Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Sad kad ga nemam tri dana, vrlo je jasno da su mi za red veličine popustili svi tipovi kafe koje imam. Dial školski, ali jok. Nije velika razlika, ali ima je, svako od vas bi je osetio.
 
Vrede li nesto ovi Philipsovi aparati? Konkretno ova tri najskuplja modela od 112k (i ona dva na akciji kao)? https://philips-eshop.rs/aparati-za-kafu
Koja je razlika izmedju njih, i ima li nesto bolje za slicne/manje novce?
 
Vrede li nesto ovi Philipsovi aparati? Konkretno ova tri najskuplja modela od 112k (i ona dva na akciji kao)? https://philips-eshop.rs/aparati-za-kafu
Koja je razlika izmedju njih, i ima li nesto bolje za slicne/manje novce?
Ako zelis automatik i kvalitet kafe koju on pruza ti je dovoljan, onda philips nije losa prica. Naravno, ukoliko ne zelis da se zezas sa mlinom i rucnim aparatima. Sasvim je korektan ako zelis prosecan espesso, dok sa druge strane pravi super penu i mlecne napitke. Sam espreso je potpuno isti u svakoj seriji od 1-5(svaki poseduje male keramicke nozeve u mlinu), dok visa serija samo omogucava vise napitaka. Serija 5 valjda ima 12 ako se dobro secam. Ja sam koristio seriju 3, koja ima 6 napitaka, latte go itd. Serija 4 i 5 poseduje malo fensi touch screen i display u boji.
Nakon sto sam presao na rucni aparat i mlin, zaboravio sam na philipsa. Kvalitet samog eapressa je neuporediv.

Sve je stvar izbora sta zelis od aparata, ali ako ne zelis da ulazis dublje u svet kafa, kupi philips latte go i uzivaj.
 
Ako zelis automatik i kvalitet kafe koju on pruza ti je dovoljan, onda philips nije losa prica. Naravno, ukoliko ne zelis da se zezas sa mlinom i rucnim aparatima. Sasvim je korektan ako zelis prosecan espesso, dok sa druge strane pravi super penu i mlecne napitke. Sam espreso je potpuno isti u svakoj seriji od 1-5(svaki poseduje male keramicke nozeve u mlinu), dok visa serija samo omogucava vise napitaka. Serija 5 valjda ima 12 ako se dobro secam. Ja sam koristio seriju 3, koja ima 6 napitaka, latte go itd. Serija 4 i 5 poseduje malo fensi touch screen i display u boji.
Nakon sto sam presao na rucni aparat i mlin, zaboravio sam na philipsa. Kvalitet samog eapressa je neuporediv.

Sve je stvar izbora sta zelis od aparata, ali ako ne zelis da ulazis dublje u svet kafa, kupi philips latte go i uzivaj.
Zelja mi je da jedan dan imam mlin, aparat, froter, sve po PS-u, rucno da pravim, ali s obzirom da sam u iznajmljenom stanu koji smo vec pretrpali, a ocekujemo da se preselimo u narednih par godina, radije bih sad uzeo nesto prakticnije i sto zauzima manje mesta.
Onda otom-potom, jedan sobicak samo za aparate :D
Radije bih pravio latte-e i kapucine nego sam espreso, jer sam nekako navikao ujutru domacu kafu, a popodne nesto lakse. Verujem da bi Philips bio ok, mozda cak i overkill.
Hvala na odgovoru 🫡
Edit- peta serija, tri modela. Je li to fora samo razlika u boji, inace su isti?
 
Poslednja izmena:
Nemoj da bacas pare na te 1000e philipse, posto su unutra svi isti, sem pravljenja drugacijih napitaka.

Ako vec dajes te pare uzmi Juru ili Miele za te pare, ako nista, kvalitetniji su.
 
Ne kapiram argument da nemaš mesta, a to što gledaš je sve veće od Vive sa vagicom i Timemore C3.
 
Nemoj da bacas pare na te 1000e philipse, posto su unutra svi isti, sem pravljenja drugacijih napitaka.

Ako vec dajes te pare uzmi Juru ili Miele za te pare, ako nista, kvalitetniji su.
Neka preporuka, koji model od Jure i Miele-a?

Ne kapiram argument da nemaš mesta, a to što gledaš je sve veće od Vive sa vagicom i Timemore C3.

Zato što je kuhinja već natrpana sa ostalim aparatima i glupostima.
Manjak elemenata i ostalih polica/stolova u iznajmljenom stanu doprinose tome.
Lakše mi je jedan veći da stavim negde u ćošak nego tri manja da vrtim i premeštam non-stop
 
Miele CM 5310 ili Jura E8. Oba su oko 140k.

Od ta 2, moj glas ide za Juru, slight edge sto bi Englezi rekli.
 
Miele CM 5310 ili Jura E8. Oba su oko 140k.

Od ta 2, moj glas ide za Juru, slight edge sto bi Englezi rekli.
Philips je 90k u Gigatronu, Jura 142k. 🤔 Nije baš mala razlika.
Šta Jura ima toliko bolje u odnosu na Philips, za tu razliku u ceni?
 
Bolje pitaj sta nema :) sve unutra im je kvalitetnije. Video sam da si pisao 112k, pa sam zato prebacio na ovo.

S23U i Xiaomi 13 Pro. To ti je razlika.
 
@psychofedex
Ja imam pomenuti philips ep5447/90.Kupljen je negde pocetkom decembra prosle godine i tada je bio star nekih nepunih dva meseca.Inace ga je vlesnik kupio u gigatronu uz garanciju od dve godine i mislim da ga je tada platio oko 90-95 soma.Imao je napravljenih 113 napitaka tada sto je da kazemo nov aparat.
Mene je u tom trenutku izasao 500 eura sto je u datom trenutku bila bas dobra cena.
Aparat je stvarno dobar za mlecne napitke,plus se lako cisti deo gde stoji mleko,ali mislim da su cene bas napucane kod nas u radnji.
Mislim da je suludo davati 112 soma za nov aparat u radnji.
Ako nisi gadljiv na polovne pogledaj na sajtu kupujem prodajem sta ima.
Mozda natrci nesto da je skoro novo a da ima garanciju u nasim radnjama.
Inace sam pre ovog modela imao delonghi 22.110b i bio sam skroz zadovoljan kako aparat radi.Espreso je pa skoro isti na oba aparata.
Velika prednost na strani philipsa je late go posuda za mleko.Mlecni napici su bas dobri i displey gde se lakse snadjes sta se sprema u odnosu na delonghi.
Sad odluka je na tebi sta i kako.
Drugar je iz madjarske dovukao catler 8013 i on pravi odlican espreso,bolji nego na philipsu ili delonghi-u ali je poluautomatski sto meni ne odgovara.
Baci pogled na njega.Mislim da ga je on platio u madjarskoj tada oko 650 eura.
Ja sam navikao pritiskom na jedno dugme da aparat sve sam odradi.
Pa sad kome sta treba.

 
Bolje pitaj sta nema :) sve unutra im je kvalitetnije. Video sam da si pisao 112k, pa sam zato prebacio na ovo.

S23U i Xiaomi 13 Pro. To ti je razlika.
@psychofedex
Ja imam pomenuti philips ep5447/90.Kupljen je negde pocetkom decembra prosle godine i tada je bio star nekih nepunih dva meseca.Inace ga je vlesnik kupio u gigatronu uz garanciju od dve godine i mislim da ga je tada platio oko 90-95 soma.Imao je napravljenih 113 napitaka tada sto je da kazemo nov aparat.
Mene je u tom trenutku izasao 500 eura sto je u datom trenutku bila bas dobra cena.
Aparat je stvarno dobar za mlecne napitke,plus se lako cisti deo gde stoji mleko,ali mislim da su cene bas napucane kod nas u radnji.
Mislim da je suludo davati 112 soma za nov aparat u radnji.
Ako nisi gadljiv na polovne pogledaj na sajtu kupujem prodajem sta ima.
Mozda natrci nesto da je skoro novo a da ima garanciju u nasim radnjama.
Inace sam pre ovog modela imao delonghi 22.110b i bio sam skroz zadovoljan kako aparat radi.Espreso je pa skoro isti na oba aparata.
Velika prednost na strani philipsa je late go posuda za mleko.Mlecni napici su bas dobri i displey gde se lakse snadjes sta se sprema u odnosu na delonghi.
Sad odluka je na tebi sta i kako.
Drugar je iz madjarske dovukao catler 8013 i on pravi odlican espreso,bolji nego na philipsu ili delonghi-u ali je poluautomatski sto meni ne odgovara.
Baci pogled na njega.Mislim da ga je on platio u madjarskoj tada oko 650 eura.
Ja sam navikao pritiskom na jedno dugme da aparat sve sam odradi.
Pa sad kome sta treba.

