Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

za limunsku isto koristiti Rosu kao i za ispiranje posle limunske?
Kiselinu razblažuješ česmovačom. A i posle ispiranje ideš česmovačom. Što bi bacao pare, ma kolike. A to su mizerne količine za kamenac. Jedna kesica na jedan litar.
Bitna je voda koja se zadržava/stoji u sistemu da ima što manje kamenca.

ne ide iz oba dela istom brzinom i ravnomerno,

Normalno ne sekiraj se. Kupi puck screen i imaćeš ravnomerno curenje. A i tampiranje ti utiče na razliku. Imam ustisak da tamper pritiskaš nogama. Tamper ravnomerno stavi u portafilter. Okreni ga krug-dva i pritisak samo iz zgloba ruke. Ništa više.

Kao što ti je napisano. Podeok 3, na mlinu, ti je dovoljan. Možda 2, probaj.
 
Poslednja izmena:
sa jednog dela rucke curi a sa drugog kap po kap, ne ide iz oba dela istom brzinom i ravnomerno
Ovo obično znači da aparat nije idealno nivelisan. Zvuči trivijalno, ali i sa dobro naštelovanim mlinom dobiješ više kafe u jednoj šolji kada praviš dva singl espresa ako je aparat makar malo kriv.

Kakvu vagu koristiš? Pored granulacije na mlinu, količina mlevene kafe ima najveći uticaj na brzinu protoka. Ako količina varira između šotova zbog neprecizne vage, džabe se trudiš. Treba ti neka vaga sa preciznošću od 0,1g.
 
Kiselinu razblažuješ česmovačom. A i posle ispiranje ideš česmovačom. Što bi bacao pare, ma kolike. A to su mizerne količine za kamenac. Jedna kesica na jedan litar.
Bitna je voda koja se zadržava/stoji u sistemu da ima što manje kamenca.



Normalno ne sekiraj se. Kupi puck screen i imaćeš ravnomerno curenje. A i tampiranje ti utiče na razliku. Imam ustisak da tamper pritiskaš nogama. Tamper ravnomerno stavi u portafilter. Okreni ga krug-dva i pritisak samo iz zgloba ruke. Ništa više.

Kao što ti je napisano. Podeok 3, na mlinu, ti je dovoljan. Možda 2, probaj.
Probacemo da kupimo puck screen pa da probamo sa tim, mnogo bolja situacija je juce bila kad kafu meljemo na podeoku 6, otpadak suvkast, lepo izadje iz portafiltera, samo i dalje vreme izlaska kafe bas spor. Kao da trazi jos vecu krupnocu a prosto mi je nelogicno posto sam dosta citala i kazu ljudi da je podeok 3 odlican.
Ovo obično znači da aparat nije idealno nivelisan. Zvuči trivijalno, ali i sa dobro naštelovanim mlinom dobiješ više kafe u jednoj šolji kada praviš dva singl espresa ako je aparat makar malo kriv.

Kakvu vagu koristiš? Pored granulacije na mlinu, količina mlevene kafe ima najveći uticaj na brzinu protoka. Ako količina varira između šotova zbog neprecizne vage, džabe se trudiš. Treba ti neka vaga sa preciznošću od 0,1g.
Provericu bas nivelisanost, nama na oko izgleda da je sve uredu. Sto se tice vage kupili smo vagu za precizno merenje od 0,1g. Za dva single espresa stavljamo 14g kafe, ali vreme izlaska kafe je bas dugo oko 40sek i opet samo iz jedne strane portafilera sa druge strane ni kap nije izasla.
 
Broj podeoka koji biraš je relativan i zavisi od:
-mlina
-starosti kafe
-tipa kafe
-tvrdoće vode
-debljine pak skrina
-količine kafe

A zavisi konkretno od tvog aparata, mlina, svega i nikako moje podešavanje ne može da bude isto kao tvoje, ako baš sve nije identično u setapu, a sigurno nije. :)

Da ne bi razmišljao barista o svemu navedenom iznad, potrebna je vagica sa štopericom, i meriš ulaz/izlaz i vreme (počni od 25s ekstrakcije za dupli šot). Kad se podesi onda i nije neophodna svaki put, već za periodičnu kontrolu.
 
Probacemo da kupimo puck screen pa da probamo sa tim, mnogo bolja situacija je juce bila kad kafu meljemo na podeoku 6, otpadak suvkast, lepo izadje iz portafiltera, samo i dalje vreme izlaska kafe bas spor. Kao da trazi jos vecu krupnocu a prosto mi je nelogicno posto sam dosta citala i kazu ljudi da je podeok 3 odlican.

Provericu bas nivelisanost, nama na oko izgleda da je sve uredu. Sto se tice vage kupili smo vagu za precizno merenje od 0,1g. Za dva single espresa stavljamo 14g kafe, ali vreme izlaska kafe je bas dugo oko 40sek i opet samo iz jedne strane portafilera sa druge strane ni kap nije izasla.
Bas kao sto je Nidza rekao, ima mnogo razlicitih stvari koje mogu da uticu, mozda ti koji su pisali da njima odgovara podeok 3 pod uslovom da je isti mlin koriste skroz drugu kafu, stavljaju 20g kafe, koriste razlicite baskete (sita), drugaciji aparat koriste... Na 14g bi trebalo duplo sito, ako koristite singl sito za 10ak g ili manje i to moze da uspori tok vode kroz kafu.
Ja bih u svakom slucaju za pocetak isao na jos krupnije mlevenje.
 
Ja imam MD15 mlin i Viva Style, i za Colombiu od APA meljem na 7 podeoku, dok neku jeftinu kafu iz lidla(1200din/kg) ni na prvom podeoku nije dovoljno sitna.
 
Bas kao sto je Nidza rekao, ima mnogo razlicitih stvari koje mogu da uticu, mozda ti koji su pisali da njima odgovara podeok 3 pod uslovom da je isti mlin koriste skroz drugu kafu, stavljaju 20g kafe, koriste razlicite baskete (sita), drugaciji aparat koriste... Na 14g bi trebalo duplo sito, ako koristite singl sito za 10ak g ili manje i to moze da uspori tok vode kroz kafu.
Ja bih u svakom slucaju za pocetak isao na jos krupnije mlevenje.
Ici cemo na jos krupnije mlevenje, pa da vidimo kako ce izgledati, koristimo duplo sito i stavljamo 14g. Nisam znala da od kvaliteta kafe bas tolika razlika u mlevenju moze da bude sto se podeoka tice. Svakako je zanimljivo nauciti nesto novo i drago nam je sto smo se konacno odlucili zameniti automatski aparat.
Broj podeoka koji biraš je relativan i zavisi od:
-mlina
-starosti kafe
-tipa kafe
-tvrdoće vode
-debljine pak skrina
-količine kafe

A zavisi konkretno od tvog aparata, mlina, svega i nikako moje podešavanje ne može da bude isto kao tvoje, ako baš sve nije identično u setapu, a sigurno nije. :)

Da ne bi razmišljao barista o svemu navedenom iznad, potrebna je vagica sa štopericom, i meriš ulaz/izlaz i vreme (počni od 25s ekstrakcije za dupli šot). Kad se podesi onda i nije neophodna svaki put, već za periodičnu kontrolu.
Znali smo i mi da tu ima posla sa podesavanjem i da nije svaki aparat isti, nadamo se da cemo doci do nase savrsene kafe (koliko savrsenu moze da izbaci Gaggia) i ovo sto trenutno dobijamo je veoma ukusno, bolja je kafa nego u 90 posto kafica. Za sada koristimo opremu koju smo dobili uz Gaggia aparat, mada nadam se da cemo uskoro i to menjati, najveci problem nam je tamper plasticni koji i nije bas kompatibilan sa portafilterom, tako da cemo njega prvog menjati. Imam jos jedno pitanje da li za dupli sot odgovara 14g kafe u duplom situ?
Ja imam MD15 mlin i Viva Style, i za Colombiu od APA meljem na 7 podeoku, dok neku jeftinu kafu iz lidla(1200din/kg) ni na prvom podeoku nije dovoljno sitna.
To ispada to, mi smo sada na 6,5 podeoku a kafa je mesavina Brasil/India. Pokusacemo danas na 7 podeok.
 
Poslednja izmena:
Ici cemo na jos krupnije mlevenje, pa da vidimo kako ce izgledati, koristimo duplo sito i stavljamo 14g. Nisam znala da od kvaliteta kafe bas tolika razlika u mlevenju moze da bude sto se podeoka tice. Svakako je zanimljivo nauciti nesto novo i drago nam je sto smo se konacno odlucili zameniti automatski aparat.

Znali smo i mi da tu ima posla sa podesavanjem i da nije svaki aparat isti, nadamo se da cemo doci do nase savrsene kafe (koliko savrsenu moze da izbaci Gaggia) i ovo sto trenutno dobijamo je veoma ukusno, bolja je kafa nego u 90 posto kafica. Za sada koristimo opremu koju smo dobili uz Gaggia aparat, mada nadam se da cemo uskoro i to menjati, najveci problem nam je tamper plasticni koji i nije bas kompatibilan sa portafilterom, tako da cemo njega prvog menjati. Imam jos jedno pitanje da li za dupli sot odgovara 14g kafe u duplom situ?

To ispada to, mi smo sada na 6,5 podeoku a kafa je mesavina Brasil/India. Pokusacemo danas na 7 podeok.
Kafa se mnogo teze melje ako je zrno kvalitetnije, kafa svetlo przena i jos ako je sveza na to, do 30ak dana od przenja. Ako se radi o nekoj komercijalnoj, tamno przenoj kafi mlin ce mnogo lakse da samelje takvu kafu. Sto je kafa tamnije przena to vise gubi elasticnost i mlin je lakse melje. Podesavanja mlina za ove dve vrste sto sam napomenuo se drasticno razlikuju. Tako da samo nastavite sa eksperimentisanjem dok ne dobijete zeljen rezultat.
 
Sta je sada best buy za pocetak?
Mlin i aparat.
Ide black friday, pa da pratim cene polako
 
Probacemo da kupimo puck screen pa da probamo sa tim, mnogo bolja situacija je juce bila kad kafu meljemo na podeoku 6
Portafilter i puck od 53mm

Nenamerno sam napravio grešku i dao ti pogrešan savet. MD15, kupljen u bago, je modifikovan za 3 podeoka u nazad. Tako da je na originalnom, podeok 3, sada NULA. Tako da mlevenje na 3 (nula) je premala. Pa logično da je 6 taman, kako piše i na aparatu/upustvu. A ako nisi zadoviljna i sa 7 onda imaš neki problem. Nivelacija aparat 20x30cm, niti postolja, nema smisla. Kao što sam ranije napisao, sa puck-om ćeš imati ravnomeran protok.
 
Za Vivu (a verovatno i ostale aparate sa prejakim pritiskom) moje iskustvo je pokazalo daleko najbolji 2mm mrežasti pak skrin. On je isti sa obe strane, jedino je blago zakrivljen. Ispupčeniju stranu stavljam ka gore.

Imam i 1mm i 1.7mm kao što sam pre koristio, ali to više ne upotrebljavam. Najtanji kao da ne postoji uopšte, ali stvarna promena je tek sa ovim od 2.

Mogu najtanji da preporučim kod presurizovanog portafiltra ili ovih aparata što mogu da snize pritisak, da bi aparat ostao čist.
 
Da li je neko koristio i ako jeste kakva su iskustva sa Breville barista max? Ima ga na akviji za 53000. Da li ima nesto bolje kod nas u tom cenovnom rangu?
 
Nisam koristio ali obrati pažnju da ono što se zove Breville van Evrope se u Evropi zove Sage. Prodali su prava na ime. Dakle taj Barista Max nema nikakve veze sa Breville Barista Express, Bambino, Infuser, Impress i ostalim aparatima australijskog proizvođača.
 
Ja sam kupio pre nešto više od mesec dana. Prvi mi je ovakav aparat pa nemam sa čim da ga poredim. Uspeo sam da napravim i loš i osrednji i odličan espresso sa njim. Mislim da kao i svaki ručni zavisi od tvoje veštine i tehnike.
Meni je bilo važno da apart ima u sebi mlin i deo za paru za mleko pošto nisam hteo da se širim po kuhinji sa posebnim aparatima. Nikada nisam ranije čuo za marku Breville ni Sage i nemam pojma kakve su marke. Nisam puno ni istraživao, ali nisam ni našao neki koji je jeftiniji od ovog da ima sve. I tako... kupio ovaj :)
Sviđa mi se što sa njim dobiješ sve što ti treba da napraviš espresso, cappuccino, latte,... Mislim da koristi malo više kafe pošto je 58mm. Single shot je 13-15g a dupli 18-22g. Takođe, mlin se koristi tako što se portafilter stavi na predviđeno mesto i povučeš ručku na dole (bolje vidi neki video... ne znam kako da objasnim). U glavnom taj način mlevenja je nezgodan da izmeriš kafu pa da dodaš još malo.
U glavnom, ja sam se na ceo aparat navikao i zadovoljan sam.
 
Danas sam pazario Gaggia RI 8433/11 Vivo style aparat sa Amazona(Italija) , kupljen preko njihove warehouse stranice gde prodaju robu sa otvorenom kutijom, placeno uz dodatni popust citavih 40e. Aparat je stigao nov upakovan, ne bi se reklo ni da je otvarana kutija.
Prvi utisci su da sam odusevljen kako je napravio kafu, koristio sam Pellini vec samlevenu za aparate, a sutra cu da probam i lavazzu u onim papirnim vrecicama da vidim kakva ce biti, opet je malo manje prljanja sa njom.
Videcemo kako ce se ponasati u buducnosti, ali imam utisak da je bas jak.
Do sad sam koristio lavazza modo mio na kapsule, ali zbog ekonomicnosti sam uzeo da probam i ovaj, a lavazza ce se opet koristiti nekad kad mine zelja :)
 
Pozdrav ljudi, nije me bilo neko vrijeme na topicu, pa sam prvo iscitao sto se desavalo u medjuvremenu, poneko se upgrade-ovao i drago mi je zbog toga, a i sve vise ljudi ulazi u specialty svijet kafe...

Da se pohvalim i mojom nadogradnjom, od prosle sedmice smo kuci bogatiji za jedan ozbiljni kucni mlinac...
Ceado E37R...
Ravni nozevi od 64mm, italijanska grdosija od 13kg, on demand mljevenje u portafilter, izuzetno tih i brz...
Pored njega je espresso aparat Sage Bambino Plus kao igracka
1f642.png


IMG-2846.jpg


Prvi utisci su jako dobri...
S obzirom da sam do sad koristio Kingrinder K4 rucni mlin, ovo je znacajno olaksanje, pogotovo kod slabije pecenih single origin zrna (koje su bile manji trening kad treba da se melju)...
Trenutno ga "sizonujem" sa nekim starijim SO "light roast" kafama (koje su bile pakao na rucnom mlinu) i moze se iz njih izvuci jos solidno ukusa...
Prvi utisak je da je jako brz, u sustini ovo je mlin za manje kafice/restorane, skrka 18 grama za nekih 6-7 sekundi, a iznenadjujuce je tih pri radu...
Kafa je divno pufnasta dok izlazi (jedva da i treba WDT ali ga svakako po navici radim), gotovo da i nema statike...

IMG-2847.jpg
IMG-2848.jpg


Nakon levela i tampiranja...

IMG-2849.jpg


Mrvicu sitnije je bio ovaj shot izmljeven, pa je usporio malo flow...
Ali kako je starija Etiopija u pitanju, nije smetao blago duzi brew...
Nema channellinga...

IMG-2851.jpg



A na kraju i neke "mane" i predstojeca poboljsanja koja cu uraditi...
Ovo je gotovo pa komercijalni mlin, pa mi ova klasicna posuda ne odgovara, jer necu dnevno 100 kafa da pravim (a i zauzima prostor kao sto se vidi)...
Porucio sam sa Alija neki "single dose hopper" koji bi trebao odgovarati za ovaj model...
To ce omoguciti da se pojedinacna doza melje i smanji retention...
Takodje, nema "mjerenje" po gramazi vec single/double doza se programiraju po tajmeru, a to onda moze da varira kad se mijenjaju kafe, pa je ovaj single dose bitan...

Takodje mozda cu ubuduce investirati i u neki SSP set nozeva (ne znam ima li neko kod sebe pa da kaze utiske), ali o tom potom...

Inace, sledece nedjelje sam u BG, pa koja je aktuelna preporuka za uzeti svjezu kafu u zrnima, je li se nesto mijenjalo nedavno?
Koliko sam nasao ovdje na topicu Fuka, Koppa, Coffe Pirates u Kuca Coffee? Kod kolege ApaRoasters ako moze isporuka u BG?

Pozdrav iz CG :)
 
Hvala puno, njih sam preskocio!

S obzirom da je u CG ocajna ponuda specialty kafe u zrnima (krece sad malo na bolje zbog ekspanzije Rusa/Ukrajinaca) u svakom vecem gradu uzimam zalihu pa se zamrzava ako nesto ne moze doci na red... :)
 
U Austriji pazario u Beču Coffee Pirates i Alt Wien kafe :) Sasvim solidno ali iskreno, imao sam preveliki hajp. Makar mi je spustilo očekivanja, i pokazalo da se i kod nas mogu naći pristojne kafe. Doduše, za iste novce :D
Mada, pošto me hvata ta boljka da možda nije V60 za mene, naručio sam Hario Switch, s nadom da će mi olakšati posao i dati mogućnost da imam solidnu šolju svaki put, jer nekad samo hoću da iskuliram i popijem kafu, a ne da se igram sa varijacijama da li je loš grind size, ili je voda previše hladna/topla, da li sam koristio dobar recept itd.

Uz to naručih i Vlasinu, nadam se da neću dugo čekati na pošiljke :)
 
Zdravo svima, izgleda sam se i ja "zarazio" sa ovom pričom oko kafe i aparata, kao i ostalih dodataka...

Posle puno čitanja poslednjih 30-ak strana, prvi izbor mi je bio Viva deluxe (+ dodaci koje je @nidza negde napisao...) ali ga trenutno nema a ima nekoliko Gaggia aparata na akciji, i jeftinijih od Vive.

Pokušao da uporedim ali nisam našao razlike pa ako neko može da posavetuje, bio bi zahvalan ☺️.

Na akciji su i:

Gaggia grangaggia style ~13.000
Gaggia gran prestige RI8427/11 ~15.000

Viva deluxe sa redovnom cenom je bio nešto jači, deluje mi sve slično,skoro isto ali negde mora da
ima razlika ?

Hvala !
 
U Austriji pazario u Beču Coffee Pirates i Alt Wien kafe :) Sasvim solidno ali iskreno, imao sam preveliki hajp. Makar mi je spustilo očekivanja, i pokazalo da se i kod nas mogu naći pristojne kafe. Doduše, za iste novce :D
Mada, pošto me hvata ta boljka da možda nije V60 za mene, naručio sam Hario Switch, s nadom da će mi olakšati posao i dati mogućnost da imam solidnu šolju svaki put, jer nekad samo hoću da iskuliram i popijem kafu, a ne da se igram sa varijacijama da li je loš grind size, ili je voda previše hladna/topla, da li sam koristio dobar recept itd.

Uz to naručih i Vlasinu, nadam se da neću dugo čekati na pošiljke :)

"Zato" sam ja odustao od Flair-a npr i ako mi se mnogo svidja koncept, kafa mi je hobi (i smatram da znam solidno o materiji) medjutim nemam uvijek volje da ulozim previse truda oko pripreme...
Imam i Aeropress i PuckPuck dodatak za cold drip ali sve se to relativno rijetko koristi... Osim MokaPota na poslu koji se koristi cesce od automatika.... :)

Zato volim ovaj mali Bambino Plus, za 3 sec je spreman za upotrebu, par puta se ispusti voda da postigne dovoljno termalne stabilnosti za shot, 9 bar shot, moze low pressure preinfuzija, programira se shot one/two cup kad fino podesis krupnocu mljevenja...
I onda svako jutro imas konzistentne rezultate, mozes za 5 minuta zavrsiti sve, od ukljucivanja aparata do njegovog ciscenja i kafa bude uvijek dobra...

Da se nadovezem za ciscenje... Koristim redovno puck screen (onaj deblji od 1.6mm), evo vec dvije godine... I to mi je omiljeni dio opreme...
Juce sam skidao prvi put shower screen na aparatu od kad sam ga kupio, i ako relativno redovno koristim backflush i descale (a i pravim svoju vodu) ali rekoh da provjerim stanje...
Potpuno je cista grupa i screen, kao iz fabrike, iznenadio sam se...

Nije da me ne vuce da uskoro predjem na neki HX (mozda Lelit Mara X) ili dual boiler (Breville Dual Boiler), ali vidjecemo... I ako realno nemam potrebu za tim... :D
 
Ja sam se zarazio lever mašinama, ne mogu da izbacim Bezzera Stregu iz glave. Jedino što me odbija što bi bilo čupavo sa prostorom u kuhinji zbog gornjih elemenata i da li bi bila pametna kupovina pored Lelit MaraX ili Bianca modela (Strega je sa cenom između u Evropi).

Bezzera-Strega-TOP-2023.jpg
 
Nazad
Vrh Dno