Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

kitchenaid artisan grinder ima li ko iskustva sa ovim mlinom. Na kp moze da se uzme nov za 235 evrica ili Screenshot_2023-01-18-15-53-06-541_com.mi.globalbrowser.jpg
 
kitchenaid artisan grinder ima li ko iskustva sa ovim mlinom. Na kp moze da se uzme nov za 235 evrica ili Pogledajte prilog 371937
Standard stainless steel conical grinders. Perfectly precise grinding, grinding to a uniform size for optimal taste

Konusni noževi od nerdjajuceg čelika.
Ako planiras da uzmes nešto što će ti trajati nemoj ici na njega, jer takvi noževi od navedenog materijala netraju dugo. Takodje je upitna nabavka rezervnih.

Bolja opcija je neki mazzer, obel ili tako nešto.
 
Umorio sam se od trazenja tog mlina. Zvao sam i Stevana. Nudi polovan mazzer za 340 e. Krenuo od gaggia viva stile od 15000 a dosao do

Lelit Anita PL042EM sa ugradjenim mlinom od 70000​

Ubice me zena
 
Nemoj ništa sa ugrađenim mlinom. KitchenAid je đubre.
Gaggia Viva i Mazzer od Stevana. I pevaš.
 
Ja sam malo spustio loptu s light kafama u espressu pre svega sto vise uzivam u light kafi kao pour over varijanti, ne zbog nedostataka opreme. Prosto vise uzivam u espresu koji je 1:1.5 do 1:2 nego u nekom turboshot-u 1:3 sa 98mm flat grindera. Nije da nisam probao i nije da nisam imao cime da napadnem light roast. Samo treba videti sta zelis i prema tome kupiti i opremu i kafu.
Ovo me zanima, da ne bacam pare ako ne može 😀. Volim light roast iako nekad ispadne baš kiselo, pogotovo na mojoj aparaturi. Imam eureka oro single dose i neki jeftini De longijev Vintage sa unpressurized portafilterom. Moram da gađam temperaturu i pritisak pa je teško da ponoviš baš isti rezultat svaki put. Dobro je da imam visok prag tolerancije na kiselost.. na gorčinu i ne baš.
Elem koji su razlozi što nisi bio zadovoljan light espresom sa tvojom aparaturom. Prelistao sam forum i vidim da si imao odlične mašine. Ili ako je jednostavno bolji pour over, u čemu je lošiji espreso sa ECM-a i 98mm noževima?
 
imam visok prag tolerancije na kiselost
U većini slučajeva, krupnije melji, da poništiš kiselost, koliko-tolko. I drugo uređaj ne može da ti dostigne normalnu temperaturu. Ako se ne varam jedva nagura 80+ stepeni. 90 ti je minimum.

eureka ti je odlična. Shvatam da nisi zadovoljan ili te loše tumačim.
 
U većini slučajeva, krupnije melji, da poništiš kiselost, koliko-tolko. I drugo uređaj ne može da ti dostigne normalnu temperaturu. Ako se ne varam jedva nagura 80+ stepeni. 90 ti je minimum.

eureka ti je odlična. Shvatam da nisi zadovoljan ili te loše tumačim.
Može da dostigne temperaturu. Nagura i mnogo više samo sto nije konstantna. Dok je uključen aparat ona stalno raste, tako da pikiraš kad da uključiš brewing. Neke light roast-ove probam na 85 pa krenem na gore.
Sa mlinom sam zadovoljan, ali naprotiv smanjim dozu na 15g i meljem na sitnije da produžim ekstrakciju na istom pritisku.
Generalno sam zadovoljan, ali verujem da može mnogo bolje uz bolju aparaturu pa me zato zanimalo od ljudi koji su probali na boljim mašinama zašto misle da je pour over bolji.
Nisam probao pour over, ali sam čitao da je duža ekstrakcija pa se vise aroma izvuče sa pour overom nadam se ne na uštrb tela espresa.
 
@rade81

Dakle moracu da se ne slozim sa prisutnim clanovima. Ja od Lelit sa ugradjenim mlinom nikako ne bi bezao... Gomila kafiterijica po Italiji koristi istu masinu. Ja je i dalje imam u vlasinistvu i odlicna je masina. Naravno mlin ima gomilu nedostataka, medjutim, nema ni hustla oko ciscenja i dodatnog prostora, i za dark roast jako se lako uigra isti, i garantujem da daje odlicne rezultate. Dakle ja svakako ne bi uzimao taj mlin standalone, ali ako je ova masina u razmatranju, zaista zavisi od licnih preferenci. Ako osoba pije samo espresso i kafe bez mleka meni je ta Lelit super (cenovni aspekt ne komentarisem, jer zaista ne pratim trziste i ne znam sta je best buy u kom cenovnom rangu).
 
Izgled da mi se Dolce Gusto Krupus zapusio uopste nece da ide voda vrlo malo se cuje zujanje kada ga ukljucim . Jel neko rasturao doticni model? Ne znam dal vredi da uzmem sredstvo za ciscenje ima u DMu
 
Sipaj limuntus i vrti tu vodu dok ne krene kako treba.
 
Gaggia classic na kraju. Prva kafa, sa kupljenom mlevenom kafom i basketom sa duplim dnom, bolja nego u kaficu u kraju. Probao sam i sa klasicnim basketom ali ne moze. Samo prodje voda i ispadne filter kafa 😃 Dok ne dodje mazzer imamo teglu kafe pressured basket
Sto rece neko. Jedva cekam jutro 😂
 

Prilozi

  • 16741509580204891713162565402938.jpg
    16741509580204891713162565402938.jpg
    152.4 KB · Pregleda: 130
Da, samo ga dobro rastvori, sipaj dosta u pola rezervoara, neka curi u šolju veliku, pa to vrati nazad i vrti u krug dok ne krene da cepa kako treba.
 
Ma kakvi ni da prne. Na kraju morao sam da ga otvaram, skidam crevce po crevce.
Na kraju crevo iz pumpe koje ide na izlaz sam otpusio pod pritiskom, u spric od 5ml vodu i probi
Evo kako izgleda unutrašnjost. Ima neke torex sa rupom u sredini jedva sam ošrafio
IMG_20230119_211730.jpg
 
Koristio sam do sada Nespresso Lattissima One i rešio sam da kupim ručni espresso aparat. Našao sam povoljno Gran Gaggia delux (12000 RSD), da li neko ima iskustva sa ovim aparatom?
Značila bi mi i preporuka za mlin.
 
Volim kafu, al tek sam pred novu godinu uzeo aparat. Ovu gaggiu za koju pitas. Ovako na prvu mi je zamerka mali prostor za šolju, onaj ventil tj. točkić za pustanje pare mi je katastrofa, nekih vecih zamerki nemam. Mada za 10500 dinara, mislim da je bio odlicna kupovina.

Kafa je odlična, ja pijem dupli espreso da trunkom mleka. (Lavazza oro) Veliki plus su dimenzije, mali aparat. Zbog toga sam ga i uzeo.


Verovatno ce neko pametniji da ti da bolji komentar.
 
Ja koristim Vivu što je u suštini isti aparat i za taj novac stvarno daje jako dobru kafu. Što se tiče mlina u temi se pominjao kao neki minimum modovani gaggia md15 iz Bago šopa (valjda ga oni moduju pa tako prodaju) ili juriti na kp neke polovne sposobnije.
 
Pojavila mi se lampica za čišćenje tako sam i zapušio pre neki dan. Međutim, nakon čišćenja opet je narandžasta sijalica upaljena. Ugasio sam ga izvadio iz struje, držao dugme za paljenje i tako više puta i ništa.
 
Ja koristim Vivu što je u suštini isti aparat i za taj novac stvarno daje jako dobru kafu. Što se tiče mlina u temi se pominjao kao neki minimum modovani gaggia md15 iz Bago šopa (valjda ga oni moduju pa tako prodaju) ili juriti na kp neke polovne sposobnije.
Minimum u novcu je ručni mlin, a tvrde da su bolji od jeftinijih električnih. Preko toga je potrebna jako velika investicija.

Ja sam se zaustavio na tom minimumu uz sitnice sa AliE od po 2, 3e sa AliE, tamper, WDC, naravno, depresurizovan portafilter. Uspevam da dobijem od svake kvalitetne kafe optimalnu ekstrakciju za dupli šot. Za neke dalje finese je potrebna oprema sa punom kontrolom procesa, a to već košta, traži vreme, i meni najveće usko grlo, nekoga da popije tu svu kafu dok se putuje kroz taj proces.

1674460452696.jpeg
 
Ja ne znam dal mi treba depresurizovan portafilter za gaggiu delux. 😁 Gledao nesto, al nigde nisam video 53mm.
 
Nema aluminijumski, ima prohrom, ali ne savetujem da se gura tvrd prohrom u mekan aluminijum, verovatno bi dobio luft i ne znam šta posle sa tim aparatom. Ja sam kupio u DE nov fabrički i njega razvalio, da imam i dalje osnovni setap.

Najžalije mi je što prohromski aparat nisam uzeo, Classic recimo, jer za njega ima šta hoćeš u aftermarketu. Uživao bi u otvorenom dnu odavno i udavio fotkama temu.
 
Nema aluminijumski, ima prohrom, ali ne savetujem da se gura tvrd prohrom u mekan aluminijum, verovatno bi dobio luft i ne znam šta posle sa tim aparatom. Ja sam kupio u DE nov fabrički i njega razvalio, da imam i dalje osnovni setap.

Najžalije mi je što prohromski aparat nisam uzeo, Classic recimo, jer za njega ima šta hoćeš u aftermarketu. Uživao bi u otvorenom dnu odavno i udavio fotkama temu.
Gaggia classic nema bas puno SS(nerdjajuceg čelika) bojler je aluminijumski, za grupe i ručke se uglavnom koristi hromirani mesing neznam gde si vidjao od SS?

Kod GC-a SS se koristi za samo kućište mašine.
 
Gaggia classic nema bas puno SS(nerdjajuceg čelika) bojler je aluminijumski, za grupe i ručke se uglavnom koristi hromirani mesing neznam gde si vidjao od SS?

Kod GC-a SS se koristi za samo kućište mašine.

Ovo je korisna povratna informacija. Meni je delovalo kao prohrom, a zamenske portafiltre bez dna reklamiraju za njega baš.
 
Drugari, ako neko ima PT100 sondu sa M4 navojem za GCP, molim, neka mi pusti PM. :)
Planiram da radim Gaggiuino mod, ali samo za kontrolu temperature i dimmer mod, ne zelim da se zezam sa profilisanjem pritiska (za sad).
 
Problem sa gaggia classic. Kupljena nova pre sedam dana. Danas uparena sa mazzer mlinom. Skuvala 20 kafa i iskrivilo se sito (na spolja) na grupi. Sad vise ne ide kao kisa celom sirinom sita vec pisa sa strane gde je sito dobilo luft.IMG_20230125_191852.jpg
 
Wtf??? Kako si to uspeo leba ti? :)
 
Nazad
Vrh Dno