90k je, na snizenju je trenutno u Gigatronu. Koliko sam video, verzije u petoj seriji, razliciti brojevi su samo koja je boja u pitanju. Na KP-u cini mi se moze za jos manje da se nadje, ali to jos moram da proverim, dok je Jura i na KP-u doosta skuplja.
Sta znam, volim da kad kupim, kupim kvalitetno i dugotrajno, ali mi ovde Jura bas deluje previse skuplje u odnosu na Philips.
@bojke1 Catler zapravo deluje jako zanimljivo, taj polu-automatski fazon... Sad tek ne znam :D
 
90k je, na snizenju je trenutno u Gigatronu. Koliko sam video, verzije u petoj seriji, razliciti brojevi su samo koja je boja u pitanju. Na KP-u cini mi se moze za jos manje da se nadje, ali to jos moram da proverim, dok je Jura i na KP-u doosta skuplja.
Sta znam, volim da kad kupim, kupim kvalitetno i dugotrajno, ali mi ovde Jura bas deluje previse skuplje u odnosu na Philips.
@bojke1 Catler zapravo deluje jako zanimljivo, taj polu-automatski fazon... Sad tek ne znam :D

Moje subjektivno misljenje je da ako vec daješ 800+ evra bolje da ides na polu-automatski (ako vec neces manuelni) jer ces dobiti veci kvalitet kafe.... Baci pogled i na sage barista aparat.
Moja neka logika za kupovinu automatika je za ljude koji nece da se cimaju, a naročito ne da svako jutro ženi prave kafu (ona ne želi da se cima oko toga) već pritisak na dugme rešava kafu. Kvalitet kafe je naravno dosta manji ali ta jednostavnost korišćenja je nekome mnogo bitnija.
 
^ja cu se slzooti sa kolegama da je sulodo davati 100k za automatik. dobices 99% istu kafu kao i na ovima od 50k, mehanizam isti.
Ja recimo nameski nisam htreo da idem na te philipse sa cinijama za mleko jer, treba da se rasklapa i pere posle svake kafe.
Uzeo de longi sa "pipom" napravim mlekom za 30 sekundi i operem za 5.
 
Da imate u vidu, za 18k imate Vivu + Timemore ako depresurizujete korpu, a rezultat bolji, tj. ušli ste ligu kafa kakve treba da budu, jer je princip ekstrakcije takav kakav mora biti za espresso - sve drugo je workaround.

Ostaje ovo što je @kzs12 napisao, ako je manuelac cena da se ne sprema kafa jer ne umete ili jednostavno vam se neće, to u startu eliminisati, šta je tu je. Nekad bih i ja voleo da stisnem dugme i izađe kafa, ali to imam na poslu od 5k EUR, i otelio sam se da ga podesim i nema teoretske šanse da priđe manuelcu.
 
Kakav je ovaj aparat Gorenje ESCM15DBK , trenutno je na akciju za 15k. Da li vredi :) ili ipak gagia viva? Hvala
 
^ja cu se slzooti sa kolegama da je sulodo davati 100k za automatik. dobices 99% istu kafu kao i na ovima od 50k, mehanizam isti.
Ja recimo nameski nisam htreo da idem na te philipse sa cinijama za mleko jer, treba da se rasklapa i pere posle svake kafe.
Uzeo de longi sa "pipom" napravim mlekom za 30 sekundi i operem za 5.
Pa pazi sto se tice philips aparata i ciscenja late go cinije ne moras da je skidas i peres svaki put.imas opciju u samom aparatu kad napravis kapucino ili late da joj pustis vodu da prodje tamo kuda je islo mleko.A to je u samoj ciniji jedan tanak kanalcic kuda aparat gura mleko i kroz njega posle aparat provuce vodu.
Kad to zavrsis ostatak mleka koji ostane u ciniji skines i stavis u frizider.
Kod philipsa je to barem najbolje reseno u smislu lakoce oko odrzavanja aparata za mlecne napitke.
Iz tog razloga sam i uzeo pomenuti philips.

@psychofedex
catler 8013 je u stvari sage breville ali valjda za istocnu evropu nosi oznaku catler.
Aparat je bas bas dobar ako zelis dobar espreso.Ali za mlecne napitke moras malo da se pomucis.
Ako pijes dosta mlecne napitke onda gledaj neki automatski koji ima posudu za mleko.
Razne oznake kod philipsa u seriji 5 su samo u boji i nista drugo.
Razlika izmedju serije 4 i serije 5 je u tome sto serija pet pravi 12 napitaka a serija 4 pravi 10 napitaka.Pricam za serije koje imaju late go opciju.
Moj drugar ima philips ep4346/70 i isto ima displey ali pravi 10 vrsta napitaka.
Mehanizam i sve unutra je potpuno isto samo je softverski kod mog dodato jos dva napitka.
Tako da ako nadjes i ovaj model a da je jeftiniji mozes i njega uzeti u razmatranje.
Jos jedan savet.
Ako kupujes u gigatronu obrati paznju da svakog 12-13 i 14-og u mesecu je popust za penzionere od 20 posto.Da bi vazio popust artikal ne sme biti oznacen kao top artikal ili sok cena.
Znaci ako stoji puna cena a da vec nije snizen na sve sto vidis u radnji imas 20 posto popusta.Za to ti je potreban penzioni cek i mora licno doci penzioner.
Ja sam sebi ovog 12.06 kupio lg frizider model GBB72PZVGN koji je kod njih imao punu cenu od 90000.Dobio popust od 18 soma i na kraju me izasao 72000 dinara sto je bas dobra cena za ovaj model.Nigde ga nisam mogao naci ispod 87000 dinara.Isao sam sa caletom koji je penzioner da pokaze penzioni cek i sve se vrlo brzo zavrsi.
I mora da se plati u gotovini ili karticom,ne moze na rate.
 
Kao sto se ni u ostalim delovima foruma ne tolerise, nece se ni ovde tolerisati komercijala, sa sve popustima za clanove foruma.
Drago nam je da neko od forumasa pokrenuo svoj biznis te necemo klasicno reagovati da padaju instant banovi, ali pri sledecoj "reklami" ma u kakvom obliku cemo reagovati.
Sorry momci, pravila su ista za sve.
 
Čistio sam aparat od kamenca ( Gaggia Gran Deluxe. Na kraju izgleda da je kamenac zapusio tuš sa tim finim opiljcima iz cevi.
Krenuo da skidam tuš, i izletelo sve kao da je bilo pod žestokim pritiskom.
Malo me ošurila vrela voda.
E sad, nisam siguran da li je bio onaj ventil sa oprugom (sto imam na drugoj masini) ili ne.
Ne mogu nigde nista da nadjem.
Ovako izgleda.
A video je sa sklopljenim tušem, bez tog dela, koji je mozda bio, mozda ne.
 

Prilozi

  • PXL_20230701_195317803.NIGHT.jpg
    PXL_20230701_195317803.NIGHT.jpg
    223.6 KB · Pregleda: 48
  • PXL_20230701_202246761.mp4
    291.9 KB
Našao sam malu beštiju. Mada radi i bez tog dela sasvim fino :D
 

Prilozi

  • 16882379996701275574807845146892.jpg
    16882379996701275574807845146892.jpg
    157.9 KB · Pregleda: 48
Lol, pa to ti treba zbog pritiska vode u grupi 😂
 
Pozdrav ako može preporuka za majstora automatika u Novom Sadu, imam Severin s2 koji je podivljao a ja počinjem da kriziram 😁
 
Poklonio stariji Moccamaster model i uzeo opet Moccamaster samo noviji model :)

8_252F4_252F7_252F7_252F8477a0f46cbbfbcdb06bd47786e0c53064ce3980_53917_moccamaster_optio_polished_silver_5ec76f48-17f0-4431-83a7-40b2cf0f107a.jpg


10 godina garancije daju i jedino su njihovi modeli svi preporučeni od ECBC i SCA.

MM.jpg
 
Evo jednog pitanja za kolege, situacija mi je sledeca, i samo je pokazatelj da vecini hobija novca nikad dosta.

Ima Eureka Oro Minion Single dose, i nacelno sam jako zadovoljan sam tim mlinom (najveca mana po mom misljenju mu je ne intuitivan dial knob), ali zelim jos jedan. Jer imam ritual da pijem razlicita zrna tokom dana i prosto nalazim razlog sebi da opravdam investiciju za jos jedan mlin.

Namena je iskljucivo za espresso, budzet do nekih 1k evra (moze i preko) i da je relativno lako dostupan kod nas ili okruzenju, ali kljucno je pitanje, sta bi ste vi pazarili da ste u slicnom "problemu" ?
 
Da li je neko video nesto povoljno na amazonu? Prime days u toku
 
Kakve su ove kafe za nespresso aparate u lidlu, viola espresso, ristretto espresso i modena lungo?
 
Ok, stigao Philips, stigao sam da napravim samo dve kafe, sebi espresso i zeni kapucino.
Za sad to izgleda super, ali i malo strasno na prvi pogled, sa onim silnim ciscenjem, odrzavanjem, sta se sme, sta se ne sme. (naravno da sam prvo okretao mlin pa sam onda procitao u upustvu da se to ne sme :D )
Je li imate neki tips and tricks, kakvo podesavanje kafe, koju kafu uzeti, kako cistiti i sta raditi? Zbunjuje me isto jer aparat ima onaj njihov aqua filter koji je navodno dobar za 5000 kafe i mislio sam da ne treba deskalirati, ali citam upustvo i kaze treba redovno.
 
Vrh Dno