Šta je novo?

[Android] Parking SMS Srbija (domaca aplikacija)

fbraun55

Cenjen
Učlanjen(a)
15.01.2010
Poruke
47
Poena
154
Detaljnije na http://www.serbianmobileserver.com/parking/

Pratim sajtove parking servisa zbog potrebe ažuriranja podataka, javljaju mi se korisnici sa svojim mišljenjima i novostima sa terena a ne bi bilo loše da se i ovde prodiskutuje o aplikaciji u cilju daljeg razvoja.

Aplikacija je zakljucno sa vremenom ovog posta preuzeta 1069 puta, ocenjivana je 40 puta, prosečna ocena je izmedju 4 i 5.

U kom pravcu da se dalje razvija?
 
Poslednja izmena:
Aplikacija je fenomenalna! Instaliracu je na telefon koji cu dobiti kao nagradu, posto trenutno imam Android-a kod sebe koji nije moj vec je pozajmljen za testiranje.

1000 download-a za aplikaciju koja je namenjena domacem trzistu je pun pogodak i cestitam ti na tome. Naravno, ne treba ni da gledam kako si rangiran na "izazovu", sta da ti kazem sem: join the club!
 
Odličan program. Ako nema bagova, to je to, ne vidim šta bi tu još moglo da se poboljša. :)
 
Evo i ja da predocim svoja iskustva!

Intenzivno koristim app u Novom Sadu a koristio sam je u Beogradu i Kikindi i nikakvih problema nisam imao. Svidja mi se sto po pokretanju procedure za slanje poruke dobijem standardni SMS prozor, odnosno, ne salje automatski (sto daje prostor za slucaj da se predomislim pa necu da platim :)). Mozda bi se mogla dodati opcija za to neko automatski slanje, ali i bez toga ja sad imam potpunu app koja brine umesto mene za parking.

Sto se tice plasmana na izazovu, naspram parking bot app koja nema ni sestinu gradova podrzanu od strane ove app a dobila je trece mesto, mogu samo da kazem da je jos jedna blamaza kompanije VIP. Uostalom, iskustva korisnika i rating govore dovoljno o kvalitetu app.

Svaka cast i pozdrav!
 
Jedna od retkih nasih aplikacija koja je ostala na mom telefonu.
Jedino bi pored broja sms-a mogao da dodas koja je to zona, tipa crvena, plava ili kako je vec definisano po gradovima.
Keep up the good work.;)
 
Slazem se sa komentarima,koristim je od kada se pojavila na marketu,u novoj verziji je ispravljeno da se ne mora do besvesti skrolovati da bi se nasao zeljeni grad.To je to.Eventualno,slazem se sa prethodne dve konstatacije,moglo bi se ubaciti da automatski salje sms a ne da otvara standardni sms prozor kao i da se obelezi zona.Ali nije neophodno.Mogu ti pomoci oko zona u Sremskoj Mitrovici,nije problem,ima ih dve :d,ustvari 3 ali su druga i treca isto.
 
Boje zona

Jedna od retkih nasih aplikacija koja je ostala na mom telefonu.
Jedino bi pored broja sms-a mogao da dodas koja je to zona, tipa crvena, plava ili kako je vec definisano po gradovima.
Keep up the good work.;)

Upravo se skupljaju ti podaci. Planiram da stavku liste - odredjeni broj obojim u boju zone.
 
Sremska Mitrovica

Mogu ti pomoci oko zona u Sremskoj Mitrovici,nije problem,ima ih dve ,ustvari 3 ali su druga i treca isto.

Bilo je tu neke zbrke, ispravio sam.
 
Direktno slanje SMS-a

Mogućnost direktnog slanja SMS poruke postoji ali postoji izvesna nekompatibilnost u API-u za razne verzije te, da bi se ta opcija mogla ispravno koristiti na svim uredjajima, moram tome posvetiti malo više pažnje. U svakom slučaju, to će biti samo opcija i to obavezno uz potvrdu kroz mali dialog prozor da/ne. Naravno, u tom slučaju se na telefonu neće čuvati kopija poslate poruke.

Postavlja se pitanje šta je merodavno za parking servis odnosno šta je dokaz o izvršenom plaćanju parking usluge. Pretpostavljam da nije kopija poslate poruke već povratna sms poruka sa potvrdom plaćanja. Dakle, sa tog stanovišta nema problema oko direktnog slanja.
 
Mogućnost direktnog slanja SMS poruke postoji ali postoji izvesna nekompatibilnost u API-u za razne verzije te, da bi se ta opcija mogla ispravno koristiti na svim uredjajima, moram tome posvetiti malo više pažnje. U svakom slučaju, to će biti samo opcija i to obavezno uz potvrdu kroz mali dialog prozor da/ne. Naravno, u tom slučaju se na telefonu neće čuvati kopija poslate poruke.

Ja sam zbog nemogucnosti direktnog slanja SMS presao na jednu od konkurentskih aplikacija, malo smara to sto sve ide kroz standardni program za SMS.
 
Mogućnost direktnog slanja SMS poruke postoji ali postoji izvesna nekompatibilnost u API-u za razne verzije te.
Hmmm, kakva iskustva imas sa slanjem sms-a, ja sam nasao neki primer za to, nigde se ne pominje nekompatibilnost na koju sam inace alergican :) Mada koliko sam cuo Google ide na to da sve telefone sto brze svede na OS 2.0+, upravo zbog takvih problema oko nekompatibilnosti.
 
Ja u svojoj app koristim slanje sms-a i naisao sam na problem da se metodi za slanje poruke za os 1.5, na verziji 1.6 proglasavaju kao deprecated. E sad, gledao sam malo po kodu samog os-a 1.6, i ispostavlja se da taj novi metod za slanje u stvari samo poziva stari iz 1.5, odnosno da sluzi kao proxy za poziv starog metoda, i tu nema nekompatibilnosti, bar sto se mog slucaja tice. E sad sta ce da bude sa 2.0, tu jos nisam zalazio... :)
 
abrakadabra
i ispostavlja se da taj novi metod za slanje u stvari samo poziva stari iz 1.5, odnosno da sluzi kao proxy za poziv starog metoda, i tu nema nekompatibilnosti, bar sto se mog slucaja tice.

Imam Tattoo, poslao sam poruku o lokaciji iz tvoje aplikacije ArsAnd na moj "običan" mobilni telefon (što samo navodim kao tehnički detalj ali uopšte nije bitno) i ista poruka mi je isporučena dva puta. To je taj problem. U pitanju je samo Tattoo? Ili parametri razvoja (korišćeni API i sl.)? Nisam siguran. Svojevremeno isprobao sam dosta aplikacija sa Marketa sa tom funkcijom i rezultat je bio isti. Javio sam se autorima i signalizirao problem. Nisam dalje pratio razvoj tih aplikacija ali sam tražio i dobio rešenje (sa jednog dev sajta) koje još nisam stigao implementirati i testirati. Pošto sam slanje SMS-a namerno organizovao preko SMS klijenta, taj problem me do sada nije mnogo iritirao. Sada, kada u daljem razvoju želim da implementiram i direktno slanje SMS-a, ovo postaje aktuelno. Ako se rešenje koje sam dobio pokaže kao OK, spreman sam, ukoliko za to ima interesovanja od kolega programera, podelim to iskustvo sa njima.

Mislim da se ovde ne radi o nekom "španskom selu" ali za mene je to, nadam se samo do sada, bila nepoznanica.
 
Poslednja izmena:
Postoji li ovaj program za windows mobile platformu?

Sa moje strane ne ali je ovo veoma interesantno pitanje. Nemam iskustva sa WM. Možda izlazi iz okvira teme ali ako ima ko da proceni da li bi se i kako ova aplikacija mogla portovati na WM, neka izvoli. Naravno, sa istim resursima na serveru (podaci). Zainteresovan sam da čujem mišljenja.
 
Poslednja izmena:
Pažnja - duplo slanje SMS-a

Ponavljam, moj telefon je Tattoo. ParkingBot takođe šalje SMS dva puta. Ovo je već realna opasnost jer se radi o plaćanju putem SMS-a tako da se jedno parkiranje plaća 2 puta! Treba se proveriti u broju vraćenih potvrda o plaćenom parkiranju (sms klijent). Testiraću i sve ostale slične aplikacije.
 
Poslednja izmena:
Ponavljam, moj telefon je Tattoo. ParkingBot takođe šalje SMS dva puta. Ovo je već realna opasnost jer se radi o plaćanju putem SMS-a tako da se jedno parkiranje plaća 2 puta! Treba se proveriti u broju vraćenih potvrda o plaćenom parkiranju (sms klijent). Testiraću i sve ostale slične aplikacije.
Pa nisam primetio da 2 puta placam preko tvoje aplikacije,isto Tattoo?
 
Pa nisam primetio da 2 puta placam preko tvoje aplikacije,isto Tattoo?

Diskusija je o tome da li Tattoo (a možda i ostali telefoni) imaju problem kada se slanje sms-a vrši direktno, zaobilazeći SMS klijenta. Definitivno taj problem postoji.

Parking SMS Srbija ne šalje SMS direktno već preko SMS klijenta tako da taj problem ne postoji.
 
Ponavljam, moj telefon je Tattoo. ParkingBot takođe šalje SMS dva puta. Ovo je već realna opasnost jer se radi o plaćanju putem SMS-a tako da se jedno parkiranje plaća 2 puta! Treba se proveriti u broju vraćenih potvrda o plaćenom parkiranju (sms klijent). Testiraću i sve ostale slične aplikacije.

Ista je situacija i kod Parkiraj Beograd, BG Parking (i jedan i drugi), Android Parking dok Parkiranje nisam uspeo da isprobam. Sa svih se poruke sa Tattoo salju 2 puta. Bilo bi dobro znati šta se dešava kada se koristi neki drugi telefon, odnosno, da li je to vezano za telefon - verziju OS-a ili je posredi nešto drugo.

Da se ovaj problem može zaobići dokaz je aplikacija SMS Poruke koja radi ispravno (a koliko vidim, ne radi preko sms klijenta već šalje direktno preko svog interfejsa).
 
Poslednja izmena:
Nemam Android, tako da ne znam sta si sve ubacio u program, u slucaju da neki od mojih predloga vec postoji:
- Kada iniciras placanje prvog sata, poslati poruku posle N minuta (N < 10 min)
- Kada stigne poruka da je istekao sat a korisnik je u drugoj ili trecoj zoni, sacekati sa produzavanjem 10-ak min pa tek onda poslati poruku za produzenje parkinga.
- Kada istekne parking pusti neki alarm koji nemozes da ne cujes :)
- Ubaci opciju da korisnik prilikom odlaska sa parking mesta posalje svoje koordinate na neki tvoj server koji bi cuvao spisak slobodnih parking mesta sledecih 5 min. Kada neko zeli da se uparkira, moze da konsultuje tvoj server u potrazi za parking mestom na osnovu trenutne lokacije. U pocetku ovo verovatno nece funkcionisati dok se broj korisnika ove app ne poveca i napravi verzija za ostale platforma (ako uopste planiras druge platforme)

Prva i druga stavka ce omoguciti da program "ukrade" malo vremena. Vreme za "varanje" treba da bude po izboru korisnika +/- neki random (u slucaju da Parking Servis pokusa da otkrije zloupotrebu). Naravno.. samo ako korisnik zeli taj mod rada. :)
 
Kada stigne poruka da je istekao sat a korisnik je u drugoj ili trecoj zoni, sacekati sa produzavanjem 10-ak min pa tek onda poslati poruku za produzenje parkinga.

ovo niposto posto Parking servis smatra da je napustanje parking mesta OBAVEZNO ODMAH po isteku sata. Tolerise se do max. 5 minuta. Verujte, dobijao sam kazne za 6 minuta rpekoracenje. Opcija odlozenog placanja vazi samo prvog sata...
 
