Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

5600x je vec otisao ispod 300e (~290-295e) u EU, 5800x vrlo cesto vidjam za ~380/390e poslednje 2 nedelje. Pratio sam jer su bile opcije ako nisam mogao da se dokopam 5900x po msrp ceni. 3700x je recimo 270e i to je isto odlicna opcija. Btw. Interesantno je da ste imali 5900x za 615e u ponudi zadnjih mesec dana dok ga nigde u EU nije bilo, cak sam i razmisljao da iscimam ortaka da mi uzme.
Pretpostavljam da ce i kod Madjara cene ici dole, samim tim i u Srbiji. Do jeseni sigurno 5600x i 5800x idu ispod 250e, odnosno 350e...

Realno je za ocekivati da ce ovogodisnji cpu/gpu modeli iz high-end segmenta biti pregazeni nekim iz srednjeg dogodine, tako da je i vrlo upitno da li vredi uopste "delimican" upgrade nekome ko ima 3600 ili bolje da saceka jos dve godine i ide opet na "sweet spot" sa kompletnim upgradom na novu platformu - cpu/gpu/mobo/ram...
GPU situacija je i onako propala, sem ako se trziste ne poplavi grafickim kartama iz rudnika.

I ja sada gledam ovo sto sam na kraju sklopio da je mozda bolje bilo da sam isao na 2 builda iz srednjeg segmenta, sada i za 2-3 godine opet, nego potpuni overkill... Razlika bi bila samo sto bih verovatno mogao da odigram 90-95% naslova na high umesto na ultra i sto mogu da se tesim da mozda necu morati da se zezam oko sklapanja nove konfiguracije naredne 5-6 godine.

Slazem se da je hardver luksuz, posebno ako zeli da se odrzi korak sa trendovima, ali sto rece neko jednom prilikom u temi za GPU - "...nekad merak nema cenu..."

@jurodivi
Mozes solidnu lovu da uzmes sa tim i preusmeris na novu graficku ili makar na monitor kojim ce biti zadovoljan na duze staze.
No ok, znas svoje potrebe i preference bolje. Sa time sto imas jos uvek mozes da odigras vecinu naslova bez problema i potrebe za upgradom za barem jos godinu dana, ali je pitanje da li ces kasnije moci opet da prodas te grafe za toliko...
 
Ne pominji mi merak, nameračio sam se na 10700 bez posebnog razloga ali je prevelika razlika u ceni...mada, časkom mi dune da otkažem ili prodam 10400 i uzmem ga. Nešto sam impulsivan zadnjih meseci, kriza srednjih godina, šta li... :)

Ja ne delim optimizam kad su u pitanju cene...nikako ne vidim da će 5600x da padne značajnije. Sve ide na gore, proizvođači kubure...
Takođe, možda je u Germaniji 5600x 300€, ovde i u HU je 340, i cena ide naviše, do skoro je bio 320. 10400F je do 5-6 dana bio 130€ u HU, pa je preko noći skočio na 180-190...kod nas ih još ima po 150, dok se ne dosete ili prodaju zalihe...
 

ClockTuner for Ryzen (CTR) v2.1 RC5​

 
@dzonihsv
Evo ih obecani benchmark-ovi, danas sam tek montirao CPU, prioriteti :D

U sustini, 5-15% boljitak, nisam ocekivao toliko s obzirom da je pristojno odvrnuta grafika u GTA V i RDR2. Inace, zaboravio sam da iskljucim Radeon Chill za GTA V, tako je fps bio ogranicen za 144Hz, bila bi veca razlika u korist 3600.

Testirano je 2600 na 4GHz, 3600 na 4.1GHz.

Sto se OC-ja tice, nece ni na 4.2GHz 1.375V, nisam probao napon preko toga, los primerak.
 

