Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Da li je neko probao Costa Coffee blend?
Valja li išta njihov blend u odnosu recimo na blue lavazze?
 
Imam Lavazza Carmencita moka pot koji je predvidjen za 3 kafe, otprilike 3 kasicice kafe. Da li moze da sipa u onaj levak manje kafe kad hocu na pr. 1 kafu i manje vode u rezervoar? Kakva su vam iskustva da li sipati hladnu vodu ili vrucu, video sam da neko tako sprema. Da li je normalno da ne prodje sva voda kroz kafu i da deo ostane u rezorvoaru?
iu
 
Može manje kafe i manje vode, ali optimalno je da se koristi uvek pun, tj. da imaš manji za manje kafa, veći za više. Manji prave bolju kafu. Ako uvek ostane vode u rezervoaru takav je aparat, ne treba da te brine.

Ovo sve ostalo ispitaj sam, ja sam pravio sa hladnom.

Šta je bitno jedino kod moka pota, gde ljudi uglavnom greše, je da zviznu veliku snagu pa izbije odmah nedovoljno zagrejana voda. Ta kafa se sprema lagano, tj. možeš da pojačaš dok ne čuješ da počne da kuva, onda smanji i održavaj temperaturu da jedva izlazi. Tad i najlepše peni. Dobar aparat ima inerciju, pa i kad ugasiš vatru i dalje izbija, ali to nije više toliko važno ako je prvi deo procesa urađen kako treba.
 
Ja sam se jednom tako zeznuo, stavio na najjače ringlu (indukcija) pa mi se iskrivilo ono sito na dnu što ga drži gumica. Kafa je i dalje ok. Obično spremam tako što stavim hladnu vodu i na srednju jačinu ringlu. Pena mi se nikad ne napravi, ali je napravim ručno mikserom.
 
Ima da se kupi zamensko sito i gumica. Najbolje je koristiti vruću vodu i srednju temperaturu ringle.
 
Hofmanov metod za moka pot koristim, nisam imao nikakve probleme. Dakle, vrela voda se sipa, srednja ringla, kreće lagani mlaz, čim malo počne da prska odmah pomerim s vatre, stavim pod hladnu vodu, ostavim moka pot minut-dva, sipam, uživam.
 
Tesko ce bilo ko ovde da pogodi kakav tip kafe volis, kada je espreso u pitanju, jer, kako sam kazes, uglavnom pijes domacu... Ja mogu da ti kazem sta trenutno ja pijem, kao i gde kupujem, ali ne verujem da bi ti to bilo od neke pomoci... Kako se nalazim na Vidikovcu/ Beograd, jedinu przionicu koju imam u blizini je "Moja tasta ne pije svasta", ali mogu ti reci da nemaju bas svezu kafu. Ja sam, iskreno, prinudjen da uzimam kod njih, jer su mi jako blizu, bukvalno u krugu od 200m, a mrzi me da se cimam... 200gr, medium roast, placam oko 600din, mesavina arabika/ robusta (ne znam poreklo niti jedne) i ok je kafa... Nista specijalno, ali bolja od raznih Lavazza, Kimbo, Pellini sa pijace i slicnih.
Probao sam sva espreso zrna koja imaju na raspolaganju, u przionici i zadrzao se na varijanti "Krema Dolce" mislim da je naziv tog blenda.
Jasno.. ~600din je još i prihvatljivo ako je solidan kvalitet i ako je bolje od običnih kupovnih.. Ne volim preterano gorke/kisele kafe, volim kad su malo sladunjave 😅
 
Moja tašta ima najgoru kafu od svih lokala, izbegao bih to, iako je jeftinije, ne isplati se. Bolje popiti jednu dobru šolju dnevno, nego ločiti to đubre, samim tim, bolje platiti 1100 din za neku kvalitetniju, Koppa coffee ima recimo te pristupačnije. Ostali lokali znaju da nabiju i od 1800.
 
Nažalost nisu jedini, ja sam u Maloj radionici uzeo sjajnu Kolumbiju, duplo fermentisanu, 200g 2200 din. Jeste odlična, ali opet, košta :D
Kapiram ja inflacija i sve to, al sve padne na leđa mušterija majku mu.
Dok evo na osnovu preporuka kolega ovde, ciljam neke kafeterije u Beču, sad kad budem išao, svi prodaju 250g kafe za 15e, i to se čine kao visoka klasa xD
Videćemo.
 
Ima da se kupi zamensko sito i gumica. Najbolje je koristiti vruću vodu i srednju temperaturu ringle.
Koliko deformisano (blago ispupčeno gledajući odozdo) sito utiče na kvalitet napravljene kafe? Koristim neku običnu kafu, što je na popustu u tom trenutku u supermarketima.
Zašto ne hladna voda u rezervoar? U čemu je prednost vruće vode?
 
Za novi kafe aparat sam skoro sigurno zakucao izbor na Lelit MaraX, ali i dalje imam nedoumicu sa kojim mlinom da ga uparim. Ima li neko iskustva sa Niche Zero (ili Duo, mada je pitanje koliko ih je moguće dobaviti do rodbine u inostranstvu) ili sa DF64 (plain ili e ili p ili v). Bilo kakva lična iskustva bi mi prijala, net je pun Niche jevanđelista koji me podsećaju na apple-ovce. DF64 je mnogo lakše naći i na papiru bi trebalo da je "bolji". Mlin bih koristio kao single dose isključivo za espresso, ne menjam kafe svakodnevno već kg po kg.
 
Za novi kafe aparat sam skoro sigurno zakucao izbor na Lelit MaraX, ali i dalje imam nedoumicu sa kojim mlinom da ga uparim. Ima li neko iskustva sa Niche Zero (ili Duo, mada je pitanje koliko ih je moguće dobaviti do rodbine u inostranstvu) ili sa DF64 (plain ili e ili p ili v). Bilo kakva lična iskustva bi mi prijala, net je pun Niche jevanđelista koji me podsećaju na apple-ovce. DF64 je mnogo lakše naći i na papiru bi trebalo da je "bolji". Mlin bih koristio kao single dose isključivo za espresso, ne menjam kafe svakodnevno već kg po kg.
Moja topla preporuka eureka oro single dose.... Baci pogled.
 
Za novi kafe aparat sam skoro sigurno zakucao izbor na Lelit MaraX, ali i dalje imam nedoumicu sa kojim mlinom da ga uparim. Ima li neko iskustva sa Niche Zero (ili Duo, mada je pitanje koliko ih je moguće dobaviti do rodbine u inostranstvu) ili sa DF64 (plain ili e ili p ili v). Bilo kakva lična iskustva bi mi prijala, net je pun Niche jevanđelista koji me podsećaju na apple-ovce. DF64 je mnogo lakše naći i na papiru bi trebalo da je "bolji". Mlin bih koristio kao single dose isključivo za espresso, ne menjam kafe svakodnevno već kg po kg.
Eureka Mignon Specialita, ali koliko sam video mnogi hvale DF64
 
Počeo sam da imam problem😀
Pogledajte prilog 404766
Fali Bonanza na listi, inače odobravam :)

Za novi kafe aparat sam skoro sigurno zakucao izbor na Lelit MaraX, ali i dalje imam nedoumicu sa kojim mlinom da ga uparim. Ima li neko iskustva sa Niche Zero (ili Duo, mada je pitanje koliko ih je moguće dobaviti do rodbine u inostranstvu) ili sa DF64 (plain ili e ili p ili v). Bilo kakva lična iskustva bi mi prijala, net je pun Niche jevanđelista koji me podsećaju na apple-ovce. DF64 je mnogo lakše naći i na papiru bi trebalo da je "bolji". Mlin bih koristio kao single dose isključivo za espresso, ne menjam kafe svakodnevno već kg po kg.
Imam i DF64 i Niche Zero. Oba imaju svoje prednosti. Ukratko: Niche je lak za upotrebu, zadovoljstvo je raditi s njim, i daje klasičan espreso sa jačim telom. DF64 daje približnu aproksimaciju third wave espresa za relativno male pare, naročito ako si spreman da se malo pozabaviš 3D štampanim dodacima.

Pojavili su se u međuvremenu mlinovi koji su (makar na papiru) bolji i od jednog i od drugog. Baci pogled:
 
Pa pogledaj držaš posude/portafiltera. Prišafljen krstastim šafom u plastiku. Pa bar da su stavili nalepnicu preko šafa nego onako prodaju.
@Laza
Izašao je i DF64 gen 2, koji bi trebalo da je rešio većinu problema. Ozbiljan kandidat za "best buy" do 400€.
Samo ne mešati sa DF64 verzijama (V1 - V5). Prepoznaje se lako po crvenom dugmetu za aktivaciju sa desne strane. Prva generacija je imala nezgodno postavljeno sa prednje strane na dnu.
Možeš ga naći i kao G-IOTA gen 2.
 
Koliko deformisano (blago ispupčeno gledajući odozdo) sito utiče na kvalitet napravljene kafe? Koristim neku običnu kafu, što je na popustu u tom trenutku u supermarketima.
Zašto ne hladna voda u rezervoar? U čemu je prednost vruće vode?
Ako je blago, onda verovatno ne utiče mnogo, nego iz tvog opisa zvučalo je kao katastrofa.
Probaj s vrućom vodom, i vidi da li ti vredi razlika u ukusu, takođe brže bude gotova kafa kad staviš vruću vodu (logično).

Ako hoćeš da budeš štreber oko Moka Pot
 
Voda svakako postane jednako vruća kad krene da kuva, iz tog razloga mi je potpuno nejasno odakle potiče razlika u ukusu?
 
Ja da upadnem kao padobranac medju vas mrzitelje nespresso kapsula: uzeo sam Audi Espresso Mobile aparat, mislim da pravi istu kafu kao kucni aparat, nisam primetio razliku. Necu trositi reci na unboxing iskustvo i kvalitet, 10+

Ovo sa snimka je vec otvoren, ali nema veze.

 
@Laza
Izašao je i DF64 gen 2, koji bi trebalo da je rešio većinu problema. Ozbiljan kandidat za "best buy" do 400€.
Samo ne mešati sa DF64 verzijama (V1 - V5). Prepoznaje se lako po crvenom dugmetu za aktivaciju sa desne strane. Prva generacija je imala nezgodno postavljeno sa prednje strane na dnu.
Možeš ga naći i kao G-IOTA gen 2.
Pozdrav!
Zna li neko gde ima da se kupi DF64 gen 2 kod nas? Ako ne kod nas kako ga nababiti?
Hvala unapred!
 
Pozdrav, vidim da je tema ogromna pa imam par pitanja. Zeleo bih da uzmem neki espresso aparat za kafu do nekih 200evra. Pre bih uzeo neki koji nije sa kapsulama ( zato sto mi ima odvratan ukus, na svim gradilistima imaju takvi aparati ( ne mislim na one sto im ubacis 50 dinara i izbaci ti buckuris vec kod sefova gradilista i ostalih inzenjera) i bas mi se ne svidja ukus).
Video sam neke jednostavne aparate kao DeLonghi do 20k, ali zapalo mi za oko na KP ovi sto prodaju polovne aparate iz uvoza.
Sef mi je preporucio Gaggia koji kostaju duplo vise od onoga sto zelim da potrosim.

Da li neko ima neka iskustva i sta je pametno uzeti?

Volim da popijem espresso, ali nisam ljubitelj kafica.
 
Pogledaj delonghi dedica 685 ... moja zena jos uvek tvrdi da joj je taj espreso bio najbolji
 
Nazad
Vrh Dno