Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Problem kod df je mali izbor igara, mogli bi da prosire izbor definitivno. Inace bas sam gledao kod witcher 3 snimka ryzen ima par dropova. Ostatak snimka je smooth, a i ostale igre deluju OK, steta sto nema vise kako se Steve sa unboxeda cima po 20tak igara da testira sa sto grafickih.
 
Jel su radjeni testovi za Ryzen iznova kad je bios ispeglan i ram radi na 3K?

Ako ne, macku o rep testove radjene po izlasku, kad se samo sa bios update na nekim plocama dobijalo 20% perf u igrama, bez diranja brzine rama.
 
Poslednja izmena:
Ram im je radio na 3200. Čekali su više od ostalih da objave testove, jer nisu bili zadovoljni prvobitnim biosima. Naravno nisu ovi poslednji, ali su koristili memoriju koja je mogla da radi na 3200,a što se tile igara koje su dobile boost, tu praktično spada samo RotTR.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Porucen ryzen sa ipak asus x370 pro plocom.

Sada jos da nekako ulovim prokleti 1080ti :/
 
Od testova priznajem samo "blind test". Ko ne vidi razliku golim okom, nema pravo da kaže šta je bolje :d
Evo ovde jednog za (Ryzen 7), mada je od pre dva i po meseca
https://www.youtube.com/watch?v=ybF7r4rogHc
I treći deo je zanmljiv
 
Ljudi treba mi pomoc poprilicno hitno. :smoke:

Ostao sam bez kompa i sada kupujem novi i nemam puno vremena da se premisljam :)

Odlucio sam da uzmem Ryzen 5 1600x i treba mi sada preporuka za Kuler, RAM 16 GB i Maticnu plocu.

Odmah da napomenem da me OC ne interesuje, sve cu da teram na default vrednostima.
Bitno mi je samo da sve radi stabilno kao sat, bitno mi je da mogu virtuelne masine da vozim, predpostavljam da sve ploce mogu ali da naglasim za svaki slucaj...

Hvala puno!
 
Poslednja izmena:
Cene?

Kuler, LC-CC-100 po mom mišljenju. Nije mnogo jeftiniji od CC-120, ali je lakši za montažu i baratanje u kućištu. Od ATX ploča se izdvajaju Asus Prime B350-Plus i MSI PC Mate (ili Tomahawk). Od uATX, imaš MSI B350M Pro-VDH, Mortar, Bazooka
 
Pa treba mi neki mid budget, igram igre, koristim virtuelne masine, ne treba mi top klasa jer da se igram sa OC-om nemam vremena a ni zivaca. :)
Tako da ploca max do 150eur. Takodje memorija do sad sam imao 8GB i ne znam ni sam da li ima potrebe za 16 GB. :trust:
 
Ima :) Taman da ne gasiš VM da bi upalio igru i obrnuto, kad već kupuješ 6c/12t procesor i imaš jezgara na pretek :d

Odvoji onda 100€ za ploču (ove gore navedene su u tom rangu), a tih 50€ prebaci na memoriju, 2x8 GB na 2666 MHz ili više. Mada i 2400 je skroz ok
 
Hvala na savetu, ako uzmem ovu plocu MSI B350 Tomahawk sa Ryzen 5 1600x da li mogu da je koristim bez graficke dok je ne kupim ili taj DVI/HDMI port na maticnoj radi samo ukoliko imas neki odredjeni procesor?
 
Ne može bez grafičke, one su sad (već 5 godina) integrisane u porcesoru a ne u ploči. A Ryzen 5/7 nema IGP. Tako da će ti trebati bilo kakva diskretna da baca sliku.

Sve ove ploče su iste, uzmi jeftiniju ako imaš izbor (PC Mate ima kao lošije kondenzatore, ali generalno nije razlika o kojoj vredi misliti)
https://geizhals.at/?cmp=1589802&cmp=1615280&cmp=1580868&cmp=1589800
 
Poslednja izmena:
Ja bih ipak uzeo Ryzen 1600 ipak je nesto jeftiniji plus dolazi kuler sa njim koji dogura do 3.7ghz...Sa LC CC 120 3.9,4ghz...
Nema razloga da ne klokujes kad već imas i dobru plocu treba ti 15tak minuta samo da vidis na netu za 3.9ghz npr koliko trazi prosečan primerak voltazu i onda to podesis ako neće malo povećas a ako hoće probas da smanjis malo ako moze i to je to..

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Valjda ce uzeti hladnjak koji ce bolje hladiti, ne montira se nesto posebno tesko..

Jel salje LC bracket za CC-100?
Za CC-120 salju bas brzo.

Za koji god da se odlucis, hladnjak porucuj odmah i vidi tu gde porucujes da li su voljni da kontaktiraju uvoznika za mountove ili ces ti morati da saljes mail.
1600X ide bez hladnjaka i neces moci da koristis nista dok ti ne stignu mountovi.
 
LC-CC-100 se kači isto kao i LC-94/95, stari box kuleri... na AM podnožja, tj. sa onom polugom. Ako ne klokuje, a 1600X nema ni smisla klokovati, bilo koji kuler mu je dovoljan. Neće biti neka razlika u temperaturi, možda 2-3 stepena.
 