Prilozi

  • 2600_gtav.txt
    3 KB · Pregleda: 16
  • 2600_rdr2.txt
    2 KB · Pregleda: 8
  • 3600_gtav.txt
    3 KB · Pregleda: 6
  • 3600_rdr2.txt
    2 KB · Pregleda: 9
Poslednja izmena:
@dzonihsv

Ovi testovi su totalno NELEGITIMNI! Iz nekog razloga jedan od ram stick-ova mi nije radio, otvorio, izvadio, vratio nazad i sada radi. Moracu opet da skinem GTA i RDR2 da pustim testove sa 3600 :D

Dakle, u testovima 2600 je radio sa 16gb memorije u dual channel, 3600 je radio sa 8gb single channel. Ponavljam testove sutra (stavicu veceras da se skidaju igre opet, jer sam ih jelte obrisao), pa kacim rezultate :D

Edit:

U sustini, imacemo gratis testove koliko dual channel i 8GB vise memorije uticu na 3000 seriju u 2021 godini :D
 
Evo ih konacni rezultati:

U sustini, u GTA V osetna razlika (do 25%), u RDR2 manje, sto je i ocekivano, RDR2 je dosta novija i graficki zahtevnija igra.

Generalno, prelazak sa 2600 na 3600 mi se isplati zbog rada, brze se build-uju projekti, zbog toga sam ga uzeo pre svega. Bolje gaming performanse su mi samo bonus.
 

Prilozi

  • 2600_16gb_gtav.txt
    3 KB · Pregleda: 10
  • 2600_16gb_rdr2.txt
    2 KB · Pregleda: 5
  • 3600_8gb_gtav.txt
    3 KB · Pregleda: 3
  • 3600_8gb_rdr2.txt
    2 KB · Pregleda: 6
  • 3600_16gb_gtav.txt
    2.9 KB · Pregleda: 7
  • 3600_16gb_rdr2.txt
    2 KB · Pregleda: 10
3600 zver. Igrao Overwatch celo vece na 140 fps bez dropova, Discord aktivan, otvarao browser i jos par aplikacija, zauzece procesora ni jednom preko 53.5%.
 
Posle 3-4 godine klokovanja do besvesti, 3600 nisam klokovao kako treba. Nestabilan mi sistem malo i cudno se ponasa u radu nekad, pa resio da pustim dobri stari Prime95 koji je pukao posle 20ak sekundi.

Na kraju, za 4GHz mu je potrebno 1.375V, los primerak.
 
Ostavi da automatski boostuje sam i nema da te boli vicgla. Kod mene godinu i nesto dana tako i ne opterecujem se.
 
Ne mogu, boli me mozak kad vidim 1.475V fabricki napon.
 
Ne mogu, boli me mozak kad vidim 1.475V fabricki napon.
Pusti Prime Small na fabrickim podesavanjima, i vidi koliki je boost, i koliki napon fura.

Koje su ti temperature u Prime-u Small? Ukoliko su temp preko 75c za small, verovatno je to problem, jer brljave preko 75c.

Ukoliko cpu nije degradiran i temp ne prelazi 75c, pre ce da bude da nesto od podesavanja ne stima.

EDIT:
Pusti fotke od hwinfo-a tokom testa, sva citanja napona i temperatura.
 
Poslednja izmena:
Blend ide do 93c, 4GHz 1.375V.
 
Blend ide do 93c, 4GHz 1.375V.
Pa nije ni cudo sto puca.
93c, to ne da ne moze da prodje, nego nema teoretske sanse na r5000 koji je tolerantniji sto se temp tice, a kamoli na r3000.
Taj LC ili nije dovoljan, ili nema dobar kontakt, nesto jeste.
Uglavnom, nemoguce da mu treba 1,375v za 4ghz, nego puca jer brljavi kada predje 75c, a ti mislio da je napon problem.
Pusti na fabrickim, PBO auto, pa mi okaci hwinfo, sve temp, napone, potrosnju, maticna i cpu.
 
Nije do kulera, usrafljen je dobro i pasta je dobra, sveze otvorena MX-2. Temperature pod realnim radom nisu nikad presle 70c, kao ni pod CPU-Z Stress testom.

I u Prime-u je prosek ispod 70, ali u Blend-u su uvek bili delovi koji su nabijali temperature vise od drugih. Nije pukao u tim peak-ovima od 93c, uvek je pucao u samom pocetku kada je temperatura bila ispod 70c kada je napon bio nedovoljno visok za postavljen klok.
 
Pusti pod fabrickim prime small, pa mi baci screenove. Odmah cu ti reci sta je u pitanju.
Nije do kulera, usrafljen je dobro i pasta je dobra, sveze otvorena MX-2. Temperature pod realnim radom nisu nikad presle 70c, kao ni pod CPU-Z Stress testom.

I u Prime-u je prosek ispod 70, ali u Blend-u su uvek bili delovi koji su nabijali temperature vise od drugih. Nije pukao u tim peak-ovima od 93c, uvek je pucao u samom pocetku kada je temperatura bila ispod 70c kada je napon bio nedovoljno visok za postavljen klok.
Pusti pod fabrickim prime small, ne smallest, pa mi baci screenove. Odmah cu ti reci sta je u pitanju.
To sto on pukne posle, ne znaci nista. Meni prodje small u blendu sve ispod 80c, pa pukne kada mu se cefne na 65c,.
Onda odvrnem klimu, ni u jednom trenutku ne predje 75, i ne pukne, ista podesavanja, i tako mogu da vozim 7 dana bez pucanja. pustao sam po 12h sa klimom, ne pukne.
A ukoliko predje 75c, moze da pukne kada mu se cefne, ali obavezno u prva 2 sata.
To sto tebi puca tako je normalno, preko 80c ce da pukne mnogo brze, nego kada se vrti oko 75c.

To sto je hladnjak nalegao, ne znaci nista, jer isti ne prekriva celu bazu procesora, nego samo deo. Koliko se secam, baza hladnjaka je mnogo manja nego kod Noctue recimo, i pitanje je koliki kontakt ima sa mestom gde se nalazi CCD.
 
Poslednja izmena:
Ne može taj kuler da hladi small ftt. Samo blend, posebno ne na tom naponu od skoro 1.4v.
 
Evo ja kao padobranac da se ubacim u temu, isto sam to uradio, Prime95 small, i u roku od 10 sekundi ode temperatura na 92c, Ryzen 3600, sve na automatici, Asus B550 TUF Gaming (isto mi se desavalo na staroj Tomahawk B450 koja je crkla), kuler je LC CC 120, kao sto se vidi napon ide lepo na 1.425V bez problema, ali mi se cini da je to apsolutno nepotrebno.
Inace u realnom radu i u igrama ne prelazi 68-70c.
Da li da cackam preko CTR, ili da ga ostavim ovako, posto se ne igram u Prime95? :)
 

Prilozi

  • prime95.jpg
    prime95.jpg
    227.5 KB · Pregleda: 8
Ne da mi se sada da vracam na fabricka, taman sam podesio.

Stabilan je za sada, videcemo ovih dana.
 
Ako hocete stabilnost i performanse u igrama, najlakse vam je da terate stock. Ja sam se zezao sa svojim 3600 i uvek mi je u igrama radio bolje sa stock , izvukao sam bolje performanse sa oc u multi thread benchmarku ali niie vredno gubitka fps-a i degradiranje procesora , pogotovo 3xxx serije koja ispade najosetljivija .
 
Pa kod mene i jeste stock, sve na defaultu u biosu, XMP i nista vise, i eto sta se desava. Jeste sve ok ovaj Ryzen, vidi se ogroman napredak u odnosu na one gluposti ranije, ali je Intel ipak bio i ostao bogotac. Ovde u biosu moras da imas trogodisnju vecernju skolu da bi shvatio sta i kako i gde. Kod intela postavis klok i napon i ti si zavrsio, ali ajde, sta je tu je, neka ga ovako...
 
