Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ne naravno. Svako sredstvo za dekalcifikaciju može da se koristi na GC? Pitanje šta odabirete?
Da pojasnim. Bez obzira da li Gaggia sredsvo u sebi ima mlečnu kiselinu ili ne?

To sredstvo iz DM je za svaki aparat pa i za GC. Moj odabir je Calcinet ili Durgol. po preporuci. Cistio sam i sa starim sredststvom iz DM. Pretpostavljam da je ovo nesto novo.
Razumem sada, ocigledno ja nisam lepo protumacio Vasu poruku, ne zamerite.

Mene je jedino bunilo to sto na internetu ne postoji generalni konsenzus oko toga sta je bezbedno za aluminijum a sta ne, i pogledavsi MSDS za Gaggia sredstvo vidim da zapravo sredstvo koje proizvodjac preporucuje sadrzi oba sastojka oko kojih postoji neslaganje.

Postoji i drugo sredstvo u DMu koje je na bazi limunske, to je verovatno to koje ste koristili.
Durgol ima jedan covek u Surcinu, kasno sam video videcu da narucim od njega iduci put.
 
Koliko dana po vasem iskustvu ostaje svez espreso u zrnu nakon otvaranja kese? Srolas kesu i stavis gumicu metod :D
Zanima me nakon koliko smatrate da ne vredi praviti kafu time i da treba baciti iako je u roku
 
Pozdrav ljudi. Ne znam da li neko od vas može da mi pomogne, ali mi ne pada na pamet mesto na domaćem netubgde bih mogao da pitam. U pitanju je profesionalni aparat za kafu San Marco S100. Ukratno kafa je uzasna. Bez obzira na brend. Isprobali smo vise njih (Lavazza, Illy, Portioli, JM...). Mislim da sam experimentisanjem iskljucio kafu, gramažu i granulaciju kao uzrok. Danas sam dosao na ideju da testiram ukus vode iz aparata i to je blago rečeno užas. U vodi prepoznajem sve neprijatne ukuse koje kafa na kraju dobije. Aparat se redovno čisti, čistim ga ja pre nego sto krenem sa testiranjem i nista. Za čišćenje koristim prašak koji prodaju distributeri kafe. E da, i depurator je manje-više isključen iz jednačine jer se zamenom praktično nista nije dobilo. Ako neko ima bilo koju ideju u čemu je problem, bio bih vam zahvalan. Hvala unapred i pozdrav.
 
Koliko dana po vasem iskustvu ostaje svez espreso u zrnu nakon otvaranja kese? Srolas kesu i stavis gumicu metod :D
Zanima me nakon koliko smatrate da ne vredi praviti kafu time i da treba baciti iako je u roku
Ufff teska tema ☺️
Ukoliko je ta kafa komercijalna verovatno je niže klase i verovatno je vec proslo 2-3meseca od pecenja jer taj podatak na kesama nemas.... Sa takvom kafom manje vise nebitno jer ona nema ni blizu arome kao sveze pecena speciality kafa.

Kod speciality kafa meni se pokazalo idealno za konzumaciju 10-14dana nakon pecenja.... A neki rok kad počne postepeno da gubi svoje arome oko mesec dana.... Naravno zavisi sve od kafe do kafe.
Kad naručujem kafu uglavnom gledam da je to kolicina koju potrosim za mesec dana.
 
Ja sam danas kupio vakum posudu za 300din u pepcu😊 I ja sam imao sam za sebe isto pitanje pa sam se odlucio za ovo. Pa videcjemo inache koristim ohilips 3241/50 i tek 7 dana se druzim sa kafom i njim.
 
Vec duze vreme ~4 god koristim rucni espreso aparat iz lidl-a i zadovoljan sam ako se uporedi cena sa onim sto se dobije. Kako je aparat poceo da posustaje uzeo bih nesto novo, pa mi sada treba savet. Pravio bih mozda 15tak kafa nedeljno. Ono sto sam video ovde kao preporuku je Gaggia classic, ali je jednostavno previse ruzno da uposte pitam zenu da unesem to u kuhinju. :D Budzet okvirno 30k dinara.
 
Vec duze vreme ~4 god koristim rucni espreso aparat iz lidl-a i zadovoljan sam ako se uporedi cena sa onim sto se dobije. Kako je aparat poceo da posustaje uzeo bih nesto novo, pa mi sada treba savet. Pravio bih mozda 15tak kafa nedeljno. Ono sto sam video ovde kao preporuku je Gaggia classic, ali je jednostavno previse ruzno da uposte pitam zenu da unesem to u kuhinju. :D Budzet okvirno 30k dinara.
Pogledaj jedan moj post od pre par meseci gde sam jednom clanu dao odgovor na isto pitanje. Ne razmisljaj o Gaggia Classic ako ne planiras da kupis i mlin, sto je sa tvojim budzetom tesko izvodljivo. Nije nemoguce ali put nije bas najlaganiji, i to pod uslovom da je sve polovno.
 
Nije problem aparat i mlin, cak bih dodao na budzet jos para za mlin, vec je problem sto je Gaggia Classic najruzniji aparat koji postoji trenutno na trzistu. :D
 
Da li neko poseduje neko od ovih Philipsa Lattego? Nismo previše zahtevni.

Konkretno: Philips LatteGo EP2230/10
Ne znam sta te zanima konkretno. Dobri su za cenu za koju se prodaju kod madjara. U radnjama su preskupi. Prave ok kafu, bolju od kapsula def. Lako se ciste i odrzavaju.
Imas par recenzija na yt. Sve u svemu 👍
 
Nije problem aparat i mlin, cak bih dodao na budzet jos para za mlin, vec je problem sto je Gaggia Classic najruzniji aparat koji postoji trenutno na trzistu. :D

Sada me živo zanima da pitaš ženu šta ona misli.
Gaggie imaju neki retro šmek koji je sada popularan. Sa ovim obojenim varijantama mislim da se lako uklapaju, naročito jer su najmanji "pravi" espreso aparati na trzistu.
Moja nije imala nikakav problem sa Classicom (čak joj se i sviđa), ali Obel junior mlin, nisam smeo da kupim 😄
 
Nije problem aparat i mlin, cak bih dodao na budzet jos para za mlin, vec je problem sto je Gaggia Classic najruzniji aparat koji postoji trenutno na trzistu. :D
Razmisli onda o nekoj skupljoj alternativi.

Već prve nedelje, nakon kupovine, imao sam problem sa fabričkim prekidačem. Potom su usledili i problemi sa gumicom ispod koje se kondenzuje voda - što dovodi do toga da je nemoguće ubaciti portafilter. I tako... :)
 
Daj zeni pare i nek kupi sta joj se uklapa u kuhinju, radice ti posao ako ti je radio i taj iz Lidla sta se zamaras.

edit: sad sam procitao pa shvatam da ima malo nezgodan ton. Ne mislim nista lose zaista :)
 
Ne naravno. Svako sredstvo za dekalcifikaciju može da se koristi na GC? Pitanje šta odabirete?
Da pojasnim. Bez obzira da li Gaggia sredsvo u sebi ima mlečnu kiselinu ili ne?

To sredstvo iz DM je za svaki aparat pa i za GC. Moj odabir je Calcinet ili Durgol. po preporuci. Cistio sam i sa starim sredststvom iz DM. Pretpostavljam da je ovo nesto novo.

Dobićete pomoć ako isto pitanje postavite i treći put.
Ako pricamo o GC nemojte koristiti sredstva koja nisu namenjena za aluminijum - proguglajte al uglavnom pise i na samoj ambalazi.
Sredstva kao sto su npr. Pulicaf Calcinet i Urinex Dezcal nisu pogodna.
Propasce bojler brzinom svetlosti.
Najobicnija sredstva za otklanjanje kamenca su i vise nego dovoljna.

Treba obratiti paznju i na backflushing - to je cak mozda i bitnija stvar da ne dodje do cepljenja solenoid valve-a. Pulicaff i Cafiza rade posao.
 

Prilozi

  • 1660067978621.png
    1660067978621.png
    1.4 MB · Pregleda: 64
  • 1660068010524.png
    1660068010524.png
    532.8 KB · Pregleda: 30
  • 1660068070421.png
    1660068070421.png
    96.6 KB · Pregleda: 22
  • 1660068134668.png
    1660068134668.png
    97.3 KB · Pregleda: 24
  • 1660068469667.png
    1660068469667.png
    91.3 KB · Pregleda: 21
  • 1660068534123.png
    1660068534123.png
    96 KB · Pregleda: 57
Pre citiranog posta napisao sam da mi je rekao serviser gaggia aparata. A nije mi rekao gde sme a gde ne sme. Samo sam preneo.
Koristim kesice Puly cleaner i nigde ne piše da je ili nije za bilo kakav materijal. Metal ili aluminijum. Inače nemam GC.

Nigde nisam video da na sredstvima piše da nije za aluminijum. Verujem da negde piše jer si pročitao. Ja nisam.
 
Poslednja izmena:
PulyCaff za čišćenje ostataka kafe sigurno ne sme za aluminijum. Ojadio mi je onaj funnel.

Za Calcinet nisam nigde pročitao da šteti.
 
Pozdrav ljudi. Ne znam da li neko od vas može da mi pomogne, ali mi ne pada na pamet mesto na domaćem netubgde bih mogao da pitam. U pitanju je profesionalni aparat za kafu San Marco S100. Ukratno kafa je uzasna. Bez obzira na brend. Isprobali smo vise njih (Lavazza, Illy, Portioli, JM...). Mislim da sam experimentisanjem iskljucio kafu, gramažu i granulaciju kao uzrok. Danas sam dosao na ideju da testiram ukus vode iz aparata i to je blago rečeno užas. U vodi prepoznajem sve neprijatne ukuse koje kafa na kraju dobije. Aparat se redovno čisti, čistim ga ja pre nego sto krenem sa testiranjem i nista. Za čišćenje koristim prašak koji prodaju distributeri kafe. E da, i depurator je manje-više isključen iz jednačine jer se zamenom praktično nista nije dobilo. Ako neko ima bilo koju ideju u čemu je problem, bio bih vam zahvalan. Hvala unapred i pozdrav.

Ako backflush ne pomaze, vrlo moguce da je negde dublje u sistemu, verovatno bojler. Ne bi me cudilo ako si ga uzeo polovnog, jer dobar deo ljudi bas ne vodi racuna o odrzavanju :)
 
Pozdrav, da li biste preporučili neku od ovih kafa? Pijem kafu 2-3 puta mesečno, tako da nisam nešto zahtevan. 🙂
 

Prilozi

  • IMG_20220812_105954.jpg
    IMG_20220812_105954.jpg
    173.1 KB · Pregleda: 55
  • PXL_20220811_104842929.jpg
    PXL_20220811_104842929.jpg
    229.2 KB · Pregleda: 56
Italiamo proizvodi uopšte nisu loši. Ta kafa je odlična za moka pot, imao sam niža očekivanja za te novce. Crna je kao ugalj, jako dobro miriše, gorka. Moguće da u espresso aparatu može da ispadne još izrazitije gorča, ako to voliš.

Ovo drugo što si uslikao ko zna, neki ljudi stvarno čuda čine sa jeftinijim kafama.
 
Italiamo proizvodi uopšte nisu loši. Ta kafa je odlična za moka pot, imao sam niža očekivanja za te novce. Crna je kao ugalj, jako dobro miriše, gorka. Moguće da u espresso aparatu može da ispadne još izrazitije gorča, ako to voliš.

Ovo drugo što si uslikao ko zna, neki ljudi stvarno čuda čine sa jeftinijim kafama.
Hvala puno na pomoći.
 
PulyCaff powder plus koristim za pranje portafiltera.
Na kutiji nema upozorenje da se ne koristi za aluminijum.

A nema ni na https://pulycaff.rs/puly-caff-plus/
To jeste istina, na samoj ambalazi nista ne pise. Ja sam naucio tezim putem tako sto sam upropastio (NE SVOJ) moka pot.
Uglavnom sva sredstva imaju MSDS (material safety data sheet), koje od unistenja moka pota srecno istrazujem za nova sredstva koje gledam. Ovde je link za Puly Caff ako ikoga zanima :LOL:
10.5 INCOMPATIBLE MATERIALS Avoid contact with humidity, strong acids, thin aluminium
 
Ajde de, nema ko nije upropastio aluminijumski moka pot, barem ubacivanjem u sudomašinu. E, sad, ja jedan takav na poslu i dalje povremeno koristim, nije funkcionalno narušen iako je šaren. Žao mi je bilo da ga bacam jer iz njega ispada najbolja kafa, mali je, za 3 espressa, što je taman za jednu moju veliku kafu.
 
Nazad
Vrh Dno