Šta je novo?

Android navigacija i mape

Početnik ako obraća pažnju na navigaciju i na put, dobitni je scenario za karambol. Ako može da sluša uputstva i da vozi, biće ok.
Najpre neka se nikada ne vozi sama po gradu.
 
"...krenite na severoistok ..."
 
Pre neki dan sam konačno probao TT Amigo u kolima preko AA. Baš mi se vizuelno svidela, više nego Gmaps. Išao sam od oboda ka centru BG-a i prijatno su me iznenadili tačno ucrtani znakovi za ograničenje brzine.
 
Početnik ako obraća pažnju na navigaciju i na put, dobitni je scenario za karambol. Ako može da sluša uputstva i da vozi, biće ok.
Najpre neka se nikada ne vozi sama po gradu.
KOJU da sluša i da vozi? Ona vozi po gradu, potrebna je neka glasovna da pripomogne 🤷
 
E pa u tome i jeste štos, glasovno je ubedljivo najbolje odrađen "domaći" iGO. Neka priča ko šta hoće, nijedan navi mu ne može prići u pogledu konfigurabilnosti, pokrivenosti, pa i samog navođenja. Naravno, potrebno je iskustvo i (malo) više znanja da se sve to instalira i podesi.
Ako bi hteo nešto jednostavnije, mogu i Sygic ili CoPilot (nepravedno zapostavljen) out-of-thebox, ili domaći NDS uz instalaciju srpskog TTS-a.
Ako pak nemate volje ni znanja da se upuštate, onda, šta da kažem, GMaps.

Da se nadovežem na svoju izvornu sugestiju -neka joj suvozač (saputnik) suflira :D
 
:)
Nevena se preuzima i danas iako sasvim legalno dolazi uz instalaciju. Lang fajl se inače pod obavezno traži obogaćeni, jer osnovni nije dovoljan.

Malo se uznapredovalo u međuvremenu, imamo Danicu kao standardni glas, koja je jako blizu tts-a ... A imamo i full TTS - Alfanum (isto Danica iako je izbor širi, više glasova je dostupno)
Da li taj Alfanum radi na Waze, Here ili gMaps?
 
Alfanum TTS je aplikacija za sebe, potrebno je da se u podešavanjima telefona setuje kao sistemski endžin i "videće" ga skoro sve aplikacije koje mogu da koriste tako nešto.
GMaps je ranije dozvoljavao, ove poslednje verzije mislim da ne nude tu opciju.
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan sam konačno probao TT Amigo u kolima preko AA. Baš mi se vizuelno svidela, više nego Gmaps. Išao sam od oboda ka centru BG-a i prijatno su me iznenadili tačno ucrtani znakovi za ograničenje brzine.
Već smo ranije pisalo o tome. Kamera za prepoznavanje znakova u kolima, pa nekada napravi propust, a ne da se oslonimo na mapu gde neko ucrtava znakove, verovatno skenirane kamerom, sličnom onoj sa početka rečenice. Neizbežno je da mladi vozači u potpunosti budu oslonjeni na navigaciju. što će ovesti do još lošijeg snalaženja u prostoru.
 
Pomešao si Sygic-ovu funkciju i običan prikaz ograničenja brzine, rekao bih.
 
@The Filozof
Našao, ali ne radi. Tj. Ni jedna od navigacija koje imam na telefonu(Sigic, Here i TomTom latam) "ne vidi" Alfanum.
 
Sygic najnormalnije i "domaći" NDS prepoznaju Alfanum. Takođe i CoPilot, svaki iGO i Locus Map Pro .
GMaps ne, Here ne koristim odavno.
 
Poslednja izmena:
Zapravo, sada kada sam po 5-i put pročitao tvoj post, shvatio sam šta si tačno izjavio. Nisi najsrećnije uklopio, nhf :)

On je pominjao običan znak ograničenja (npr 50km/h) koji je prisutan u ulici xy, u sledećoj 30 ... itd. To su podaci koji se preuzimaju iz sadržaja mapa (zapravo su dodaci ali TomTom ih ne distribuira zasebno). Jesu veoma tačni, izvor bi trebalo da budu oficijelni podaci a TT ih je dopunjavao svojim vozilima. Koriste još neke izvore osvežavanja podataka, nemam info koje sve.
Sign Recognition je funkcija koju aktuelno od softvera samo Sygic forsira mada postoji i kod modernih vozila i njihovih sistema. Međutim, nije baš tako lak zalogaj, potrebna je vrlo sposobna kamera, čispet koji sve to može da isprati, dobri algoritmi čime Sygic baš ne može da se pohvali ...

Neizbežno je da kada postoje greške u bazi ili budu neki lokalni radovi pa se znakovi promene, dođe do konflikta između zapisa i ono što bi vozač trebalo da vidi. Tu bi onda SR trebalo da pokaže svoj potencijal. Trebalo.

Opet da se vratimo na mladog vozača - navi treba da bude samo pomoćno sredstvo, najbolje je samo slušati ga. Povremeno da se baci pogled (provera brzine kretanja, ograničenje brzine, neko skretanje ...), a za učešće u saobraćaju apsolutno angažovati oči i mozak. Sve dodatne skalamerije samo će ga nepotrebno opterećivati i odvlačiti pažnju.
Zbog toga preporuka da uvek ima saputnika koji će biti navigator.
 
Poslednja izmena:
Pa gogle play, naravno :) I plaća se, naravno.
Linkovao sam njihovu zvaničnu stranicu odmah u narednom postu.
 
Sygic najnormalnije i "domaći" NDS prepoznaju Alfanum. Takođe i CoPilot, svaki iGO i Locus Map Pro .
GMaps ne, Here ne koristim odavno.
Boki, ja recimo ne uspevam da aktiviram Alfanum Danicu u Sygicu, aplikacija je vidi u opciji konfiguriši Android TTS ali ne mogu nigde da je izaberem, odnosno ne postoji u ponuđenim glasovima.
 
Na TomTom NDS radi alfanum, ali na TomTom Go ne radi (tj. vidi je u podešavanjima, ali ne može da se izabere).
Mislim na "domaći" NDS i na kupljeni Go sa Play Store-a.
Probao sam i "narodni" Alfanum i kupljeni sa Play Store-a.
 
Mhm
Screenshot_20230602-104130.png

Za TT GO nisu pokriveni svi jezički kodovi, tako da nije ništa čudno.
 
TomTom GO - ver 3.6.159-beta (4487)
s1.jpg s2.jpg

Sygic Premium+ (nemam donju opciju za izbor) - Sygic ver 23.2.5-2218
s3.jpg
 
"domaći" deda mrazov TomTom NDS (u njemu mogu da se biraju Alfanum TTS glasovi)
s4.jpg

jedina mana je što ne radi na AA :(
 
Nazad
Vrh Dno