Šta je novo?

Android navigacija i mape

Održavanje podataka o objektima je izuzetno težak posao. Ne postoje dovoljno dobri izvori podataka a objekti se otvaraju, zatvaraju i menjaju se lokacije na svakodnevnom nivou. To je nemoguće ispratiti. Znam iz prve ruke i imam razumevanja za te greške. Pritom, korisnici su ti koji to ažuriraju.

Meni kod Guglovih mapa daleko više smeta neažurnost i greške koje imaju kod kod ulica. Mislim na neažurne nazive ulica, neažurnost geometrije samih ulica i greške koje imaju kod samih podataka kao što su jednosmerne ulice. Svemu tome doprinosi i naša država koja njima nije u interesu pa tako i ne ulažu u podatke za Srbiju.

Na žalost, sve je manje kompanija koje imaju navigacije i ulažu svoj novac u podatke za Srbiju.
 
OSM POI baza je super ... samo što se teško integriše. Nije da je nemoguće, čak i sa vlasničkim softverima.
Jedino što je (relativno) glomazna, Ako bi uneli komplet za naš region to je ranga 150MB + preko postojećih
 
Ja kada sam vozio po Evropi, Gugl služi da nađe ulicu i broj
Kordinate prekucam u Magic Earth
 
Šta predlažete, za Android off line gps mapu za pešake?
Koristio sam Here navigaciju,ali ona koliko vidim,ne radi u off režimu.
 
Navigacija za pešaka? Za pešake po gradu ili u offroad/ruralnim oblastima?
Gmaps/Locus, Topo, Gaia, Runkeeper, Osmand ...

P.S. Here rade u offline režimu. Moraš da skineš potrebne mape i uključiš ga
 
Poslednja izmena:
Obilazak gradova peške ,i snalaženje u njima,kada se ima telefon,ali ne i internet,uz gps rutiranje,ne samo pregled mape.
 
Ok, pročitaj ponovo moj prethodni post pošto sam dodao par redova u međuvremenu ...
Preporuke važe. GoogleMpas je najprikladniji mada nije bezgrešan, ali isto moraš posebno da preuzmeš mapu regiona za offline.
 
Obilazak gradova peške ,i snalaženje u njima
Google Maps a da prethodno skineš taj dio mape za offline.
OSM mape (Mapy.cz, Maps.me....).

EDIT:
Nisam siguran da li na Google Maps radi rutiranje za pješačenje u offline režimu.
 
Poslednja izmena:
Navigacija za pešaka? Za pešake po gradu ili u offroad/ruralnim oblastima?
Gmaps/Locus, Topo, Gaia, Runkeeper, Osmand ...

P.S. Here rade u offline režimu. Moraš da skineš potrebne mape i uključiš ga
Hvala,skinuo sam Osmand.
Koristim Here od prvog dana kada je izašla,skoro sam je apdejtovao na nov sistem,i ne svidja mi se,pa mi treba neka druga kao rezerva.
Vidim Osmand ima sve režime navigacije,kola,peške.....kakva je po tebi u odnosu na Here,koristio bi je prventveno za kola,a samo po potrebi kao pešak,kada putujem negde avionom,odnosno nemam kola.
 
Pa, kao što stoji u njenom imenu - koristi OSM mape. Što se tiče toga za šta tebi treba, možda idealna.
Kao klasičan navigasioni softver za automobil, Here je bolja
 
OSM POI baza je super ... samo što se teško integriše. Nije da je nemoguće, čak i sa vlasničkim softverima.
Jedino što je (relativno) glomazna, Ako bi uneli komplet za naš region to je ranga 150MB + preko postojećih
Zavisi za šta je super. Za prosečnog korisnika njihova POI baza je smešna u odnosu na neke druge.

Evo sada sam baš bacio pogled na brzinu i u njihovom setu podataka ima 130k tačaka na području Srbije. Ako eliminišemo podatke koji se odnose na prirodu, saobraćaj i slično jer te podatke teško da će prosečan korisnik pretraživati ostaje set podataka od oko 35k tačaka koji je realno interesantan širokim narodnim masama. A od tih 35k oko 20k ima nazive što skoro da znači da su oni upotrebljivi. 20k objekata sa nazivima za koje je realno da će prosečan korisnik pretraživati je premalo.

Sa druge strane, njima POI podaci i nisu primarni.
 
Pa, kao što stoji u njenom imenu - koristi OSM mape. Što se tiče toga za šta tebi treba, možda idealna.
Kao klasičan navigasioni softver za automobil, Here je bolja
Sad vidim da Osmand traži pretplatu da skinem više mapa,skinuo sam jednu i kraj.Brišem Osmand.
 
Skinuo sam Osmand+ ,sa Apkdone sajta,i razleteo sam se sa mapamaSkidam i Balearska ostrva,samo da je džabe😆
 
Ok, pročitaj ponovo moj prethodni post pošto sam dodao par redova u međuvremenu ...
Preporuke važe. GoogleMpas je najprikladniji mada nije bezgrešan, ali isto moraš posebno da preuzmeš mapu regiona za offline.
Jedino kada budu dostupne mape za pesake, u sta ne verujem. Skoro sam bio u Segedinu, i nisam hteo da se zamaram sa roming dodacima za nekoliko dana, i offline mapa je relativno korektno sluzila za voznju - ali sam jednom probao pesice da stignem do neke sinagoge, rutirala me cas "na severoistok", pa posle 2 minuta na "jugozapad", u potpuno suprotnim smerovima kako se prilazi destinaciji. Na kraju sam i odustao. Definitivno ne radi pesacki rezim u offline skinutim mapama.

Jedina prava (online) prednost Gmaps jeste live traffic, za firme prosto pokupite adresu sa mapa i koristite drugu navigaciju. Pogledajte npr. kakva slika izlazi za ulicu Kralja Bodina u Beogradu, trebala mi je pre par dana. Druge aplikacije nemaju slike, ali vas zato nece ni zbunjivati.
 
Google Mape nikad nisam koristio offline, a online bih mogao reći da su skoro pa perfektne. Bukvalno koristim godinama u Stokholmu i nikad nisam omašio ne ulicu nego ni broj zgrade/kuće.

Ista priča i za pešačke staze/bicikle...

A gde su ostale mogućnosti - javni prevoz izuzetno korisna opcija, gledanje gde je gužva u saobraćaju, street view, istraživanje okoline, gde je najbolje jesti i šta je u okolini zanimljivo, measure distance, indoor live view I još brdo stvari koje druge navigacije nemaju niti će ikada imati.


Google Maps has over 1 billion monthly active users!
More than 500 million people use Google Maps every month on mobile!
Google Maps operates and updates data for over 200 countries and territories.
The Google Maps Street View feature now contains images of more than 10 million miles.
Google Maps images cover about 98% of the world's population.
Google Maps offers real-time traffic conditions in over 50 countries.
 
Poslednja izmena:
Uz sve na nabrojano, to i dalje ne definiše Gmaps kao jednu od najboljih navigacija za automobil.
 
OSM mape možemo sami ažurirati, TomTom i Waze takođe možemo ali to ide na reviziju, a kako se Google Maps ažurira kada su u pitanju izmjene u ulicama (novi kružni tok, promjena smjera jednosmjernih...)?
 
Imaju svoja vozila, a inače generalno može i kod njih da se onlajn prijavljuju izmene.
Ranije nisu imali skoro nikakvu proveru pa se na mapama pojavljivao svašta 😁 Ubrzo su postali mnogo restriktivniji i od tada ne znam da li i gde kod nas može da se registruje
 
TomTom Go, kada ga pokrenete na telefonu, da li na pregledu mape (ne u režimu navigacije) vidite kamere za prekoračenje brzine? Kao recimo što se vide odmah u Waze.
Ja u tom režimu ne vidim ni jednu kameru ovde u gradu, ni u okruženju.

Da li to radi samo u toku navigacije?

Ali i kada ovako na telefonu testiram i kreiram da me vodi putem na kojem ima kamera pa pustim navigaciju opet ne vidim kamere sa strane u Route baru (a prikaže benzinske pumpe pored kojih ću proći).

Kako to uopšte radi?
Kako mogu da provjerim da li mi radi?
 
Imam problem sa here we go aplikacijom, tj. mapama. Preuzimanje mapa koje do sad nisam imao ide kako treba, ali apdejt postojećih mapa ne ide nikako. Izbaci grešku. Brisanje postojećih mapa nije rešilo problem, pa sada više ne mogu ni da ih preuzmem ponovo.
 
Da odgovorim sam sebi. Brisanje keša nije pomoglo, ali jeste deinstalacija, pa ponovo instalacija i preuzimanje mapa.
 
Da odgovorim sam sebi. Brisanje keša nije pomoglo, ali jeste deinstalacija, pa ponovo instalacija i preuzimanje mapa.
Skini HERE we go BETA ako koristiš HERE za navigaciju, na BETI uvijek puste prve izmjene i novosti.
 
Koristim je kao rezervnu varijantu gmaps.
 
Rodjaka na takmicenju srednjih skola dobila Bluberu navigaciju 2GO747.
To je windows Ce6 valjda. Ima preinstaliranu svoju navigaciju. ali bi njen Tata ( od rodjake ) da mu instaliram iGo.
Da li ima neko da zna gde se moze skinuti ta navigacija? Moze u PP
Ja sam pretrazivao internet, ali sve su to linkovi od pre deset godina pa ni jedan ne radi.
 
Onda ne tražiš na pravom mestu ili ne znaš da tražiš :D
 
Kako god meni Sygic završava posao kada je u pitanju offline navigacija, uzeo lifetime licencu za ceo svet i ne razmišljam o update mapa... Po gradu često koristim i Google maps kada sam online...
 
Imaš Bokijev link na gpspower, ali ja se ne bih upuštao u to. Da im je trebala navigacija, kupili bi je, ovako si ti preuzeo odgovornost ako ne radi kako su oni zamislili.
 
Ma poslao sam mu PP i potrebne smernice ... ostalo je na njemu :)
 
Nazad
Vrh Dno