Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

^pa punjive su izbusene vec, i moraju extra precizno da se postave da ne bi ih masina dodatno izbusila i unistila pritisak u kapsuli.
Dedica 680 za dodatnih 70€ ili DG aparat?
Koliko je Dedica komplikovana za održavanje i čišćenje?
Koliko je to ukupno, posto je pitanje koji DG aparat uzimas?
Dedica vredi sigurno vise, aparat je prilicno dobar, za tu cenu perfektan cak. Uzeo sam ga, kad sam mislio da me je "klasicna Gaga" zezala, i video ista desavanja. Sada je u fioci, razmisljam se sta cu sa njim :)

Malkice je teza rucka za ciscenje od Gage, inace laka. I MNOGO je kompaktnija od bilo nje, a i verovatno i od bilo kog drugog pravog espresso aparata (ne DG/Nespresso, nego pravih sa ruckom), a to je veliki plus ako ti fali prostora.

Za pocetak, def. bi isao na Dedicu. I da ti se ne svidja, imaces dobar osecaj sta joj fali, i u kom smeru ces ici. A nije skupa da zalis sto si je uzeo, ako hoces nesto jeftinije. Verovatno ces na kraju biti zadovoljan ili mooozda imati osecaj da treba tacno nesto malo bolje i onda trazis Gagu Klasik.
(Gaggia Classic)

EDIT: Pot pretpostavkom da bi i u DG koristio punjive i istu kafu kao sto bi u Dedici.
Ovako, realno DG kapsule imaju ukus, ali sve je to izvestaceno previse. Pogotovu zadnjih godina; ranije je Ardenza bio ukus za sebe, trenutno ga ne razlikujem od bilo kog drugog ukusa DGa :)
 
Poslednja izmena:
Dedica 680 za dodatnih 70€ ili DG aparat?
Koliko je Dedica komplikovana za održavanje i čišćenje?

Za Dedicu ti treba i mlin. Mozes da kupujes mlevenu kafu ali nije bas to to. Od skora dva drugara imaju, jedan neki Nespresso na kapsule a drugi neki da li Beko ili slicno, sa rucicom, poput Dedice... Ovaj drugi nema mlin vec kupuje mlevenu kafu. Moje iskustvo sa kafama koje pijem kod njih je da je, u zavisnosti od kapsule, kafa iz Nespressa uglavnom slabija ali moguce je osetiti malo vise ukusa (kazem opet u zavisnosti od toga koje kapsule se koriste, a do sada je kupovao samo Deleze i 2,3 vrste iz Kafeterije) dok je sa Beko aparata kafa dosta jaca jer je pravi duplu tj u korpici za dve kafe pa od toga napravis espresso u malo vecoj solji ali dupli. Medjutim do sada sam kod njega probao samo Lavazza Crema e Gusto mlevenu i neku Pelinni takodje mlevenu i obe su a'la "kaficarske" :D Znaci ako volis kafu iz prosecnog kafica u gradu gde se koristi Lavazza, Amigos i slicno ova druga varijanta bi ti se vise svidela. Ukus je samo gorak i to je manje vise to. Ja licno volim jake i gorke kafe ali sam se sada i malo razmazio sa kafama iz przionica, najomiljeniji mi je Brazil-Indija blend, preovladava gorcina ali u poredjenju sa kafama iz kafice, pored te gorcine se oseti jos gomila ukusa.
Sve u svemu, ako te ne mrzi da pravis kafe "na rucicu", da punis, meris, tampas, cistis i tako u krug onda svakako bolje Dedica, pogotovo ako imas u planu i mlin. Ukoliko si vise za "klik i eto kafe" onda DG :)
 
A kako to radi kod Nespresso aparata kada on izbuši kapsulu? Znam da ima punjivih i za Nespresso, ali nije mi to baš najjasnije kako je aparat ne ošteti...

