vrh je tvoja teza kako je dobro da nesto bude tesko, prosto ne verujem sta si napisao. Totalno si bacio u vodu celokupni ljudski razvoj, gde su se ljudi stotinama godina trudili da izmisle nove sprave koje olaksaju zivot, ali onda dodje morbius i kaze da je ipak bolje da stvari budu teske, pa po tebi izgleda Srbija je idealna zemlja :D

Daj, ne lupaj! Kad ga ti budeš kupio za "$99,$199,$299" onda kaži da toliko košta. A svakom je prilično jasno o čemu sam pričao, neću da odgovaram na ovakvu glupost.
 
Pošto živim na Menhetnu, ja mogu samo da kažem na osnovu mojih sopstvenih posmatranja kakav je profil vlasnika "iUređaja" oko mene. Ogromna većina su "JAPIji" (Young Urban Professional), zatim sledeća generacija (30 - 50). Među onima koje viđam u prevozu (metro, autobus), vlasnici iUređaja su uglavnom moderni urbani i (reklo bi se, na osnovu oblačenja i držanja) obrazovani. Među crncima, Portorikancima, Dominikancima, Meksikancima i ostalima iz tzv. uslužne ("radničke") klase, popularniji su jeftini LG i Samsung modeli koje nude manji "pripejd" operateri (Boost Mobile, Virgin Mobile, MetroPCS i slični).

E pa ne znam, taj Menhetn nisam video uživo i ne mogu ništa da tvrdim, ali znam da ovde skoro da i nisam video japija sa ajfonom, po pravilu oni nose ili Blackberry ili Nokiju iz E serije, tek vrlo retko Android ili nešto drugo da vidiš. U Evropi generalno po mom iskustvu ajfon najviše nose deca, pa curice, pa onda fenseri, pa tek onda neki "običan narod", manjina među ostalima. U Grčkoj su na prvom mestu Filipinci, pa onda nekoliko mesta prazno, pa curice, pa deca, pa ostali, začudo sasvim je malo kompleksaša koji ga nose, za razliku od Srbije. Nije uvek bio ovakav raspored, sećam se vremena kad su ajfon nosili i geek-ovi, ali onda je Android stigao do verzije 2 i tu više nije bilo takmičenja.
 
A ti iz Grcke znas da u Srbiji iPhone nose vecinom kompeksasi? :)
Batali tu generalizaciju :).
Licni primer. Prijatelji sa kojima sam u kontaktu svakodnevno ili imaju android ili iphone, maaaali procenat neku nokiu sa symbianom ili nesto slicno.
Sasvim normalni, univerzitetski obrazovani ljudi, niti kompleksasi(govorim o vlasnicima iPhonea medju njima), niti glupi, niti lenji. Jednostavno im se svidja uredjaj kome ne treba svaki cas da menjaju romove i koji radi super(da ne bude zabune, pricam o inzenjerima racunarstva i elektrotehnike).
I?
 
Chudno je to sto se nikada u tom kontekstu ne pominje HP, Dell ili ko vec drugi prodaje brand kompove. Pa pogledaj cene benchmark konfiguracija to je sve opravdano kapiram ?

Evo bas gledam HP Envy laptopove - garancija je 2 godine. Kod Epla je godinu dana. I uz to je HP znacajno jeftiniji. Plus mogu da izvucem bateriju k'o covek, ne moram u ovlasceni servis zbog toga (sto mi se jednom desilo sa macbook-om). I za to ti jos uzmu pare? Pih....

A posto imash poluinformacije, Apple te nista ne tera da kupish kod njih, mozesh da kupish najjeftiniju memoriju ili HDD i da uradish upgrade, razlika je u tome sto ti Apple garantuje i daje podrsku za ono sto kupish kod njih, kineza iz shupe u kojoj je napravio to tesko cesh da najuris, a i ako ti crkne i kupish ponovo, necesh imati osecaj kao da si prosao lose, sve dok je svaki komad jeftin :)

Tja..... ovo tvoje nisu ni poluinformacije, vec dezinformacije. Koju tacno podrsku ti Apple daje u Srbiji? Oni kod nas cak zvanicno i ne postoje. Imas uvoznike koji ti prodaju epl robu k'o sto Milivoje prodaje dzakove krompira na pijaci, i to ti je otprilike sve.