Direktno (još brže) slanje SMS poruke - biće u novoj verziji

Što se Parking SMS Srbija tiče, nadjeno je rešenje za ispravno direktno slanje sms poruka radi plaćanja parking usluga. To će, opciono, omogućiti još brže plaćanje parking usluga.
 
@djpaan:
Obavestenje o isticanju parking sata stize 5 min ranije. Program moze da saceka tih 5 min i jos 5 i onda produzi. Produzetak parkinga pocinje od momenta kada se poruka posalje, a ne od kraja prethodnog sata..
Mada.. sve je na korisniku kako ce da podesi program.
 
Sistemi naplate parkiranja

Posavlja se pitanje da li su svi sistemi za naplatu parkiranja jednako podešeni, da li postoji mogućnost jednoobraznog pristupa plaćanju? Skoro sam siguran da je odgovor negativan. Po mojim saznanjima postoji nekoliko različitih sistema koje koriste parking servisi.

Jedan od njih je Pakom (PSC). Njihova lista se može videti na http://www.psc.rs/sitegenius/article.php?lang=SR&id=662

To su gradovi Subotica, Sombor, Pančevo, Šabac, Kruševac, Obrenovac, Niš, Mladenovac, Leskovac, Pirot i Sučin.

To je samo 11 od ukupno 34 gradova.

Dalja automatizacija aplikacije jedino je moguća uz sagledavanje SVIH sistema koji se koriste za naplatu parkiranja.
 
Poslednja izmena:
Yoyoo, to što pričaš je rizično. Može poruka malo da zakasni i eto te u problemu.

Ako poruku pošalješ ranije, pre nego istekne tekuće plaćanje, svakako će se novih sat vremena aktivirati tek kada ti istekne tekući sat. Kada idem u biskop npr. odmah pošaljem tri poruke i znam da sam 3 sata miran. Odmah dobijem i tri potvrde gde je navedeno vreme isticanja pomereno za po jedan sat. Ne bi bilo loše da ima i mogućnost izbora slanja odmah više poruka da se pokrije duže vreme. Tako bar radi u Novom Sad.

Ovo sa odlaganjem slanja prve poruke 10-ak min. je ok.

Pošto je potvrda od parking servisa jedini dokaz da ste platili parking, te poruke obavezno treba čuvati duže vremena. Zato bi bilo fino da se potvrde od parking servisa automatski čuvaju u za to namenjenom folderu (da ne pune bzv. onaj normalni inbox). Takođe bi bilo fino da telefon alarmira korisnika ako ta poruka potvrde ne stigne u nekom razumnom roku. Dokle god vam ta potvrda ne stigne, ne možete dokazati da ste platili parking.

Moraću nabaviti Android samo zbog ove aplikacije!!! :)
 
Poslednja izmena:
ja sam za 3 min "prekorachenja" u NS dobio kaznu :( Toliko o "muljanju"... U NS je kada stanesh na parking imash 15 min fore....ali nemash izmedju dva "placjanja" ni sekundu fore....tako kazhe call centar....
 
Isti slucaj, 15:27 mi istekao parking, kazna je u 15:31 bila vec na kolima. I pitam ja parking majstora, jel mozete vi na tom vasem digitronu da vidite kad je ko uplatio i on mi pokaze: kad unese registarski broj, na onom displayu velicine 2 htc magica mu ispise samo "placeno" ili "nije placeno"... bedak. I naravno, sto rece prethodni kolega, nema tolerancije izmedju placanja...
 
Da, u NS nema ni sekunde fore između dva plaćanja.
 
Može samo neki info šta je prednost ovog programa umesto slanja običnog SMSa? To bi u svakom slučaju trebalo da stoji i na sajtu, kao info za nove korisnike.
 
Nazad
Vrh Dno