Na originalnoj kapsuli, aparat probuši foliju koja zatvara patronu. Ta folija samo zatvara patronu. Na punjivoj, na poklopcu imaš već rupicu kroz koju ulazi iglica aparata. Moraš prezicno postaviti punjivu kapsulu da bi igla ušla baš u tu rupicu.

Ali dalje, originalna patrona ima još jednu foliju ispod poklopca, foliju na samoj kafi, koja je perforirana (izbuškana na mnogo mesta). Između folije koja zatvara patronu, i ove perforirane, ima 3-4mm prostora. Ova druga folija služi da se voda ravnomerno potiskuje kroz kafu, pošto DG aparat ubrizgava vodu u samo jednom ćošku patrone. Kod zamenskih bez gornje mrežice, dešava se da aparat potisne svu kafu u patroni u jedan ćošak, te da gro vode samo prođe pored kafe. Gornja mrežica to sprečava.

Dok sam koristio punjive patrone, pravio sam sam ovu "mrežicu" od al. folije i izbuškao je nožem na mnogo mesta, jednokratno za svaku kafu, i kafa je bila bolja, i ujednačenija. Ali pravljenje svega ovoga je pain-in-ass... :(

I pravi espresso aparati potiskuju vodu preko kafe ravmonerno po celoj površini tamperovane kafe, a za to služi mrežica u samom aparatu, a iznad portafiltera.
 
^za obicne punjive, utapkate kafu lagano, i sipate malkice vrele vode (pre-infusion). SKoro nikada mi se nije desilo da se pomeri kafa tako, a koristio sam ga bas puno kod mojih kad odem.

Mnogo lakse nego da se prave mrezice ili bilo sta drugo - sem naravno ove duple mrezice.
 
@sajlonac
Hvala ti za odgovor. Sada odoh da guglam i da ga prevodim. :)
Malo me je sramota što ovako neuk pijem kafu. Što bi u Lajanju na zvezde rekli: Vidiš sa kakvim predznanjem se ide u kafanu.
Hvala, hvala.
 
Heh slobodno pisi sta god je nejasno :) U sustini kapiram te jer kada sam svojevremeno na ovoj temi citao sta pisu Alfa i Mare samo sam se mislio u sebi "wtf o cemu ovi pisu bre?!?" :D
 
Nadjoh neke kapsule, 3. generacija. Da li je to vrhu taj filter sto bi trebao da ima s obzirom da sam vidjao kapsule i bez toga
 
Bio u subotu u Ikei i vidim da imaju i kafu.
Uzeo jednu ovu srednju. Javiću utiske kad probam.

Ove levo i desno ne mogu u espreso aparat?

402f09fae171eef4b9a5742a29ce5628.jpg



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Dok sam koristio punjive patrone, pravio sam sam ovu "mrežicu" od al. folije i izbuškao je nožem na mnogo mesta, jednokratno za svaku kafu, i kafa je bila bolja, i ujednačenija. Ali pravljenje svega ovoga je pain-in-ass... :(

U principu od nečega što bi trebalo da bude jednostavno iskustvo, sa punjivim kapsulama se ekstremno zakomplikuje. Imam dva Nespresso aparata (kuhinja i radna soba) i jedan DeLonghi sa mlinom u kuhinji u kome je obično Lavazza crvena u zrnu. Mislio sam da kao prvu pomoć imam par ti punjivih kada, kao danas, ostanem bez kapsula.

Setio sam se sada da i kafa verovatno mora da se dobro napuni i nabije u kapsulu što sve dodatno komplikuje postupak. Lakše mi je da prošetam do kuhinje i napravim Lavazzu na DeLonghi-ju kada ostanem bez Arpeggio-a :)

Ima možda smisla da se proba kako bi Nespresso aparat spremio neku drugu kafu, ali pre kao eksperiment. Još kada dodam i faktor mlevenja kafe u zrnu, lakše mi je verovatno čak i da aktiviram Bialetti moka-pot :)
 
Poslednja izmena:
Nadjoh neke kapsule, 3. generacija. Da li je to vrhu taj filter sto bi trebao da ima s obzirom da sam vidjao kapsule i bez toga

Ja ne vidim mrezicu? Treba da ima poklopac i jos jedan pokretan deo, kao polupoklopac u sredini kapsule, tj.malo iznad.


Vide li neko.svezu i dobru Keniju ove godine negde?
 
Heh slobodno pisi sta god je nejasno :) U sustini kapiram te jer kada sam svojevremeno na ovoj temi citao sta pisu Alfa i Mare samo sam se mislio u sebi "wtf o cemu ovi pisu bre?!?" :D
Ја се и даље мислим у себи то исто. ;) И пијем турску јер алфа неће да докаже.
 
Nadjoh neke kapsule, 3. generacija. Da li je to vrhu taj filter sto bi trebao da ima s obzirom da sam vidjao kapsule i bez toga
Ja sam ove kupovao za ispod 10usd i super su.
Vredi sačekati da Kinez prestane da se igra sa cenom

US $26.08 46%OFF | Gamlung 5 Pcs Refillable Dolce Gusto Coffee Capsule Nescafe Dolce Gusto Reusable Capsule With Premium Gift Package
https://s.click.aliexpress.com/e/c0zie5Ko

1d7cad4a0a373067fc718f716090d6f2.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ја се и даље мислим у себи то исто. ;) И пијем турску јер алфа неће да докаже.
Ja živ nisam za tvoju reakciju kada budeš probao kafe koje Alfa voli, poput Kenije :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
To je šok samo prvi put. Kod mene sad gosti sami traže da piju light roast. Moja žena sad već zna koju kafu pije a da joj i ne kažem.

Light roast kafe su i mnogo zdravije, imaju mnogo više antioksidanasa. Koga zanima da čita naučnu studiju evo link http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0101-20612005000200035

Za početak probati Brazil Indija. Kafe Corner na Dorćolu u Jevrejskoj ima odlične light roast kafe koje sami prže. Probajte kod njih Brazil Indija blend. Imaju savršenu mašinu za espresso od nekih 20.000 evra. Prave najbolju kafu koju sam ikad pio.
 
Ja živ nisam za tvoju reakciju kada budeš probao kafe koje Alfa voli, poput Kenije :D
Надам се да ће да буде при руци ладно пиво да пресечем ако ме стрефи нешто опасно. То не личи на кафу?
 
Potreban savet.

Dosad sam koristio Boschov automatski aparat za espreso sa mlinom. Uspeš kafu u zrnu, uspeš vodu, i nadalje pritisneš dugme i izađe espreso. Radio je ok, mada je posle prvog čišćenja unutrašnjeg jedinice postalo jasno kakva je to robija čistiti, a nikad ga ne možeš očistiti tako da ne odaje nikakav miris. Taj mehanizam za transportovanje samlevene kafe, kuvanje i odlaganje onih "kolačića" od taloga očigledno ne može da se napravi tako da se unutra posle nekog vremena ne pravi haos. Posle nekoliko godina upotrebe i druge cevčice unutra počele su da se zapušavaju i aparat je počeo da otkazuje poslušnost. Nekoliko puta je upalio tretman sirćetom i čišćenje profi tabletama, ali na kraju je i to prestalo da daje rezultate i aparat će biti penzionisan.

Gledam da kupim drugi aparat, s manje automatike. Ono što znam da više nikada neću uzimati jeste takav potpuno automatski uređaj, ali treba mi integrisan mlin. Dakle, nešto slično onome što imaju u kafićima, samo neka kućna varijanta. Samelješ direktno u onu "lopaticu", lopaticu našrafiš na "slavinu", pritisneš dugme i izađe espreso. U odnosu na ono što sam imao ranije, razlika je što se kafa ne kuva u dubinama uređaja i prolazi kroz neke cevčice i sudove, a isto važi i za samlevenu kafu i soc - to sve ostaje u "lopatici", koja se lako pere.

Dakle, nešto ovakvo. Međutim, to nema kod nas da se kupi. Jel ima neko savet ili preporuku? Vidim da neke firme prodaju polovne uređaje, ali to mi se ne kupuje.

Alternativa je mlin kao odvojeni uređaj i neki od običnih ručnih aparata, ali to bih da izbegnem.
 
Taj Breville je mnogo dobar izbor, pogotovo za te pare ali naravno, kao sto kazes, nema kod nas.. Drugar koji trenutno zivi u Ceskoj ga je kupio tamo i prezadovoljan je. Jedino ako imas nekog da ti donese? Jednom mom drugaru je doneo kolega iz Rumunije aparat i prvi izbor mu je bio bas ovaj Breville ali se na kraju nesto predomislio i kupio Rancilio Silvia + Baratza Sette komplet ali to je skuplja varijanta.
Ako bi da, kao sto kazes, kupis novo onda si ovde limitiran na Gaggia Classic model koji je oko 310e kod uvoznika (Bago) ili na neki od onih jeftinijih kucnih aparatica kojih ima po prodavnicama tehnike. Sto se mlina tice tu je situacija jos gora jer osim Gaggia MDF mlina nemas opciju da kupis neki drugi nov kucni mlin. Tu bih svakako isao na polovnu varijantu.
 
^dao si mi ideju za sledeci aparat! Ja nisam znao da postoji varijanta integrisanog mlina, a sa ruckom.
Slicne probleme vidim u automatic/poluautomatic masinama - ne moze kompletno da se ocisti :(
 
Ima jedna caka sa tim Breville. Drugacije se zove u Evropi: Sage
Ima ga kod Madjara, a to znaci da ga ima i u Srbiji ;)
Pre nego se odlucite za model, proverite kako se kotira taj model na Amazonu (recimo)
 
^fokusirao se na bitnije delove i divio se :)
Plus foto-sensitive sam, a mlin crn na crnoj pozadini, lico je na casu :)

Def. ga dzikam za sledeci aparat, mozda i pre vremena za zamenu!
 
bmibmc@ Ima ga u madjarskoj pod imenom catler.Drugar sa foruma je ovde kacio slike.Model aparata je catler 8013 koliko se secam.Mislim da je preko 500 eura cena ovog aparat da se donese iz madjarske.
 
Poslednja izmena:
Moze li jedan savet u vezi Dolce Gusto Oblo?
Nece da izbacuje vodu kao da je nesto zapuseno koriscena voda sa aparata(mozda je malo tvrdja). Moze li se nekako delovati ili mora na servis?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Meni su nudili bas pre par dana jedan glanc novi Sage sa integrisanim mlinom. Stvarno extra aparat...nisam znao da je to Breville.....
 

Prilozi

  • IMG_7070.JPG
    IMG_7070.JPG
    209.4 KB · Pregleda: 167
  • IMG_7071.JPG
    IMG_7071.JPG
    206.6 KB · Pregleda: 143
Jel ovako nesto preporucljivo za punjive kapsule?

E, baš ovako nešto mislim da je prava stvar. Nisam probao, ali uzeću sigurno ovako nekakve.
Dobri su i ovi, ali je cena malo bzvz.

...

Ali, da ponovim još jednom...
...u inat Alfi. :p

Ko planira da koristi samo punjive kapsule, 5x je jednostavnije da nabavi klasičan mali aparat sa portafilterom, i pravi espresso kako on već treba da se pravi.
Ovaj mi prvi iskočio googlanjem, ali ima i još manjih i jeftinijih.

Dakle, kao što Marantz ovde kaže...
U principu od nečega što bi trebalo da bude jednostavno iskustvo, sa punjivim kapsulama se ekstremno zakomplikuje...
...Lakše mi je da prošetam do kuhinje i napravim Lavazzu na DeLonghi-ju kada ostanem bez Arpeggio-a...
...u pravu je 100%.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno