Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Samo da nam se Kosta ne "razboli" od ove vesti! :d
 
Otprilike se i znalo. Znaci Lisa (An) preuzima. Kako je buducnost grafickih u stavljanju vise gpu na jednu maticnu mozda nesto naprave sa infiniti i hbm, videcemo sta ce biti. Lisa se ipak ne zajebava :p
 
Pa u tome i jeste poenta, nema ništa zvanično. Lepo kulturno prvo ide na odmor, pa kada se interesovanje javnosti izgubi idemo finalni korak -noga. Znači bez ikakve prašine i bure. Seti se kod nas primera jedne novinarke koja je bila neko kao najveće ime na TV pa prvo ode na duži odmor i onda otkaz. Nestade žena. To je taj neki recept, a osoba se može ubaciti prema ukusu. Bitno da prolazi dobro taj scenario i da ne izaziva negativne reakcije, eto čak se neki čude, nema im logike, a prvi čovek GPU tima nestade.
 
A možda je i dobio bolju ponudu i sam odlučio da ode?

Ovakva nagađanja nemaju smisla.
 
Jeste, prvi čovek ode da odmori i onda sa odmora prebegne kod konkurenta u firmu. Ok je za filmski scenario samo. Ja na to gledam kao na otkaz iz dvokoraka, nisu ga zakucali odmah. Ali mogu da se složim da sada sve to nije bitno, jer je to prošlost. Postavljeno je pitanje logičnosti pa čisto da kažem kako meni izgleda ta logika.
 
Kada neko iz top menadžmenta nema očekivane rezultate, dobija otkaz tako što ga ostatak ekipe "zamoli da ode". S obzirom na to da je on jedan od dva menadžera iz ekipe koji nisu dobili bonus u prethodnoj raspodeli, mislim da prema internom planu, nije ispunio očekivanja :) Šteta, baš je kul lik. A meni se lično sviđa pravac u kom RTG ide (baš su dosta uradili i rade u Pro, Workstation & MI segmentu)
 
Poslednja izmena:
Jeste, prvi čovek ode da odmori i onda sa odmora prebegne kod konkurenta u firmu. Ok je za filmski scenario samo. Ja na to gledam kao na otkaz iz dvokoraka, nisu ga zakucali odmah. Ali mogu da se složim da sada sve to nije bitno, jer je to prošlost. Postavljeno je pitanje logičnosti pa čisto da kažem kako meni izgleda ta logika.

Može biti, a može biti i da se Intel sprema da tiho preuzme Radeon/Ati diviziju ili njen deo. Ima milion mogućih zaključaka i mogućnosti.

P.S.

Ljudi često uzimaju odmor u staroj firmi kada pokušavaju da naprave dogovor sa novom, pa i ja sam tako dok sam bio preko, tako da je i to svakako mogućnost.
 
Poslednja izmena:
Opa, Intel oće da udari na Nvidiu. Sad mnogi plavo zeleni navijači lome glavu kako podeliti osećanja, kom taboru se prikloniti. :D
A mogu da zamislim šta bi se desilo, ako se ostvare neka nagađanja da Intel hoće da kupi Radeon grupu. To bi bio pravi šok. :D
 
Poslednja izmena:
Evo malo omiljene zanimacije za nas dokonjake. Špekulacije o početku kraja za neku od plavo zeleno crvene trojke.... :D

 
Pa nista cudno obzirom da u svetu vlada jedan gazda i sve sto vidimo je njegovo.
 
Imas li ti neki dokaz za to ?
Inace, ja navijam da se ubrza tehnoloski razvoj, pa na ciju god stetu gledajuci te korporacije, da konacno mi konzumeri imamu osetniji dobitak kad je rec o tehnologijama.
 
Javlja mi se da je ovo sađenje tikava sa Intelom... čim Raja ugreje stolicu, eto intelovog MCM kompatibilnog GPU... i 0$ za AMD.

:)
 
Ako iz GCN-a nije napravio konkurentan (gaming/consumer) proizvod, od Intel HD-a može da napravi samo još veći fail :d Meni miriše da će oni udariti na Teslu/Quadro, a ne na GTX

A AMD? Oni imaju dovoljno iskustva da udare na bilo koji segment, a da li će imati resurse sad kad Intel, Facebook i Apple krenu da bacaju dolare za nove ASIC/GPU/AI inženjere, to je pitanje. Tj. to može biti najveći problem za AMD.
 
Meni sve ovo miriše na to da će AMD lagano da gasi GPU biznis..
 
...aha i ovaj sto je otvorio temu prije 5g isto je prico, propadaju :d
 
Ajde što će Radeon group da se ugasi, nego je otišao Raja u Intel i njih da upropasti :d
 
Meni sve ovo miriše na to da će AMD lagano da gasi GPU biznis..

Ako nisu ugasili CPU biznis pre 4 godine kad nisu imali konkurentne procesore u segmentu iznad 150 €, i imali su 1% udela u server/HPC/workstation tržištu, ne verujem da će ugasiti GPU sada kad su konkurentni u consumer segmentu do 500€, celom workstation segmentu, ne kaskaju mnogo u HPC oblasti, egal su u virtualizaciji, jedino su u MI i dalje iza zelenih. A opet negde i nemaju konkurenciju (SSG). Pri tom imaju ugovore i garantovane isporuke za Apple, Microsoft, Sony i Intel :D

Inače, ako sam dobro ispratio, oni Intelu prodaju modifikovan GFX8 čip, tj. Polaris. Nešto kao za PS4 Pro i Xbox X.
 
...aha i ovaj sto je otvorio temu prije 5g isto je prico, propadaju :d

To nisam nikad izjavio. Napravili su odličan posao sa procesorima pre 6 meseci i dobri rezultati na tom polju će trajati i tek će se osetiti u budučim godinama.
Takođe, biznis sa konzolama u prethodnim godinama ih je lepo držao ali sad su i tu izgubili jednog velikog partnera.

Trenutno ih u GPU sferi u dobroj meri održava majning.

Ako nisu ugasili CPU biznis pre 4 godine kad nisu imali konkurentne procesore u segmentu iznad 150 €, i imali su 1% udela u server/HPC/workstation tržištu, ne verujem da će ugasiti GPU

Ali su tada imali dobar plan za CPU koji su gurali i izgurali do kraja...isplatilo se i tek će da se isplaćuje.

sada kad su konkurentni u consumer segmentu do 500€, celom workstation segmentu, ne kaskaju mnogo u HPC oblasti, egal su u virtualizaciji, jedino su u MI i dalje iza zelenih. A opet negde i nemaju konkurenciju (SSG). Pri tom imaju ugovore i garantovane isporuke za Apple, Microsoft, Sony i Intel :D

Kad tako sročiš ispada da su tu negde sa nVidia-om u svakoj od pomenutih sfera, a daleko je od toga.. Uzmi primer gejminga - koliko ljudi sa našeg foruma je kupilo Vegu ? Uporedi to sa koliko ljudi je kupilo GTX 1070/80 pa čak i 1080 Ti. Nemoj samo da kažeš kako naš forum nije reprezentativan...naravno da jeste - pomnozi to sa mnogo i lako se dolazi do Steam statistike.

Inače, ako sam dobro ispratio, oni Intelu prodaju modifikovan GFX8 čip, tj. Polaris. Nešto kao za PS4 Pro i Xbox X.

Ne razumem šta je u toj saradnji dobro za AMD ? Sada kada imaju jak CPU prepuštaju CPU deo Intelu za taj segment. Zašto ne naprave svoje kompletno rešenje kad jedini to mogu sami ? Gde su tu uklapa novi APU ?
 
Ali su tada imali dobar plan za CPU koji su gurali i izgurali do kraja...isplatilo se i tek će da se isplaćuje.
Znači siguran si 100% da sada nemaju plan za bolji GPU u narednoj generaciji ili dve? Uspeli su da naprave CPU sa 50% većim IPC-om, a potpuno je nemoguće da naprave GPU sa 10% poboljšanja. Pri tom, priča se da će vratiti proizvodnju u TSMC, bar high-end modela, pa će tako dobiti i onih 10% koje gube zbog nižih klokova. Ne tvrdim da će stići i prestići zelene, ali ne bi me čudilo i da se to desi.


Kad tako sročiš ispada da su tu negde sa nVidia-om u svakoj od pomenutih sfera, a daleko je od toga.. Uzmi primer gejminga - koliko ljudi sa našeg foruma je kupilo Vegu ? Uporedi to sa koliko ljudi je kupilo GTX 1070/80 pa čak i 1080 Ti. Nemoj samo da kažeš kako naš forum nije reprezentativan...naravno da jeste - pomnozi to sa mnogo i lako se dolazi do Steam statistike.
Karta koja se prodaje godinu i po dana je prodata u mnogo više primeraka nego ona koja je na tržištu mesec dana a pri tom je i nema? Istom logikom možemo da kažemo da je i Ryzen mnogo bolji proizvod of Coffee Lake-e. Pogledaj samo na forumu koliko ljudi ima Ryzen, a koliko CL :) Ili ovde

Znamo da se i CL i Vega prodaju čim stignu na police, tako da je više do proizvodnje i logistike nego do "loših" proizvoda.
A što se SHS-a tiče, tu je nešto pobrljavilo ili je nVidia počela ponovo da prodaje 750 Ti i 960
Čak i ovo objašnjenje za PUBG i Kineze nema mnogo smisla, jer bi u tom slučaju značilo da nikada do sada nisu prkiazani rezultati na osnovu reprezentativnog uzorka. Tako da su dve opcije moguće - SHS sada nije tačan ili SHS nikada nije tačan :)


Ne razumem šta je u toj saradnji dobro za AMD ? Sada kada imaju jak CPU prepuštaju CPU deo Intelu za taj segment. Zašto ne naprave svoje kompletno rešenje kad jedini to mogu sami ? Gde su tu uklapa novi APU ?
Koji segment? Ultratankih laptopova i 2u1 uređaja sa jakom diskrentnom grafikom? Nisam siguran ni da to postoji, možda jedino Surface Book. Pri tom, u takvim računarima AMD-a i nema, baš kao ni u gaming laptopovima. Raven Ridge (Zen APU) je druga kategorija skroz. Evo jedan takav laptop se prodaje za $600, a siguran sam da će novi CL+AMD laptopovi biti bar duplo skuplji. Pri tom, ako isti proizvodi idu u Apple računare (MacBook Pro) onda moraju ići sa Intel procesorima. Takođe, Intel rešenje je trenutno dosta lakše za proizvodnju (jeftinije) od potencijalnog AMD proizvoda u kom bi se GPU+HBM+CPU integrisali na interpozeru, a pri tom i 1mm tanje :) I na kraju, očigledno je da AMD trenutno nema resurse za ovako nešto, pošto ni GPU+HBM ne mogu da proizvedu u dovoljnim količinama. Vidiš da i Ryzen APU još uvek nije široko dostupan, a u pitanju je duplo jeftiniji i za proizvodnju lakši proizvod. Kad/ako budu pravili nešto slično, ništa ih neće sprečiti da umesto čipa sa 24 Polaris CU-a na 1100 MHz ubace 30 Vega CU-a na 1300 MHz sa istim TDP-om i tako dobiju bolje rešenje po istoj ili nižoj ceni.

I malo na temu HPC-a i MI-a
https://www.anandtech.com/show/1203...ilability-and-rocm-17-with-tensorflow-support
 
Poslednja izmena:
Znači siguran si 100% da sada nemaju plan za bolji GPU u narednoj generaciji ili dve?

Nisam siguran ali sam skeptičan.

Uspeli su da naprave CPU sa 50% većim IPC-om, a potpuno je nemoguće da naprave GPU sa 10% poboljšanja. Pri tom, priča se da će vratiti proizvodnju u TSMC, bar high-end modela, pa će tako dobiti i onih 10% koje gube zbog nižih klokova. Ne tvrdim da će stići i prestići zelene, ali ne bi me čudilo i da se to desi.

10%? Zezaš ? Tehnološki oni kasne godinu dana + 30% (Vega 64 je predstavljena ravno godinu dana nakon GP102 tada u vidu Titan XP-a). Da ne pričamo o potrošnji kao i o činjenici da Volta samo što nije. Raskoran je ogroman, ako ne možeš to da primetiš na osnovu svih pokazatelja onda...

Karta koja se prodaje godinu i po dana je prodata u mnogo više primeraka nego ona koja je na tržištu mesec dana a pri tom je i nema? Istom logikom možemo da kažemo da je i Ryzen mnogo bolji proizvod of Coffee Lake-e. Pogledaj samo na forumu koliko ljudi ima Ryzen, a koliko CL :)

Koliko ljudi sa foruma je kupilo GTX 1070/1080 u prva 3 meseca a koliko Vegu 64/56 ?


Koji segment? Ultratankih laptopova i 2u1 uređaja sa jakom diskrentnom grafikom? Nisam siguran ni da to postoji, možda jedino Surface Book. Pri tom, u takvim računarima AMD-a i nema, baš kao ni u gaming laptopovima. Raven Ridge (Zen APU) je druga kategorija skroz. Evo jedan takav laptop se prodaje za $600, a siguran sam da će novi CL+AMD laptopovi biti bar duplo skuplji. Pri tom, ako isti proizvodi idu u Apple računare (MacBook Pro) onda moraju ići sa Intel procesorima. Takođe, Intel rešenje je trenutno dosta lakše za proizvodnju (jeftinije) od potencijalnog AMD proizvoda u kom bi se GPU+HBM+CPU integrisali na interpozeru, a pri tom i 1mm tanje :) I na kraju, očigledno je da AMD trenutno nema resurse za ovako nešto, pošto ni GPU+HBM ne mogu da proizvedu u dovoljnim količinama. Vidiš da i Ryzen APU još uvek nije široko dostupan, a u pitanju je duplo jeftiniji i za proizvodnju lakši proizvod. Kad/ako budu pravili nešto slično, ništa ih neće sprečiti da umesto čipa sa 24 Polaris CU-a na 1100 MHz ubace 30 Vega CU-a na 1300 MHz sa istim TDP-om i tako dobiju bolje rešenje po istoj ili nižoj ceni.

OK, ali zar ne bi trebalo da predstave top to bottom solucije APU-a za mobilne urađaje koji bi pokrili i taj segment ? Upravo ovo poslednje što si napisao..e sad jedino ako ne mogu da se strpe toliko.


Sa Ryzen-om su napravili odličan CPU i kompletnu top to bottom ponudu. Ogromna razlika u odnosu na Polaris/Vega rollout.

Što se tiče Steam-a moguće je da trenutno postoji neki problem ali daleko od toga da daje pogrešnu sliku. Kao što rekoh, kada bismo napravili Bench anketu, došli bismo do sličnih rezultata eventualno sa manje high-end karti.
 
Poslednja izmena:
Meni sve ovo miriše na to da će AMD lagano da gasi GPU biznis..

Nakon ovakvi rezultata tebi mirise da ce AMD ugasit GPU biznis.
https://www.techpowerup.com/238143/amd-reports-third-quarter-2017-financial-results

Revenue was $1.64 billion, up 26 percent year-over-year, primarily driven by higher revenue in the Computing and Graphics segment (CG). Revenue was up 34 percent sequentially, driven by the Enterprise Embedded and Semi-Custom segment (EESC) revenue seasonality and higher revenue in CG. In the quarter, AMD closed a patent licensing transaction which positively impacted revenue in the segments.


Frima koja ima licencu za GPU, CPU, APU, zatvaranjem kako ti kazes "laganim gasenjem gpu Biznisa" zatvorili bi i APU-> cista logika sta bi im onda ostalo, ustvarnosti zasto bi to radili kad im ide bolje nego zadnji bar 5god.


Onda dole malo nize napises ovaj post
Trenutno ih u GPU sferi u dobroj meri održava majning.

Dok je mininga sve sto naprave prodaju i masno zaradjuju usljed velike potraznje i cijene kartica su skocile, sto mislis da partneri ne izbacaju nonreferentne Vege, pa zato sto je AMD vidio da ide odlicno prodaja sto bi ustupao dio partnerima kad sami sto naprave to prodaju.

Ako tebi sada mirise da AMD gasi gpu biznis onda ne znam sta da ti kazem nego da se grdno varas.
 
10%? Zezaš ? Tehnološki oni kasne godinu dana + 30% (Vega 64 je predstavljena ravno godinu dana nakon GP102 tada u vidu Titan XP-a). Da ne pričamo o potrošnji kao i o činjenici da Volta samo što nije. Raskoran je ogroman, ako ne možeš to da primetiš na osnovu svih pokazatelja onda...
Konkurentan proizvod ne znači da moraju da ih prestignu, dovoljno je da smanje zaostatak sa 30% na 10%. Što se narednih verzija tiče, nigde još uvek nema informacija o promeni arhitekture. Ono što se zna o Volti je da su najveće izmene u delu za GPGPU, tj. ML pre svega, i da će biti u efikasnijem procesu - 12nm FFN. Da li će na istom kloku biti bolji od Pascal-a u gamingu to niko ne zna. Ili je možda Volta i pravljena samo za HPC, a Ampere je gaming naslednik Pascal-a? S druge strane, i AMD će preći na unapređen proces naredne godine, pa će skok postojati makar sve ostalo isto. A još uvek fali dosta informacija o Vega arhitekturi (PS, DSBR...) i niko (osim AMD-a) ne zna gde je zapravo problem. Vidimo da Vega 64 koja ima po specifikacijama ima ~150% više resursa od RX 570 (2xCU + klok), a samo ~70% bolje performanse. Gubitak je ogroman. Znamo da skaliranje nikad nije linearno, ali nVidia je sličan nivo (~60%) postigla sa "samo" 100% više resursa, čak i manje, pošto je broj ROP jedinca kod GTX 1080 samo 60% veći u odnosu na GTX 1060.

Evo primera gde u istoj igri Vega 64 može biti 20-30% brža od GTX 1080, ali i 10% sporija. Takođe pogledaj skok koji je doneo Patch #2
https://www.computerbase.de/2017-11...-compute-1920-1080-anspruchsvolle-testsequenz

S druge strane, u nekim compute zadacima se nosi prilično dobro, što znači da sirova snaga postoji.
2017-11-14 12_00_28-12-Way Graphics Card OpenCL Comparison With AMDGPU-PRO 17.40 ROCm, NVIDIA 38.png

Možda će neki potencijalni Vega 44 čip sa ~350mm^2, GDDR memorijom i klokovima na 1700-1800 MHz, biti u rangu GTX 1070? Ko zna, nije nemoguće.

Koliko ljudi sa foruma je kupilo GTX 1070/1080 u prva 3 meseca a koliko Vegu 64/56 ?
I ponovo - koliko ljudi sa foruma je kupilo npr. Ryzen 5 u prva 3 meseca, a koliko Coffee Lake i5-8000? Oni prodaju sve što naprave. Problem je što ne mogu da naprave dovoljno. Isto kao što je Tesla 3 planiran u 20.000 kom. ovog meseca, a zbog problema u proizvodnji napravljeno je i isporučeno samo 3.000. To ne znači da je Model 3 loš.

OK, ali zar ne bi trebalo da predstave top to bottom solucije APU-a za mobilne urađaje koji bi pokrili i taj segment ? Upravo ovo poslednje što si napisao..e sad jedino ako ne mogu da se strpe toliko.
Opet, vidiš da ne mogu da izbace više od dva APU-a, koja su zapravo jedan isti čip, samo sa različitim klokovima i brojem ugašenih CU-ova. I to za samo 3 OEM partnera. Lako je nama da brbljamo o tome, ali izbacivanje novog proizvoda na tržište je ogroman posao i veoma složen proces. Posebno za firmu koja ima ograničene resurse.

AMD ima otprilike isto zaposlenih kao i nVidia i manji R&D budžet. Pri tom je RTG možda 1/3 korporacije. Intel je 10 puta veći od AMD-a (i po R&D budžetu i po broju zaposlenih). AMD je ove godine izbacio oko 35 novih proizvoda (CPU + GPU), ne računajući čipsetove, Radeon RX 500 i Ryzen Pro modele koji takođe zahtevaju određene resurse. nVidia ima 3-4 nova proizvoda (V100, GTX 1070 Ti, Nintendo i ne znam da li ima još nešto novo iz ove godine), a intel možda 2-3 puta više od AMD-a , nisam brojao. Pri tom su veliki napredak napravili u softverskom delu (ROCm, amdgpu, Radeon Pro...) Sve što mogu da kažem je - svaka čast ljudima koji rade u ovoj kompaniji

Inače HP, Dell i mnogi drugi prvi put u novijoj istoriji™ ugrađuju AMD procesore u svoje servere
https://content.attend.hpe.com/go/a...le=en_US&AEID=&selectedFilters=tag_0:0&kw=amd
https://www.youtube.com/watch?v=KW6y5NfHffw
 
Čak i ovo objašnjenje za PUBG i Kineze nema mnogo smisla, jer bi u tom slučaju značilo da nikada do sada nisu prkiazani rezultati na osnovu reprezentativnog uzorka. Tako da su dve opcije moguće - SHS sada nije tačan ili SHS nikada nije tačan :)

Kako misliš da ta priča sa Kinezima nema smisla? Pre tri meseca na steam-u je bilo ~10 miliona Kineza, danas ih je ~35 miliona. Steam je počeo da se probija u Kini, pa i u celokupnoj Aziji, recimo broj Korejanaca se duplirao za tri meseca. Taj priliv naravno debelo utiče i na statistike.
 
Nazad
Vrh Dno