Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ne znam ko je bio preporučio Top Class crvenu Lavazzu, ali svaka mu čast, ja sam oduševljen.
 
Naručujem pourover set, uz koji dolazi Timemore C2 mlin :)
postovi ovde su me odvukli ka toj odluci, te me zanima, šta sve treba da znam o ovom mlinu, postoje li načini za unapređenje rada istog?
Planiram da koristim, naravno, za pour over, i za moka pot.
 
Odličan ti je za te dve vrste kafe.

Uz C2 valjda ide nož sa 5 krakova, ali dobar je i on. C3 ima nož sa 6, trebalo bi da je brži, ali to unapređenje ima u prodaji kao zamenski deo za C3, pa ako nešto bude žuljalo, naručiš, 20tak evra ako dobro pamtim.
 
Zanima me kakav je Gran Gaggia style? Imam na kapsule pa bi na neki ozbiljniji, ovaj od juce pocnje da pusta vodu :)
 
Dobar entry level aparat. Računaj da ti za njega treba i mlin.
 
A koji je bolji gran gaggia ili gaggia viva,imam u blizini przionicu kafe, i probao na dolce gusto sa punjivim kapsulama,ali nije to to, svidja mi se kafa, pa bih tu uzimao kafu , smelju kako hoces :)
 
A koji je bolji gran gaggia ili gaggia viva,imam u blizini przionicu kafe, i probao na dolce gusto sa punjivim kapsulama,ali nije to to, svidja mi se kafa, pa bih tu uzimao kafu , smelju kako hoces :)
Slični su. Nećeš pogrešiti ni kod jednog. Oba su dobra za ulazak u svet espressa.
Jedino sto kupovina mlevene kafe nije bas dobra opcija, retko kad ce ti ubosti pravu granulaciju. Bar neki rucni mlin nabavi, pominjani su skoro u temi.
 
Slični su. Nećeš pogrešiti ni kod jednog. Oba su dobra za ulazak u svet espressa.
Jedino sto kupovina mlevene kafe nije bas dobra opcija, retko kad ce ti ubosti pravu granulaciju. Bar neki rucni mlin nabavi, pominjani su skoro u temi.
Ok hvala, samo jos jedno pitanje breville vcf-045x ili ovaj sto sam pitao iznad :D i tjt :D ne mogu da presudim izmedju ta dva
 
Ok hvala, samo jos jedno pitanje breville vcf-045x ili ovaj sto sam pitao iznad :D i tjt :D ne mogu da presudim izmedju ta dva
Moje misljenje je viva ili gran gaggia +ručni mlin (pominjan u temi) taman se uklapas cenovno.
 
Uz Philips Cafe latte je stigla i malena tubica sa sredstvom za podmazivanje mehanizma. Trajala je neko vreme pa se - gle čuda - potrošila. Već mesecima ne uspevam da je nađem. Može li neko da mi da preporuku?
 
To je neka silikonska mast ako je za gumu. Nisu jeftine, ali tebi treba vrlo malo.

Neka me dopuni ko zna bolje, ali bilo koja silikonska bi trebalo biti ok. Odnosno, na gumu u bilo kojoj primeni, ne sme mast na bazi nafte, to je zapravo razlog zašto ide sintetika.
 
Koliko neka automatska mašina (npr Philips) napravi kafa iz 1kg kafe u zrnu?

Pokušavam da uporedim trošak za kafu u odnosu na Nespresso Lidl kapsule.
 
Naš automatik na poslu se podešava, recimo od 8 do 15g za duplu dozu. Nespreso je valjda oko 8g?
 
Nebitno je koliko je grama u Nespresso pošto tu kupujem kapsule za 25 rsd/kom max. Realno za manje pošto obično uzimam one XXL pakovanja od 44kom gde je komad oko 20 rsd.

Ako se automatik podešen na 8g (kao best case) to je 125 kafa od 1kg ili 16 rsd po kadi (uzeo sam da je prosek 1kg espresso u zrnu oko 2000 rsd).