Sa druge strane garanciju od makar godinu dana sada imas za sve te kineske komponente koje mozes da kupis kod nas (a od kojih se Apple inace i sastoji), a cesce i vise od toga. I obzirom da oni imaju zvanicne distributere u Srbiji, cak ces lakse da najuris njih nego srpske epl dilere koji nemaju zvanicne veze sa eplom nego svoju robu dovoze iz Madjarske.

Ali kapiram da u svakoj siromasnoj drzavi vlada opste mishljenje kako R&D, intelektualna svojina, podrshka ili QC ne vredi nista, vredi samo ono sto mozesh da dodirnesh rukom :)

A ja kapiram da si ti sigurno jedan od velikih postovalaca intelektualne svojine koji u zivotu nije instalirao nijedan piratski program, nije pogledao nijedan divx, koji slusa samo muziku koju kupi na CD-ovima ili skine sa itunes-a. Ups, ne moze cak ni sa itunesa da se legalno skida u Srbiji? krastavac...... good luck sa epl mp3 plejerom i piratskog muzikom :)

Podrska u Srbiji je generalno losa, o kojoj god svetskoj IT kompaniji da pricamo. Krivica bezobraznih dilera racunarima i racunarskom opremom.

Zato kinezi chekaju da apple nesto uradi a onda krenu u kopiranje, i preskochili su sve te stavke pa eto jeftinog hardvera, a "potpuno isti ko Apple", evo pitaj Igorizu :d:d

Sto jes' jes' - trebali bi da osmisle inventivne koncepte samo da ne bi podsecali na epl. Tablete loptastog oblika, laptopove u obliku prizme, desktop kucista u obliku piramide, elipsaste monitore i ispravljace koji se ne stekaju u struju vec dobijaju energiju direktno iz stratosfere po Teslinoj zamisli i sl.

Do duse kad Epl krene u ocite kradje ideja od drugih proizvodjaca, to se ne racuna. To mora da je 'kradja u plemenite svrhe', da se pokradena stvar nacini boljom :)
 
Daj, ne lupaj! Kad ga ti budeš kupio za "$99,$199,$299" onda kaži da toliko košta. A svakom je prilično jasno o čemu sam pričao, neću da odgovaram na ovakvu glupost.

Zvanicno za te pare i moze da se kupi, javljam se...

Nego..

Nema sta ili Srbija utice na sveCko trziste ajfona... Ili pak, ti si pricao samo o Srbiji??? Prosto neverovatno kakav si ti car, svaka ti cast totalno si objektivan kada o ajfonu (koji je prodat u svetu preko 100miliona) zakljucujes na osnovu iskustva iz kafica iz ulice strahinjica bana. O dobrobiti tezine koriscenja da i ne pricam :D

Citam tvoje komentare i mogu samo da pretpostavim kako ne spavas zbog apple-a jer ti je svaki post nabijen emocijama i kompleksima. Znaci ono, to je telefon..:)
 
Poslednja izmena:
Evo bas gledam HP Envy laptopove - garancija je 2 godine. Kod Epla je godinu dana. I uz to je HP znacajno jeftiniji. Plus mogu da izvucem bateriju k'o covek, ne moram u ovlasceni servis zbog toga (sto mi se jednom desilo sa macbook-om). I za to ti jos uzmu pare? Pih....

ja izvuchem bateriju iz mog MacBook Pro-a za minut samo da odvrnem shrafove :)
menjanje memorije josh jedan minut, promena harda takodje minut, vracanje poklopca
josh minut, sve u 4 minuta i sa obichnim shrafcigerom.
 
sada ce vasic da ti objasni da to ne smes da radis :)
 
ja izvuchem bateriju iz mog MacBook Pro-a za minut samo da odvrnem shrafove :)
menjanje memorije josh jedan minut, promena harda takodje minut, vracanje poklopca
josh minut, sve u 4 minuta i sa obichnim shrafcigerom.

A ja izvucem bateriju za 1.5 sec na bilo kom laptopu koji nije MBP. Mogu da ponesem i 5 baterija i da ih menjam kako mi se cefne i to bez srafcigera. Za memoriju i hard ne moram cak ni da skidam celi poklopac, dovoljan je jedan ili dva srafa. MBP trazi neuobicajeni trokraki srafciger, koga najverovatnije nemas pri ruci kad ti se iz nekog razloga zahefta masina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno