Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

vrv ce je podici pa neka svako bira sta hoce: vise threadova ili brza jezgra. ako ostave iste cene vrh.
 
Top tier [emoji4]
 
Sjajan izbor komponenti ;)
Cooler je sotona, neces morati preko 800rpm da ga teras nikada. Malo je overkill ali nema veze, hladice on i sledeca 2 procesora ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ne postoji overkill kada su kuleri u pitanju. ( :
 
Nisi probao D15 ocigledno :d
Pogledaj mi u konfu, imam ga, znam sta radi. 1700 na 1.45V i hladi ga bez znojenja. 6 jezgara hladi na 800rpm, nece ni znati da mu je u kucistu ;)
Rekao sam da je overkill jer je mogao proci sa mnogo jefinijim coolerom od 100e koliko je dao za ovaj. Mogao je uloziti u nesto drugo ali svejedno, radice ovaj cooler sledecih 10 godina bez frke tako da se ulaganje isplati. Raspametice se kad sklopi masinu i proba je :D
 
^ Hvala!

Uspeo sam je sastaviti, stavio poslednji bios, windows (za divno čudo je uspeo prebaciti licensu iako sam čitao da to nije moguće za one koji su radili upgrade sa w7).
Hteo sam da dostignem magičnih 4GHz, max do koliko sam išao je 1.4V ali prime puca posle nekih 20 min, tako da sam za sada ostavio 3.8GHz na 1.35V. Možda je i moguće malo niži napon, nisam imao više vremena da se igram.
Dok sam testirao 4GHz na 1.4V nije prelazio 58-59C za tih 20 min dok je trajalo, tako da sa nh-d15 ima poprilično lufta za mnogo ozbiljnije.
Na 1.35 je max nekih 53-54 bilo koliko sam primetio. To sam vrteo nekih 30 min, što sam već smatrao stabilnim. Takođe sam probao malo GTA V, PUBG i WoW, čisto da vidim da li tamo puca i kako radi, ali nije bilo problema.
U odnosu na staru konfu koja je bila fx6300 @4.5 + 8GB + 280x, ova nova 1600x + 16GB + 1070 je nebo i zemlja. Bojao sam se da sam dao popriličnu sumu novca ali da dobitak neće biti toliko vidljiv, srećom to nije slučaj :)
Ram bez problema 3200MHz CL14 docp profil.
SOC sam stavio na 1.1V
Treba se još malo igrati, mnogi spominju određenu tačku preloma do koje je potreban mali napon, a kasnije je potrebno dodati mnogo više da bi se dobio koji MHz.
 
@remo
Koji je to tacno ram kit ?
Napon si namestao direktno ili preko offseta ?
 
@Grunt

Ram je G.SKILL 16GB Trident Z DDR4 3200MHz CL14 KIT, oznaka F4-3200C14D-16GTZ.
Nisam koristi offset, direktno sam postavio taj.
 
Poslednji BIOS je 0902, jesi li taj stavio ? Kod mene ja ta "tačka preloma" 4025MHz na kojoj drži 1.4v ili malo ispod. na 4050MHz već treba preko 1.45v a 4075 jedva da sa 1.5v može da upali i digne Windows ali ni makac u benčmarku, odmah crn ekran. Trebalo je da zapišeš sve brojeve sa processora, ima 2 mesta na kojima ih proizvode i sa jednog izlaze bolji primerci.
 
Poslednja izmena:
Koliko te izasao, 200+ e ?
Kontam da ces moci kaonja 3.9ghz sa 1.35 da izvuces. Ni kod mene nije hteo sa 1.4v na 4ghz, a nisam hteo da silim.
 
@CountMike

0902 vidim na asusovom sajtu, taj sam i stavio. Gde 0910 da nađem?

@Grunt

195e.

Pokušaću danas uveče da izvučem još koji MHz :D
 
Ista memara kao moja, jedino sto ja imam 4x8GB. Probaj 4GHz ako mozes na 1.4 + 0.03V preko offset-a, LLC lvl2.
3.9 je zagarantovana cifra, temp ce biti smesne s D15. Dok ti njega hladis dobro to nisu naponi za brigu.
Rekoh ja da je cooler pomalo i overkill ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@CountMike

0902 vidim na asusovom sajtu, taj sam i stavio. Gde 0910 da nađem?

@Grunt

195e.

Pokušaću danas uveče da izvučem još koji MHz :D
Prepravio sam poruku, 0902 je oficijelna verzija a 0910 je neki švaba prepravljao 0810 de ubaci AMD CBS settings.
Postoje dve verzije Ryzen procesora, Kineska i Maleziska koja kažu da je bolja.
 
@[SAJ]ber Kurajber
4GHz na 1.4 +0.03 offset i lvl2 LLC mi je stabilno. Vidim da napon skače i do 1.47, 65C pod prime-om.
3.9GHz radi na 1.35 i lvl1 LLC, mislim da ću tako da ostavim, tih 100MHz ne verujem da igra neku veliku ulogu.

@CountMike
Stvarno nisam obraćao pažnju na brojeve, jedino mi važno bilo da piše "1600x" :D Sledeći put kada budem menjao pastu ću da pogledam ukoliko ne zaboravim.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znaci ti nista 100MHz mada mogao si pojuriti i nizi napon, cisto da znas gde ti je stabilno pa napravis profil u biosu. 65c je smejurija ;)
Jel mozes da izvuces tako 1300 u R15 MT? Trebalo da si tu negde.
 
Kod Kingston memorije moras biti malo obazriv pri sledecoj nabavci... Znaju pod istim imenom i serijom da prodaju razlicite cipove, iako modul spolja izgleda isto, a hladnjak ne smes da skidas zbog garancije. Moras da trazis tacan part number na samom modulu da bi posle nasao identican modul. Naravno, ne moras da gadjas da budu identicni, ali kompatibilnosti radi bi trebali biti.

Evo na ovom primeru - serija je KHX24C11T3K2/8X I to ce uvek biti isto, ali tebe interesuje ovo 9905403-588.A00LF, to je oznaka tipa, odnosno sta je zaista ispod hladnjaka na plocici.
 
Poslednja izmena od urednika:
@delibasa

Kako si resio AM4 mount za kuler? Da li ce iz radnje da ti nabave, ili ces kontaktirati proizvodjaca(kontaktira se mailom na [email protected] i salje se slika racuna i serijski broj kulera sa kutije koji pocinje sa CC120).
Nisam jos video da stize u kutiji AM4 za LC-CC-120.

@DukeLander

Ok su cene za Ryzen procesore kod nas. I za FX su bile normalne cene, kao i za G4560.
Zato i3, i5 i i7, pogotovo otkljucani, imaju dodatnu premiju :D
 
Linkove kačite ka sajtovima proizvođača.
Što se preporuka gde da se šta kupi tiče - imate odvopjen podforum, namerno napravljen jer tamo "obitavaju" i ljudi koji rade po domaćim veleprodajama / maloprodajama u zemlji. Znači da se ne gubi smisao tog foruma i ne stvarate nepotreban posao moderatorima.
Preporuke "Mađara" neće biti tolerisane jer ovo nije mesto gde se propagira / podržava ŠVERC!
To sve lepo možete na PM, dovoljno je što imate kontakte međusobno.

I poslednje ali ne i najmanje važno - držite se teme.

Hvala na razumevanju. ;)

Takva tema postoji u delu o memorijama.

Link bi dobro došao. :p

:wave:
 
Poslednja izmena:
Izvukao sam 4.1GHz sa 1.4V, ne smem ni da probam Prime ili nesto slicno zbog jezivih temperatura.

Koje su neke maksimalne temperature za Ryzen 5 1500X, i da li uopste ima smisla da racunam na onaj offest od 20c, ili su ove temperature realne iz HWmonitora?

Kontam da je 76C ipak previse.


CPU-Z Bench: https://imgur.com/a/AVp4h
AIDA Queen Bench: https://imgur.com/a/ri5Mp
 
Poslednja izmena:
Narucio sam skoro sve komponente:
1. Procesor:
AMD Ryzen 5 1600X 3.6GHz (4.0GHz Turbo frekvencija): 28.650 din.

2. Cooler:
CPU Hladnjak LGA775/1155/1150/2011/AM3+/FM2+ LC-Power Cosmo Cool LC-CC120 2500 din.

3. Kuciste:
MS Industrial Falcon Blue Pro 4.250 din.

4. Maticna Ploca:
Asus PRIME B350-PLUS 12.460 din.

5. Radna Memorija:
KINGSTON DIMM DDR4 16GB 3000MHz HX430C15PB3/16 HyperX XMP Predator 21.300 din.

6. Napajanje:
750W Seasonic SSR-750FX 80+ Gold Full modularno 14.160 din.

-Ostalo mi jos SSD, graficku i monitor da narucim.
 
75 je dobra temp, ako je pod opterecenjem.
Pitanje za moderaciju: a sta da napravimo jednu temu sa FAQ za ryzen (sve zajedno da saberemo: i podatke koje temp, i kako oc, koja mem se preporucuje i tako to, i da je zakljucate\otkljucate po potrebi nekih izmena ili samo sabirati korisnu info u toj temi, a sve ostalo brisati? Mogu ja to i ovde da ispisem u nekoliko postova ali brzo ce da se izgubi i necu posle moci edit'ovati, a bila bi korisna informacija i od drugih clanova da se sabere na jednom mestu.
 
Offset zaboravi. Meni HW monitor daje realne temperature. Ako hoces da proveris bolje skini msi command centar npr i tu ce ti biti najtacnije. Max temperature za rajzen su 95c. Ne znace ti nista tih 100mhz a obicno je to granica gde se javlja nestabilnost. 4.0 i napon od oko 1.3 malo gore dole i vozi i zahvali se tom sto ti je dao R5 za i5 7400 glava za glavu. ;)
 
^

U pravu si, nece da mi odradi Cinebench R15 na 4.1 sa 1.4V, al' zato na 1.32v prolazi Cinebench bez nekih poteskoca na 4000Mhz.

Moram da uzmem neki aftermarket kuler ovih dana, da vidim koliko bih izvukao sa 1.45V, sto je po AMD-u maksimalni napon... Koliko znam onaj tip sa YT-a (actually hard core overclocking) preporucuje 1.42V, jer je sva testiranja VRM-a radio sa tim naponom... Pritom kaze da B350 Tomahawk ima prosecnu naponsku, koja je skroz okej za Ryzen 5.

Uglavnom, evo rezultata sto se tice Cinebench-a R15 na 4GHz: https://imgur.com/a/cFip6

Covece! Ko bi rekao da je ostavio u prasini i7 4770k! :D
 
75 je dobra temp, ako je pod opterecenjem.
Pitanje za moderaciju: a sta da napravimo jednu temu sa FAQ za ryzen (sve zajedno da saberemo: i podatke koje temp, i kako oc, koja mem se preporucuje i tako to, i da je zakljucate\otkljucate po potrebi nekih izmena ili samo sabirati korisnu info u toj temi, a sve ostalo brisati? Mogu ja to i ovde da ispisem u nekoliko postova ali brzo ce da se izgubi i necu posle moci edit'ovati, a bila bi korisna informacija i od drugih clanova da se sabere na jednom mestu.

Sve može lepo da se razgrana sa linkovima.
Može i u prvi post ove teme da se stavi.

Tipa:
Koju memoriju da kupim za Ryzen?
Pa onda kratak komentar i spojler sa linkovima, nešto kao:
ovde ima info gde je testirana ABC memorija: link1
ovde su uspeli sa XYZ memorijom da postignu ovakve rezultate: link2
...

Kako da overklokujem Ryzen-a?
Potrebno je promeniti to i to u BIOS-u.
ova opcija se obično nalazi u ovom delu BIOS-a: slika
Podesiti napon na između x.xxxV i x.xxxV, u zavisnosti od kulera.
ova opcija se obično nalazi u ovom delu BIOS-a: slika2
...

EDIT: za one koji nisu pročitali pravila foruma prilikom registracije: https://forum.benchmark.rs/faq.php?faq=faq_forum_rules#faq_faq_forum_rules_general
 
Poslednja izmena:
@SuperStarr,
ok. Narednih dana cu malo da zasucem rukave i dosta svega pripremim, ispisem i onda cu okaciti ovde, pa kako god odgovara\moze da se linkuje ili prepravi - bilo bi mnogo korisno za pocetnike.
 
@road ne zamlacuj se boljim kulerom i 4.1 na 1.45 jer je to granica za cpu i ne mora da znaci da ce biti stabilan na bilo kom naponu jer se i sad ne pregreva da trotluje. Jos jednom ne znace ti nista 100mhz. Bolji kuler samo zbog eventualne buke stavi i ovako nizih temperatura a za to ti treba lc cc120 ili neki slicnih karakteristika(CM212, Themrmaltake riing i slicno sta ti se svidja).
 
Realno bih uzimao nesto bolje zbog buke, jer sam stock fan zakucao na 2800rpm i poprilicno mi je bucan.

20-tak eura investicije u CC120 nije neka velika kinta, a mozda mi se posreci pa izvucem i 4.1..
 
Nazad
Vrh Dno