Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Ima i u igrama razlike. I na Intel i na AMD platformi, sam DDR4 je doneo više benefita od rama. Kod DDR3 nije postojala razlika.
 
Kod ddr3 svaki CL manje je donosio oko 5% u igrama, plus frekvencija, može da se dobije pristojnih 20ak% performansi korišćenjem brže memorije... Ima lep test ovde na forumu.
Koliko vidim, kod ddr4 je ubrzanje sa 2400 na 3600 oko 4%, apsolutno bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Problem je što ljudi sa krljavim ramom očekuju neka čuda, pa ne ide to tako.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ako nekoga interesuje, neki rezulktati sa uključenim PBO2:
CB15 3700x 3600mem PBO.JPG CB20 3700x 3600mem PBO.JPG
Geek bench mem3600 PBO.JPG
 
K
Koliko vidim, kod ddr4 je ubrzanje sa 2400 na 3600 oko 4%, apsolutno bacanje para.

To zavisi od podešavanja na kojima igraš, same igre-aplikacije, scenaria.
Dobici mogu biti i do 15%, min FPS je po pravilu bolji na bržem RAM-u, a Ryzen je mnogo osetljiviji na sporiji RAM, pogledati na njihovom redditu za utiske korisnika vezano za brzinu memorije.
Sa druge strane, retko ko tera preko 3600Mhz-Cl16 i ispod da bi mogao da proveri razliku. O čipovima, 4000MHz+ da ne pričam, teško je da se vozi na toj brzini, jer dosta zavisi od IMC i ploče.

Dakle, ne može se porediti 3200-cl16 i 3600-cl18 i reći da memorija nema uticaja kad su ti čipovi suvi prosek.
 
Mislim da cu za vikend ili iduce sedmice imati nesto slobodnog vremena, da se odradi par testova na Ryzen 3600 + Gtx1070 ili Rtx2060, te 2400Hz VS 3200/3600MHz.
Naravno, okacicu rezultate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Eto vidiš kako ima boost-a. :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Čekaj, kako je ovo dosta ako je razlika ispod 4%?

Imam 2933mhz memoriju na Intel platformi, ali ovaj test kolege forumaša je bio odličan pokazatelj da bih samo bacio pare da sam jurio npr. 4000mhz.

I kako to memorija odlično skalira, a ovamo samo 4% razlike? Pa u drugim diskusijama se tih 4% uvek uzimalo kao beznačajno...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Misliš da je na Intelu nešto veća? Testirao sam juče neki osrednji B-die na Giga ploči, 4400mhz puca. Sa mojim B-die na krštenoj X570 sigurno radi na preko 4500mhz. Znam koliko je moglo ranije.

Ja sam samo dao Geekbench test, daleko da je on nešto sada lud za brzinom rama, ali ima boost. Cenim da pojedine igre imaju, ali igre ne igram, niti testiram. Memory bound programi boostuju, a pritom može mnogo više nego prethodna generacija kojoj je 3600mhz bilo vrlo teško.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Da su IF i IMC bili razdvojeni tada, ne bi bilo teško, to je poenta. Samo što to nikad nećemo saznati.
 
Skoro je bio MSI-ev stream oko Ryzena 3000 i B450 ploča. Dole sam preveo glavne crte iz reddit teme (lik koji je pratio stream je izvukao glavne stvari).

- Tomahawk će ostati na lite bios-u. Neće biti update-ovan za 3000 seriju na click 5 (sa grafikama, itd).
- Moguće da neće biti oc profila sa lite bios-em. Navodno MSI pokušava da sredi i to, ali ko zna...
- MSI je navodno napokon svestan problema koji se javlja sa Tomahawk pločama (a verovatno i drugim pločama) - cpu debug problem. Nadaju se da će imati uskoro više informacija.
- "Stare" B450 ploče će imati podršku za Ryzena do 2020. godine.
- Zvaničan stav MSI-a je da ko je kupio B450 ploču, da je vrati i da kupi MAX ploču.

Original tekst/link, plus komentari: https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/ch9qud/msi_livestream_conclusion/

tldr; MSI ukakio stvari, obećao jedno - na kraju ispalo drugo, osećaj prevare, ne kupovati MSI ploče za Ryzena (utisci ljudi koji su gledali stream)

Citiram sebe iz druge teme, čisto jer ima još nekih novih informacija oko MSI-evih ploča i Ryzena 3000.
 
Malo sam se još igrao da vidin šta se događa. PBO sam namestio ručno na x10 i dodatnu freqvenciju na 200MHz. Maximum boost ide do 4.36GHz a najbolji OC na svim jezgrima 4.4GHZ ali mu treba 1.425v za to. I tada single core se ne povaćava, takoreći ništa:
CB15 3700x 4.4GHz.JPG CB20 3700x 3600mem 4.35GHz.JPG
Geek bench mem3600 4.4GHz.JPGPassmark 3700x 4.4GHz.JPG
PS:
Treba pripaziti da FCLK odgovara polovini frekvencije memorije ili rezultira višom latencijom memorije. Primer kod mene. RAM je bio na 3600MHz a FCLK je sam BIOS namestio na 1600 što je rezultiralo latencijom 78. Čim sam namestio FCLK na 1800, latencija je pala na 64. a mamorija ubrzala za nekih 15%.
Lepo neko reče da za najbolji rad memorije, sama memorija, FCLK i IMC treba da rade istom brzinom.
 
Poslednja izmena:
@CountMike
Jel tog ryzena teraš na x470 ploči iz profila?
Ako da, kako se pokazao taj Asus sa novom generacijom procesora?
 
@CountMike
Jel tog ryzena teraš na x470 ploči iz profila?
Ako da, kako se pokazao taj Asus sa novom generacijom procesora?

Da Asus prime x470 pro, dobro radi za sada sa ovim BIOS-om (5007). Posle promen procesora pojvile se neke nove stavke u BIOS-u, još uvek ih dešfrujem. Recimo PBO ima na dva mesta, koja je razlika neznam. Throttle limit ima podešavanja ali neznam da li radi šta treba. Glavno je da je ploča hladna i ima dovoljno snage.
 
Userbenchmark promenio algo za kalkulisanje performansi procesora. Smanjili uticaj multicore performansi na 2% od ukupnog rezultata :d

i3 najbolja kupovina ikada!
0333fb9e7b3a81d1129416a5a1961457.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Kako to proizilazi iz te slike ?
 
@mike

Kako radi 3700x?
Ja se premisljam, da ne uzimam 3900x, nego da sada kupim nesto da traje 2-3 godine, pa kada krene krljaza sa intelom za neke 2 godine, da onda pazarim.
Realno, meni jace od 2600 nista ne treba, ali ajde.
Sto vise razmisljam, manje mi se para daje.
 
Ja sam hteo 3600 ili (X) ali meni se nije isplatilo da dajem 70e vise u tom trenutku jer mi ne treba bolje... nek radi 2600x 2 godine i ja zadovoljan, ako ne budem imao opet 130-150e za proc novi onda cu da bacim makinu u djubre :D
 
Nekoliko podataka o temperaturama R9 3900X. (NZXT Kraken X72 - Push / Pull sa Noctua NF-A14 iPPC-3000 ventilatorima i Cooler Master HAF X.)

Cinebench R20, default settings, 76°C.

OC - 4.3GHz / 1.35V...

Cinebench R20, 78°C.

Prime95 29.8 - AVX, momentalno crash-uje. (Dostiže temp. limit odmah po pokretanju testa.)

AIDA64, 87°C. (U rasponu od 78°C do 82°C, uz povremeni spike do 87°C.)

Blender Benchmark, 75°C.

Pa, i nije ga baš lako ohladiti... :D
 
@mike

Kako radi 3700x?
Ja se premisljam, da ne uzimam 3900x, nego da sada kupim nesto da traje 2-3 godine, pa kada krene krljaza sa intelom za neke 2 godine, da onda pazarim.
Realno, meni jace od 2600 nista ne treba, ali ajde.
Sto vise razmisljam, manje mi se para daje.

Radi odlično na ovoj ploči i ovim BIOS-om a novi BIOS samo što nije izašao. Ima nekih nedoslednosti ali je i AGESA 1002 samo. Novi BIOS treba da ima AGESA 1003ba (1003aba je povučen), voleo bih ali 3900x mi baš ne treba izuzev za "Bragging rights" a to sam prerasao odavno.
PS.
Sada su me upozorili da AGESA 1003ab treba izbegavati, neznam još tačno zašto.
 
Poslednja izmena:
Ide li memorija preko onih 3600 što si imao na 2700x? Jesi li se igrao oko toga ili si još u fazi testiranja?
 
Userbenchmark promenio algo za kalkulisanje performansi procesora. Smanjili uticaj multicore performansi na 2% od ukupnog rezultata

i3 najbolja kupovina ikada!

>> The effective CPU speed index measures performance with the following weights: 40% single-core, 58% quad-core and 2% multi-64-core.

Ajd' jos i nekako 40% za single-core, al' 58% quad-code i samo 2% sa multicore, malo ga preterase...
Neki optimalni mix bi bio 40% single-core, 30% quad-core i 30% multi-core...
 
>> The effective CPU speed index measures performance with the following weights: 40% single-core, 58% quad-core and 2% multi-64-core.

Ajd' jos i nekako 40% za single-core, al' 58% quad-code i samo 2% sa multicore, malo ga preterase...
Neki optimalni mix bi bio 40% single-core, 30% quad-core i 30% multi-core...

Koliki procenat desktop aplikacija koristi više od 4 jezgra?
 
Ide li memorija preko onih 3600 što si imao na 2700x? Jesi li se igrao oko toga ili si još u fazi testiranja?
Evo baš sam sada butovao sa 3800MHz ali sa užasnim Cl-om i nije stabilno sasvim, rezultati gori nego na 3600 Cl16
cpuz3733.JPG cpuz3800.JPG
IMC sigurno bolje radi, na 2700x nije hteo ni da čuje preko 3600. Mora i da se pazi da Infiniti Fabric bude u skladu.
 
Poslednja izmena:
3600 c16 ili nize je vrhunski u svakom slucaju.

''Ist RAM koristi i korisnik ZeroCoolRiddler, takođe 3600 CL14, ploča ASUS ROG Strix X370-F Gaming, CPU R5 2600'', 14-17-17-32-1t, ns samo 60.
''korisnik MK one, RAM Crucial Ballistix Sport LT Kit 2× 16 GB DDR4-3000 CL15-16-16, CPU Ryzen 1700X, ploča ASUS ROG Strix B450-F, postavio je RAM na 3600 CL14'', 14-20-14-28-1t, 68ns

Znaci da moze sa vrhunskom memorijom, cak i ispod 60ns da ide. Trident Z neo onaj model c14 na 3600 ce ici ispod 60 100%. Cena prava sitnica, oko 300$ za 16gb xD
 
Neznam koliko se isplati memorija brža od 3600MHz, evo sada sam slučajno gledao moje benčove na Corona-i, 2400MHZ sporije nekih 9 secundi nego na 3600MHz.
Još nešto sam primetio, memrija dobija bolji skor sa PBO uključenim nego baš klot bez PBO, čak nekih 10% +, znam da to ne znači bog zna šta ali tu je.
BTW, Bez ikakvih PBO i core boost:
Maxclock no boost.JPG
PBO i core boost uključeni
Maxclock no PBO1.JPG
To je pod CB r20 samo.
 
Poslednja izmena:
Nekoliko podataka o temperaturama R9 3900X. (NZXT Kraken X72 - Push / Pull sa Noctua NF-A14 iPPC-3000 ventilatorima i Cooler Master HAF X.)

Cinebench R20, default settings, 76°C.

OC - 4.3GHz / 1.35V...

Cinebench R20, 78°C.

Prime95 29.8 - AVX, momentalno crash-uje. (Dostiže temp. limit odmah po pokretanju testa.)

AIDA64, 87°C. (U rasponu od 78°C do 82°C, uz povremeni spike do 87°C.)

Blender Benchmark, 75°C.

Pa, i nije ga baš lako ohladiti... :D

Ma pusti to, nego odigraj neku cpu bound igru, pa javi temperature. Ne bi trebalo preko 65 da predje. Takodje, pokusaj malo napon da spustis, moras sweet spot da nadjes, a za to je potrebno nekoliko dana testiranja. Takodje, probaj bez pull-a, citao sam negde da push/pull moze negativno da utice na perf hladnjaka.


@mike
kakve su tebi temp na 3700x?
 
Poslednja izmena:
Ma pusti to, nego odigraj neku cpu bound igru, pa javi temperature. Ne bi trebalo preko 65 da predje. Takodje, pokusaj malo napon da spustis, moras sweet spot da nadjes, a za to je potrebno nekoliko dana testiranja. Takodje, probaj bez pull-a, citao sam negde da push/pull moze negativno da utice na perf hladnjaka.


@mike
kakve su tebi temp na 3700x?
Jedva 60c u benču ali skoro 80c na 4,4GHz i 1.425v.
 
Nazad
Vrh Dno