Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Mozda sam provalio o cemu se radi (a glupo je do bola)

Izgleda da su u verziji biosa koju ja imam za moju plocu (predzadnji) izbacili Cool 'n' Quiet,tj nikako se ne moze doci do njega....vidim da se i drugi ljudi zale po net-u....i taj Cool 'n' Quiet verovatno stoji aktivan uvek i zato je mnozilac uvek na auto,iako ga ja fixno podesim.....

Znaci,ispada da sa ovom verzijom biosa nemoguce je namestiti fixnu frekvenciju procesora u win-u....(?!)



Pogledajte prilog 301720Pogledajte prilog 301721

I onda neko dodje i preporucuje MSI AM4 ploce kao best buy i bolje od Asus/Gigabyte.

Nije ukinut Cool&Quiet u BIOS-u...

Sad se kod MSI zove PSS Support. Nalazi se u "Advanced CPU Configuration"
 
Mozda nije ovde mesto za to pitanje,ali da iskoristim priliku kad se vec pise o toj (legendarnoj) B450 MSI Tomahawk Max ploci,da li je neko stavio onu bas najnoviju verziju biosa 7C02v3A koja podrzava 5000 seriju proceosra?.....ako jeste,kako ste zadovoljni,da li sve radi OK (i ako imate 5000 i ako imate 3000 rajzen)?

Ranije su kolale glasine da ako se stavi taj bios,nema vise povratka na starije (ako zatreba)...ne znam da li je to tacno
Ja sam juce stavio taj bios zbog rbar opcije, sve za sada radi ok cak imam i performanse gain , ryzen 5 3600 i rtx 3070 . Da li mozes da se vratis na predhodni bios ne znam jer nisam imao potrebe da probam.

Edit: performanse gain je zbog rbar opcije.
 
Verovatno noviji batchevi bolje idu. Neću mu testirati max, 4200mhz mi je dovoljno za ono što meni treba u HTPC-u. Jedino možda da li može s naponom još malo niže.
Sto nisi isao na AMD Ryzen 5 PRO 4650G za HTPC?
 
Radi na 4.2ghz na oko 1.088v prime. Nisam, jer imam grafiku.
 
Treba mi vasa pomoc. Posto sam nesto danas cackao procesor i probavao sam razne voltaze na koliko radi. I probao sam na 1.2500V na 1.2000V i na 1.1500V.

E sada na 1.250 imam naveci rezultat u C23, nesto manje u 1.200V i najmanje u 1.150V. Ovo nije nista overklokovano nego samo spustena voltaza i nista drugo. Koliko mi je sada bitan ovaj rezultat za svakodnevni rad i u igrama? I ako nesto treba da promenim kazite mi ali ako moze kao laiku jer nikako jos da povatam sve zive skracenice koja cemu sluzi.


Screenshot (25).pngScreenshot (28).png
Screenshot (12).pngScreenshot (10).png
Screenshot (13).pngScreenshot (16).png
 
Sve je toliko blizu da nije vredno pomena a kamoli da se primećuje u radu. Što se tih benchmark-a tiče, skoro nikada nisu isti rezultati. Ponovi ih sutra i videćeš da neće biti isti.
Najbolje je da zadržiš nameštanja koji daju majbolju stabilnost i/ili sa najnižim naponom i najnižom temperaturom.
 
Presao sam sa Ryzen 2600 na 3600x.
Odmah sam probao klokovanje i radi na 4.2ghz na 1.25v , za 4.3ghz mu treba 1.2875.
Testirano u OCCT na default podesavanjima, temperature oko 55c uglavnom, u igrama oko 40c.
Drzim ga na 1.25v i 4.2ghz ipak, radi sigurnosti i sto manje degradacije, jer sam citao da cak ni 1.325v nije sigurno.
reddit zen2 voltage

Procesor je iz septembra 2020 i deluje kao solidan primerak.
 
Све ове силвер, голд и платинум глупости немају везе са животом. Прво ми покаже без теста да је платинум, после теста силвер. А иде 4.5гхз на 1.27
р5 3600 је у питању. До душе, можда је до б350 плоче
 
Obican 3600 ide na 4.5Ghz sa samo 1.270 naponom??

Ovo polako postaju kao one (ribo)lovacke price tipa "jao,upecao sam sarana od 20 kg tamo gde svi ostali pecaju sarane od po 3 kg" :)
 
Obican 3600 ide na 4.5Ghz sa samo 1.270 naponom??

Ovo polako postaju kao one (ribo)lovacke price tipa "jao,upecao sam sarana od 20 kg tamo gde svi ostali pecaju sarane od po 3 kg" :)
Imas dosta primeraka ryzen 3600 koji idu na 4.5ghz sa 1.3v tako da nije nemoguce.
Moj jedva ide na 4.1ghz ali je kupljen kada je izasao.
 
Ali ovde (ako ne gresim) je napisano da je 4.5Ghz postigao ne sa 1.3v nego 1.27v...ja sa 1.27 naponom stignem nekako do 4.2Ghz.....sa 1.3 bi mozda dosao do 4.3 max

Koliko vidim po net-u ima primeraka 3600 koji postizu 4,5 ali sa naponom od skoro 1.4v....(sto nikako nije preporucljivo zbog degradiranja procesora)
 
Ali ovde (ako ne gresim) je napisano da je 4.5Ghz postigao ne sa 1.3v nego 1.27v...ja sa 1.27 naponom stignem nekako do 4.2Ghz.....sa 1.3 bi mozda dosao do 4.3 max

Koliko vidim po net-u ima primeraka 3600 koji postizu 4,5 ali sa naponom od skoro 1.4v....(sto nikako nije preporucljivo zbog degradiranja procesora)
Pa dobro oduvek je bilo da imas boljih primeraka procesora i losijih, tebi je u ovom slucaju izgleda zapao neki bas los primerak.

Ja sa mojim ne jurim neke lude klokove ali zato sam ga undervoltovo na 1.15V na stabilnih 4.2 ghz i tako ga drzim. Da imam bolje hladjenje verovatno bih se igrao sa time ali kako imam lc cc 120 na ryzen 3600 onda necu da ga mucim. Imam sada nekih precih stvari za kupovinu pa je kupovina drugog hladnjaka u drugom planu.
 
Pa koliko,po tebi,onda idu bas,bas dobri 3600 primerci ako mislis da je 4.5 sa naponom manjim od 1.3 nesto uobicajeno i normalno za 3600?....do skoro 4,8 Ghz? :).....a 3600x idu do 5 Ghz?

Ne bih rekao da je ovaj moj bas,bas los nego vise nekako prosecan jer postize neke standardne klokove...
 
Pa dobro oduvek je bilo da imas boljih primeraka procesora i losijih, tebi je u ovom slucaju izgleda zapao neki bas los primerak.

Ja sa mojim ne jurim neke lude klokove ali zato sam ga undervoltovo na 1.15V na stabilnih 4.2 ghz i tako ga drzim. Da imam bolje hladjenje verovatno bih se igrao sa time ali kako imam lc cc 120 na ryzen 3600 onda necu da ga mucim. Imam sada nekih precih stvari za kupovinu pa je kupovina drugog hladnjaka u drugom planu.
Pa tesko da je svima zapao neki bas los primerak, a samo ponekima je zapao neki normalan.
 
Moj stoji na 4.3 @1.275V, ali bez ikakvog cinculiranja. Samo sam stavio te vrednosti i LLC 3, testirao, i ostavio na tome. Ako bih hteo još da se mlatim, prilično sam siguran da će moći 4.4 na 1.3V ili manje, a možda i 4.5 na 1.30 i nešto, ko zna...ali nemam ništa od toga i ne cima mi se. Primerak je iz sredine ili druge polovine 2020., doduše (ako se dobro sećam)...
 
Moj stoji na 4.3 @1.275V, ali bez ikakvog cinculiranja. Samo sam stavio te vrednosti i LLC 3, testirao, i ostavio na tome. Ako bih hteo još da se mlatim, prilično sam siguran da će moći 4.4 na 1.3V ili manje, a možda i 4.5 na 1.30 i nešto, ko zna...ali nemam ništa od toga i ne cima mi se. Primerak je iz sredine ili druge polovine 2020., doduše (ako se dobro sećam)...
Pa i ja bi mogao da imam 3 bomba ribe, ali ne cima mi se. Primerak iz kraja '93.
 
OC me ne interesuje naročito...nekad sam Intel E2160 mogao da nadrukam sa 1.8 na 3.0 GHz, +70% sa dva klika. Sad i da se mlatiš satima i picaniš preko par alata plus BIOS, dobiješ marginalno bolje performanse nego da ostaviš da boostuje sam, a ventilatori glasniji...čemu onda, osim ako seriozno ne krckaš brojeve za pare?

Sa grafikama je još gore, gledam kako se lože na 10-ak % overkloka što se svede na jednocifren broj frejmova tamo gde je bitno a nadrukao si mu temperaturu za 10-15 stepeni i +100W na 12V grani, i odmahujem glavom...

Sad me samo zanima da radi kako treba i da mi uzme što manje vremena i truda...boomer, krastavac.
 
Ja bih rekao da meni OC procesora radi posao u nekim igrama (ako to nije placebo efekat)....tj vecina igara mi nekako glatkije klizi kad su mu sva jezgra kloknuta na 4.1 ili 4.2 Ghz,nego kada je u stock modu pa samo jedno jezgro ponekada skoci na 4.2 a sva ostala su uglavnom na 3.6...
 
Pa koliko,po tebi,onda idu bas,bas dobri 3600 primerci ako mislis da je 4.5 sa naponom manjim od 1.3 nesto uobicajeno i normalno za 3600?....do skoro 4,8 Ghz? :).....a 3600x idu do 5 Ghz?

Ne bih rekao da je ovaj moj bas,bas los nego vise nekako prosecan jer postize neke standardne klokove..ravno da ne mislim da je normano ali za moj primerak koji posedujem je ocigledno to normano.
Mozda za tvoj primerka procesora koji imas nije normalno ali za moj jeste.

Uostalom vidjao sam r3600 koji rade na 4.6ghz pa tako da se nista ne cudim.

Ti ako nisi zadovoljan svojim primerkom procesora uvek mozes da ga prodas pa kupis drugi pa ko zna mozda budee imao vise srece.
 
svima prime95, par sati stabilan?
 
Mozda za tvoj primerka procesora koji imas nije normalno ali za moj jeste.

Uostalom vidjao sam r3600 koji rade na 4.6ghz pa tako da se nista ne cudim.

Ti ako nisi zadovoljan svojim primerkom procesora uvek mozes da ga prodas pa kupis drugi pa ko zna mozda budee imao vise srece.
Gledaj, nije poenta u tome da je on nezadovoljan svojim procesorom, poenta je da se njegov procesor ponasa u skladu sa ostalim rezultatima pisanim po temi, dok tvoj primerak dosta odskace od te norme. Moj savet bi ti bio da uzmes i da ga testiras ga blenderom da potvrdis da je to zaista stabilno. Na zalost p95 nije vise merodavan za Ryzen procesore. Elem, ako ti stvarno radi, to je super.
 
Napisao sam vec da je kod mene na 4.2 na 1.15v i da mi od toga ne treba trenutno vise. A testirao sam sam ga na 4.4 ghz na 1.25v i radi ali se greje puno zbog lc cc 120 koji je trenutno montiran.

Ako bih uzeo neki artic 34 dual fan ili tako nesto mozda bih se i pozabavio time ali iskreno nemam potrebu da ga nesto natezem do krajnjih granica a dobici nisu nesto sto cu videti u igrama toliko.
 
Pa mozda bi tvoj procesor oborio neki svetski rekord u klokovanju ryzena 3600....mislim 4.4 ghz na samo 1.25v......kada bi ga stavio na 1.4v (cisto testa radi) mozda bi premasio 5ghz...(?!).....iako ti mislis da je to "normalno",to je zapravo u "svetu" ryzena prilicno retko i nesvakidasnje...

Jedino da ga testiras.....povecaj mnozilac,napon.....provrti malo p95 ili makar onaj cpu test iz cpu-z-a......i skrinshotuj postavke......u suprotnom,ulovio si sarana od 30 kg gde skoro svi mi ostali lovimo od po 3kg.....:)
 
Bolji batchevi su ovi noviji definitivno. Primerke koje sam testirao na početku 3000 serije su išli oko 4.2 ili 4.3ghz na oko 1.25v ili 1.3v. Ovaj moj ide na 4.2ghz na 1.1v naponu prime stable.
 
Moj 3600x je iz septembra 2020, tad ga je covek kupio novog, a ja nedavno uzeo od njega, a opet se klokuje kao prvi raniji primerci, a jos je X verzija i ocekivao sam da ce biti bolji za OC jer je X...ispadne da se obican 3600 bolje klokuje nego 3600x...moji rezultati su 4.2ghz na 1.2375 i 4.3ghz na 1.2875...sudeci po tome, treba mu 0.05v za svakih 100mhz, dakle trebao bi da radi na 4.4ghz na 1.3375v sto je previse, ali to nisam isprobao jer sve preko 1.3v je rizicno...licno ga drzim na 4.2ghz i zadovoljan sam, a imam Noctua D15 i 6x140mm fan, tako da su temperature smesne,40-45c u igrama.
 
* blanko preko 1.3v nije rizicno samo po sebi, postoji pristojna sansa da je luft od FIT napona veci (naravno u granicama normale, do 1.35v u 99% slucajeva) Ako si vec odradio test koji ti je fabricki podesen FIT napon, i na to mislis, izvinjavam se xD

Novi batch-evi su definitivno bolji, sve posle sredina leta ima manju sansu da radi 4.5Ghz @ 1.26-1.31v stabilno. Sad poenta je da je to opet lutrija, samo sto pre leta je nepostojeca sansa da mogu tu, a posle leta, neka srednje niza (po mojoj proceni 1/3 sanse ili malo nize), i u pitanju je samo 3600, 3600X nema nikakve razlike, skoro niko se nije javio sa njim, u njega nisu ubacivali dobar silicijum.

Takodje postoji realna sansa da je covid usrao motku i ovde, i da su jednostavno poceli da agresivno binuju sta ide u 3600, i da su fenomenalni primerci isli samo nekoliko meseci do kraja 2020, i posle ne.

Koja ce tek belaja biti sa 5nm TSMC, 5nm/3nm EUV Samsung (pravim, a ne marketinski), 10nm/7nm Intel, pripremite se za neogranicen broj varijacija zbog kvantne mehanike.
 
Poslednja izmena:
Na AMD-ovom sajtu, postoji podrška za neki development kit 4700S, a to bi trebalo da je ovo: (konzolni CPU sa sve GDDR6 kao PC -> AMD Cardinal)



Ez5LVKwVIAAai17.jpg


Ez5LVKwVkAQ2blU.jpg


Ez5LVKxVoAEpKtx.jpg


Ez5LVKvVEAMOuS9.jpg


Ez5NtObUYAAFPLy.jpg
 
Na AMD-ovom sajtu, postoji podrška za neki development kit 4700S, a to bi trebalo da je ovo: (konzolni CPU sa sve GDDR6 kao PC -> AMD Cardinal)



Ez5LVKwVIAAai17.jpg


Ez5LVKwVkAQ2blU.jpg


Ez5LVKxVoAEpKtx.jpg


Ez5LVKvVEAMOuS9.jpg


Ez5NtObUYAAFPLy.jpg

Kes memorija u prvom spoileru odgovara kolicini u Ryzen 7 4700G, tako da ne znam na sta se odnosi 12MB iz drugog spoilera. Takodje, u drugom spoileru se spomijne RX 550 uz sliku diskretne graficke, doduse RX 550 ima 512 shadera, kao i Ryzen 7 4700G, ali nije RDNA2 arhitektura. Na prvu loptu mi ovo deluje kao neki derivat Renoir procesora, a ne Xbox dev kit.
 
Nazad
Vrh Dno