Vise ce degradirati procesor od stock napona koji je blizu 1.5V, nego od mog rucnog napona od 1.375V.

Svakako je to nebitna stavka :D
 
Rucni napon od 1.375 v all core nije isto sto i stock napon koji se menja vise puta u sekundi i nije all core, imas dosta o naponu i 3xxx seriji , degradiranje su prijavljivali i na 1.3 all core . Kako su objasnili , za stock je normalno da skace na 1.4v jer nije all core i nije konstanta vec varira mnogo puta u sekundi tako da nema straha od degradiranja.
 
@Gulftown
Nema sanse, vidim po Storm-ovom screen-u. Ne moze on ni stock da ohladi kako treba.

@Stormbringer_bg
Dovoljno sam video, tvoj screenshoot govori sve, taj hladnjak ne moze da ohladi 3600, ali nikako . Ono sto me interesuje je prime small na 10 sekundi, cisto da vidim koliko bustuje, i koji napon koristi za full load. Samo mi reci napon i frekvenciju kada pustis small. Iz screen-a ne vidim load, samo krajnji rezultat, a to mi ne govori nista sem da LC nije sposobanm da hladi taj cpu Prime Small.

@Fygaroo
Meni stoji 1.3v manuelno na 4.2ghz od izlaska r3000, i da pustim prime sad, opet ce da bude stabilan pod uslovom da temp nije veca od 75c.
Koristis PSS, C-State i onda cpu obara napon, kao i kod stock-a, tako da degradiranje nije moguce. Jedina razlika je maksimalan dozvoljen napon, koji je u mom slucaju 1.3v, i gde je svako jezgro sposobno da bustuje do 4.2ghz po tim naponom. Da budem precizniji, cak 5 jezgara moze i na 1.26-1275v, ali 3 nece ispod 1.3v da budu prime blend stabilni. Mogu CCX 1 da vozim na 4.1 pod 1.275v, a ccx2 na 4.2ghz, prime stabilno.
 
Vise ce degradirati procesor od stock napona koji je blizu 1.5V, nego od mog rucnog napona od 1.375V.

Svakako je to nebitna stavka :D
Kompletno suprotno, ubices procesor garant, FIT napon nema sanse da mu je veci od 1.375V. To na stranu sto za 3600 ako ne moze overclock all-core na 4.25-4.3GHz minimum ni ne isplati se u odnosu na stock.

Automatski to sto on ide 1.5v to je nista, to je toliko kratko i toliko retko, sve u roku sluzbe, dok rucno podesen napon on stoji i stoji i stoji, i ako je veci od FIT fabrickog (sto moze jako lako da se istestira i pronadje za svaki procesor), krece da umire, pogotovo 3000 serija kao sto sto je napisao kolega, ona je najosetljivija.

Za test moze i OCCT gde moze gradacijski da se radi AVX, prime je prevazidjen i nerealno testira sa AVX-om, jedino gde je prime koristan je da se proceni FIT napon, ali to je moguce i u OCCT.Al iskreno ako na 35 stepeni u sobi, u najzahtevnijoj igri i programu procesor ne ide preko 75-80 stepeni, to je sasvim ok, sta se desava u prime i OCCT je psiholoska kocnica samo kontra zakonima fizike.

Toliko je prosto sa 3600 : 1. OCCT/Prime odredi se max FIT all-core napon, i znas granicu, nema trazenja granice kao ranije sa drugim procesorima, to je PREVAZIDJENO, i onda
: 2. samo sa malo ispod tim FIT naponom se proveri u igri i blenderu koje hladnjenje treba da temp bude ok, prosto ko pasulj

A takodje kao sto @Fygaroo kaze dzabe i da je overclock-ovano i da je stabilno i da u sintetici pokazuje slicne brojke (doduse retko, trebalo bi manje iako je vise overclockvan), ako u igri je manji fps, a to se desava, uvek je najbitnije sta se desava u igri i u programu (blender)

@PlotTvist skoro nista od vazdusnih i AIO kulera nije sposobno da hladi 3600 kako si ti opisao da se testira. U stvari sta se desava kad je uspesno je kombinacija niske temperature u sobi, dobrog silicijuma, i dobrog naleganja kulera (sa coldplate bazom, a ne golim cevima), Igor's Lab opisao, testirao dokazao, der8auer isto, i the Stilt je pricao o tome i GamersNexus, i jos nekolicina ljudi na overclock forumu. Cim se predje na kuler koji ima metalnu bazu a ne otvorene cevi to je to, 5 ili vise 6mm cevi, ili 4 8mm sasvim dovoljno, i dovoljna masivnost i skoro bilo koji vent i to je to ne moze vise da se izgura, sve ostalo je u naleganju, i silicijumskoj lutriji i testosteron masi sa dobrom cirkulacijom koja sedi u kratkim rukavima na 19-20 stepeni, tako da bolje se ne zenite xD i ustajte cesto da ne oslabi cirkulacija xD

93c, to ne da ne moze da prodje, nego nema teoretske sanse na r5000 koji je tolerantniji sto se temp tice, a kamoli na r3000.
Netacno moze itekako 5600x je zvanicna idealna temperatura 95 stepeni, za razliku od ostala 2 procesora iz ryzen 5000 serije kojima je 90 stepeni, 5600x hoce, voli, i forsira da radi na 95 stepeni, i nista mu nece biti. 5600x moze da se maltretira sa vecim naponom od bilo kog ryzen procesora, kao sto der8auer testira trenutno da dokaze
 
Poslednja izmena:
Ako umre od 1.375V, nek mu je laka crna zemlja :)
 
FIT napon> samo PBO ukljucen i ogranicenja za snagu iskljucena u BIOS-u sve ostalo stock-default. (skidanje ogranicenja moze i da se preskoci).

Small FFT prime/OCCT(idealno mali/srednji AVX, i/ili da nije pretoplo u sobi, da ne krene zbog AVX da throtluje previse sa slabim kulerom).

Dok to radi u HWinfo64 klik na SVI2 TFN i izadje prozor sa grafikonom preko vremena, i onda gledajuci kako oscilira u periodu od tipa 10 min posto je vec radio 15-20 min, prati se gde ce da se zaustavi napon, gde najvise vremena provodi.

Gde se stabilizije to je Fabricki FIT napon i all-core overlock idealno treba da bude jedan naponski stepen/korak ispod tog napona za skoro 0% sanse za degradaciju. (dokle god je stabilno, trazenje FIT napona, nebitno je kolike su frekvencije, kolika je temperatura, sve to procesor sam sredjuje/sredjeno mu je u fabrici u ovom stadijumu testiranja)

3-5 klika misem u BIOS-u, 6 klika misem u windowsu, BIOS + 2 programa ~20-30 min testiranja = max napon. I posle samo podesen napon, i nekoliko puta brzina dok se "slabijim" testiranjem u realnom radu ne nadje max brzina za 70-75 stepeni. Izvuceno i prevedeno iz The Stilt forumske poruke na overlock net forumu 1 sekunde posle padanja embarga za Ryzen 3000 seriju.
 
Poslednja izmena:
@ivanbass1
Nego meni nesto cudno, vi Prime testirate sa AVX-om? Nije ni cudo sto to zvoni na 90c. Ugasi AVX, spusti taj napon na 1.3v, pa vidi onda, ili pak OCCT samo SSE, nikako AVX.

@Dogzilla U pravu si za napon, ali isto tako i nisi, makar sto se tice r3000, jer 1.3v manuelno sa Cool&Quet(PSS na MSI-u) i C-State je jos bolje nego fabricki, jer isti obaraju napon, i samim tim cpu ima manji max napon, ali zato i manju frek za SC, i isto tako tokom igranja menja jezgra, samo sto je plafon 1.3v sa svako, a ne 1.5v. Za multi, zavisi od primerka do primerka, ali manuelno 1.3v i stock, razlika nekih 50mv, ali zato veca frekvencija. Na stock-u je visi napon u multiju nego sto bih ja nasao manuelno. Za 4.2ghz on ce da povuce 1.33v otprilike, dok ovako radi sa 1.3v, 4.0ghz 1.225v, ovako 1.2v.

Meni radi tako skoro 2 godine, bez ijednog problema.

''Netacno moze itekako 5600x je zvanicna idealna temperatura 95 stepeni''.
Ti to nas zezas ovde. Idealna temp svakog procesora je najniza temp usled koje ne dolazi do kondenzacije, vazi za normalne uslove koriscenja, i sam takt procesora je vezan za njegovu temp, do neke granice naravno, gde ni -150 ne pomaze.
Jesi li gledao r5000 boost multicore kada je njegova temp u C20 recimo 70, a kada je na 50. Razlika 250mhz. SAM PROCESOR NA STOCK-U BUSTUJE USLED TEMPERATURNOG PROSTORA KOJI IMA.
Pominjes overklokere, a ne znas osnovne stvari.
Imas nekoliko odlicnih overklokera na forumu koji drze rekorde na HWBOT-u, a nista naucio nisi.
 
Da da, sa AVX-om, to ako prodje nista drugo ne moze da mu smeta :D

Zavrsio sam ja sa testiranjem, ako ne bude nestabilnosti u radu/igrama (za sada nema), ovako ce raditi dok ne bude promenjen.
 
@Dogzilla

''Netacno moze itekako 5600x je zvanicna idealna temperatura 95 stepeni, za razliku od ostala 2 procesora iz ryzen 5000 serije kojima je 90 stepeni, 5600x hoce, voli, i forsira da radi na 95 stepeni, i nista mu nece biti. 5600x moze da se maltretira sa vecim naponom od bilo kog ryzen procesora, kao sto der8auer testira trenutno da dokaze''.

Google Translate se srpda sa tobom na tom forumu.

STOCK SVE, SAMO PBO ENABLED!

OCCT:
data: small
mode: extreme
load type: steady
set: avx

Mota oko 10 minuta na 1.30-1.31v, na 4025-4050mhz, i temp oko 76-77c

Bez AVX-a, 1.33-1.34v nekih 2-3 minuta, na 4050-4075mhz, temp 68-69c.

Sta ti to govori?
Samim padom temperature jer nema AVX instrukcija, cpu daje sebi visi napon kako bi dostigao vise taktove. Druga prica je primerak, pa dodaje manje od 50mhz.
I sada ce meni neko da kaze da je bolje ovih 1.33v u realnom radu bez avx-a, nego mojih 1.3v.
Molim te, nemoj ove ljude ovde dovoditi u zabludu.
Da izbacim PC na prozor sada, pustio ga 5 minuta, vozio bi on 4200 sam od sebe, ali mu temp ne dopusta, takav je algoritam, zato i stoji na 1.3v 4.2ghz, jer je moje testiranje bolje od njegovog algoritma.
Sto se tice R5000, to je drugacija prica, jer procesor sa Curve O daje najbolje rezultate, i koji opet zavise od primerka procesora, a mozda i vise od temperatura.
5800x,5900x,5950x, svi oni idu SC preko 5ghz, dok MC vise zavisi od primerka i temp.
1.35v cini mi se na 5800x, 70c ide oko 4.55-4.6ghz, na 50c ide 4750-4800ghz, sam od sebe, bez ikakvog pipanja. Cinbench 20-23 je u pitanju, i naravno AIO radijator na prozoru, a napolju minus 5-6c.

@ivanbass1
Iskljuci AVX, pa nadji napon, moze taj cpu 4.2 da vozi oko 1.3v.
1.375v ne mozes da ohladis sa tim hladnjakom, a idu vrucine.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno