Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Philips Saeco HD8763/09 VS Philips Saeco HD8761 Minuto

Da li ovaj prvo vredi tih 120eur vise, tj izgleda da je jedina razlika u ovoj posudi za mleko .... ?
Ne bi ti preporučio da uzimaš Saeco, veze to nema sa kvalitetom od kad ih je Philips uzeo. Nije moja konstatacija već 2,3 servisera koji rade te aparate. Kažu da je Bosch najbolje napravljen od ovih novih mašina, ja sam ih poslušao i evo skoro već 3 godine radi kao zmaj, ali redovno ga čistim, podmazujem, filter vode, tablete itd.
Ako meni ne veruješ okreni lika sa KP, dal beše iz Bačka Palanke, ima gomilu oglasa za aparate, kafu, šoljice, lako ćeš naći.
 
Ljudi, ajd' pomoc... koji automatik kupiti? Na KP ili preko, do 400?

Moj ti je predlog da nadjes nekog serviser-prodavca u blizini i odes pogledas sta ima. Verovatno ces od njega kasnije i kafu i tablete da nabavljas, ali i da servisiras ako uzmes polovno.

400 je puno novca. Mozes i nov Bosch u Tehnom.... da uzmes.
 
Hvala na savetima ... vec sam se zaleteo da kupim neki od ta dva :)
Pa imate li neki model koji bi preporucili? Ja sam totalni noob, ali volim dobar espresso i cappuccino :) Moze i polovan jer vidim na KP da se i na polovne daje bar neka garancija.
 
Ja imam Saeco Incanto Digital a dvojica drugara imaju Melitta Caffeo Bar i mogu da kazem da pravi bas dobru kafu, bolju od mog saeka. Uzima vecu kolicinu kafe a i verovatno je malo noviji aparat. To je valjda Bosch-Siemens brend, tako da pretpostavljam da su i neki malo jaci modeli Siemensa ili Boscha (koji se ne KP prodaju po 150-250e) ista takva prica.

"Vander" iz Beocina na KP (mada prodavnica mu je u NS) daje "garanciju" od 6 meseci na aparate i apsolutna preporuka za prodavca. Nekoliko aparata smo kupili od njega, uvek izadje u susret sta god da treba tako da sa njim ne mozes da pogresis.
 
Kupio si nov ili polovan sa KP? Koliko para?
Sto se tice nekih "nestandardnih" kafa, probao sam skoro os Darkwood przionice Guatemalu i nije losa ali je ipak prekisela za moj ukus. Tj s obzirom da volim jacu kafu pa mi je aparat podesen da uzima maksimalnu kolicinu kafe, tek kada sam smanjio za neki podeok kafa je bila malo pitkija (maaalo manje kisela). Kenya iz Starbucksa mi se bas svidela ali to sam kupio u bugarskoj, ne znam da li neko kod nas donosi. Ostale moje omiljene kafe :
Segafredo Intermezzo i Casa, Lucaffe Classic i Espresso Bar, Hausbrandt, Gimoka, Julius...
 
Polovan, 350.
Krenucu za sada sa Sagefredo Intermezzzo, pa cu da trazim "moj ukus" :)
 
Zdravo Svima,
Naisla sam na ovaj vas web site pretrazivajuci internet gde u Bgd ima da se kupi Gaggia expressomaker. Pa ako neko zna prodavnicu, molim za info.

Inace sam se malo iz hobija posvetila kafi, te sam dosla do stadijuma da posedujem semi-pro espresso maker i jako dobar grinder (sto mogu da priustim sebi ovde u Kanadi).
Posto sam ovako kao i vi prolazila kroz faze i uz put pokusala da diplomiram na ovom topiku, od obicnog aparata za kafu do Jure… pa do Bezzere…

Sta sam uz put naucila i rado bih da sa vama podelim info, jer vidim da su neki jos uvek u dilemi.
Dakle, za dobru kafu najbolje (za uslove u Srbiji, za kucnu upotrebu) je i najosnovnija espresso masina i dobar mlin (kao sto vas je to vec neko ovde i savetovao).

Ovo je moja lista po kvalitetu proizvedene kafe:

1. Semi-rucni pro espresso maker
2. Gaggia cak i ona najosnovnija Evolution ili Baby ce po mom redusledu zavrsiti na 2. mestu (te me zato i zanima gde ima da se kupi u Bgd da bih mogla da uzivam koliko toliko u kafi dok sam par nedelja u toku godine u Bgd.
3. Aerobie Aeropress Coffee & Espresso Maker - plastika BPA free - to nosim sa sobom u svojim putovanjima kad vec ne mogu citavu masinu.
http://www.amazon.ca/Aerobie-83R01-AeroPress-Coffee-Espresso/dp/B0047BIWSK
4. Turska kafa
5. Jura, Nespresso, Saeco i sl. To su klasicni amaterski aparati koji kao izgledaju cool u modernoj kuhinji. Posedovala veoma skupu Juru i prodala je preko oglasa glavom bez obzira cim sam mogla (i sad me blam sto sam je ikad kupila). Nikad vise, a mislila sam da sam nesto dostigla. Te masine ne samo da su mediokritetskog kvaliteta kafe po sistemu: daj sta das, vec i najmanje automatska masina (svaki 5min. vas pita da na njima nesto promenite, a najcesce kad umirete za tom jutarnjom kafom, a budzet vam raste iz dana u dan jer uvek zahteva neki filter i sl. da se menja, pere)
6. French Press i Stovetop espresso poput Bialleti - Splacina kakva se samo izbegavati mora. Ako mislite da cete jeftino, a dobro proci, sa ovim proizvodima je samo bacanje novca. Ako vec hocete da ih probate kupite ih u stainless steel izdanju.
Nikako Aluminijumsku kao ovu Bialetti Moku (koja pravi solidnu kafu, ali je aluminijum opasan po zdravlje)!:
http://www.amazon.ca/Bialetti-Expre...=UTF8&qid=1446419375&sr=1-1&keywords=bialetti
7. Najobicniji coffeemaker sa filterom
8. Najobicniji coffeemaker sto upotrebljavaju kapsule (jer u tom slucaju trebate da potrosite dobar deo novca na te kontejnere.

Dodatni info:
U plastici nikako drzati i kuvati, osim ako nije BPA free. Aluminijum takodje ne.
Ako vam zafali penusanje mleka koje ne mozete nikako drugacije ostvariti ovaj frother moze da bude spas:
http://www.amazon.ca/Bialetti-AGR39...d=1446420314&sr=1-2&keywords=bialetti+frother
Temperaturu mleka pratiti sa ovim thermometrom:
http://www.amazon.ca/dp/B000EUGXRA/ref=pe_386430_126088100_TE_item
 
Gde može da se kupi food grade mast za podmazivanje aparata?
Uzeo sam neku silikonsku food grade, 500din smešno malo pakovanje.
 
Jestivi vazelin? To je meni majstor rekao za podmazivanje prese.
 
Nikako Aluminijumsku kao ovu Bialetti Moku (koja pravi solidnu kafu, ali je aluminijum opasan po zdravlje)!]

Neverovatno, još neko zna za ovu tajnu. Ja sam izbacio sav aluminijum iz kuće, ne koristim alu foliju sem za glavu, i ne pijem pića iz konzervi.
 
Cela italija pije kafu iz moke, a nisam primetio da ljudi drasticno cesce umiru nego ovde?

Uglavnom nosim moku sa sobom na put... kuci ovaj "amaterski" automatski aparat - DeLonghi Magnifica
Slazem se za Gaggiu, cak i moja gaggia od 50e pravi strasnu kafu, ali treba znati sa njom. Za "amaterski aparat" ne treba nista znati, samo stisnuti dugme :)
 
Mislim da se malo preteruje u tome da se od kafe pravi nauka. Kapiram ja da pasionirani ljubitelji i poznavaoci primecuju razliku, ali ja kao i 99% planete nece provaliti razliku u kvalitetu espressa napravljenog iz identicnog zrna iz dva aparata, dok ce vise njih primetiti razliku izmedju dve razlicite vrste kafe. Tako da je moje misljenje da vecu razliku pravi sam kvalitet kafe no kvalitet aparata, a verujem da postoji razlika svakako.
 
I ja sam nosila Moku sa sobom, ali sto je sigurno sigurno je. Onda sam pokusala da zamenim aluminium za stainless, ali ukus nije bio isti. Bljak.
http://nourishholisticnutrition.com/is-your-cookware-poisoning-your-food/
http://www.espresso-machines-and-coffee-makers.com/stove-top-espresso-maker.html
Mada i bolji espresso aparati imaju plasticne kontejnere za vodu…
Evropljani su u zaostatku sa Amerikom sto se obavestenosti tice. Evropa odumire, zastareva i pokusava da ostane tradicionalna. Amerika ce preziveti, jer pokusavaju da istraze malo.

@DaPimp
To je isto kao kad kazes, ljudi koji se ne razumeju u auto nece provaliti da sede u Ladi ili BMW. Ili vino je uvek isto kad dodje iz istog grozdja. Ovde se i radi o procesu i materijalu na kojem je kafa spravljena.
 
Pravljenje espresa jeste nauka :) krastavac, al tako je, samo je pitanje hoces da se baviš tim, ili ces da rokneš šećer i zgutaš šta bilo. Da napraviš šolju espressa od promenjivih koje utiču na rezultat u šoljici imaš dozu, temperaturu, pritisak, procenat ekstrakcije i sve međusobne kombinacije tih varijabli. To je deo varijabli u pripremi, a postoji i naravno deo varijabli pre same pripreme (a odnose se na različit rezultat od istog zrna), način berbe, način obrade pulpe (natural, washed...), i naravno prženje kao posebna priča...

Kao i sve i kafu možeš da shvatiš ovako i onako, pa ko kako voli. Ja naprimer imam android telefon na kome u životu nisam ušao u neki advanced settings, skinuo neki task killer, instalirao rom itd, nekome je to nepojmljivo. Meni je nepojmljivo da neko pije kafu prženu pre više od dve nedelje :)

Jedno je istina sve kreće od tog zrna kafe i kvaliteta i SVEŽINE istog.

@Crema za većinu stvari se slažem, osim što si French Press po meni neopravdano stavila u isti koš sa Mokom... Neke od najboljih kafa popio sam kao French ili Drip, naravno posebna zrna i pržena za french...

Od novosti na kafe tržištu BG, ko nije znao: svratite u prodavnicu kafe (mini kafić sa tri stola) Java na Senjaku. Imate divnih kafa (Ethiopia Guji - hit), i raznih kul stvarčica za pripremu kod kuće...
 
@mare i crema, ljudi, mozda sam nakaradno napisao, ali sigurno mi nije bila namera da ikoga osudjujem jer uziva u kafi :) Samo moje laicko razmiljanje je bilo, da nas mnogo kojima je kafa jutarnja rutina, nece razumeti toliku razliku u koriscenju svega toga sto Vi svakodnevno koristite :) Nista drugo. Ja Vam se cak i divim sto ste kafu toliko dobro upoznali.
 
Ma kakvi razumem te ja u potpunosti. Sve u šta se udubiš kao ludak može da postane i maksimalno frustrirajuće :) Veruj mi kad ispizd... dešava se po par dana ne palim aparat, umutim nes i ćutim. Definitivno ko želi praktičnost ne razmišlja o mlinu, mašini, tvrdoći vode, distribuciji kafe u korpi :), mada sam ja pre pobornik kapsula i coffee pods umesto automatika otkud znam... Valjda zato što je solidan automatik dosta skup, a nespreso kupis za 50e, a rezultat je sličan.
 
Svaka kafa, dobra kafa. Uspevali su ljudi da u sastavu 90% jecam, 5% kafa, 5% nepoznat sadrzaj osete kafu, te necu ja sa ubogim automatikom ;)

Inace, puna podrska za sve manije i opsesije poput MareBGDove. Covek naucio, kupio i uziva. Nit se fali, nit filozofira. Uziva!
 
Da li je dobra kupovina krups model 8010 za 31000 nov sa dve god garancije ili se ovde kod nas moze naci nesto bolje za tu cenu.Naravno mislim na nov aparat sa 2 god garancije.
Svaka preporuka dobrodosla.U obzir dolaze samo novi modeli sa garancijom.

http://www.tehnomanija.rs/aparati-za-kafu/krups-aparat-za-espresso-ea-8010.html
I da li neko zna da mi kaze iz koje godine je ovaj model krupsa?
 
Krups je plastično smeće, tako mi je reklo par servisera.
Uzmi neki Bosch ili nešto polovno.
 
Nekako mi izgleda da ovdje neko ima zarade od prodaje određenog brenda ;)
 
Pa da vec kupujem automatic uzeo bih polovnu Juru. Mada to je ovako samo na ime i pipanje, zaista mi Krups, Bosch sve to deluje nekako nejako, da se tako izrazim
 
Pa aparat ce se kupiti na rate i u obzir dolazi kupovina u nasim radnjama.Cena je tu neki maksimum 33-34 soma.Ovaj krups je inace na drugim mestima od 44 soma pa na gore.Nasao sam ga za cenu od 31000.
Znaci sta bi bila vasa preporuka u nasim domacim radnjama u ceni do 33-34 soma?
I niko mi nije odgovorio iz koje godine je ovaj model krupsa ea8010?
 
Da li je dobra kupovina Jura Impressa XS90 ONE TOUCH za 250-300€
 
Bosch TCC78K751

Milina jedna :)
 
Mi u firmi imamo Saeco Incanto deluxe. Ja zadovoljan aparatom.
Uglavnom koristimo Segafredo kafu u zrnu.

I od mene preporuka za prodavca sa kp iz Novog Sada.
 
Nekako mi izgleda da ovdje neko ima zarade od prodaje određenog brenda ;)

Ma da ubijam se od love, Bosch placenik! :D
Uostalom nek covek nazove servisere sa KP pa da cuje sta ce mu reci za Krups aprate.
Za 30 000din je nemoguce uzeti automatski aparat sa mlinom da iole valja.

Neki ovde ne kontaju da polovni aparati stari 2,3 godine kad se cuvaju i posle srede izgledaju i rade kao novi.
Mislim da onaj i Backe Palanke sto ima radnju u NS da je i neku garanciju na polovne aprate.
 
Kupljen krups ea8010.Nisam mogao uzeti od ovog coveka iz n sada posto sam ga platio na rate.Tako da mi je on ispao iz kombinacije.Obzirom da je na drugim mestima od 44 soma pa na gore mislim da je cena od 31 hiljadu ok za ovaj model.Sad da li je los ili dobar vreme ce pokazati.
Interesuje me nesto oko odrzavanja i ciscenja ovog aparata posto nisam bas nesto upucen pa ako moze neki savet sta i kako.Citao sam ovde u temi da koristite limunsku kiselinu za ciscenje i sprecavanje od kamenca ili neceg drugog.
Kako je najbolje ocistiti onu pipu sto pravi penu od mleka?
I gde se moze kupiti onaj dodatak koji se kaci na onu pipu za pravljenje pene kao sto je na ovom linku?

https://www.youtube.com/watch?v=f0lmGkV7dG4
I da li se taj deo moze nakaciti i kod mene na mom aparatu?
Pretpostavljam da moze pa ako neko zna gde se moze kupiti neka pusti neki link ili info.
Ja nisam neki profesionalac sto se tice kafe tako da je meni svaka dobra.Verovatno cu vremenom nauciti da pravim dobru kafu i da eksperimentisem sa raznim vrstama kafe.Za pocetak sam kupio lavazza crema e aroma pakovanje od 1kg.
Inace kafu pijem pa skoro iskljucivo sa mlekom,vrlo retko bez.
 
Prvo i osnovno oko kafe, ako je pijes sa mlekom svaka ce ti biti skoro ista, kupuj najeftiniju koju nadjes. Ja npr uzimam Rioba Gold u Metrou, cesto je 2+1, izadje me 1kg 900din, meni je sasvim ok jer je uglavnom isto pijem sa mlekom.

Za ciscenje aprata pogledaj malo i upustvo. Treba ti filter za vodu (ako uopste taj aparat podrzava), tablete za ciscenje sistema unutra (dok je u garanciji valjalo bi one koji oni preporucuju) i tablete da skidanje kamenca.
Za ciscenje masine iznutra od kafe koja pravi haos imas npr Axel Sgrasso za odmascivanje, sa pumpicom naravno varijatnu.
Ja koristim Bosch ovako vec skoro 3 godine, redovno cistim kad masina trazi i jednom nedeljno operem grupu (ono unutra gde ti proalzi kafa) i nemam nikakvih problema.

E taj nastavak za mleko to i mene zanima kako oprati najlakse, meni kad zapekne ona kajmak brate mili ko beton!


edit

Evo ti ovako nesto ide ciscenje tvoje masine
https://www.youtube.com/watch?v=zKA4-hrmHrQ
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno