Abadonware je samo uobičajen termin za te stare igre, ali ne proizvodi nikakvu pravnu težinu, niti neko može sad da ih legalno prodaje kao svoje, jer one i dalje imaju vlasnike i autore i itekako podležu kopirajtu, bez obzira što više nisu komercijalno dostupne.
Dobar primer su čuvene igre za Spectrum firme Ultimate (Atic Atac, Jet Pac, Sabre Wulf, Knight Lore itd), koje su sada u vlasništvu Microsofta, nakon što su kupili Rare (nekad Ultimate).
Oni ne prodaju ove igre za Spectrum, ali ne bih bio u koži onome ko bi pokušao da se kači s njima.
Neki sajtovi su gadno nagrabusili kad je firma Elite Systems tužila za držanje njihovih igara bez dozvole, jer su oni eto posle tolikih godina, odlućili da prodaju ove igre ponovo, prave rimejke itd.
Slično je i sa igrama firme Odin, Codemasters i još neke, a to je samo ono što znam za Spectrum, ima takvih primera koliko hoćeš.
Kao što Corvus reče, sa tim se ne treba igrati, niti bespotrebno rizikovati, bez obzira što te stare igre odavno cirkulišu po netu i lako su dostupne.
Ali da se vratim na temu, gledam sad ovaj review za konzolu XU10 i poređenje sa R36S.
Autor kaže da ipak bira R36S, jer je imao neke probleme sa spikerom kod Xu10, ali ova konzolica je definitivno jača sprava, ovo čudo pušta i Saturn igre, koje spadaju među najtvrđe koske za emulaciju.
Oduševio me Panzer Dragoon II, koji ide sasvim glatko, a to uopšte nije lak zadatak.
Takođe deluje da PSP i Dreamcast igre rade bolje, a cena nije mnogo veća od R36S, oko 40 eur.
Još da se pojavi neka koja pušta GameCube/Wii igre ili čak za Ps2, po nekoj umernoj ceni, to bi bila fešta.