Sad gledam razlika izmedju Ryzen 5 1600x i Ryzen 7 1700 je 40eur plus sto ovaj ima kuler tako da mi razlika pada na 20eur, to mi nije neka cifra da ne mogu da se isprsim jos toliko i da izbegnem cimanje oko kulera.

Sta mislite?
 
Zavisi za sta ce masina da se koristi?
 
Iskreno nista spektakularno ali reko sad dok imam kes da uzmem i da sam miran par godina.

Igram igre koliko mi vreme dozvoljava, treba mi virtualbox za posao mada odradio bi mi posao i 1600x tu bez ikakvih problema.
HEVC encoding cu mozda raditi sa vremena na vreme itd.

Iskreno bitniji mi je single core performance u poredjenju ova dva, oba u multi core varijanti su mi i vise nego dovoljna, ako 1700 nije znacajno slabiji od 1600x u single core scenariju mozda mi je to lakse da izbegnem cimanje oko kulera.
 
Poslednja izmena:
Ja bih bez dileme rekao 1700, ali tvoje su pare pa tvoja i muzika... :d
 
Ako se nećeš baviti sa OC i važniji ti je single core brzina, 1600X ti je bolje rešenje. Base clock mu je veći za 600MHz a boost za 300MHz.
 
Pa baš zato i nije bolja. Daje više nego dovoljno snage, ali to daju i ostale ploče, posebno za Ryzen 5 koji i ne tražli mnogo. A zbog takve konfiguracije, regulacija napona je lošija nego na drugim modelima. Među B350 pločama, Asus i MSI su najbolji izbor, kada je VRM u pitanju.

Po mom mišljenju R5 1600X + B350 (Prime ili PC Mate) + LC-CC-100 za "sipaš i ne misliš" varijantu. Uostalom razlika u ceni između 6c i 8c neće biti veća, pa ako kasnije baš budeš imao potrebu za nečim drugim, upgrade će te koštati isto, odnosno tih ~40€, ako ne i manje
 
Slazem se da ako ti treba jaci ST i neces da klokujes ides na 1600x varijantu.

1700 je bolja kupovina naravno, ali ima nizak base clock, treba to bar malo da se klokne.
Dobro razmisli, za klokovanje ti treba nekoliko minuta da podesis, posto ga neces gurati ni blizu granica, samo podignes takt na 3.5GHz, mozda nece ni trebati dodavanje napona u odnosu na stock..

Nemoj da izgubis 2 jezgra i 4 threada(ceo i3 covece :D) zato sto te mrzi da udjes u bios i malo podignes klok, nije to neka nauka.
 
Slazem se da ako ti treba jaci ST i neces da klokujes ides na 1600x varijantu.

1700 je bolja kupovina naravno, ali ima nizak base clock, treba to bar malo da se klokne.
Dobro razmisli, za klokovanje ti treba nekoliko minuta da podesis, posto ga neces gurati ni blizu granica, samo podignes takt na 3.5GHz, mozda nece ni trebati dodavanje napona u odnosu na stock..

Nemoj da izgubis 2 jezgra i 4 threada(ceo i3 covece :D) zato sto te mrzi da udjes u bios i malo podignes klok, nije to neka nauka.
+1

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Pa baš zato i nije bolja. Daje više nego dovoljno snage, ali to daju i ostale ploče, posebno za Ryzen 5 koji i ne tražli mnogo. A zbog takve konfiguracije, regulacija napona je lošija nego na drugim modelima. Među B350 pločama, Asus i MSI su najbolji izbor, kada je VRM u pitanju.

Po mom mišljenju R5 1600X + B350 (Prime ili PC Mate) + LC-CC-100 za "sipaš i ne misliš" varijantu. Uostalom razlika u ceni između 6c i 8c neće biti veća, pa ako kasnije baš budeš imao potrebu za nečim drugim, upgrade će te koštati isto, odnosno tih ~40€, ako ne i manje

U praksi ta jedna faza vise za te ploce nema nikakav uticaj na OC. A Asus se raspada sa BIOS-om iz licnog iskustva znam.:) (x370 prime mada je sada bolja situacija)
MSI i njihova 4 SATA porta su smejurija (pogledaj koliko ja imam diskova). Zbog 8SATA + M2 sam isao na Asus x370 prime.
Asrock B350 jedini moze da tera 6SATA+M2.
Kao sto rekoh neka svako napravi svoje prioritete pa neka bira plocu samo nemojte Asrock izbacivati zbog slabog vrm jer to u praksi nije tacno.;)
 
Poslednja izmena:
Glupo pitanje : jel moze am4 stock kuler ( amd wraith spire ) da se koristi na am3 soket plocu?
 
I dalje R5 1600 sa stock coolerom na 4.00GHz ubija u svakoj matematici, ne znam zasto ste toliko zapeli da navucete ljude da kupuju skuplji procesor i custom cooler kad pola sveta kupuje taj R5 1600 kao best buy trenutni...
 
Ne vole ljudi da klokuju :D

Ne moze sa stock kulerom na 4GHz.
 
Nazad
Vrh Dno