Šta je novo?

AMD vs nVidia: Linux podrška

momsab

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
15.02.2003
Poruke
4,523
Poena
1,175
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ako ti više odgovara AMD (ili koristiš Linux), 6700XT Pulse je ok, Nitro+ je dobar ali veći i skuplji.
off-topic: ako bi moglo neko objašnjenje za Linux. koliko sam upućen, nVidia je veoma dobro, da ne kažem odlično, podržana na Linuxu (ako se koriste vlasnički drajveri). AMD je prešao skroz na otvoreni kod a zbudžio je podršku za 10bitni video materijal
 
Ja čuh suprotno, da AMD ima mnogo bolju podršku upravo zbog toga što drajveri nisu proprietary. Bar što se tiče neke standardne upotrebe...ne znam kakva je situacija sa specifičnim stvarima kao što je 10bit enkoding i slično.
Dobićeš mnogo bolji odgovor u Linux temi, u svakom slučaju...
 
Ja sam sa R5 3600 i 5700 XT imao problema sa Ubuntu 18.04 stabilnom verzijom, imao sam nasumicna zamrzavanja. Kad sam tu konfu koristio za rad, morao sam Win da vratim zbog toga, nisam uspeo da resim.

Na laptopu sa Intel+Nvidia kombinacijom ZorinOS (baziran na Ubuntu) radi perfektno.
 
nVidia proprietary su prilično daleko od odlične solucije za modernu linux instalaciju (noveau je još gori). rade OK (al samo "OK") u X11 a budući da su svi DE već na Wayland-u ili u tranziciji ka istom, eto veselja. a i to što rade je teška budževina sa svim onim DKMS drndanjima pri svakom apgrejdu kernela, gde si uživalac igre na sreću hoću li ubiti si sistem ili ipak danas ne. lead Fedore je otvoreno rekao ne kupujte hardver koji ne podržava linux i totalno je neusamljen u tome stavu.

od ostalih negotivnosti, tu je ideja da se trpa closed source rešenje u open-source OS, a 90% pomagajte postova na r/Fedora (Wayland default) su kukanja na temu envidije u raznim inkarnacijama. AMD & Fedora all the way, your mileage may vary sa Ubuntama i Arčima.
 
Linux i AMD drajveru su noćna mora, uvek bilo, uvek će i ostati. nVidia vlasnički drajver je daleko od idealnog, ali je jedina koliko-toliko upotrebljiva varijanta za bilo šta grafički zahtevno na Linux-u.
 
toksiću kume izvoli naći jedan post bilo gde na planeti gde se netko hvali da nvidia i wayland rade zajedno; u nedostatku istog postuj svoj setap. amdgpu kernel drajver je jedino kršteno rešenje anno domini 2022 za da imaš funkcionalnu wayland grafiku.
 
Koristim primarno Mint, nema Wayland, ali isprobam s vremena na vreme i druge distribucije, a imam i AMD i nVidia kartice. To što nVidia ima probleme sa Wayland-om nikako ne znači da AMD radi dobro. AMD nikada nije radio dobro na Linux-u za bilo šta dalje od bacanja slike i nikada i neće. Imali su tolike godine da srede drajvere za X pa nisu, sad će kao za Wayland da ih srede očas posla? Oće...
 
Nvidia + X11 + Plasma = ne bas sjajno. Naime, javlja se neki uzasan lag prilikom startovanja aplikacija. Probajte da startujete vkcube i da paralelno otvorite neku aplikaciju ili cak da hoverujete misem preko ikonica na taskbar-u. Idealno, FPS bi trebalo da bude konstantan ali to nije slucaj jer isti rapidno pada. Sa druge strane, Nvidia + Wayland + Plasma = buttery smooth ali brlja strasno tako da je neupotrebljivo. Koristim Arch a HW je daleko od slabog (Ryzen 9 5900X i RTX 3070). Postoje neka resenja ali meni to nikada nije radilo kako treba:

 
toksiću kume izvoli naći jedan post bilo gde na planeti gde se netko hvali da nvidia i wayland rade zajedno; u nedostatku istog postuj svoj setap. amdgpu kernel drajver je jedino kršteno rešenje anno domini 2022 za da imaš funkcionalnu wayland grafiku.

Šta znam, ja sam čuo da sad i nije toliki crnjak, ali se svakako ne radujem što novi Ubuntu LTS dolazi sa Wayland-om, a ja na Nvidia grafici. Ne radi Night Light recimo. Al mora tako, dok Wayland ne siđe u masu, nema leba da će Nvidia da ga ljudski podrži, a od noveau drajvera nema leba ako želiš da se igraš.
 
imam pet mašina pod Fedorom WS 35 (jedna je 36 beta od pre par dana) što je bleeding edge da blidingedžije ne može biti (ako ne računamo arčovce koji kompajliraju kernel dok ga Linus još nije završio) i samo mašina sa envidijom non-stop, uvek, bez prestanka i konstantno pravi šizenje koje istu stavlja sa one strane upotrebljivosti. uz to barem 1 od 3 kernel apgrejda zahteva rollback jer DKMS bild opet fejlovao po formuli (možda + neću - jel_crveno_slovo) * mrzimte.

uzspomenuo sam već da je skoro svaki pomagajte post na r/fedora nvidia related i da se svaki tred zaključuje sa "kupi AMD". također tred koji sam linkovao, direktno iz horse's mouth. Intel i amede nemadu problema na tu temu i to je van anegdota no je globalni konsenzus.

kome je dosta da tera X11 i Mintov LTS kernel i šta već - aferim, al to nije pokriveno terminom "moderna linux instalacija".
 
Verujem da AMD sa Wayland-om baca sliku bez većih problema, problem je što dalje od toga ne ide ni na Wayland-u, ni na X-u. Uzmeš karticu koja košta ko ostatak kompa, a radi ko integruša. nVidia će pre ili kasnije da sklepa drajver, AMD će ostati takav kakav je.
Što se tog modernog beta softvera tiče, jedini za koji imam vremena da se bakćem je moj, jer me plaćaju za to.
 
Poslednja izmena:
možda se nisam precizno odrazio, ovde nema mesta nikakvoj "duality of man" interpretaciji - ako 2022. praviš linux mašinu i metneš envidiju, svejedno koja gen - you're gonna have a bad time. ovo nije moje viđenje situacije, ovo je globalni konsenzus u opensors zajednici i nema nikakvog razmimoilaženja na tu temu. ako neko danas savetuje linux korisnika da uzme nvidiju, dovodi ga/ju u zabludu da je život sa te strane ograde uopšte moguć a kamoli bolji.

X11 je mrtav i svi koji su u fazonu "ma radi to", "stari dobry xy" i ostalo su iz iste basne sa "Windows XP preSP3 je najbolji windows" i ostale budibogsnamaštine.

moderan sistem sa modernim kernelom i modernim DE/WM je isključivo moguć sa a) i915 i b) amdgpu kernel drajverima + mesa libs. opcija c) ne postoji, niti nvidia niti amede proprietary nisu u toj bajci i nema naznaka na horizontu da se promena na tu temu uopšte sprema. ne volem da se koristim apsolutima al ovo je toliko van mogućnosti greške da to činim mirne savesti.

pošto videh gore neke "oduvek je ovono", ja pričam o amdgpu kernel drajveru koji je opensors i namenjen Polaris i kasnijim GPUima. pored njega, tu je AMD proprietary a od ostalih tužnih solucija tu je i radeon kernel drajver (separatan code base, HD7/8xxxx/R9); sućut svima koji su prisiljeni da koriste poslednja dva.

nači, ako hoćeš flicker-free grafički secureboot, btrfs + timeshift, tripple-buffer puter GNOME ili Sway, smooooth 3/4 finger gestures i na 7 godina starim tačpedima, bateri menadžment on par sa W10 a bez onog TLP smetala, hardverski akcelerisan video na svim nivoima, bezbolno kačenje/otkačinjanje monitora, pipewire, kao i ostale moderne tehnologije i danas kupuješ hardver, opcije su ti a) ili b); nvidia ti je opcija koliko i neispravan toster. bolje polovno nego novo, udomi ne kupuj, čuvajmo planetu, itede.

ako ti sve navedeno ne treba, xfce4lyfe, gnome2/zukitwo in da house, compiz fan club, itede, kul - al nemo' da trpamo to pod "moderan linux desktop".
 
AMD proprietary je ukinut u međuvremenu. AMD je zbudžio VDPAU da bi bio podržan 10bitno enkodiran video materijal.

nVidia ima dobru podršku za hw acceleration (NVDEC i NVENC). dodatno, od verzije drajvera 495 je znatno bolje podržan Wayland (koji je u razvoju 13 godina... Canonical je pre nekoliko godina odustao od svog rešenja, barem što se desktop-a tiče). hoću da kažem, negde je nVidia bolja u startu a negde je loša ali se (konačno) popravlja. kolje je što neće da otvori svoje drajvere
 
Ma šta meni znači fensi izgled, ako kartica koju imam služi samo kao bacaš slike? AMD pouzdano samo to i može, i proprietary je bio poluupotrebljiv dok je postojao. Sa nVidia kartom imaš (uglavnom) funkcionalnu kartu, barem na raspolom X-u. Wayland je i posle toliko godina i dalje nezavršen proizvod i i dalje se ne isporučuje sa svim distribucijama. Koristim Mint Cinnamon jer mi on odgovara, a koristim ga i sa RX470 i sa GTX1650 i poprilično jasno mogu da uporedim kako radi. Priča je počela oko karte za igre, koje crno igranje sa AMD-om? Pa tu ni video reprodukcija ne radi kako bi trebalo.
 
o "fensi izgledu" ne priča niko ovde, pobrojao sam neke moderne tehnologije modernog linux desktopa. kome to treba, taj nema izbor.

wayland je daleko od gotovog ali se za razliku od X11 na njemu radi (development na iksu je davno bataljen) i super je upotrebljiv, daily mi je driver skoro godinu dana na više mašina, što laptopa što dextopa. verzije softvera koje dobijaš na Fedori stižu na ubuntu i derivate i do godinu dana kasnije, a LTS (na kome je mint baziran) još kasnije, pa možda nisi up-to-date po pitanju aktuelnog stanja. npr., pipewire/wireplumber pre 6 meseci vs sad, nebo i zemlja.

igre takođe niko nije pomenuo a takođe ni od toga nije krenuo tred (si siguran da si u pravom tredu?) al kad smo kod njih, dobio sam ona tri džaba tomb raidera na EGS i sve ih izvrteo. 1080p/60fps/High, lutris, feral gamemode, vkbasalt, wine7.4ge na R5/RX570 - smooth AF. pipewire sistemski duplira sound output na dve zvučne karte istovremeno, u sred igre altabuješ, odradiš šta imaš, altabuješ nazad, sve glatko da gladkije ne može biti. to je samo jedna od prednosti wayland-a, meni lično nebitna a potpuno nedostupna nvidijcima.

AMD proprajeteri koliko znam se redovno dopunjuje, a znam jer se koleza pati sa snjime radzbog OpenCL-a i zaglavljen je na Ubunti 20.04 iz tog razloga. a njega ekstra pominjem jer gomila prebega sa windowsa po automatizmu krene da meće drajvere "sa sajta" i onda pizdi kad mu ništa ne radi.

ja se ne svadžam ovde dal je bolji nvidia ili amd, siguran sam da nvidia vazda ima bolji model u svakom segmentu, ali je to na modernom linux desktopu neupotrebljivo. džaba mi ferari zeleni ako eksplodira svaki put pre nego li napusti garažu.
 
vidi stvarno, i dalje postoje vlasnički drajveri za AMD. tj postoje za dodatne potrebe (poput OpenCL), ako sam dobro razumeo


 
Dobro, i ako ja kao Average Joe korisnik koji bi da igra igre na Linuxu (koliko je moguće), koristio emulatore (koji, koliko sam video, imaju podršku za Vulkan i FSR) i mooožda editovao neki video nekad, hteo da apgrejdujem GPU, da li bih bolje prošao sa NVidiom ili AMD-om...?
 
Poruke su prebačene ovde iz teme o kupovini grafike za igre, tako da jeste tako počela tema.

Inače, kao što rekoh, koristim i nVidia sa njihovim vlasničkim drajverom na GTX1650 i AMD RX470 sa Mesa drajverom i znam kako se ponaša jedna, a kako druga karta, a ove dve karte su tu negde.

@jurodivi
Ne uzimaš grafičku prema Linux-u za tu namenu.
 
Na Windowsu mi je svejedno, manje-više, zanima me samo s kojom bih imao manje glavobolje na Linuxu...
 
Zavisi i od same distribucije, ako je sa X-om, nVidia daleko bolje radi. AMD, po komentarima, stabilnije radi na Wayland-u, trenutno. Na Mint-u je i dalje X, a njega koristim. Ovo što se tiče igara. Što se obrade videa tiče, tu mislim da AMD uopšte nije izbor. Glavobolje ćeš gotovo sigurno u svakom slučaju da imaš. ( :
Uzmi kartu koja ti je povoljnija.
 
Na Windowsu mi je svejedno, manje-više, zanima me samo s kojom bih imao manje glavobolje na Linuxu...

To ti je sad malo nezgodno reći. Za AMD ima open drajver koji je počeo dosta zaostao, ali jako fino napreduje, dok je proprietary drajver loš i ne koristi ga ako zbog nekog razloga ne moraš. Nvidia ima dobar vlasnički drajver, ali se on za sad ne snalazi najbolje sa novim displej serverom na koji se prelazi. Najbolje uzmi karticu koja ti se učini najboljom kupovinom, pa se prekrsti. Kako god da ti bude, znaj da bilo je nekad mnogo gore, veruj mi.
 
Da je sve problem, ne bi postojali zvanični modeli i sa nVidia, i sa AMD i sa Intel grafikama (System76, Tuxedo, Slimbook, Lenovo, Dell...)

Dok sam koristio Leap i Kubuntu sa starim AMD grafikama (IGP na 7850K i R7 260X) koristio sam vlasničke drajvere (fglrx). Kada sam prešao na Tumbleweed, koristim opensource i radi sve kako treba. Problem je što nema openCL podršku, pa kome treba compute, mora da instalira amdgpu-pro ili rocm, ili bar module koje mu trebaju. Što je opet zvanično podržano samo na nekim sistemima i grafikama. I ne gasi se ventilator u idle modu. Ne znam dokle se stiglo sa (ne)zvaničnim alatima za kontrolu ventilatora, pošto mi to nije bitno (ionako su mi ostali ventilatori glasniji)
  • amdgpu-pro je namenjen za workstation/enterprise korisnike, prvenstveno zbog zvanične openGL podrške (CAD alati i slično). To što isti programi rade bez problema i sa opensource drajverima to je kolateralna šteta (korist) ;) Ja nisam imao problema sa priakazom u profi programima, isto je kao sa Quadro grafikom ili na Windowsu
  • rocm je namenjen za HPC sisteme pre svega (velike organizacije, institute, laboratorije...) ne za obične korisnike (PC). Opet, to što radi na nekim PC konfiguracijama, to je samo plus
Na drugoj kanti (FM2 sistem) sam godinama koristio xubuntu i ubuntu sa opensource drajverima, pošto se koristi samo za web i office

Što se nVidia drajvera tiče, na laptopu imam vlasničke drajvere, i radi ok. Pošto je malo slabija i starija (maxwell) grafika u pitanju, ne mogu da procenim performanse, ali za ono što mi treba (CAD i starije igre) radi ok. Jedino što prebacivanje na/sa IGP-a zahteva log-out, tako da sam stalno na dGPU (high-performance)

Iz mog iskustva, ako live sistem butuje i prođe instalacija kako treba, u radu bi trebalo da bude ok. Dešavalo mi se i sa AMD i sa nVidia grafikama da ih sistem ne prepoznaje i tada odmah odustajem od te distribucije (ranije sam se petljao, sad više ne).

Što se X11 vs Wayland tiče, neke distribucije/okruženja neće skoro (nikad?) odustati od X-a. Cinnamon (Mint), LXQt, KDE Plasma... su i dalje (ili je preporučeno da budu) na X-u. Takođe, gomila aplikativnog softvera i dalje zvanično radi samo na X-u, pa nema smisla izmšljati toplu vodu.

Ako korisnik ima zahtev za korišćenjem određenog OS-a i aplikativnog softvera, onda treba da bira hardver na osnovu toga. I obrnuto, ako neko želi specifičan hardver, onda treba da bira OS/DE na osnovu toga. Tj. ako neko hoće da koristi amdgpu-pro (ili rocm), postoji spisak zvanično podržanih sistema. I mislim da ne treba tražiti dalje od toga, čak iako (kod nekoga) radi. Npr. AMD Radeon™ RX 6700 XT Drivers & Support

TL: DR
  • Kome treba PC za standardnu home/office upotrebu i gejming - preporuka je amd opensource drajver i neki noviji distro (kernel, mesa), posebno ako je noviji hardver
  • Kome treba PC za GPU compute i profi upotrebu (CAD, grafički dizajn, video obrada...) - preporuka je nvidia vlasnički drajver
  • Kome je dovoljan intel IGP, može šta hoće :D
  • Sve ostale kombinacije mogu, ali zahtevaju više petljanja
 
super presek, samo par detalja.

System76 i ostala silkscreen bratija ne proizvode te laptope sa nvidia GPUima kao rezultat pažljivog tržišnog i tehnološkog istraživanja no je to ono što Clevo i ostali OEMsi proizvode, a proizvode to kao windows gejming laptop koji dobije tux meta key i eto ga "linux" laptop. takođe se nećemo tako grubo šaliti da uopšte impliciramo da hp, Dell i ekipa prave ciljano linux laptop - imaju poneki laptop koji eto nije baš totalno hostile sproću linuxa (IME, whitelist, etc).

re: postojeće X aplikacije, Xwayland je odličan as-is i bolji iz dana u dan + steamOS gamescope to gura još dalje. also, progres ne nastaje tako što se zabiju obe pete u zemlju i "this is fine". progres nastaje tako što sve relevantne distribucije (Fedora, Ubuntu, Pop_OS!, SteamOS) kažu "od sada Wayland default", jer imaju horizont veći od narednih šest meseci i znaju da nema više krpljenja X-a i da je ovo budućnost (a i sadašnjost). te se nvidia inshallah probudi iz dremeža hibernacije i načini onaj horor barem upotrebljivim, ako ne konkurentnim.

izgleda da nvidia prati ovaj tred, jučer se pojavio sors do sada nepublikovanog opensors kernel drajvera (neupotrebljiv u sadašnjem stanju).
 
Canonical je na Ubuntu 22.04 LTS stavio Wayland kao default i za Nvidia kartice, tako da valjda znaju šta rade. 🤷‍♂️ Ja ću im u svakom slučaju dati par meseci za peglanje problema pre nego što pređem sa 20.04.
 
7 godina sam koristio Arch Linux + Nvidia proprietary drajver, i nikada nisam imao ni jedan problem. Redosled je bio sledeći.

GTX660
GTX1060
RTX3070

Screen capture, screenshooting, igre (Vulkan i OpenGL) sve je radilo bez ikakvih problema uključujući FreeSync, Resizable Bar, i Fan Control. Ovi što pišu Xorg je mrtav Wayland je budućnost pojma nemaju o čemu pričaju. Wayland još uvek nije spreman i neće još dugo bez obzira što ga neki tamo Fedoraši poturaju kao default. DKMS radi bez greške prilikom svakog update-a dok god je instalirana prava verzija kernel headersa.

Trenutno koristim RTX3070 i RTX3060 na FreeBSD mašinama. Instaliran proprietary drajver sa Nvidia sajta, i opet, sve radi bez greške. Ovi što pljuju Xorg i Nvidia proprietary drajver bi možda trebalo da pređu na Windows.
 
@alex303

Ako koristiš KDE, može jedan test? Pokreni vkcube i posmatraju kako se rotira kocka. Onda hoveruj mišem preko ikona i posmatraju kocku. Zatim pokreni neku aplikaciju. Da li se kocka rotira bez štucanja? Ja koristim Arch + NV proprietary i KDE i ne mogu da postignem smoothness iako imam RTX3070. Sa Waylandom je smooth and silky ali mi previše brlja tako da ga ne koristim.
 
Nazad
Vrh Dno