Realno ima uštede ali nije značajna kada se gleda cena Nespresso kapsula u Lidlu. Ako bi se kupovale originalne ili neki drugi brendovi razlika je značajna.

Hvala na informacijama.
 
Veruj mi ja sam presao sa lidl xxl kapsula, kojih pritom nemas uvek po toj ceni bas kad ti zatreba. Uzeo sam Juru F50 i sad sa kilogramom kafe mesecno prolazim, manje vise jer pijem 3 kafe dnevno plus ajd tu i tamo neki gost. Kafe imas od 900 pa do kolko ti dusa iste cene. Uzimam u proseku oko 1300 din/kg tako da ti se isplati veruj mi.
 
Posle stotine ispijenih Lavazza CIaldi, napokon probah Kimbo i Borbone. Neuporedivo bolje nego Lavazza. Ima li neko jos neki predlog i gde ih uopste naci?
 
Nebitno je koliko je grama u Nespresso pošto tu kupujem kapsule za 25 rsd/kom max. Realno za manje pošto obično uzimam one XXL pakovanja od 44kom gde je komad oko 20 rsd.

Ako se automatik podešen na 8g (kao best case) to je 125 kafa od 1kg ili 16 rsd po kadi (uzeo sam da je prosek 1kg espresso u zrnu oko 2000 rsd).

Realno ima uštede ali nije značajna kada se gleda cena Nespresso kapsula u Lidlu. Ako bi se kupovale originalne ili neki drugi brendovi razlika je značajna.

Hvala na informacijama.
Ako ne kupujes te najjeftinije kapsule u Lidlu, usteda je otprilike 50% u korist automatika. Ja sam imao istu dilemu kad sam razmisljao o kupovini automatika i definitivno nisam pogrijesio sto sam ga kupio.
 
Gde nabaviti neke vakuum tegle ili posude za kafu? Gde je vi inače čuvate? :)
 
Ja sam uzimao nesto u okovi, medjutim uzeo konzervu illy pa sad nju koristim. Metalna sa poklopcem koji lepo dihtuje.

61CbICloZxL.jpg
 
@Webb svaka cast za late art, dakle jako sam ljuborman, jer sam za isti prilicno nesposoban (vidi se u prilozenom, premda retko pijem late).

Ja sam prosto frustriran, jer svaki put kada odem preko, za neke smesne novce donesem kafu koja izuva a znacajno je jeftinija nego nesto slicno kod nas. Tacno razmisljam da se forumasi ujedine i angazuju nekog za dostavu.

Trenutno 6.2eur za 250g kupljeno u centru Pariza u obicnoj prodavnici, roast date odlican. Miris/ukus/aroma izuvanje (ali to je stvar ukusa i licne percepcije).
guatemala.jpeg
 

Prilozi

  • late-pokusaj.jpeg
    late-pokusaj.jpeg
    158.6 KB · Pregleda: 18
A gde uzeti kod nas neku kafu u zrnu da je iole pristojna? 🤔 Stiže V60 naredne nedelje pa se spremam za veličanstveni dolazak :D
 
Nebitno je koliko je grama u Nespresso pošto tu kupujem kapsule za 25 rsd/kom max. Realno za manje pošto obično uzimam one XXL pakovanja od 44kom gde je komad oko 20 rsd.

Ako se automatik podešen na 8g (kao best case) to je 125 kafa od 1kg ili 16 rsd po kadi (uzeo sam da je prosek 1kg espresso u zrnu oko 2000 rsd).

Realno ima uštede ali nije značajna kada se gleda cena Nespresso kapsula u Lidlu. Ako bi se kupovale originalne ili neki drugi brendovi razlika je značajna.

Hvala na informacijama.
Velika je razlika izmedju kapsule i superautomatika..mnogo bolju kafu pravi superauto
 
Još bolju šaltung aparat, koga ne mrzi malo da uči i da se zanima.
Rizik je što lako može da se desi da prestanete da pijete kafu po kafićima.
 
Vrh Dno