Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Da nije ta limenka Rioba gold mlevena kafa?
Ne znam po čemu se tebi razlikuje od Lavazza Creama aroma, meni je identična. Platinum ne uzimam jer ne primećujem nikakvu razliku.
Mada teško je osetiti razlike kad se pije sa mlekom kafa.

Ne nego u zrnu. Ima platinum mlevena u limenkama ali je gold u zrnu.
Ne znam za Crema e aroma ali u poredjenju sa Crema e gusto je znatno losija. Bar meni, ne smatram da znam mnogo o kafi ali to je moj utisak.
 
Ima li neka fora da ove dozne ne prskaju na sve strane kad curi kafa? Skinem ove hromirane nastavke sa donje strane, operem,očistim I džabe. Mislim da jedino ne prska posle clean ili calc&clean jedno 10tak kafa. Zato što aparat pravi haos oko sebe kad se vadi posuda itd stavio sam onu veliku plastičnu tacnu.

604709d04e89924c85a68ce5d13c5233.jpg
 
Evo da se javim u vezi beogradskih servisera za spejs šatlove tj espreso aparate.
Imam Saeco Vienna Deluxe (stariji aparat) i poceo je da curi malo vise nego inace (dole u onu posudu). Zvao sam par "poznatih" servisera sa kupujemprodajem i cene zamena gumica se kretala od 3500din do 60E a pritom kod tih istih servisera ti aparati kostaju 100E. U ovlascenom servisu zamena gumica kosta do 3500 dinara takodje. Posto sam odustao od popravke kupio sam polovan Saeco Minuto hd8761/09.

Onda sam resio da otvorim stari Saeco Vienna Deluxe i po svaku cenu il da popravim ili da ga bacim u kantu. Trebalo mi je jedno 15 minuta da rasklopim ceo aparat. Gumice nisam cak ni menjao vec sam ispod njih stavio mali sloj teflon trake za dihtovanje cevi. Uredjaj vise ne curi i radi najnormalnije.
Meni kao nestrucnom licu i kao nekom ko nema apsolutno nikakvih dodira sa espreso aparatima trebalo je citavih 20ak minuta da otvorim i da popravim neku stvar za koju nasi spejs satl inzenjeri traze 3500-7000 dinara.

Sto se tice vecih kvarova uglavnom moze da se otkrije sta ne valja preko test moda.

I samo nemojte da mi pricate kako ti isti serviseri tj prodavci na KP placaju porez i da zato deru ljude. A pritom ovlascen servis kosta isto ili manje od njih.


Ne znam da li moze medicinski vazelin da se koristi za podmazivanje prese umesto one male silikonske (vazelinske) masti od 5 grama?
 
Poslednja izmena:
Vaseline is a blend of mineral oil and wax. It is not poisonous in small quantities. It is not really optimised as a lubricant, but will work in a pinch. But, what you want is an H1 grade lubricant. These are food-grade lubricants used in food-processing, where there may be incidental food contact. You can find a lot of them nearly anywhere restaurant equipment is sold and many coffee machine vendors also stock them. Saecco Brew Unit Lube is one that I know of

Ušteda je mizerna, kupi lubrikant za tu svrhu. Na koliko treba da se podmazuje brewing unit? Ja kupio lubrikant ali nisam ni jednom još. U uputstvu za moju mašinu ne piše ništa.
 
Jednom mesecno treba podmazati, jednom nedeljno oprati brewing unit. Ima da se kupe setovi za reparaciju gde idu gumice. Inace i gumice se podmazuju i osvezavaju silikonskom mascu.
 
Ja imam krups ea8010 i za sada radi ok.Jos je u garanciji do nove godine.
Kako se podmazuju te gumice?Da li aparat treba da se otvori prilikom podmazivanja ili ne?Ako treba onda da ne diram nista posto je jos uvek u garanciji.
Vidim na netu da prodaju neke tube za podmazivanje gumica ali se nisam nesto preterano interesovao oko toga.
Jos nesto me interesuje prosli put mi se na aparatu ukljucila lampica clean a ja zaboravio da ubacim tabletu nego odmah pritisnuo dugme servis i aparat sam odradi ciscenje ali bez tablete.
Moje pitanje da li ja mogu da ubacim tabletu i nekako da ukljucim tu opciju clean na aparatu ili ne mogu dok mi to aparat sam ne zatrazi.
Posto je aparat automatik i sam pali lampicu za ciscenje od clean i calc.
 
Posto ne zelim da kupujem od gore pomenutih deraca sa KP ne znam gde bih mogao da kupim tu mast tj u kojoj prodavnici, oni prodaju 5E 5 grama Saeco mast. Kupio sam vazelin pa cu probati na starom aparatu. Inace dekalc sam radio sa limontusom i nije bilo uopste kamenca. Ovaj aparat sto sam kupio kupicu tecnost za dekalc (onu haminu Xavax) pa cu da probam.

Inace kad otvorim aparat pise da se podmazuje 1 mesecno presa a da se pere na 7 dana. I one tablete isto kao na 7 dana mada ja ne radim to toliko cesto (sem pranja).

Ako neko ima predlog u kojoj prodavnici bih mogao da kupim tu mast (Beograd po mogucstvu negde u Bulevaru ili na Starom gradu) i tecnost za dekalc a da nisu napominjem deratori za KP.

Inace kafu koju koristim za aparat je austrijska Brasil Alvorada, dobijam je na poklon a inace kosta oko 3.5 Evra kg. Pre nje sam uglavnom koristio Amigo (u prevodu najjeftinije kafe :D )
 
Tečnost za dekalcifikaciju možeš kupiti u DM-u. Saeco mast za podmazivanje toliko košta i online, koliko se sećam toliko sam ja platio.
 
Jel' ima neko predlog za espresso aparat, koji uzjedno radi dobru penu za kapucino? (bilo automatik, bilo rucno, ono sa duvalicom)
Nesto jeftinije, pena mi je bitnija od kvaliteta kafe.
 
Tečnost za dekalcifikaciju možeš kupiti u DM-u. Saeco mast za podmazivanje toliko košta i online, koliko se sećam toliko sam ja platio.
Tecnost ili kesice? Kesice su u stvari limunska kiselina iliti limuntos ;) To sam skoro i ja izvalio i onda sam probao da ocistim ketler sa limuntusom tako sto sam prokljucao jedno pola litre vode da pokrije grejac, ugasio, sipao kesicu limuntusa i ostavio pola sata. Nisam mogao da verujem kako se ocistio grejac koji je bio ceo u kamencu, kao potpuno nov! Tako da cu ubuduce dekalcifikaciju mislim raditi sa limuntusom, osim ako neko ima saznanja da to ne treba raditi?
Saeco mast i nije skupa koliko dugo traje, po malo se stavlja ne treba preterivati, treba je nanositi cetkicom.
 
Poslednja izmena:
Tečnost. Koristio sam i kesice ranije. Ni tečnost ni kesice nisu bile samo limunska kiselina. Ova žuta tečnost je mešavina limunske, jabučne i mlečne kiseline.
Limunska kiselina odlično čisti kamenac, baš kao i sirće.

192e5409681f8cab974dbadcdfa7bc6b.jpg
 
Poslednja izmena:
Sirce najbolje cisti kamenac, ali ostavlja miris, zbog cega mora dobro da se ispere. Limuntus, tj. limunska kiselina slabije cisti, ali ne mora da se ispira, pa je jednostavnija za upotrebu.
Pozdrav
 
Da, ovo je interesantno za limuntus. Ja sam isto tako testirao. Čuo sam negde da je limuntus dobar kod uklanjanja kamenca. Pa reko da probam. Do duše nisam ovu tehniku primenio na konkretnom aparatu za kafu, već na klasičnom električnom Gorenje kuvalu koji koristimo za spravljanje kafe. Dosta brzo i često se nahvata kamenac na dnu kuvala, jer hvala Bogu naša voda je kvalitetna da Bog sačuva. U svakom slučaju sipam fino vode od prilike do pola posude...dokle vidim da ima kamenca i na tu malu posudu sipam od prilike limuntusa (ne više od pola kesice, često i malo manje). Nakon toga, prosto uključim kuvalno da to prokuva. Prospem vodu i od kamenca ni traga. Sve skine.

Tako da, mislim da limuntus može biti odlično sredstvo za čišćenje. Pitanje je samo kako to primeniti u aparatima za kafu?
 
Pa, zavisi ti dosta od toga koliko profesionalan aparat ti treba? Da li ti treba za kućnu upotrebu ili bi želeo nešto malo kvalitetnije i skuplje za kafić/restoran.

Recimo moja firma je od firme Mikus iznajmila aparat za kafu, konkretno model Bianchi Gaia koji imaju, jer nam je to okk za kancelariju. Međutim, rekao bih da se tebi tako nešto sigurno nebi dopalo jer ne pravi penu i to što ti je potrebno. Mislim da bi tebi više odgovarao neki automat za kafu...nešto malo skuplje i profesionalnije gde bi mogao da dobiješ jaču i obilniju penu, ako ti je to već bitno. Probaj da istražuješ u tom smeru :)
 
Talk about BS advertising :D
 
Da, ovo je interesantno za limuntus. Ja sam isto tako testirao. Čuo sam negde da je limuntus dobar kod uklanjanja kamenca. Pa reko da probam. Do duše nisam ovu tehniku primenio na konkretnom aparatu za kafu, već na klasičnom električnom Gorenje kuvalu koji koristimo za spravljanje kafe. Dosta brzo i često se nahvata kamenac na dnu kuvala, jer hvala Bogu naša voda je kvalitetna da Bog sačuva. U svakom slučaju sipam fino vode od prilike do pola posude...dokle vidim da ima kamenca i na tu malu posudu sipam od prilike limuntusa (ne više od pola kesice, često i malo manje). Nakon toga, prosto uključim kuvalno da to prokuva. Prospem vodu i od kamenca ni traga. Sve skine.

Tako da, mislim da limuntus može biti odlično sredstvo za čišćenje. Pitanje je samo kako to primeniti u aparatima za kafu?
Sipas kesicu limuntusa u rezervoar za vodu i pustis aparat da radi dok se ne potrosi sva voda.

Potom ponovis proceduru sa cistom vodom - ako bas hoces.

Pozdrav
 
Rafiki, brines me danas :)
 
Tako da, mislim da limuntus može biti odlično sredstvo za čišćenje. Pitanje je samo kako to primeniti u aparatima za kafu?

Kako mislis kako? Pa kao i svaki drugi prasak za dekalcifikaciju, rastvoris ga u vodi i pustis program za dekalcifikaciju ili kako je vec radis, moze i rucno.
 
Kako mislis kako? Pa kao i svaki drugi prasak za dekalcifikaciju, rastvoris ga u vodi i pustis program za dekalcifikaciju ili kako je vec radis, moze i rucno.

Eto, onda mislim da smo došli do rešenja i odgovora na to pitanje :)

hvala puno na odgovoru
 
Sipas kesicu limuntusa u rezervoar za vodu i pustis aparat da radi dok se ne potrosi sva voda.

Potom ponovis proceduru sa cistom vodom - ako bas hoces.

Pozdrav

Sipas i vise kesica, na DM ovoj pise da se rastvara u pola litre vode, pa preracunajte po gramazi, meni automatski proces trazi 1L. I OBAVEZNO isperite aparat dobro posle limuntosa i uopste losle dekalcifikacije, ako radite rucno, ja sa barem 2L ciste vode. Automatika ispira sama.
 
Sta mislite o ova dva aparata, nisam neki zahtevan korisnik i u principu pijem jedan do 2 espressa na dan, tako da mi ne treba neka vrhunska masina. Da me sluzi 2 godine koliko je i garancija i meni dosta, a i novac je ogranicavajuci faktor. Takodje ne treba mi kanister za mleko i za pravljenje pene, samo klasican espresso, naknadno cu u svakom slucaju dodati mleko.

http://www.tehnomanija.rs/aparati-z...um=eponuda&utm_campaign=direct_link&code=a4d9

https://www.bcgroup-online.com/essp...um=eponuda&utm_campaign=direct_link&code=4397
 
Poslednja izmena:
Sipas i vise kesica, na DM ovoj pise da se rastvara u pola litre vode, pa preracunajte po gramazi, meni automatski proces trazi 1L. I OBAVEZNO isperite aparat dobro posle limuntosa i uopste losle dekalcifikacije, ako radite rucno, ja sa barem 2L ciste vode. Automatika ispira sama.

Jel ima tog mixa kiselina u svakom DM?
Ima li potrebe cistiti aparat mimo intervala koje sam trazi? Meni koliikko pijem kafe trazi na nekih mesec, mesec i po.
Koristimi dalje one Bosch tablete za ciscenje, kamenac i naravno filter za vodu.
 
Sta mislite o ova dva aparata, nisam neki zahtevan korisnik i u principu pijem jedan do 2 espressa na dan, tako da mi ne treba neka vrhunska masina. Da me sluzi 2 godine koliko je i garancija i meni dosta, a i novac je ogranicavajuci faktor. Takodje ne treba mi kanister za mleko i za pravljenje pene, samo klasican espresso, naknadno cu u svakom slucaju dodati mleko.

http://www.tehnomanija.rs/aparati-z...um=eponuda&utm_campaign=direct_link&code=a4d9

https://www.bcgroup-online.com/essp...um=eponuda&utm_campaign=direct_link&code=4397

Pa ako je tako, onda ti je bolji da uzmeš ovaj drugi. Jeftiniji je, ima rekao bih manje funkcija a opet zadovoljava ono što ti treba. Mada, ova roze boja...ne kontam što bi pravili uopšte u toj boji. Al ajd...vole ljudi svašta pa možda se nekome i ta pink boja dopada.
 
Kupio sam delonghi i zadovoljan sam pravi odlicnu penu i odlican espresso, a kostao me uz odredjene "subvencije" 7500. Mislim da za te pare bolje nisam mogao da prodjem i jos ima garanciju
 
Jel ima tog mixa kiselina u svakom DM?
Ima li potrebe cistiti aparat mimo intervala koje sam trazi? Meni koliikko pijem kafe trazi na nekih mesec, mesec i po.
Koristimi dalje one Bosch tablete za ciscenje, kamenac i naravno filter za vodu.
Ne znam koji aparat imas ali na mom ima opciju za tvrdocu vode, pa po tome i trazi ciscenje, od 120 do 250 soljica.
Novi Beograd ima tvdju vodu od npr Starog grada ili Palilule.
 
Poslednja izmena:
tesko da je na NBG tvrdja voda, ako tek na 120 soljica ti treba ciscenje. Moj obican grejac za vodu (ona "muska dzezva", koristim je za caj) nakon 5 solja (ne 5l, 5 SOLJA) vec treba deklacinaciju :(

Niko ne dade predlog, inace.. treba mi aparat koji primarno pravi odlicnu penu za kapucino, u bilo kojoj (rucnoj/automatizovanoj) varijanti? Ne mora biti i aparat za kafu uzjedno, pena mi je bitan deo.
Mogu i prodavnice, i KP, pa i ako ima nesto vani sto je bolji izbor, moze i to, nije problem da dovucem jednom i nesto vece sto vredi.
 
Ne znam kako gledas ti tvrdocu pretpostavljam odokativno, ali ja sam gledao aparatom namenjenim za to. A ja zivim na Paliluli, cistio sam limontusom stari aparat, nema uopste kamenca u njemu, a radim na pola godine, iliti 200-300 kafa. Voda na Nbg je tvrdja ali i kvalitetnija od ostatka grada jer direktno dolazi voda iz fabrike,a za ostatak ide preko rezervoara.
Sto se tice pene ne znam imam samo 2 aparata tako da ne bih mogao da ti preporucim a sto se tice KP tu su sve prevaranti.
 
Za Palilulu ne znam, ja sam na donjem Dorcolu, ali slicno je i na Gornjem, i nije samo kod mene (zgrada posle 2000. radjena). Jednom prilikom kod kolega na Autokomandi (blizu Fransa bas), sam se zadivio koliko je cistija i pitkija voda, skoro kao u Nisu (gde je stvarno pitkija voda od ostatka Srbije, barem je bila).

Meni to ne smeta, ali ako je na NBG gore od ovoga, to znaci na 10 soljica ciscenje ili promena ukusa kafe ;) Sestri sam uzeo neki Dolce Gusto (krastavac, njoj se svidja ta kafa :p) aparat, kada dodje kod mene (ima i jedan kod nje, tj. kod mojih). Ovaj kod mene se vidi da treba mnooogo cesce da se cisti.
 
Zdravo narode, jel zna neko gde u Beogradu moze da se kupi iole dobra kafa u zrnu a da nije previse skupa? I eventualno neka preporuka za mlin, rucni naravno, zbog finansija :) Aparat za kafu mi je preskup pa je kuvam po socijala varijanti (u dzezvi :D)
 
Nazad
Vrh Dno